Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teröristlerin “Başına” Koyulan En Yüksek 10 Para Ödülü

Sizler için hazırladığımız listede suçluların yakalanması için koyulan en yüksek para ödüllerini bulacaksınız.
Teröristlerin “Başına” Koyulan En Yüksek 10 Para Ödülü
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Eski kovboy filmlerini hatırlar mısınız? Vahşi Batı’nın unutulmaz filmlerinde yer alan ve “başına” ödül koyulan kötü adamlar gözünüzün önünde canlanmış olmalı. Günümüzde de buna benzer olaylar yaşanıyor aslında. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin öncülüğünde bazı ülkeler, suçluları bu yöntemle yakalama arzusunda. Genellikle bu suçlular, karıştıkları terör saldırılarından aranmaktadır.

Özellikle 11 Eylül Saldırıları’ndan sonra Amerika’da meşhur olan bu yapı “ödüller adalet için” ismiyle karşımıza çıkıyor. Ödüller ise aranan kişinin ödüne göre fiyatlandırılmaktadır. Eğer aranan kişi gerçekten ünlü biriyse ödül birkaç milyon dolara kadar çıkabiliyor. Servet değerindeki bu ödülün sahibi olabilmek için çeşitli istikbarat kuruluşları mevcut. Kulağa ilginç gelen bu kovalamaca, oldukça tehlikeli sonuçlar da doğurabiliyor.

İşte karşınızda teröristlerin bulunması için koyulan en yüksek 10 para ödülü:

10 Ahmed Abousamra

50.000 Dolar

Ahmed AbousamraListemize, nispeten küçük para ödülü ile terör suçlamasından aranan Ahmed Abousamra ile başlıyoruz. Ahmed Abousamra Fransa’da doğdu ama Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşadı. Ahmed, 2000 yıllında Orta Doğu’ya yaptığı seyahatlerde terör örgütlerine bilgi ve malzeme sağladığı şüphesiyle aranmaktadır. Şimdilerde ise IŞID için sosyal medya hesaplarının yönetimini üstlenmesiyle biliniyor.

9 Daniel Andreas San Diego

250.000 Dolar

Daniel Andreas San DiegoDaniel, 1978 Kaliforniya doğumlu ve en çok arananlar listesine girmiş olan ilk Amerikalı çevreci teröristtir. 2003 yılındaki bombalı saldırıda adı geçer. Hayvan hakları savunucusu Daniel, hayvan özgürleşmesi hareketine üyedir. Stop Huntingdon Animal Cruelty (shac) ve the Revolutionary Cells Animal Liberation Brigade (rcalb) örgütleriyle bağlantısı olduğundan şüpheleniliyor.

Hayvanlar üzerinde deneyler yapan ve büyük tepkiler çeken Huntingdon Life’yi bombalama suçundan aranmaktadır. FBI, Daniel’in yakalanmasına yardım edene 250.000 dolar ödül koymuştur.

8 Adam Yahiye Gadahn – Radullan Sahiron – Joanne Deborah Chesimard ve Abdul Basit Usman

1 Milyon Dolar

Adam Yahiye Gadahn - Radullan Sahiron - Joanne Deborah Chesimard ve Abdul Basit UsmanAdam Yahiye Gadahn (yukarıdaki resim ona aittir) 1970 yılı Oregon’da doğdu. 1995 yılında da Müslüman oldu. Daha sonra Pakistan’a taşındı ve o bölgedeki El Kaide’nin faaliyetlerine katıldı. Son zamanlarda orada öldüğü ya da yakalandığı hakkında söylentiler çıksa da kanıtlanamadı.

Assatta Shakur adının değişmiş halidir. Gerçek adı Joanne Deborah Chesimard olan suçlu FBI tarafından arananlar listesinde yer alıyor. Assata, 1970’lerin başında Siyah Kurtuluş Ordusu ve Kara Panterler’in üyesiydi. 1973 yılında New Jersey Eyalet Ordusu’ndan 2 kişiyi öldürme suçundan aranmaya başlandı. Assata’ya banka soygunu ve diğer suçlardan ömür boyu hapis cezası verildi. Asssata,1979 yılında Kara Panterler’den oluşan küçük bir grup tarafından hapisten kaçırıldı ve Amerika Birleşik Devletleri’nden Küba’ya kaçtı.

Ebu Sayyaf Filipinler dışında faaliyet gösteren ve Asya’da daha belirgin olan İslamcı terör gruplarından biridir. Onlar son zamanlarda IŞID’e bağlılık yemini etmesiyle gündeme geldi. Son 2 yılda adam kaçırmaktan cinayete kadar uzanan terör faaliyetlerinin tüm çeşitlerine girmişlerdir. Grubun liderlerinden biri ise Raddulan Sahiron’dir. O öncelikle Amerikalılar dahil birçok ülke tarafından aranıyor.

7 Hafiz Abdul Rahman Makki ve Abdullah Nowbahar

2 Milyon Dolar

Hafiz Abdul Rahman Makki ve Abdullah NowbaharBu teröristler, Pakistan’da terör örgütü ve patlayıcı uzmanı olarak belirlenen bir grubu temsil etmektedir. Hafız Abdul Rahman Mekkî (yukarıdaki resim ona aittir) kendini Pakistan’daki dini hukuku adanmış bir İslamcı grup olan Cemaat Ud Dava’nın (Jud) komutanlarından biridir.

Abdullah Nowbahar Hizb-i ise İslami Gulbuddin grubunun tanınmış bir üyesidir. Bu grup birkaç Amerikalı askerin ve mühendisin öldürüldüğü zırhlı araç intihar saldırısıyla gündeme geldi.

6 3 Milyon Dolar Ödüllü 10 Şüpheli

3 Milyon Dolar Ödüllü 10 ŞüpheliDaha önce de belirtildiği gibi komplocularından biri de Abdul Saboor’dur. Saboor’un nerde olduğunu bildirene Amerika Birleşik Devletleri üç milyon dolar ödül koydu.

Üç milyon dolar olan şüpheliler listesinde: El-Kaide üyesi Malik Abou Abdelkarim. Somali terör ağı üyeleri El-Şhabaab, Yasin Kilwe ve Abdullah Yare vardır. Ülkemizde uyruğuna sahip bazı isimlerde bu listede yer aldı. Devrimci Halk Kurtuluş Partisi’nin 3 önemli liderleri; Zerrin Sarı, Seher Demir Şen ve Musa Asoğlu Amerikan çıkarlarına aykırı saldırıları ile listeye girdi.

5 5 Milyon Dolar Ödüllü 45 Şüpheli

5 Milyon Dolar Ödüllü 45 ŞüpheliListedeki en kalabalık grup, 5 milyon dolar ödüllü suçlulardan oluşuyor. Çeşitli ülkelerin terörist liderleri, kaçırma ve bombalama ile ilgili suçlardan aranıyor.

5 milyon dolar ödüllü isimler arasında; Ahmed İbrahim el-Mughassil, Abdelkarim Hüseyin, Muhammed el-Nasır, Ali Saed Bin Ali el-Hoorie ve İbrahim Salih Muhammed el-Yacoub vardır. Bu isimler, 1996 yılındaki Khobar Towers ABD Hava Kuvvetleri konut kompleksinin bombalanmasında anahtar suçlulardır. Başka bir isimse Cemal Muhammed el-Bedevi’dir. O da 2000 yılında USS Cole bombalama planlamacılarından biriydi. Yemen’de ölüm cezasına çarptırılmasına rağmen hapishaneden kaçtı.

İmad Mugniyah, Ali Atwa, Muhammed Ali Hammadi ve Hasan İzzettin-al-Din Trans World Airlines Flight 847’nin korsanları idi. Bu olay 1985 yılında oldu. 4 suçludan 3’ü cezalarını çekmelerine rağmen Muhammed Ali Hammadi kaçtı.

1986 yılında Pan Am uçağını kaçıran 73 kişilik örgütün üyesi Zeyd Hasan Abdül-Latif Safarini yakalandı. Yüzyılı aşkın hapis cezasına rağmen, bu suça katılanların 4’ü hala kaçak. Aslına bakılırsa Wadoud Muhammed Hafız el-Turki, Cemal Said Abdül Rahim, Muhammed Abdullah Halil Hüseyin ar-Rahayyal ve Muhammed Ahmed el-Munawar’dan oluşan grubun hepsi yakalanmıştı ama kaçırıldılar.

4 Hüseyin Muhammed el-Umari

5.2 Milyon Dolar

Hüseyin Muhammed el-UmariFilistin doğumlu patlayıcı uzmanı 1982 yılında Pan Am Flight 830 bombalaması ile ilgili aranıyor. 747 tipi uçak ise Tokyo Honolulu yolunda bombalandı. Hüseyin Muhammed Al-Umari bu olaylarla birlikte bir Japon genci öldürmek ve 16 kişiyi yaralamak suçlarından da aranmaktadır. Hüseyin’in şu anada Lübnan’da olduğuna inanılıyor. Yaşıyorsa neredeyse 80 yaşına girmiş olan suçlu için 5.2 milyon dolar ödül verilecektir.

3 Muhsin el-Fadhli – Abubakar Shekau

7 Milyon Dolar

Muhsin el-Fadhli - Abubakar ShekauBu iki şüphelinin hakkında vereceğiniz bilgi ile 7 milyon dolara sahip olabilirsiniz. Abubakar Shekau, Nijeryalı terör örgütü Boko Haram’ın lideri. Örgüt, sadece 2014 yılında toplu kaçırmadan canlı bombalamalara kadar birçok olaya sebep olmuştur.

Muhsin el-Fadhli ise El-Kaide’nin İran lideri olarak kabul ediliyor. Bu grubun Ortadoğu’daki en büyük finansörlerden biri de odur.

2 10 Milyon Dolar Para Ödüllü 5 Şüpheli

10 Milyon Dolar Para Ödüllü 5 ŞüpheliEbu Dualar ISIS lideri olarak aranmaktadır. 10 milyon dolar değerinde diğer önde gelen suçlu ise Sirajuddin Hakkani’dir. Hakkani, birçok Amerikalı vatandaşın ölümünden ve Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai’ye suikast girişiminde bulunma suçlarından aranıyor.

Diğer isimse ise Afgan lider Molla Ömer. Taliban örgütünün ülkedeki lideridir. Grubu artık bir zamanlar olduğu gibi güçlü olmamasına rağmen, Molla Ömer en önemli kaçak liderlerden biridir.

Cemaat Ud-Dava grubunun lideri Abdul Rahman Makki için koyulan ödül 2 milyon dolardı. Geçtiğimiz günlerde 10 milyon dolara çıktı. Hafız Muhammed Said de Saeed grubunun kurucusu ve Hindistan, Mumbai 2008 saldırının arkasındaki anahtar isimlerden birisidir.

Nasır el-Wahishi ve Yasin el-Shuri sırasıyla Arap Yarımadası ve İran bölgesel El Kaide liderleridir. Her ikisi de 10 milyon dolar ödülle aranmaktadır.

1 Ayman el Zevahiri

25 Milyon Dolar

Ayman el ZevahiriŞimdiye kadar sunulan en büyük para ödülü ise Mısır İslami Cihad Örgütü’nü kuran ve doktorluk mesleğini bırakarak terörist olmayı seçen Ayman el Zevahiri içindir. El-Zevahiri, Usame bin Ladin için uzun süre danışmanlık yaptı. Tanzanya, Kenya, Nairobi’de ABD elçiliklerinin bombalanmasında etkili oldu. Şu anda el-Zevahiri, Bin Ladin’in ölümünden bu yana El Kaide’nin liderliğini yapıyor.

Batı Kültürünü ve yapısını bir arada tutabilmek için yine aynı ülkeler tarafından oluşturulan örgütlerin liderlerine göz attık. Avrupa ülkelerinin ve Amerika’nın İslamiyet’i vatandaşlarına bu şekilde göstermeye çalışması çok da şaşırtıcı gözükmüyor. Siz ne dersiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın