Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aksiyon Filmlerinin Yıldızı “Vin Diesel”in Pahalı Araba Koleksiyonu!

Aksiyon filmlerinin olmazsa olmazlarından Vin Diesel'in araba tutkusu ne boyutlarda onu araştırdık. Garajında birbirinden güzel arabaları olan Diesel'in bir arabası var ki dünyanın en pahalı 3. arabası olarak gösteriliyor.
Aksiyon Filmlerinin Yıldızı “Vin Diesel”in Pahalı Araba Koleksiyonu!
Yorum

2017 yılının en çok kazanan ünlüler listesinde de olan ünlü oyuncu Vin Diesel’in sizler için hangi arabalara sahip olduğunu araştırdık. 50 yaşındaki Amerikalı aktör genel de eski modadan giderek, garajında sonradan güçlendirilen arabaları tercih etmiş. Aslında filmlerde de kullandığı arabalar tarzını belli ediyor.

Ancak, garajında öyle bir araba var ki diğer arabalarının hepsinin değerini toplasanız yine büyük boşluk kalıyor. 90’lı yılların sonunda yıldızı parlayan aktörün, Er Ryan’ı kurtarmakla başlayan şöhret basamakları Hızlı ve Öfkeli seri filmleriyle zirve yapmıştı. Şu an tüm dünyada şöyle bir psikoloji oluştu; The Rock Johnson, Jason Statham, Sylvester Stallone ve Vin Diesel’siz aksiyon ve macera filmi düşünülemez! Açıkçası bizde aynı düşüncedeyiz. O zaman vakit kaybetmeden Diesel’in garajında neler varmış bakalım.

1 1994 Toyota Supra

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Toyota Supra GorunumBiraz önce dediğimiz gibi tercihlerini eskilerden ancak efsanelerden yana kullanmış. Toyota’nın dünyayı hasta eden arabası Supra‘nın Diesel’in en sevdikleri arasında olduğunu öğrendik.

Bu arabayı özel yapan bir çok neden var. Bir kere Japonların teknoloji alanında gösterdikleri en büyük örneklerden birisi. Arabasının standart özelliklerinde; 3.0i 24V turbo beslemeli bir motora sahip.

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Supra Gorunum

Japon mühendislerin örnek gösterilen ünitesi 330 hp güç ve 440 nm tork sağlıyor. Bu haliyle Supra 5 saniye de 100 km hıza çıkabiliyor. Duyduğumuza göre Vin Diesel, Supra’sının motorunda biraz oynamalar yaptırarak araca güç artışları sağlanmış.

2 1970 Dodge Charger R/T

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Challenger GorunumDiesel’in Amerikan araba tutkusunu filmlerinden anlayabildiğimizi söylemiştik. Ondan dolayı Vin, Charger’ın 2. nesli R/T serisini satın almış. Muazzam güçler sağlayabilen bu arabayı genelde kaputunun tam ortasından çıkan motorlarıyla görürüz.

Öyle ki Diesel’in aracıda aynı şekilde! Charger R/T’de 7.2L hacminde 375 hp güç ve 654 nm tork üreten ünite var. Karbüratörlü olan motor sizi 5.9 saniyede 100 km hıza çıkartabiliyor.

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Dodge Challenger

1.7 tonluk arabanın asıl işi ani 60-100 km arası çıkışlarıdır. Muazzam torka sahip bu Charger ile olduğunuz yerde lastikte yakabilirsiniz, burnunu kaldırarak drag yarışı da!

Vin Diesel’in de bu arabayı dediğimiz şekilde kullacağımı düşünüyorum. Aldığı fiyatı da unutmadan söylemeyelim tam 50 bin $.

3 1993 Mazda RX-7

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Mazda Rx 7Vin Diesel sanki Hızlı ve Öfkeli filmi için hazırlanan ne kadar araba varsa satın almış gibi duruyor. Baktığımızda Supra ve Charger’ın üstüne, RX-7‘yi de tercih etmesi bunu gösteriyor. Mazda’nın spor araba dünyasına kattığı güzel örneklerden biri olan RX-7, arkadaş ortamlarında sürekli konuşulan bir arabadır.

Bu arabanın da aynı Supra gibi 2002 yılında üretimi bitirildi. Vankel motorların doğuşu olarak gösterilen bu spor araba, Japonların drift tutkusunu en hararetli yaşadığı spor otomobil de diyebiliriz.

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Mazda Rx 7 Gorunum

Ünlü aktör tabiri caizse gerçekten ağzının tadını biliyor. Dünyada sınırlı örnekleri kaldığından dolayı Disel bu araç için 33 bin $ ücret ödemiş.

Fiyat az gelebilir ancak Amerika’da bu paralara sıfır güzel bir araba alabiliyorsunuz.

4 1973 Chevrolet Camaro F Bomb

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Charged F Bomb GorunumGördüğümüz Camaro, Vin Diesel’in film çekimleri için özel dizayn edilmiş F Bomb serisini görüyoruz. İşte bu araç biraz fazla özel! Aslında Diesel’in sahip olduğu F Bomb’un replika olduğu söyleniyor.

Yani orjinale en yakın birebir örneği yapılmış. Camaro F Bomb’a “muscle car” aşısı yapılarak tabanı geniş, kalkışlarda dumana boğacak cinste lastik takılmış.

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Charged F Bomb

Şaşırtan kısmı burası deği. Vin Diesel, Hızlı ve Öfkeli film yıldızı Bomb’u, V8 motorunu büyük türbinli çift turboyla değiştirerek, araçtan 1500 beygir güç alınmış.

Bence korkutucu ve isminin neden Bomb olduğunun açıklaması burada yatırıyor. Fiyat konusunda tam bir bilgi yok. Tahmini 40 bin $ olduğu söyleniyor.

5 2009 Subaru Impreza WRX-STI

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Subaru ImprezaDiesel, 3. Japon tercihini de Subaru‘dan yana kullanmış. Ralli pistlerinin efsanesi Impreza, hız ve gücün bir araya getirildiği Subaru’nun dillere destan yol arabasıdır. Farkettiyseniz ünlü film yıldızının öyle Lamborghini, Ferrari ve Aston Martin gibi hiper araba merakı yok.

Seçimlerini zevk alacağı arabalardan yana kullanmış. Sanırım Vin Diesel görünümle değil de motor güçleriyle insanları şaşırtmak istiyor. En azından saydığımız 4 arabası böyle. Geçelim motorunda neler var. Impreza WRX-STI’ın sizi uçurmayı bekleyen 2.5L turbo beslemeli motoru var.

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Impreza Gorunum

300 beygir gücün alındığı ünite, şaşırtıcı şekilde 5 saniyede 100 km’ye kalkabiliyor. Oluşan 407 nm torkun açığa çıkmasıyla ve de AWD‘nin sihirli dokunuşlarıyla canınız hangi spor arabayı geçmek isterse bunu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yine aldığımız duyumlara bakılırsa; modifiye tutkusu olan Diesel’in 300 hp’lik gücü 550 hp‘ye çıkartarak daha sağlamgüçler elde etmiş. 33 bin $’a aldığı arabasının üstüne de yaklaşık 8 bin $ ekstra masraf yaptığı söyleniyor.

6 2010 BMW E60 M5

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Bmw E60 M5 GorunumAmerikan ve Japon’dan sonra sıra Alman arabasında. Dünyanın en güçlü sedanı olarak gösterilen M5, tam da hız tutkunu birisinin tüm isteklerini karşılayacak donanımlara sahip.

Alman temsilcinin M5 modeli, gerçekten sesiyle ve gidişiyle büyüleyen bir karaktere sahip. 34 bin $ verip alınan bu M5, 507 beygir gücün her birini iliklere kadar hissettirecek kapasiteye sahip.

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Bmw E60 M5

Çünkü M Performans takımının üzerinde çok çalıştığı bir araba. 4.7 saniyede 0-100 çıkışı, biraz daha güç artırımlarıyla daha da düşürülebiliyor. Yeni nesillerde azaltılan silindirlere karşı E60’da V10 bir motor bulunuyor.

7 2018 Dodge Challenger SRT Demon

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Dodge Demon

Geçtiğimiz aylarda Dodge, drag yarışları için hazırladığı oldukça özel olan arabası SRT Demon’u tanıtmıştı. Bu tanıtımını da Vin Diesel’in bizzat kendisi yapmıştı. Ve 0-100 kalkışta şu anda rekoru elinde bulunduran Demon’dan bir tane de kendine istemiş. Demon, 2.3 saniye kalkış hızıyla Chiron dahil tüm spor arabaları geçebilecek kapasiteye sahip.

HEMI’nın 840 hp ve 1044 nm torkuna gerçekten karşı konulacak gibi değil. Vin Diesel’de böylelikle özel araba koleksiyonuna nadide bir parça katmış oldu.

Demon’da kısıtlı üretime tabi tutulan arabalar arasında. Ön siparişler aylar öncesinden alınmasına rağmen daha yeni sahiplerine teslim ediliyor.

8 2014 Lykan Hypersport

Aksiyon Filmlerinin Yildizi Vin Diesel In Pahali Araba Koleksiyonu Lykan Hypersports GorunumDünyada sadece 7 örneği olan bu araba dünyanın en pahalı arabaları listesinde 3. sırayı yer alıyor. Vin Diesel araba sevgisinde resmen zirvede.

W Motors tarafından sınırlı sayıda üretilen bu arabanın fiyatı neredeyse bu listedeki arabaların toplam değerinin 10 katı civarlarında. Evet Fast & Furious 7’de iki kule arasından atlatılan araba Lykan Hypersport!

Ve bu araba içler acısı bir şekilde o filmde parçalanmıştı. Gerçi ben halen kabul edemiyorum! 2.8 sn’de 100’e çıkan Lykan’da 3.7 litrelik çift turbolu bir Boxer motor bulunuyor. 751 hp güç ve 960 nm torkun sunulduğu bu arabayla Vin Diesel 385 km/h sürat zevkini yaşabilir…

Vin Diesel’in araba koleksiyonunda en pahalı ve agresifini sona bıraktık. Aktörlerin kazandığı paranın çok yüksek olduğunu biliyordum ancak tek bir arabaya yani Lykan Hypersport’a 3.4 milyon $ vereceğini zannetmiyordum. Garajına baktığımızda Amerikan muscle ve Japon efsane arabaları yönünde seçim yaptığını gördük.

Aslında RX-7 ve Supra gibi arabalara da sahip olmak kolay değil. Bu arabaların dışında günlük kullanımlar için de Plymouth Roadrunner, 87 Buick GNX, yeni Dodge Charger ve GMC Yukon SUV’da koleksiyonu içerisinde yer alıyor. Peki, Vin Diesel’in arabaları arasında sizin favori arabanız hangisi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu