Yatırım yapmaya başla!

Tek Ürün E-Ticaret Sitesi Nedir? Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?

Tek Ürün E-Ticaret Sitesi Nedir? Nasıl Yapılır? Avantajları Nelerdir?

Aşk iksiri parfüm, saç çıkaran şampuan tarzında şok manşetlerle karşımıza çıkan web sitelerini biliyorsunuz. İşte bunlar tek ürün e-ticaret siteleridir. Sadece tek bir ürün veya o ürünün benzer modellerini bulabildiğiniz e-ticaret sitelerine verilen isimdir. E-ticaret veya internetten alışveriş dendiği zaman hemen hepimizin aklında birbirinden farklı marka ve modelde kategorilenmiş ürünlerin bulunduğu siteler gelir. Tek ürün ise adından da anladığınız gibi sadece bir ürün üzerine odaklanmış daha basit sistemlerdir.

Girişimcilerin aklında ilk canlanan fikir olan e-ticaret, birbirinden farklı dallara ayrılıyor. Tek ürün e-ticaret pek bilinmese ve tercih edilmese de diğerlerine göre daha kolaydır. E-ticaret yapmak için yüzlerce ürüne sahip olmanız gerekmiyor ve belli niche sektörlere yönelebiliyorsunuz. Tek ürün e-ticareti birçok kişiye daha mantıklı ve kolay gelmektedir. Çünkü belli bir hedefe odaklanırsınız ve bu alanda başarılı olmaya çalışırsınız. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise gerçekten dikkat çekecek ve nadir olan bir ürünün satışını yapmanızdır.

Dilerseniz, tek ürün e-ticareti hakkında bilgilere detaylı bir şekilde alt başlıklarla değinelim:

Tek Ürün E-ticaret Sitesi Nedir?

Tek Ürün E-ticaret Sitesi Nedir?Yalnızca tek bir ürün veya bir ürünün benzer modelleri üzerine odaklanılmış ve satışının yapıldığı e-ticaret sitelerdir. Bir ürünün satışının yapıldığı tek ürün e-ticaret siteleri iki grupta incelenebilirler. Birinci grubu, fırsat siteleri olarak tanımlayabiliriz. Tedarikçilerin ellerinde bulunan stokun eritilmesi üzerine faaliyet gösteren bu siteler, sürekli yenilenen bir ürünün oldukça düşük fiyatlara satışının yapıldığı yerlerdi. Günümüzde ise bu sitelerden eser kalmadı diyebiliriz. Viral yayılma ve toplu satış gibi yöntemlerle kar etmeyi hedefleyen bu tek ürün siteleri, günümüzde az kazandırdığı için artık tercih edilmiyor.

İkinci grup ise diğerinin aksine sürekli yenilenen bir ürünün değil, tek bir ürünün her gün satıldığı sitelerdir. Günümüzde bu siteler oldukça popüler ve genel olarak medikal ürünlerin satışının yapıldığını görüyoruz. Parfüm, saç ve kaş serumları, zayıflama ürünleri, korseler gibi dönemin popüler ürünlerine odaklanıyor. Hepimiz biliyoruz, dönem dönem bazı ürünler çok fazla popüler olur ve herkes bu ürünlerin peşine düşer. İşte bu akımın başlangıcı olarak bu siteleri gösterebiliriz. Eğer başarılı bir reklam politikası ve arama motoru optimizasyonu yapılabilirse, dönemin en popüler ürünü olabilecek güce sahiptirler.

Özellikle insanların kendilerini sosyal toplum içerisinde yetersiz hissettikleri, ciddi sorunlara yönelik, tek ürün e-ticaret siteleri görüyoruz. Zayıflama hapları, kellik kremleri, boy uzatma hapları, sigaradan kurtulma ilaçları, akciğer temizleme bantları ve dönemin popüler şifalı bitkileri ile ürünlerinin satıldığı tek ürün e-ticaret sitelerine her gün bir yenisinin eklendiğini biliyoruz. Gündemi çok iyi takip eden kişiler ise hemen harekete geçerek bu ürünleri pazarlayabilecekleri tek ürün e-ticaret sitelerini yapıyorlar ve para kazanmaya başlıyorlar. Genellikle ürün başına komisyon yöntemiyle elde edilen gelir, markanın reklamı olarak da farklı para kazanma yöntemlerini barındırıyor.

Tek Ürün E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır?

Tek Ürün E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır?Tek ürün e-ticaret sitesi yapmak istiyorsanız, öncelikli olarak satışını yapmak istediğiniz ürünü belirlemelisiniz. Bu ürünün, piyasada nadir olması ve insanların genellikle açıkça bir yerden alamayacakları bir ürün olması, sizin için avantajlı olacaktır. Ürünü belirlerken, nasıl tedarik edeceğinizi de düşünmeniz oldukça önemli noktalardan birisidir. Ürününüzü belirledikten sonra kendinize jenerik bir domain, yani ürününüzün adı geçen bir alan adı satın almalısınız. Ürünün adı geçmesi hem SEO açısından hem de müşterilerin dikkatini çekmesi açısından oldukça önemlidir. Domaini belirlerken ya uzun bir şekilde ürününüzün adının geçeceği ya da ürünün adına istinaden akılda kalıcı kısa bir domain tercih edebilirsiniz.

Alan adınızı belirledikten sonra e-ticaret paketini alacağınız firmayı seçmelisiniz. Bu seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken, oldukça önemli konular vardır. Mesela 128 bit SSL, firewall, IPS ve IDS güvenlik sistemleri bulunan bir firmayı seçmelisiniz. Aynı zamanda e-ticarette oldukça önemli olan ödeme sistemleri konusunda da dikkatli olmalısınız. Tek ürün e-ticaret sitelerinde bütün ödeme sistemleri hızlı bir şekilde kurulabilir olmalıdır. Firmanın size eğitim desteği vermesi ve sistemin işleyişi hakkında bilgilendirme yapması da önemli konulardan birisidir.

Gelelim tek ürün e-ticaret sitesinin tasarımına. En önemli konu olarak tasarımı söyleyebiliriz; çünkü tek bir ürününüz var ve bunu tek sayfada müşteriye tanıtarak satın almasını sağlamanız gerekiyor. Orijinal, etkileyici ve güven veren bir tasarım olması oldukça önemlidir. Siteye giren müşterinin kolayca ve zorluk çekmeden satın alma işlemini yapabiliyor olması gerekmektedir. Unutmayın, müşterilerin hepsi üstün bilgisayar ve internet kullanma deneyimine sahip değil. Sizin ise her tür müşteriye hitap edebilmeniz gerekiyor.

Tek ürün e-ticaret sitelerinin yapımında dikkat edeceğiniz bir diğer konu ise arama motoru optimizasyonudur. Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarından gelecek müşterilerin sayısını artırabilmek için sitenizin SEO ayarlarını da iyi bir şekilde yapmalısınız. SEO analizinizi çok iyi bir şekilde yapmalı, sitenizi destekleyecek ve ürün hakkında bilgileri, yorumları içerecek bloglar oluşturmalısınız. Eğer bu konuda bilginiz yoksa, bir SEO uzmanı ile çalışabilirsiniz.

Reklam konusu da tek ürün e-ticaretinde önemli konulardan birisidir ve kazancınızı doğrudan etkilemektedir. Arama motorlarından alacağınız reklamların yanı sıra Facebook, Twitter ve son zamanlarda popüler olan Instagram reklamları üzerine de düşünmelisiniz. E-mail marketing denen mail reklamlarını ve ürününüzle ilgili web sitelerinin reklam alanlarını da kullanabilirsiniz. Reklam işi için iyi bir bütçe ayırmanızda fayda vardır ve aldığınız geri dönüşlere göre yeniden bir düzenlemeye gitmeniz gerekmektedir. Örneğin, Twitter’dan verdiğiniz reklamdan elde ettiğiniz geri dönüş ile diğer sosyal ağlardan verdiğiniz reklam dönüşlerini inceleyin. Aynı miktarda para ile en iyi geri dönüş aldığınız sistemleri araştırarak boşa kürek sallamamış olursunuz.

Tek Ürün E-Ticaretinin Avantajları Nelerdir?

Tek Ürün E-Ticaretinin Avantajları Nelerdir?“Azıcık aşım, belasız başım” mantığıyla yola çıkarak giriştiğiniz tek ürün ticaretinde dikkat çeken ilk avantaj, tek ürün – tek tedarikçi olmasıdır. Birçok ürünün ve modelin satıldığı e-ticaret sitelerinde her ürün ve tedarikçi için zaman ayırmanız, tek tek ilgilenmeniz gerekecektir. Ama tek ürün e-ticaretinde yalnızca bir ürününüz ve bu ürünün bir tedarikçisi olacak. Tüm gücünüzü tek bir ürüne verecek ve daha iyi sonuçlar elde edebileceksiniz. Tek bir tedarikçi ile ilişki kurmanız gerekecek, sorun yaşandığında yalnızca onunla iletişime geçeceksiniz.

Tek ürün olması nedeniyle standart bir operasyon yürütecek olmanız da iyi bir avantajdır. Tek bir tedarikçiniz var ve pazarlama, kargolama, iletişim, şikayet, istek ve destek gibi konularda ilgilenmeniz gereken tek bir operasyon yürüteceksiniz. Bu yüzden de kısa sürede bu operasyonda başarılı olacaksınız ve sürprizlerle karşılaşmadan satışınızı gerçekleştirip paranızı kazanacaksınız.

Bir diğer avantaj ise gelen müşteri tek bir ürün almak için siteyi ziyaret ediyor ve bu nedenle ikna etmek için çok çaba sarf etmenize gerek kalmıyor. Ürün çeşitliliği bildiğiniz gibi kararsızlık demektir ve bu da müşterinin siteyi veya sepetini terk etmesine neden olabiliyor. Satış ve pazarlamanın, tek ürün ile hem alıcı hem de satıcı tarafında daralması demektir. Müşteri siteye girdiği zaman direkt satış sayfası ile karşılaşacağı için kafa karışıklığı yaşamadan doğrudan alım işlemini tamamlamaktadır. Tek ürün hakkında bilgi olması, alternatif başka bir ürünün bulunmaması nedeniyle tek ürün e-ticaret sitelerinin geri dönüş oranları oldukça yüksektir. Buradaki tek sıkıntı ise sizinle aynı işi yapan kişilerin varlığıyla yüksek bir rekabet içerisinde olmanız, sağlam bir reklam bütçesi ayırmanız gerektiğidir.

Fazlasıyla niche sektörlere hitap eden ürünlerin satışına yönelirseniz, SEO anlamında da avantajlı olursunuz. Sektördeki açığı dolduracağınız için rakipleriniz ilk başta az olacaktır ve siz piyasada fark yaratmış olacaksınız. Birkaç blog yazısı, sosyal medya paylaşımı ile sektörde üst sıralara gelebilir, vereceğiniz reklamlarla satışlarınızı artırabileceksiniz.

Son olarak bir dezavantajdan bahsetmek gerekirse; tek ürün sitelerinden tek başına anlamlı paraların kazanılamamasıdır. Bu nedenle tek ürün siteleri, genel olarak büyük sitelerin satış kanalı olarak tek tek ürünlerin sergilendiği yerler olarak tasarlanmaktadır. Yani yalnızca sitenizden gelir elde etmenin peşine değil; televizyondan, telefondan veya mağazalardan da satış yapmalısınız. Bir diğer öneri ise birden çok ve farklı alanlarda hizmet veren tek ürün e-ticaret sitelerini yönetmektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Web Girişimleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum