Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın Farklı Ülkelerinin En İlginç ve Tuhaf Trafik Kuralları

Sizler için farklı dünya ülkelerinin koymuş olduğu birbirinden ilginç trafik kurallarını inceledik.
Dünyanın Farklı Ülkelerinin En İlginç ve Tuhaf Trafik Kuralları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Dünyada şu zamana kadar olan farklı, değişik ve sıra dışı bir çok haber okumuşuzdur. Yer kürenin dört bir yandan gelen türünün son örneği olaylar bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Her ülkenin kendine ait belli başlı kuralları vardır. Bu kurallardan kimileri akıl dışı, kimileri de sıradan oluyor. Sonuçta düzen ve disiplin kurallar çerçevesinde olmaktadır. Bizlerin normalde hiç bir zaman duymadığımız ancak uymamız gereken kurallarında olduğunu biliyor musunuz?

Koyulmuş olan bu kuralların sadece yaptırımları esnetildiği için haberimiz olmuyor. Şimdi ki konumuz; farklı ülkelerin, kendilerine göre belirlenen kurallardan bahsedeceğiz. Trafik kurallarının dışında bir de, insaların gündelik yaşamlarında, trafiğe çıktıktan sonra veya çıkmadan önce hangi alışkanlıkları edinmişler onlardan bahsedeceğiz. Hele bazı ülkeler var ki “kural” kelimesini ne anlama geldiğini çok iyi anlatıyor. Bakalım ülkelerdeki trafik kuralları ve alışkanlıkları nelermiş?

Dünyanın farklı ülkelerinden trafik kuralları:

1 Fransa

FransaFransa, dünyada nam salmış çok büyük otomobil firmalarını barındıran bir ülke olduğunu biliyoruz. PSA Grup ve Renault en büyük olanlarıdır. Bu ülkeninde kendine göre alışılmadık trafik kuralları var. Eyer ki Fransa’ya tatil veya yerleşme maksatlı gitmişseniz, o çok ünlü trafik karmaşasını yaşamışsınızdır. Fransa’da bazen araba almak gereksiz olarak görülürmüş. Halk tramvay ve toplu taşıma araçlarını daha çok tercih etmektedir.

Buradaki ters durum ise trafikte cadde ve sokakların kapasitesinden daha çok araç var. Fransa’nın bana göre en ilgi çeken trafik kuralı alkol ile olandır. Aracınızda mutlaka ama mutlaka alkolmetre taşımak zorundasınız. Bir polis çevirmesinde bu cihaz aracınızda yoksa yapılan muamele neredeyse otobanda hız limitini 3 kat aşmak kadar kötüymüş. Kötüden kastımız para cezası. Diğer ilginç bir kural da kornaya basmak ve bizlerin çok yaptığı 10 saniyede 10 kere selektör olayı! Bunları yaptığınız süreçlerde gelecek hakaretlere hazırlıklı olmanız gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

2 Danimarka

DanimarkaDanimarka için yazacağımız kuralı görünce “gerçek mi?” diye bir kere daha soracaksınız. Bu ülkede arabanız varsa, altını üstünü kontrol etmek zorundasınız. Yani hareket etmeden önce aracınızın altında eğilip “kimse var mı?” diye bağırdığınızda yadırganmıyorsunuz.

Çünkü geceden gelip otomobilinizin altını evi zanneden biri varsa ve sizde kimse yok diye trafiğe çıkarsanız mesuliyet sizde oluyor. Aklınızda olsun Danimarka’ya giderseniz, en azında bi sopa yardımıyla arabanızın altını yoklayın! Ayrı bir not olarak; Danimarka’da trafik kuralları Kraliyet ailesine geçerli değil.

3 İspanya

İspanyaYazmış olduğumuz bazı kuralların, halk arasında yapılarak alışkanlık haline gelen ve sonradan devlet nezdinde kurallara dönüşenleri de vardır. İspanya’da ehliyetinizde “gözlüklü”  ibaresi düşülmüşse bence dikkat etmelisiniz. Çünkü polis kontrolünde gözlüklü olduğunuz anlaşılır ve gözlük olmadan yakalanırsanız cezası çok büyük.

Tabi ilginç olan bu kısım değil. Trafikte ilerliyorsunuz ve yine bir polis çevirmesine denk geldiniz size şöyle bir soru soruldu “yedek gözlüğünüzü görebilir miyim?” dostum! Evet, İspanyollar gözlük kullanıyorsa arabasında yedek gözlüğünü de bulundurmak zorunda.

İspanya’da araçların park etmesi ile ilgili ilginç bir kural daha yakaladık. Verilen bu kural, trafiğin tek yönlü aktığı yerlerde otomobilinizi hangi yöne park edeceğiniz ile ilgilidir. Mesela La Rambla adlı bir sokakta oturuyorsunuz. Trafik tek bir yöne gidiyor. Park etmeden önce ayın hangi gününde olduğunuza bakıyorsunuz.

Eyer bulunduğunuz gün çift sayı ise sokakta ki evlerin duvarlarına koyulan apartman numarası da çift olmak zorunda. Yani tek sayılı günlerde tek sayılı, çift sayılı günlerde çift sayılı apartman önlerine park edebiliyorsunuz. Yanlış parkta ceza olarak aracınızı otoparka çekili bir vaziyette görebilirsiniz.

4 Kıbrıs

KıbrısBelki de en acımasız trafik kuralı Kıbrıs‘da diyebiliriz. Çok sıcak olan bu ülkede arabanıza binmeden önce suyunuzu için, yemeğinizi yiyin! Çünkü marşa basıp hareket ettiğiniz andan itibaren yemek içmek kesinlikle yasak. O ülke sınırlarına girdiğiniz anda araç kullanırken masumca bir hamburger, çerez yiyemiyeceksiniz.

Anlattıklarına bakılırsa, ağzınızı oynatsanız ceza yeme ihtimaliniz var. Bu cezaların karşılığı da gerçekten canınızı acıtabilir. Kıbrıs’da uygulanan bu kural ne kadar acımasız gibi gözükse de amaç “araç kullanırken başka hiç bir şeyle meşgul olmayın” denmek isteniyor.

5 Japonya

JaponyaJapon milletinin çıt kırıldım yapıları ve çoğu insan karakterinin zorlanacağı kurallarını trafiğe de yansıtmışlar. Japonya’da uygulanan kurallardan birisi; yağmurlu bir havada veya su birikintisinden geçerken kaldırımda yürüyen birini ıslattınız.

Daldınlığınıza gelip böyle bir hata yaparsanız bence yandınız! dersem sonu daha güzel bağlanacaktır. Böyle dememdeki sebeb; ıslattığınız anda güzelce arabanızdan iniyorsunuz, ıslattığınız yayanın yanına gelerek ” ne olur beni affedin, affetmezseniz maaşımın büyük bir kısmını ceza olarak ödemek zorunda kalacağım” diyorsunuz. Bence böyle bir yaklaşımdan sonra affedileceksiniz.

En azından ülkemizde suyu yayalara sıçrattığınızda haklı olan taraf yine siz olmuyorsunuz! Çünkü, su birikintisinin yanında ne işin var gibi yanıt almanız kaçınılmaz. Japonya’nın ilginç trafik kurallarından birisi de herkesin sorupta cevabını bulamadığı İngiltere gibi neden sol şeritten gidildiği! İngiliz sömürgesi görmemiş bir ülke de neden Amerika gibi sağ şeritten gidilmez anlamış değilim.

6 Amerika

AmerikaAmerika’nın da trafik kuralları ayrıca ilginç bilgiler kategorisine de yazılabilir. Kaliforniya’da, otoyollarda biraz kestirmek katiyen yasak. Aslında bu kuralın içeriğinde araç dışında asfalta serilip yatmak da var! Peki uzun yolda uykusu gelenler ne yapıyor? Biraz soğuktan yararlanabilir, ya da kendine şiddet uygulayarak ayık kalmaya çalışabilirler.

Şimdi, Amerika’nın en ilginç ikinci kuralına geçiyoruz. Amerika Nevada‘da, sahibi olduğunuz “deve” ile yolda gezmek katiyen yasak! Meşhur çöl bölgesinin ulaşım araçları olan develer, asfalt yollarda gidemiyor. Sanırım hız limitleri asfalt yollar için yeterli gelmiyor.

Üçüncü garip kural ise Alabama‘dan geliyor. Alabama’da aracı kullanan sürücülerin gözlerini her hangi bir şeyle kapatmak yasak. Bir insan şöförün gözlerini neden kapatsın ki dediğinizi duyabiliyorum. Düşündüğümüz zaman bu kuralların geneli yaşanmışlıktan geliyor. Demek ki zamanında birileri şaka maksatlı şöför arkadaşlarının gözünü elleri ile kapatmış olduğunu anlıyoruz.

7 Singapur

SingapurAsya ülkeleri arasında en güzeli gösterilen, 5-6 milyon nüfuslu bu yerin bile absürt kuralları var. Singapur, yaya ile arabalar arasındaki ilişkiyi oldukça önemsiyor. Tam olarak anlamamakla birlikte bir yayaya 50 m yaklaşırsanız ve bu tespit edilirse cezayı yiyorsunuz. Buradan yayaların ne kadar önemli olduğunu anladık ancak nerde ve ne zaman 50 m yakınlarına gelinmeyeceğini anlayamadık!

8 İsviçre

İsviçreDünyada önemli organizasyonlara ev sahibi yapan, Zürih ve Cenevre gibi ünlü şehirlere sahip İsviçre‘nin kurallarına geldik. Mesela iş çıkışı güzelce gelip, arabanızı evinizin önüne park ettiniz. Yalnız, el frenini çekmediniz veya unuttunuz. Böyle bir durumda oradan tesadüfü geçen polis memuru cezasını kesip sileceğinize koyma durumu olabiliyor. Her durumda o el freni çekilecek! deniyor.

İkinci tuhaf kuralı ise kar lastikleri ile ilgili. İsviçre’de haliyle hava şartlarından dolayı kar lastiği takmak mecburi. Bu mecburiyete bir de aracınızın plakaya yapıştırılan “bu araç muayenelidir” ibaresi gibi “bu araçta kar lastiği vardır” ibaresini de bir yerlere yapıştırmanız gerekiyor.

9 Kanada

Kanadaİşte bir güzel ülkenin daha kendine göre ilginç trafik kuralkarına geliyoruz. Kanada’da ağız kokusu ve nefesinizle ilgili bir kural koyulmuş. Lokantaya gittiniz. Güzel bol baharatlı yemeğinizi yediniz. Daha sonra eve gitmek için ulaşım aracı olarak taksiyi tercih ettiniz. Bence bunu yapmayın! Çünkü kesin bir kural var; Kanada’da ağız kokusu ile taksilere binmek yasak.

Böyle bir kuralın koyulması nedeni; taksi şoförünün bu kokudan dolayı rahatsız olup trafiği tehlikeye atma ihtimaline karşıymış. Özel arabanızla yemeğe gitmiyorsanız, soğan ve sarımsaktan uzak duralım!

10 Rusya

RusyaRusya’da, aslında normal olan ancak yaptırımı gayet ilginç olan bir trafik kuralı var. Rusya’da aracınız genel olarak kirli ise uyarı alıyorsunuz. Bu kirlilikten dolayı plakanız gözükmüyorsa cezayı yiyorsunuz.

Cezayı yedikten sonra sizi bir türlü bırakmayan polis memuru bir de ehliyetinize el koyabiliyor. Bence Rusların işi zor. Böyle soğuk kış ülkesinde elbette plakalar kar çamur içinde kalıyor. Bence en iyi çözüm plaka kenaralarına silecek taktırmaları.

11 Makedonya

MakedonyaMakedonya‘da içkili araba kullanmak yasak. Bu kısma kadar her şey normal. Makedonya’ya içki konusunda özel olan bir kural da, tipinizden içkili olduğu anlaşılırsa, değil araba kullanmak ön koltuğa bile oturmanız kesinlikle yasak.

İçkili şekilde yolcu koltuğuna oturduğunuzda bu tespit edilirse, şoför dahil herkes ceza yemekten kurtulamıyor. Makedonya’nın bu trafik kuralını gayet mantıklı buldum. Yanında kafası sağa sola çarpan sarhoş birisi, birden şoförü tehlikeye atacak bir hareket yapması gerçekten kaçınılmaz!

12 Bulgaristan

BulgaristanBulgaristan‘nın kendine göre koymuş olduğu kural Rusya’nın koymuş olduğu kurala çok yakın. Sadece Bulgaristan’da söyleyeceğimiz kuralın üstüne biraz daha düşülüyor. Türkiye’de çok yaptığımız, eğlencenin zirvesi olarak gördüğümüz “yıka beni abi” gibi cam yazıları Bulgaristan’da yasak.

Şehir girişlerinde arabanızı yıkamanız konusunda sizleri uyaran ibarelerin bile olduğu söyleniyor. Bu kuralın koyulması sadece ama sadece cama ve araç üzerine yazılan kötü sözlerden dolayıymış. Araba camlarına artık neler yazmışsalarsa, bizim ülkemizdekiler masum kalıyor gibi!

13 Güney Afrika

Güney AfrikaGüney Afrika’nın neresinde olursanız olun herhangi bir hayvan sürüsüne yol vermek zorundasınız. Asfalt yolda ilerlerken uzakta gördüğünüz hayvan sürülerine öncelikli olarak yol vereceksiniz. Aslında bu ikinci aşama! Yol vermeden önce gördüğünüz an ne kadar ikaz lambalarınız varsa yakıyorsunuz ve arkanızdaki insaları uyarıyorsunuz.

Uyarmadığınız takdirde süreye çarpmadan siz yırtsanız bile arkadan gelenin tehlikeye düşmesi durumunda en ağır cezaya çarptırılıyorsunuz. İmpala sürülerine dikkat!

14 Dubai

 DubaiDubai‘deki ilginç kurallar genelde zengin insanları ilgilendiriyor. Lüksün gösterişin en şaşalı yerlerinden Dubai, hata yapan zengin sürücülere acımasız yaptırımlar sunuyor. Dünyanın en lüks arabasını orada almak kolay! Kolay derken insanlar çok zengin. Bu para babası kişilerin korktuğu maddi olarak kesilen trafik cezaları değil.

Çünkü belli trafik suçlarından hakim karşısına çıkartılan kişilere verilen cezalar, genelde kamu alanlarında çöp toplatmak oluyor. Evet yanlış duymadınız; cezanın karşılığı, elinizde çöp torbası ve süpürge ile Dubai caddelerini temizliyorsunuz. Bu cezada Dubai’nin en prestijli ve lüks hayatını sürenler için ağır ötesi oluyor.

BONUS Türkiye


Türkiye‘de çok kural var ancak yokmuşçasına yaşıyoruz! Ülkemizde cezayı yediğiniz zaman belli süreler akıllanılır, daha sonra o cezayı yememiş gibi davranma psikolojisi hakimdir. Yukarıdaki animasyonla anlatılan ve “hayır” olan her şeye bizde sadece “evet” oluyor demek yanlış olmaz. Bizim nereye park ettiğimiz, kaçla gittiğimiz, yoldan geçen insanları baştan aşağıya yıkadığımız, cama yazı yazmamız gibi yapılmaması gerekenler listemiz yok! Olsun, biz yinede harika bir ülkeyiz!

İlginizi Çekebilir :

2018 Model Volkswagen Polo Karşınızda!
2018 Model Volkswagen Polo Karşınızda!

Gördüğümüz gibi farklı ülkelerin trafik kurallarının hem katı hem de mizahsal taraflarını gördük. Yazdığımız trafik kuralları eminim ki bir çoğu yaşanmışlıktan geliyor. Ne kadar kafa yakıcı kurallar olsada, insanların yapmış olduğu hataların karşılığı olarak çıkmıştır. Ne diyelim kuralları uyalım uymayanları uyaralım! Peki, size göre en ilginç kurallara sahip ülke hangisi?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın