Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüm Zamanların En Çok Kazanan Kadın Rapçileri

Rap dünyasının yıldızı kadınların sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Bu listede tüm zamanların en çok kazanan kadın rapçileri hangisi sıraladık.
Tüm Zamanların En Çok Kazanan Kadın Rapçileri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Birbiri ardınca söylenen kafiyeli sözcüklerin müzik ile uyumudur rap. Ama nedense bu müzik türü, bizlerde daha çok erkek yıldızları anımsatır. Bu durum biraz da rapin doğasıyla alakalıdır. Çünkü bu sanatı icra edebilmeniz için bitmek tükenmek bilmeyen bir nefes gücüne ve müzik türüne uygun ses kalınlığına ihtiyacınız vardır. Evet, belki erkek rapçiler kadınlara nazaran bir adım önde olabilir; ama dünya çapında isim yapmış birbirinden başarılı ve güzel kadın rap sanatçılarının da olduğu biliniyor. Hatta bilinmekle kalmıyor, posterleri günümüz rap severlerinin oda duvarlarını süslüyor.

Hiphop kültürünün bir parçası olan rap, daha çok 70’li yıllarda farklı bir müzik kolu olarak anılmaya başlandı. Ülkemizde Cartel isimli müzik grubunun hayat verdiği rap, dinleyenlerden ilgi görmesiyle bu müzik türüyle uğraşan birçok sanatçının da ilgisini çekti. Bu tarihten sonra da özellikle Almanya’dan gelen gurbetçi bir kesim, rapin taşıyıcısı oldu. Ülkemizde kadınların bu türde, rap dinlenen diğer ülkelere nazaran daha az olduğunu görüyoruz. Amatör olarak denense de profesyonel anlamda Kolera’nın yakaladığı çizginin yanına yaklaşabilen henüz olmadı. Tabi ki bu durum dünyada biraz daha farklı. Çünkü erkek starları hem kariyerleriyle hem kazandıklarıyla gölgede bırakan birçok kadın rapçi var. Şimdi dilerseniz bu isimlere kariyerleriyle birlikte şöyle bir göz atalım.

İşte karşınızda tüm zamanların en çok kazanan kadın rapçileri:

10 Trina

6 Milyon Dolar

TrinaListemizin ilk sırasında sahne adı Trina olan model ve rapçi Katrina Laverne Taylor’u görüyoruz. 3 Aralık 1978 doğumlu olan güzel rapçi, çıkışını Trick Daddy’nin ikinci albümünden Nann Ni isimli şarkı ile yapmıştır. Buna ek olarak, 1998 yılından beri sektörde olan Trina, rap kariyeri boyunca Da Baddest Bitch (2000), Diamond Princess (2002), Glamorest Life (2005), Still da Baddest (2008) ve Amazin’ (2010) olmak üzere 5 albüm çıkartmıştır. Ayrıca bir rapçi olmasının yanı sıra Trina, Tameka Cottle ile birlikte Tini Tonight isimli talk show programının sunuculuğunu da yapmıştır. Ünlü ismin Penalty Entertainment ile bir anlaşma yaptığını ve çok yakında 6. albümünü çıkartacağını da belirtelim.

9 MC Lyte

8 Milyon Dolar

MC Lyte11 Ocak 1970 doğumlu olan Lana Michelle Moorer ya da MC Lyte, solo albüm çıkartan ilk kadın rapçilerden biri olarak bilinmektedir. 80’lerin sonunda çıkardığı Lyte as a Rock isimli albümüyle ünlü olan MC Lyte, oldukça başarılı bir kariyere imza atmış ve tam 8 tane albüm çıkartmıştır. Ayrıca sanatçının son albümünün bu senenin Nisan ayında çıkan Legend olduğunu da belirtelim. Sanatçı Legend’i, 7. albümü Da Undoground Heat,Vol 1’in çıkışından tam 12 sene sonra çıkartmıştır.

Los Angeles’te Shaitel isimli bir mağaza açan MC Lyte, moda dünyasına da dahil oldu, diyebiliriz. Sonuçta aralarında Grammy Ödülü’nün de olduğu birçok önemli ödüle layık görülen ünlü isim, tüm zamanların en çok kazanan kadın rapçilerinden biri olmayı kesinlikle hak ediyor.

8 Eve

8 Milyon Dolar

EveMC Lyte ile aynı sıralamaya sahip olan kadın rap sanatçısı olarak Eve Jihan Jeffers-Cooper’i görüyoruz ya da kısaca Eve’yi. 10 Kasım 1978 doğumlu olan Eve’yi göğüslerinin üzerindeki pençe dövmelerinden ve Let Me Blow Ya Mind ile Who’s That Girl isimli şarkılarından hatırlayabilirsiniz. Rap yıldızının bu şarkıları sanatçıya uluslararası alanda bir başarı ve Grammy Ödülü kazandırmıştır.

Eve’nin kariyeri boyunca çıkardığı albümleri; Let There Be Eve…Ruff Ryders’ First Lady (1999), Scorpion (2001), Eve-Olution (2002) ve Lip Lock (2013) olarak sıralanabilir. Diğer taraftan, bir aktris olarak da karşımıza çıkan Eve, Berber Dükkanı 1, Berber Dükkanı 2’de oynamış ve serinin 3. filminde de yer alacağı açıklanmıştır. Ayrıca Glee, Whitney, The Apprentice ve daha birçok televizyon programında yer almıştır. Sonuçta Eve müzik ve oyunculuk kariyerinin yanı sıra, moda sektöründe de adından söz ettirmektedir.

7 DJ Spinderella

10 Milyon Dolar

DJ SpinderellaListemizin 7. sırasında ise 3 Ağustos 1971 doğumlu Deidra Muriel Roper yani DJ Spinderella yer alıyor. Hem bir DJ hem de rap sanatçısı olan isim aynı zamanda Salt-n-Pepa’nın da eski grup üyelerinden biridir. Sanatçının Salt-n-Pepa kariyerinin henüz 16 yaşındayken başladığını da söyleyelim. Ardından grubun dağılmasıyla birlikte Spinderella, Los Angeles’te “The BlackSpin” isimli bir radyo programı sunmaya başlamıştır. Ayrıca Stay Tuned (1992) ve Kazaam (1996) isimli yapımlarda oyunculuk yapan Spinderella, 1997 yılında da kendi güzellik salonunu açmıştır.

6 Cheryl “Salt” James

14 Milyon Dolar

Cheryl "Salt" James26 Mart 1966 doğumlu olan Cheryl James ya da sahne adıyla Salt (resimde sağ tarafta), Salt-n-Pepa grubunun diğer 3 üyesinden biridir. 80’li ve 90’lı yıllara damgasını vuran Salt’ın en popüler albümü Very Necessary (1993) olarak belirtilebilir. Buna ek olarak, 1997 yılında Kirk Franklin ile “Stomp” isimli şarkıyı seslendiren sanatçı, televizyon programlarında da görüntülenmiştir.

5 Sandra “Pepa” Denton

15 Milyon Dolar

Sandra "Pepa" DentonSalt-n-Pepa grubunun bir diğer üyesi ise Sandra “Pepa” Denton (resimde sol tarafta). 9 Kasım 1969 doğumlu sanatçı grubun vokalistliğini yapmıştır. Hem bir rap sanatçısı hem de aktris olan Denton, 2005 yılında ise The Surreal Life isimli programda yer almıştır. Ayrıca 2006 yapımı Joe’s Apartment’de oynayan Denton, Let’s Talk About Pep (2010) isimli kendi talk show programını sunmuştur. Sonuçta, Sandra “Pepa” Denton, dünyanın en çok kazanan rapçi kadınlarından biri olarak listemizde yer almayı başarmıştır.

4 Lil’Kim

18 Milyon Dolar

Lil'Kim11 Temmuz 1975 doğumlu olan Kimberly Denise Jones ya da sahne adıyla Lil’Kim ise rap sanatçısı, söz yazarı, yapımcı, model ve aktris olarak tanımlanabilir. 19 yaşında Junior M.A.F.I.A ile tanışan sanatçı, bir sene sonra Hard Core (1996) isimli solo albümünü çıkarmıştır. 2000 yılında, Notorious K.I.M isimli albümünü çıkartan Jones, Kırmızı Değirmen isimli filmin müziği ile büyük başarı yakalamıştır.

Sanatçı, Lady Marmalade isimli bu şarkıyı; Christina Aguilera, Pink ve Mya ile birlikte söylemiştir. 2003 yıllında La Belle Mafia isimli albümünü çıkartan Lim’Kim, 2005 yılında ise hapis cezasına çarptırıldı. Sonuçta bir senelik cezasının ardından The Naked Truth isimli albümünü çıkartan rap sanatçısı, bu sektörden elde ettiği 18 milyon dolarlık kazancıyla listemizin 4 sırasında yer alıyor.

3 Nicki Minaj

45 Milyon Dolar

Nicki Minaj8 Aralık 1982 doğumlu olan Onika Tanya Moraj ya da Nicki Minaj, rap kariyeri boyunca; Playtime is Over (2007), Sucka Free (2008), Beam Me Up Scotty (2009), Pink Friday (2010), Pink Friday: Roman Reloaded (2010), The Pinkprint (2014) isimli albümlere imza atmıştır. Rap kariyerinin yanı sıra Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor’da Steffie’nin seslendirmesini yapan Nicki Minaj, American Idol’un 12. sezonuna da jürilik yapmıştır. Buna ek olarak 2014 yapımı Öteki Kadın isimli filmde oyunculuk yapan Nicki Minaj, şimdiye kadar birçok dalda ödül kazanmıştır. Sanatçının daha yolun başında olduğunu düşünürsek, Nicki Minaj’ın ileride çok daha büyük işlere imza atacağını tahmin etmek zor değil.

2 Missy Elliott

55 Milyon Dolar

Missy Elliott1 Temmuz 1971 doğumlu Melissa Arnette Elliott ise herkes tarafından Missy Elliott olarak bilinmektedir. Şarkıcı, rap sanatçısı, söz yazarı ve müzik yapımcısı kişilikleriyle tanınan Missy Elliott; The Rain (Supa Dupa Fly), Hot Boyz, Get Ur Freak On, Work It ve Lose Control isimli hit şarkılarıyla popüler olmuş ve kariyeri boyunca 6 başarılı albüm çıkartmıştır. Bunları; Supa Dupa Fly (1997), Da Real World (1999), Miss E… So Addictive (2001), Under Construction (2002), This Is Not a Test (2003), The Cookbook (2005) olarak sıralayabiliriz.

Sanatçının şu an hazırlamakta olduğu bir albüm üzerinde çalıştığını da hayranlarına duyuralım. Sonuçta bu başarılı kadın rapçinin ayrıca bir restoranı, votka markası, Missy Elliott Seduction isminde bir markası, parfümü ve Portsmouth Angels isimli bir futbol takımı olduğunu da belirtelim.

1 Queen Latifah

60 Milyon Dolar

Queen Latifah18 Mart 1970 doğumlu Queen Latifah ya da gerçek ismiyle Dana Elaine Owens, çoğu insanın düşüncesinin aksine kariyerine rap yaparak başlamış ve daha sonra farklı alanlara doğru yönelmiştir. Sonuçta; şarkıcı, söz yazarı, aktris, model, televizyon yapımcısı, müzik yapımcısı, komedyen ve talk show sunucusu olarak tanınan Queen Latifah, şimdiye kadar 7 albüm çıkarmıştır. Bunları All Hail the Queens (1989), Nature of a Sista (1991), Black Reign (1993), Order in the Court (1998), The Dana Owens Album (2004), Trav’lin Light (2007) ve Persona (2009) olarak sıralayabiliriz.

Albümlerinin yanı sıra, Taksi (2004), Bringing Down the House (2003), Berber Dükkanı 2 gibi filmlerdeki rolleriyle de tanınmaktadır. Ayrıca 1999’dan 2001 yılına kadar The Queen Latifah Show isimli kendi talk show programını sunan ünlüyü, listemizin 1 numarasında görmek şaşırtıcı olmasa gerek.

Tüm zamanların en çok kazanan kadın rapçilerini birlikte öğrenmiş olduk. Hiç şüphe yok ki bu isimlerden her biri, sadece söyledikleri rap müzik türüyle başarılı olmadılar. Oyunculuk ve girişimcilik alanında da oldukça iyi bir kariyere sahip olan bu isimler, dünya çapında geniş bir hayran kitlesine sahiptir. Peki, merak ediyorum listemizdeki isimler arasında en beğendiğiniz hangisi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.