Yatırım yapmaya başla!

Sürdürülebilir Bir İş İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Nokta

Sürdürülebilir Bir İş İçin Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Nokta

Hayalinizdeki işi kurmanız, günümüzde oldukça kolay. Devlet destekleri, banka kredileri ile kolayca bir iş kurabilirsiniz. Önemli olan ise bu işi sürdürülebilir yapmaktır. Devlet destekleri de zaten bu konu araştırılarak verilmektedir. KOSGEB desteği alabilmeniz için kuracağınız için belli bir kesime hitap etmesi ve kişilerin ihtiyaçlarına yönelik olması gerekiyor.

Günümüz gençlerinin hemen hepsinin hayali kendi işine sahip olmak. Bu hayali gerçekleştirenler de yok değil, aslında. Genel olarak ne zaman açılıp kapandığını anlamadığınız kafeteryalar, mağazalar, bu hayallerle kurulmuştur. Sürdürülememesi ve bir şekilde tıkanıp kalması, başlangıç aşamasında atlanan bazı önemli noktalardan kaynaklanmaktadır. İşte bu nedenle hayaliniz olan işi kurarken iyi bir şekilde düşünmeniz, araştırmanız ve tüm detayları ele almanız gerekiyor. Harcayacağınız zaman ve parayı da hesaba katarak işinizi kurmalısınız.

Hayalinizdeki işi kurarken sürdürülebilirliğini sağlamanız için dikkat etmeniz gereken 10 önemli nokta şunlardır:

1 Güçlü Sermaye İlk Kural

Güçlü Sermaye İlk KuralHayalinizi gerçekleştirirken maddi bir sıkıntı çekmek, yaşayacağınız en kötü durumlardan birisidir. Hatta bu sıkıntı nedeniyle tam anlamıyla istediğiniz gibi bir iş kuramazsınız. Kazandıkça değiştiririm dediğiniz noktalar, her gün canınızı sıkmaya devam eder. Ama atladığınız bir nokta var; işinizin güvenliği ve emniyeti tamamen paraya bağlıdır.

Altından kalkamayacağınız kadar kredi çekmek, iş kurmak için ayırdığınız bütçenin üzerine çıkmak gibi durumlar, en sık karşılaşılan durumlardır. Bu durum, daha büyük sorunların çıkmasına da yol açar. Para ile ilgili sorunlarla karşılaşmamak için tek kaynağınız kredi olmamalıdır. Hayalinizdeki işi bir anda mahvetmemek için mutlaka bir miktar birikiminiz olmalıdır. Hayaliniz için yatırım yapmalısınız. Örneğin üniversite yıllarında bu işin hayalini kurarken, gerçekleştirmenize yardımcı olacak birikimleri ve yatırımları yapmaya başlayabilirsiniz.

2 Altından Kalkabileceğiniz Kadar Borçlanın

Altından Kalkabileceğiniz Kadar BorçlanınKredilerle kurduğumuz iş, borç yüzünden elinizden uçup gidebilir. Borçlanırken altından kalkabileceğiniz kadar borcun altına girmelisiniz. Bunları oldukça ince hesaplarla düşünmeli ve gerekirse bir danışmandan yardım almalısınız. Harcamalarınızı kategorilendirmek, işinizi kolaylaştıracaktır. En gerekli giderlerden en önemsiz giderlere kadar sıralandırmanız da fayda vardır.

3 Güçlü Bir Ekip

Güçlü Bir EkipUzun süre çalışabileceğiniz ve bir dayanışma ortamı yaratabileceğiniz kişilerle çalışın. Karşılaştığınız zorluklarda bile yanınızda destek olacak kişiler olsun. Ekibin işi, siz kadar sevmesi ve bağlanması en önemli noktadır. Eğer ekibinizde işin tutacağına inanmayan ve sevmeyen kişiler varsa, pek başarılı olamazsınız. Ayrıca iş dünyasında giden personele, giden bilgi olarak bakılmaktadır. Oluşturduğunuz organizasyon içinde, risk yönetimi, iç denetim ve kontrol gibi görev dağılımları yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

4 Dahil Olduğunuz Sektöre Hakim Olun

Dahil Olduğunuz Sektöre Hakim OlunKuracağınız iş hangi sektöre aitse, o sektörde meydana gelen gelişme ve değişikliklerden haberdar olmalısınız. Sektörün tüm hareketlerini takip etmeli ve rakamsal detaylara kadar incelemelisiniz. Satış rakamlarından, personel sayılarına kadar hakim olmanız gerekiyor. Sektörde dolaşan para miktarını takip etmelisiniz ve rakiplerinizle dürüst bir rekabet ortamı yaratmalısınız.

5 Makroekonomiyi Takip Edin

Makroekonomiyi Takip EdinEkonomiyi takip etmek, başarınızı etkileyecek en önemli noktalardan birisidir. Boşa kürek çekmemek için ekonomik gelişmeleri, durgunluk ve krizleri takip etmelisiniz. Yaşadığınız ülke ve dünya ekonomisi hakkında bilgi sahibi olun. Döviz kurları, altın fiyatları ne durumda takip edin. Faiz oranlarını, enflasyonu, TÜFE ve ÜFE gibi makroekonomiyi oluşturan verileri izleyin. İstihdam oranlarını, ülkenin ekonomik seyrini mutlaka takip edin. İş yerinizin durumu ile içinde bulunduğunuz sektörün, ülkenin ekonomik faaliyetlerinden bu şekilde haberdar olabilirsiniz.

6 İç Müşteri Memnuniyeti

İç Müşteri Memnuniyetiİnsan kaynakları biriminin ilk anahtar performans göstergesi, iç müşteri memnuniyetidir. Birimin, personel ile düşman değil, onların performansını artıracak birer dost olduğunu görmelerini sağlayın. İnsan kaynakları departmanı, çalışanları takip etmeli, gelişmelerini ve katkılarını artırmaya yönelik davranmalıdır. Bu durum anketlerle belirlenebildiği gibi küçük işyerlerinde birebir görüşmelerle de sağlanabilir. Kalifiye personeller, bu şekilde işleyen kurumları tercih ederler ve faydalı olurlar.

7 Kontrol Etmeyi İhmal Etmeyin

Kontrol Etmeyi İhmal Etmeyinİşyerinize ve çalışanlarınıza her zaman güvenin; ama kontrol etmeyi de ihmal etmeyin. Her seviyedeki personele ve yapacağınız işe, bir iç kontrol süreci tanıyın. Güvendiğiniz kişilerle çalışın ve iş yapın. Ama kontrol etmeyi de ihmal etmeyin. Bu şekilde aranızdaki bağın sarsılmasını önleyeceğiniz gibi çıkabilecek bazı sorunları da önceden önlemiş olursunuz. Kontrol edilmeyen bir ortamda çalışmak, her zaman çalışan kişilerde işi boşlama fırsatı yaratır ve işyerinizin disiplini bozulur. Disiplinsiz bir ortamda da işin yürüyecek başarıyı yakalaması mümkün olmayacaktır.

8 Rakamlarla Aranızı İyi Tutun

Rakamlarla Aranızı İyi TutunBir iş kurmak, ticaret yapmaktır. Ticaret ise aranızın rakamlarla iyi olmasını gerektirir. Eğer bu konuda başarılı değilseniz ve bu kısımla uğraşmak istemiyorsanız, güvendiğiniz bir muhasebeci veya yakınınızdan yardım alabilirsiniz. Rakamlarla ilgilenme görevini bu konuda usta bir kişinin eline bırakmalısınız. Ayrıca kurumunuzun yalnızca parasal anlamada değil, diğer tüm faaliyetleri için rakamsal takibini yapın. Rakamlara pozitif yansıyan durumları kolayca görebilirsiniz ve teşvik ederek sürdürülebilirliğini sağlayabilirsiniz. Negatif yansıyan durumlarda ise esip gürlemek yerine düzeltme yoluna gitmelisiniz.

9 Risk Yönetiminde Uzman Olun

Risk Yönetiminde Uzman OlunSöz konusu olan değil, karşılaşma potansiyeliniz olan tüm riskleri değerlendirin. Gideceğiniz yolda karşılaşma ihtimaliniz olan riskleri bilmeden adım atamanız pek güvenli olmayacaktır. Tüm risklerin farkında olmalı, sürekli ölçmeli ve gerekli müdahaleleri yapmalısınız. Risk iştahınızı bilmeli, ne kadar riskle baş edebileceğinizi görmelisiniz.

10 Bildiğiniz İşi Yapın

Bildiğiniz İşi YapınYapılan hataların başında, popüler görülen ve kazanma ihtimali yüksel olan işlere yönelmek de vardır. Eğer bir kafeteryanın her gün dolup taştığını görüyor ve bu nedenle bir kafeteryada siz açmak istiyorsanız, başarısız olma ihtimaliniz yüksektir. Dolu gördüğünüz yerin başarısı tamamen sahibinin veya yöneticisinin o alandaki başarısını göstermektedir. Anladığınız ve bilginiz olan alanlara yoğunlaşmalısınız. Kuracağınız işi bu yönde kurmalı ve uzmanlaşmalısınız. Hatta o işin ismi sizinle birlikte anıldığı zaman gerçek başarı ve sürdürülebilirliği sağlamış olacaksınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum