Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TV Dünyasının En Zengin Doğa ve Macera Şovu Sunucuları

Böcek yiyenlerden ölümle dans edenlere kadar birçok isim bu listede! işte televizyon dünyasının en zengin doğa ve macere şovu sunucuları sizlerle...
TV Dünyasının En Zengin Doğa ve Macera Şovu Sunucuları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ülkemizde 1990 yılında ilk özel TV kanalının yayın hayatına girmesiyle başlayan macera, uydu sistemine de geçilmesiyle oldukça renkli bir hal aldı. Şimdilerde elimizden düşürmediğimiz, hatta evde ele geçirebilmek adına çetin mücadelelere giriştiğimiz kumanda, dünyaya açılan bir pencereden farksız. Yüzlerce hatta binleri bulan kanal sayısıysa bu pencerenin çok amaçlı kilidi. Tercih seçenekleri bu kadar çok olunca elbette seçim de zor oluyor. Ama en çok tercih edilen ve herkesi bir pencerede toplamayı başaran programlarsa genelde doğa ve macera şovları üzerine kurulu konseptleriyle karşımıza çıkanlar oluyor.

Kanalların, doğa ve macera şovlarına sıradan programlara göre daha fazla yatırım yapıldığı bilinen bir gerçek. Konu her ne kadar kurmaca bir senaryo ve şovdan ibaret olsa da sahne arkasındaki çalışma, sıradan programlara nazaran oldukça hummalı. Bu programların popüler olmasındaki bir diğer nedense, doğal hayata karşı hissettiğimiz merak ve özlem duygusu. Vahşi hayvanların hayatı, ıssız çöl koşullarında hayatta kalma mücadelesi gibi konuların işlendiği şovlar, kıssadan hisse konularıyla da beğeni kazanıyor. Biz sıcak evlerimizde bu programları meraklı gözlerle takip ederken, şovun çekim aşaması o kadar rahat gerçekleşmiyor. Hatta çoğu sunucunun ölüm tehlikesi bile yaşadığı bilinen bir gerçek. Bunca tehlike boşa göze alınmasa gerek. Tabi ki onların da bu işi babalarının hayrına yapmadığını biliyoruz. Bilmesek bile bu listeden sonra haberdar olacağız.

İşte karşınızda dünyanın en zengin doğa ve macera şovu sunucuları:

10 Jeremy Wade

1.5 Milyon Dolar

Jeremy WadeJeremy Wade’i Animal Planet kanalından başarılı bir su biyologu ve usta bir balıkçı olarak tanıyoruz. Wade balık tutmaya Doğu Anglia’da henüz çocuk denecek yaşta başlamış. Çocukluğunda yaşadığı bu macerayı, yıllar sonra Bristol Üniversitesi Zooloji bölümünden aldığı diplomayla taçlandırmış.

Jeremy, üretmiş olduğu River Monster (Nehir Canavarları) gibi popüler televizyon serilerinden 1.5 milyon dolar gibi etkileyici bir gelir elde etmiş. Şovunda devasa tatlı su balıklarını avlamak için dünyayı dolaşan Wade, bu programı gayet iyi idare ediyor diyebiliriz. Bir televizyon şovunun sunucusu olmak ile yetinmeyen Jeremy, ayrıca bir yazardır. Takıntılarının, maceralarının ve tabi ki de büyük balıkların hikayesini anlattığı Nehir Canavarları adındaki 336 sayfalık kitabı, 2011 yılının Kasım ayında yayımlanmıştı. Balıkçılık yapmadığı zamanlarda tüple dalış, serbest dalış ve dağ tırmanışı gibi macera dolu aktivitelerle zamanını geçiriyor.

9 Andrew Zimmern

8 Milyon Dolar

Andrew ZimmernBugüne kadar hiç Andrew Zimmern ile Bizarre Foods (Tuhaf Yemekler) programını izlemiş miydiniz? Evet, bizleri eğlendirmek adına tuhaf görünümlü yemekleri yiyen adamın ta kendisinden bahsediyorum. Andrew, Travel Channel’deki televizyon şovuna başlamadan önce bir şefti.

Programının konseptinde ise temel olarak, başka kültürlerin sunduğu en garip yiyecekleri bulabilmek için dünyanın dört bir yanını dolaşıyor. Listemizin zirvesindeki diğer sunucular gibi gerçek bir maceracı olmasa da gerektiğinde ücra yerlere de uğruyor.

Şovdan önce New York’un ünlü şeflerinden biri olan Andrew, ilaç bağımlılığı nedeniyle neredeyse sahip olduğu her şeyi kaybediyordu. Ancak Zimmern, doğru bir karar vererek bu bağımlılığından arındı ve Travel Channel ile Bizarre Foods adındaki program için bölüm başına 35 bin dolara anlaşma imzaladı. Yapmış olduğu doğru seçim ile Andrew, şu anda 8 milyon değerinde bir net gelire sahip ve dünyanın en zengin macera şovu sunucularından bir tanesi. Şovu sunmadığı zamanlarda müzelere gitmekten keyif aldığı biliniyor.

8 Les Stroud

5.5 Milyon Dolar

Les StroudEski bir müzisyen olan Les, maceracı bir adam olarak kariyerine başladıktan kısa süre sonra bu işi daha çok sevdiğini fark etti. Temegami boyunca bir kano rehberi olarak görev aldı. Çok geçmeden, vahşi yaşamda hayatta kalma becerilerine sahip bir uzman oldu. Yeteneklerinin yardımı ile Les, Outdoor Life Network’daki Survivorman şovuna başladı.

Şovda çevresinde hiçbir kaynak ya da yerleşim yeri olmadığı halde onun birçok kez hayatta kaldığını gördük. Stroud ayrıca; Discovery Channel, Science Channel ve YTV gibi kanallarda birçok şovu üretti, oluşturdu, yönetti ve yazdı. Les, hayatta kalmak için mücadele vermediği zamanlarda evinde iki çocuğu ve eşi Susan ile birlikte zaman geçiriyor.

7 Bear Grylls

10 Milyon Dolar

Bear GryllsBear mükemmel bir adam, her erkek onun yerinde olmak isterdi sanırım. Discovery Channel’de İnsan Doğaya Karşı ve İnanılmaz Kurtuluş programları ile Bear, ülkemizde de oldukça iyi tanınan bir macera şovu sunucusudur. Şovda, hiçbir şeyin olmadığı bir yaşamın ortasına düşer ve bulabildiği her şey ile hiçliğin ortasında hayatta kalmaya çalışır. Yeri gelir böcek yer ve kurtarılma noktalarına ulaşabilmek için mağaralarda barınır.

Öncelikle İnsan Doğaya Karşı (Man vs. Wild) programı ile tanınmaya başladıktan sonra Bear Grylls İle Doğadan Kaçış (Running Wild With Bear Grylls) adında bir ünlü ile birlikte hiçbir şeyin olmadığı bir yere düşüp tam olarak kurtarılma noktasına ulaşmaya çalıştıkları başka bir şov programına başladı. Bu şov, sadece onun limitlerini test etmiyor; aynı zamanda da seçilen ünlülerin de dayanıklılık seviyesini gösteriyordu. Hali hazırda iki bölümü bulunan bu şov programının ilk bölümünde Zac Efron, diğer bölümünde ise ünlü komedyen Ben Stiller yer almıştı.

Küçük bir çocukken Bear, “yavru kurt” izciydi. Şimdilerde ise o bir Oymak Başı! Birleşik Krallık ordusuna bağlı İngiliz Özel Hava Kuvvetleri’nde, Special Air Service (SAS) bölümünde görev aldı. Everest Dağı’na tırmandı ve karatede siyah kuşak sahibi. Aslında kısaca tam bir doğa aşığı.

Grylls, Güney Afrika’da paraşütle atlarken sırtında üç kırık oluşmuştu. 2009 yılında 24.500 fit yükseklikteki sıcak hava balonunun altına bağlanmış bir masada akşam yemeği yiyerek bir rekora imza attı. Grylls, doğal rezervler içeren Welsh sahilinden bir ada satın aldı ve eşi Sarah; oğulları Jesse, Marmaduke, Huckleberry ile burada yaşamaya başladı.

6 Bill Jordan

10 Milyon Dolar

Bill JordanYazar olan Bill Jordan’dan bahsetmiyoruz, biz maceracı bir adam olan Bill Jordan’dan bahsediyoruz. Realtree and Advantage kamuflaj markasının yaratıcısı ve Monster Bucks video serisinin de sunucusudur. Ayrıca Realtree Outdoors adında bir televizyon programının da sunuculuğunu yapmaktadır. Çok sayıda televizyon macera şovunda görülen ve sayısız prodüksiyonun da altına imzasını atan Bill, buluşları ile 10 milyon dolarlık servetin sahibi oldu.

Realtree’deki sloganı “Arkadaşlar, Aile ve Doğa” olan Bill, avlanmanın ve balıkçılığın Birleşik Devletler içerisindeki topluluklardaki önemini anlatıyor. Bill Jordan ilk olarak bir futbol oyuncusu olmak istese de bazı sakatlıklardan dolayı profesyonel futbol kariyerini tekrar gözden geçirmek zorunda kaldı. Sonrasında da televizyon şovu sunucusu olmaya karar verdi. Avlanmak için kamuflaj ürünleri ile 10 milyon dolarlık gelirine sahip olduğu için, dünyanın en zengin macera şovu sunucuları arasındaki yerini de aldı.

5 Phil Robertson

15 Milyon Dolar

Phil RobertsonPhil Robertson sahip olduğu bu serveti ördeklere borçlu, yani History Channel’daki Duck Dynasty (Ördek Hanedanı) programına. Phil, ördek tutkusunu milyon dolarlık bir şirket olan Duck Commander firmasına dönüştürdü. Eski bir profesyonel avcı olan iş adamı, Duck Commander şirketi ile başladı ve ayrıca Duck Dynasty adındaki macera programının da yıldızı oldu. Phil ayrıca Outdoor Channel’da bir avcılık programı olan Buck Commander programını da sundu.

Phil, şirkete genç yaşlarında başladı. Şimdi ise sahip olduğu servetin sefasını sürüyor. Emekli olan Phil, şirketin idaresini oğlu Willie Robertson’a devretti. Duck Dynasty programının Arap Emirlikleri’nde yayınlanan bugüne kadar ki en popüler şov olması da başarısını kanıtlayan başka bir gerçek.

4 Ted Nugent

20 Milyon Dolar

Ted NugentMüzikleri ile bilinen Ted Nugent, 60’lı yılların sonunda grubu The Amboy Dukes ile yayınladığı “Journey to the Center of the Mind” şarkısı ile üne kavuşmuştu. Yoluna solo olarak devam etme kararı aldı ve gerçekten başarılı oldu. Yıllar sonra popüler şarkısının ismini verdiği “Spirit of the Wild” adındaki vahşi yaşamda ok kullanılarak nasıl avlanılabileceğini gösteren kendi doğal yaşam televizyon şovuna başladı. Çok geçmeden, eyaletler etrafındaki çeşitli çiftliklerde avcılık oyunlarını gösterdiği “Ted Nugent: Spirit of the Wild” programına başladı.

Ted Nugent ayrıca, ADVENTURE OUTDOORS dergisinin de yayımcılığını ve editörlüğünü yapıyor. Eğer Ted Nugent’in şovlarından birini izlemediyseniz halen televizyonlarda yayınlanmaya devam edildiğini belirtelim. Ted Nugent, 20 milyon dolarlık net geliri ile en zengin doğa ya da macera şovu sunucularından bir tanesidir.

3 Mike Rowe

35 Milyon Dolar

Mike RoweMike Rowe, Discovery Channel’da yayımlanan Dirty Jobs (Kirli İşler) programı ile bütün dünyada tanınmıştır. Ne düşündüğünüzü biliyorum, bu program bir vahşi yaşam şovu değil; ancak tamamıyla bir macera serisidir.

Eyaletler arasında gezen Mike, birçok zorlu ve kirli işleri sitelerden arayıp çok farklı türlerdeki işleri dener. Mike’nin ayrıca American Chopper, American Hot Rod, Deadliest Catch, Wild Pacific ve Ghost Lab serilerinin yanı sıra; How the Universe Works ve Syfy’s Ghost Hunters gibi diğer Discovery programlarının da oldukça iyi projeler olduğunu söyleyebilirm. Aynı zamanda Mike, Ford Motor Şirketi’nin tekrarlanan reklamlarında da rol aldı. Mike Rowe hakkında bilmediğiniz en havalı özellikse Baltimore Opera’sında profesyonel bir şarkıcı olarak görev almasıdır.

2 Jeff Probst

40 Milyon Dolar

Jeff ProbstJeff, ülkemizde de severek izlenen Survivor serisinin Amerika yapımındaki sunucusudur. Emmy Ödülü kazanan sunucu, ilk olarak Jeff Probst Show ile işe başladı. 2000 yılından bu yana, bir grup insanın ıssız adaya gönderildiği ve çevre koşullarına karşı hayatta kalabilme güçlerinin sınandığı bir macera programı olan Survivor isimli şovun sunuculuğunu yapıyor.

Çeşitli görevlerin katılımcılara tanıttığı bütün bu kavramlar onun rolünün bir parçası. Ayrıca eminim ülkemizde de reyting rekorları kıran bu macera programının en azından bir kereliğine bile olsa Jeff Probst tarafından sunulmuş şekline denk gelmişsinizdir. 14 yıl boyunca Survivor sunuculuğu onun tek gelir kaynağıdır. Survivor macera programı sayesinde 40 milyon dolar kazandı ve en zengin macera şovu sunucuları listesine giriş yapmış oldu.

DÜNYANIN EN ZENGİN 10 YARIŞMA PROGRAMI SUNUCUSU İÇİN TIKLAYIN.

1 Terri Irwin

66 Milyon Dolar

Terri IrwinTerri, macera programı sunarak yeni bir televizyon programına imzasını attı. Partneriyse eşiydi. Ama eşi Steve Irwin, talihsiz bir şekilde vatoz tarafından sokularak zehirlendi ve hayata veda etti. Animal Planet’te Timsah Avcısı adınki vahşi yaşam programını birlikte sunuyorlardı. Bu şov Steve sayesinde oldukça başarılı oldu ve vahşi hayvanların birer tutku haline gelmesini sağladı. Program sonlandırılsa da Terri halen daha Avustralya çapında yaban hayatı korumak için zaman harcıyor. Terri, 66 milyon dolarlık net gelirinin büyük bir kısmını doğal yaşam için bağışladı. Tüm aile, hayattaki en büyük tutkularını birer macera şovu haline dönüştürüp zorlukların üstesinden gelerek milyon dolarlar kazanmaya devam ediyor.

Severek ve özenerek izlediğimiz programları bu kadar eşsiz kılan kuşku yok ki sunucuların yetenekleri. Kariyerleri boyunca yapmış oldukları işler, sıradan hobilerin çok daha ötesinde. Elbette siz de bu programlardan bir ya da birkaç tanesini izlemişsinizdir. Peki, listemizde bulunan dünyanın en zengin sunucuları ve programları hakkındaki yorumlarınızı bizlerle paylaşabilir misiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.