Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uzlaştırmacı: Ayda 16 Bin Lira Kazanç Vadeden Yeni Meslek Dalı!

Dünyada epey popüler olan ülkemizde ise yeni yeni yaygınlaşan meslek dalı, uzlaştırıcılara binlerce liralık kazanç vadediyor. İşte uzlaştırıcı olmak isteyenlerin öğrenmesi gereken detaylar…
Uzlaştırmacı: Ayda 16 Bin Lira Kazanç Vadeden Yeni Meslek Dalı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Adalet Bakanlığı tarafından kurulan Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı’nın başlattığı uzlaştırmacılık mesleği giderek yaygınlaşıyor. Hem Türkiye’de uzlaştırmacıya duyulan ihtiyacın fazlalığı hem de pek çok üniversite mezununun işsiz olması, uzlaştırmacılığı popüler mesleklerden biri haline getiriyor.

Kısaca davalı olan iki taraf arasında “uzlaşma” sağlaması gereken uzlaştırmacılar, adalet sisteminin işbirliğine dayalı çözüm üretecekler. Böylelikle hem mağdurun zararı giderilmiş hem de suçu işleyen kişinin topluma entegre olması sağlanacak. Peki, bu mesleği kimler yapabilecek? Uzlaştırmacı olmak isteyenlerin taşıması gereken nitelikler ve mesleğin ortalama kazancı ne? İşte detaylar…

Öncelikle, Sakarya Üniversitesi’nin tüm Türkiye’ye eğitim verebilmesi için Adalet Bakanlığı tarafından yetkilendirildiğini belirtelim.

Uzlaştırmacı eğitimi nereden alınır?

Üniversitenin sitesinde de belirtildiği gibi uzlaştırmacı eğitimine; Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi (açık ya da örgün öğretim) mezunları katılabilecek.

Ayrıca mezunlarda; Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku (Genel Hükümler), Ceza Hukuku (Özel Hükümler), Ceza Muhakemesi Hukuku, Hukuk Başlangıcı – Hukuka Giriş – Hukukun Temel Kavramları – Temel Hukuk, Ticaret Hukuku, İş Hukuku – İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Borçlar Hukuku derslerinden en az ikisini alma şartı aranacak.

Bakanlık tarafından belirlenen kurumlarda 48 saatlik örgün eğitim görecek olan uzlaştırmacı adayları, Adalet Bakanlığı’nın yapacağı sınavı geçtikleri takdirde unvanı kazanacaklar.

Uzlaştırmacı adayları Bakanlık tarafından belirlenen kurumlarda 48 saatlik örgün eğitim görecek

Türkiye’de yeterli başvuru sayısının ulaştığı tüm noktalarda eğitim verileceğini açıklayan Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SAÜSEM) Müdürü Doç. Dr. Hayrettin Zengin, uzlaştırmacıların ne kadar para kazanacağı hakkında da konuştu.

Uzlaştırmacının aylık gelirinin dosya sayısını ve sonuçlarına bağlı olduğunu söyleyen Zengin, bu mesleği yapanların 16 bin lira kazanç elde edebileceğini belirtti.

Uzlaştırmacılar ayda 16 bin lira kazanabilecek

Şöyle ki uzlaştırıcı iki taraflı olan bir dosyayı aldığında 150 lira kazanıyor. Taraflar uzlaştırmacıyı kabul eder ama görüşme olumlu sonuçlanmazsa 200 lira elde ediyor. Görüşme uzlaşma ile sonuçlandığındaysa uzlaştırmacı 400 lira kazanıyor. Zengin, bir uzlaştırmacının ayda 40 dosya alsa ve dosyaların hiçbirini uzlaştıramasa bile 6000 lira kazanacağını söylüyor. 40 dosyanın hepsini uzlaştırırsa ise gelirinin 16 bin liraya ulaşacağını dile getiriyor.

Adalet Bakanlığı’nda 600.000’den fazla dosyanın uzlaştırmacıyı beklediği belirten Zengin, detaylı bilgi isteyenlere Sakarya Üniversitesi’nin internet sitesini ziyaret etmelerini öneriyor. Netice; uzlaştırmacılık işinin niteliklerine uygun olduğunu düşünen adaylar için gayet makul ve kazançlı bir iş gibi görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu