Yatırım yapmaya başla!

“Taş Attım da Kolum mu Yoruldu!” Dedirten 12 Para Kazanma Yöntemi

“Taş Attım da Kolum mu Yoruldu!” Dedirten 12 Para Kazanma Yöntemi

Bir üst bilgi vererek yazıma başlamak istiyorum. Evet, her işin kendine göre bir zorluğu vardır; ama bir inşaata tuğla taşıyanla masa başında çalışan kişinin yaptığı iş bir değildir. Zaten hepimiz bu yüzden daha rahat bir şekilde çalışıp, para kazanmak için okul yıllarında bir maratona başlıyor ve iyi üniversiteler kazanmak istiyoruz. Hatta eminim, birçoğumuzun ailesi de bunun örneğini defalarca vermiştir. Türkçe derslerine konu olan ve virgülün önemini anlatmak için söylenen “oku, baban gibi eşek olma” ya da “oku baban gibi, eşek olma” sözünü ailenizden duymuşsunuzdur. O yüzden birazdan sayacağım para kazanma yollarına göz atarken, “herkesin yapacağı kadar kolay” olmadığını; ama diğer yollara göre daha az yorulacağınız gerçeğini unutmayın. Bir de daha eğlenceli ve yeteneğe dayalı olduklarını da belirtmek gerekiyor, tabii!

Bazılarımız için öyle işler vardır ki çocuk oyuncağı olarak tanımlanır. Mesela; siz fotoğraf çekmeyi çok iyi biliyorsunuzdur, bu yüzden sizin için kolay bir iştir. Bir başkasına ise doğru kareyi yakalamak, dünyanın en zor işi gibi gelebilir. Her işin kendine göre özellikleri vardır ve kolaylık dereceleri anlatılırken, bireylerin o işe olan eğilimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Çok büyük bir genelleme yaparak, size “taş attım da kolum mu yoruldu” dedirtecek para kazanma yollarından bahsedeceğim. Örneğin; bir blogunuz var ve buradan para kazanıyorsunuz. Bunu, işten hiç anlamayan birilerine anlattığınız zaman kimisi “Aa, ne kadar kolay iş!” diyecektir. Ama bazıları da bu işten nasıl para kazanılır anlayamayacak ve “Valla helal olsun sana” şeklinde bir tepki verecektir.

Yetenekleri ve eğilimleri göz önünde bulundurarak sizlere, diğer işlerden daha kolay bir şekilde para kazandıran yollar hazırladık. Şimdi bir düğün fotoğrafçısı çıkıp da “sen benim ne kadar zorluk çektiğimi biliyor musun” demesin. Çünkü sıcak havada fırın karşısında ekmek yapan bir amcayı veya beyin ameliyatı gerçekleştiren bir cerrahı düşündüğünde ne demek istediğimizi daha iyi anlayabilir.

1 Fotoğrafçılık Yapmak

Fotoğrafçılık YapmakEvet, kesinlikle güzel bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Elbette zorlukları var; her şeyden önce o koca makineleri taşımak zorundalar. Ama çektikleri birkaç kare sayesinde iyi bir kazanç elde ediyorlar. Düğün, doğum, doğa veya stüdyo; bir fotoğrafçının çalışma alanı oldukça geniştir. Yapması gereken doğru açıyı ve ışığı yakalayarak deklanşöre basmasıdır. Fotoğrafçılık kurslarına katılarak bu işi nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Güzel fotoğraflar çekebilmek için bilmeniz gereken bazı teknikler var. Bunları mutlaka öğrenin, kendinize iyi bir fotoğraf makinesi alın ve müşteri toplayın. Aynı şekilde stok fotoğrafçılık olarak tanımlanan işi de yapabilirsiniz. Her işte olduğu gibi fotoğrafçılıkta da disiplinli bir şekilde çalışmanız oldukça önemlidir, unutmayın. Hem müşterilerinizi mağdur etmemeye hem de çok daha iyi işler çıkarmaya gayret edin.

Fotoğraf Çekerek Para Kazanmanın Detaylarını Buradan Öğrenebilirsiniz!

2 Blogger Olmak

Blogger OlmakSon birkaç yıldır blogger olmak, bir hayli popüler hale geldi. Genellikle kadınların moda; erkeklerin ise gezi ve ekstrem sporlar üzerine açtıkları, birçok blog var. Bu bloglar, bir hobi olarak başlasa da kısa sürede para kazanılabileceği keşfedilir. Kaliteli bir iş de yapıyorsanız, kısa sürede fark edilirsiniz ve iyi bir okur kitlesine sahip olursunuz. Daha sonra blogunuzu büyütmeye ve reklamları değerlendirmeye başlarsınız. Aldığınız reklamlar sayesinde para kazanmış olursunuz. Hem de sevdiğiniz bir alanda faaliyet göstererek bu parayı kazanırsınız. Okurlarınızın beğeneceği ve ilgisini çekecek konuları bulmak da size kalıyor tabii. Özgün ve düzgün bir dil kullanarak kaleme alacağınız konular sayesinde adınızı internette duyurabilirsiniz.

Dünyanın En Çok Kazanan 10 Blog Yazarı ile Tanışmak için Tıklayın!

3 Pasta ve Kurabiye Yapmak

Pasta ve Kurabiye Yapmakİşte eğlenceli işlerden birisi daha. Zaten birçok kadın, bunu sürekli yapıyor. Evet, hamarat kadınlar; misafirlerine ikram etmek veya eşe – dosta götürmek için pasta, kurabiye, kek, börek gibi atıştırmalıklar yapıyor. Para kazanmak için de bu marifetinizi kullanabilirsiniz. Günümüzde bu işi yapan birçok kadın zaten var. Evlere veya özel kutlamalara sipariş alarak çalışanlardan, kendi küçük kafeteryasını açanlara kadar. Kulağa da son derece güzel geliyor, değil mi? Pastacılık konusunda kurslara katılıp, kendinizi biraz daha geliştirirseniz işleri de büyütebilirsiniz. Böylece daha büyük siparişler alabilir veya özel doğum günü pastası gibi işler yaparak kazancınızı artırabilirsiniz.

Evde Pasta Börek Yaparak Para Kazanmanın Detaylarını Buradan Öğrenebilirsiniz!

4 Takı Yapıp Satmak

Takı Yapıp SatmakHer zaman el emeği takılar, özel olmuştur ve değer görmüştür. Eğer böyle bir beceriniz varsa veya el yatkınlığınız olduğunu anlarsanız, bunu da bir para kazanma yöntemine çevirebilirsiniz. Düşünsenize, akşamları evde otururken birkaç özel takı yapıp, satmak ne kadar da güzel bir iş! Bunları satmak için illa bir dükkana veya belli müşteriye de ihtiyacınız yok. Instagram veya GittiGidiyor gibi e-ticaret sitelerinde satabilirsiniz. Hem iyi bir ek gelir yöntemi hem de eğlenceli bir aktivite. Stres atmak için bile bu işi yapabilirsiniz. Nasıl örgü örmek insana iyi geliyorsa takı yapmak da öyle bir hobidir. Bu işi yapıp birkaç lira kazandıktan sonra daha da hevesleneceğiniz bir gerçektir.

Takı Tasarlayarak Para Kazanmanın Detaylarını Buradan Öğrenebilirsiniz!

5 İkinci El Eşya Satmak

İkinci El Eşya SatmakEk gelir yöntemleri arasında sıklıkla yer verilen ikinci el eşya satışı, oldukça popüler bir para kazanma yöntemi. Hele bir de sattığınız eşyalar, vintage veya antika sınıfındaysa iyi bir gelir elde etmeniz mümkün. Dedenizden kalma bir radyo ve büyükannenizin gömleği, ikinci el satışlarında oldukça dikkat çekecek ürünlerdir. Hemen hepimizin böyle eski veya kullanılmayan eşyaları vardır. Para kazanmak için bu eşyaları, internette satabilirsiniz. İster kendi e-ticaret sitenizi açın ister Instagram gibi sosyal mecralarda satın. Belki de kıymetini bilmediğiniz bir eşyanız, oldukça değerlidir ve iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

Kullanmadığınız Eşyaları Satarak Para Kazanmanın Detaylarını Buradan Öğrenebilirsiniz!

6 Yatırım Yapmak

Yatırım YapmakYine mi yatırım diyenler eminim vardır. Ama yatırım yapmak da kolay para kazanma yöntemlerinden birisidir. Özellikle günümüzde yatırım yapmanın çok daha kolaylaştığı bir gerçektir. Akıllı telefonlarımızdan bile yatırım yapabiliyoruz. Fiziki olmayan şekillerde altın yatırımı yapabiliyorsunuz, mesela. Altın fiyatının hangi yönde değişeceğini tahmin edip, alım veya satım şeklinde yatırım yaparak para kazanıyorsunuz. Fiyatların hangi yönde ilerleyeceğini ise biraz haber takibi yapıp birkaç analizle öğrenebilirsiniz. Piyasalar hakkında biraz bilgi sahibi olarak, ister forexte ister borsada bir miktar parayla yatırım yaptığınız zaman iyi bir para kazandığınızı göreceksiniz. Biraz emek vermeniz gerektiği doğrudur; ama para kazanmak için çektiğiniz bu çilenin kutsal olduğunu da göreceksiniz.

7 Ders Vermek

Ders VermekHakkında iyi bir bilgiye sahip olduğunuz konularda, ders vererek para kazanmaya ne dersiniz? Oldukça cazip bir teklif olduğunun farkındasınız, değil mi? Zaten bu yöntem sıklıkla tercih edilmektedir. Birçok üniversite öğrencisi; matematik, Türkçe, fizik gibi dersler vererek para kazanmaktadır. Bu konunun oldukça geniş olduğunu da tahmin edebilirsiniz. Hemen her konuda ders vermeniz mümkündür. Direksiyon dersi ve yemek yapmayı bilmeyen yeni evli hanım kız mesela. Bilgilerinizi, bilmeyen ve ihtiyaç duyan kişilerle para kazanmanız, hem kolay hem de güzel bir iştir. Birilerine bir şeyler öğretmenin ne kadar hoş bir duygu olduğunu, meyvelerini gördüğünüz zaman anlayacaksınız. Şimdi gerçekten iyi bildiğiniz konuları düşünün ve bu konuda kimlere ders verebilirsiniz araştırın, bakalım.

Evde ve Online Ders Vererek Para Kazanmanın Detaylarını Buradan Öğrenebilirsiniz!

8 Sosyal Medya İşleriyle Uğraşmak

Sosyal Medya İşleriyle UğraşmakGünümüzde sosyal medya hesapları üzerinden para kazanan birçok kişi var. Twitter, Facebook, Instagram hesapları gibi mecralar, birçok açıdan önem taşımaya başladı. Reklamlarını bu sosyal ağlara verenler, diğer kanallara göre daha iyi dönüşler almayı başarıyor. Bunun farkına varan şirketler ise reklam bütçelerini buna göre revize ediyorlar. Örneğin, fenomenleri ile popüler olan Twitter’da atılan bir tweet, televizyon reklamına göre daha fazla geri dönüş sağlayabiliyor. Eğer siz de reklam alabilecek kadar kaliteli bir hesaba ve geniş kitlelere hitap edebilirseniz, para kazanabilirsiniz. Elbette hesabınızı bu hale getirmeniz de öyle kolay değil. Ama eğlenceli olmadığı da söylenemez.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri Hakkında Buradan Bilgi Alabilirsiniz!

9 Makyöz Olmak

Makyöz OlmakEvet, makyözlük gerçekten güzel bir iştir. Zaten güzellikle ilgileniyorsunuz ve birkaç doğru dokunuşla müşterinizi memnun edebiliyorsunuz. Ama bu işte profesyonel olmanız gerektiğini de unutmayın. Her kadın makyaj yapıyor; ama bir makyöze gerek duymalarının farklı nedenleri var. Örneğin; bir gelin, düğün gününde mükemmel ve her zamanki makyajından daha özel görünmek isteyecektir. Bu nedenle bir makyöze ihtiyaç duyacaktır. Aynı şekilde yalnızca gelin değil, arkadaşları ve akrabaları da bu özel makyajdan yararlanmak isteyebilir. İşte tüm bu kişilere hizmet vererek para kazanabilirsiniz. Gideceğiniz birkaç özel kurs ile profesyonel makyöz olma yolunca ilerleyebilirsiniz.

Makyaj Yaparak Para Kazanmanın Detaylarını Buradan Öğrenebilirsiniz!

10 Çeviri Yapmak

Çeviri YapmakEğer ana diliniz dışında birkaç farklı dile de hakimseniz çeviri yapmak, en iyi para kazanma yöntemlerindendir. Yabancı dil bilginizin seviyesine göre akademik, hukuki ve tıbbi çeviriler yapabilirsiniz. Aynı zamanda web siteleri için yazılar çevirebilir ve hatta yazarlık görevini de üstlenebilirsiniz. Böylece daha düzenli bir gelire sahip olabilirsiniz. Eğer amacınız para kazanmaksa kendinizi bu alanda mutlaka geliştirin ve internette araştırma yaparak kendinize iş arayın.

Çeviri Yaparak Para Kazanmanın Detaylarını Buradan Öğrenebilirsiniz!

11 Süs Eşyası Yapmak

Süs Eşyası YapmakHediyelik süs eşyaları, her zaman ilgi görmüştür ve görecektir. Düşünsenize, tatile bile gittiğinizde, sevdiklerinize hatıra kalması için birkaç süs eşyası alıyorsunuz. Aynı şekilde ev görmeye gittiğinizde veya yeni evlenen arkadaşınızı ziyaret ettiğinizde eliniz boş gitmezsiniz değil mi? İşte süs eşyaları, tam da bu zamanlar için biçilmiş kaftandır. Süs eşyası yapmak için atık maddeleri bile kullanabilirsiniz. İnternette mutlaka görmüşsünüzdür; tuvalet kağıdının rulosundan bile oldukça güzel süsler yapılıyor. Biraz yaratıcıysanız süs eşyası yapmak sizin için çocuk oyuncağı olacaktır. Aynı zamanda oldukça eğlenceli bir şekilde üretim yapacağınızdan da emin olabilirsiniz.

Hediyelik Süs Eşyası Yaparak Para Kazanmanın Detaylarını Buradan Öğrenebilirsiniz!

12 Sabun ve Mum Yapmak

Sabun ve Mum YapmakSon yıllarda sabun ve mum dünyasında ne kadar büyük değişikliklerin olduğunun farkında mısınız? Eskiden sabun dendiği zaman birçok kişinin aklına, Hacı Şakir’in beyaz sabunları geliyordu. Şimdi ise birer sanat eserine dönüşmüş olanlar! Mumlar, birer heykel gibi ince ince işlenmeye başladı. Artık yalnızca elektrikler kesildiğinde veya romantik yemeklerde kullanılmıyorlar. Evlerimizin dekorasyonun da bile mumlarla sabunlara fazlasıyla yer veriyoruz.

Evde Sabun Yaparak Para Kazanmanın Detaylarını Buradan Öğrenebilirsiniz!

Günümüzde ek gelir elde etmek isteyen birçok kişi, mum ve sabun yapmaya başladı bile. Tahmin ettiğiniz kadar zor olmadığını, internetten videoları izleyerek görebilirsiniz. Ayrıca hazır paketler halinde, mum veya sabun yapımı için gerekli malzemeler satılmaya başladı. Sabunlardan yapılan çiçek sepetleri, özel günlerde hediye olarak götürülüyor. Mumların getirildiği formlar sayesinde de müşterilerinizi, ünlü bir sanat eseri görmüş kadar etkileyebilirsiniz.

Evde Mum Yaparak Para Kazanmanın Detaylarını Buradan Öğrenebilirsiniz!

* Sonuç

SonuçEğer para kazanmak istiyorsanız yeteneklerinizin farkında olun. Becerilerinizi ve yaratıcılığınızı kullanarak yapabileceklerinizi araştırın. Yeni nesil iş modelleri geliştirmeniz için oldukça doğru bir zamanda yaşadığımızı sakın unutmayın. Para kazanmayı öğrenirken nasıl yöneteceğinizi de öğrenin. Çünkü iyi yönetilmeyen paranın hiçbir değeri olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. Yazana saygım var ama allah askına bu nedir. bunların hepsi yıllarca eğitim ve bazen 24 saat onunla yasamayı gerektiren meslekler. Ben cevirmenim, evet hem klavye basında kolunuz yoruluyor, hem beyniniz yoruluyor. Sırf içerik üreteceğiz diye yıllar süren emek, akreditasyon, özen gerektiren meslekleri bu sekilde kucuk gormemeliyiz. Yazının girisinde ‘hepimiz yıllarca rahat calısmak için iyi üniversitelere gidiyoruz’ denmiş. Tam türk mantığı. Hayır, vasıfsız meslek yapsanız totalde daha az yorulursunuz. Rahat olmayacağımızı bildiğimiz halde iyi üniversitelere gidiyoruz çünkü öğrenmek, çalışmak, yorulmak erdemli şeylerdir. Yapmayın Allah aşkına, sırf ucuza içerik üreteceğiz diye kaliteyi düşürmeyin. Ben bir çevirmenim şimdi bu yazınızı çevirmen gruplarında paylaşıp mesleğimizin ‘yormayan meslekler’ adı altında anıldığından ve tepki vermemiz gerektiğinden bahsedeceğim.

    1. Öncelikle siz olayı biraz farklı yorumlamışsınız Ali Bey. Buradaki amaç, hiçbir mesleği küçümsemek, meslekleri vasıfsızlaştırmak değildir. Her meslek ve emek, kutsaldır. Ben de yazarlık yaptığım, içerikler ürettiğim, yeri gelip çeviri yaptığım için işin ne kadar emek istediğini çok iyi biliyorum. Yorulmayı da 🙂

      İkinci konu; Türk mantığı dediğiniz nokta. Dediğiniz doğru ama birkaç kişiye sorsanız ileride rahatça çalışabileceğim bir iş için böyle bir bölüm ve üniversite tercih ettim cevabı alacaksınız. Vasıfsız eleman olarak iş ilanı veren kurumlara biraz bakıldığında alanın ne kadar çeşitli olduğunu görürsünüz ve yorulmadan kastımızı anlayabilirsiniz. Mesela siz bilgisayar başında çeviri yaparken, soğukta, madenlerde çalışan insanlar var. Sizin beyniniz yorulur, onlar bedenen yorulurlar.

      Üçüncü konu; “Yapmayın Allah aşkına, sırf ucuza içerik üreteceğiz diye kaliteyi düşürmeyin.” bu cümleniz. Bu konuda çevirmen gruplarınızı harekete geçirebilirsiniz. Çünkü bu konu herkesin rahatsız olduğu bir konudur. Mesleğinize bağlılığınızı anlıyoruz; ama tek taraflı bir bakışınız var gibi görünüyor.


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İş Fikirleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum