Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

23 Yaşında Milyoner Olan Spotify’ın CEO’su Artık 35 Yaşında Bir Milyarder!

Geçtiğimiz gün halka arzı ile çok konuşulan Spotify, bu kez kurucusunun serveti ile gündemde. İşte halka açılan Spotify’ın Daniel Ek’e kazandırdığı miktar…
23 Yaşında Milyoner Olan Spotify’ın CEO’su Artık 35 Yaşında Bir Milyarder!
YAYINLANMA ZAMANI
Yorum

3 Nisan’da halka arz edilen ve ulaştığı piyasa değeriyle Twitter ile Dropbox’ı gerisinde bırakan Spotify, başlıkları süslemeye devam ediyor. Zira teknoloji dünyasının en çok merak edilen IPO’su olan Spotify ilk gününde % 13 prim yaparak 26.5 milyar dolarlık değere ulaştı.

Tüm dünyada ses getiren olay, haliyle ortak kurucularından Daniel Ek’in kazancını da odak noktası haline getirdi. Peki, genç yaşına rağmen girişimi ile büyük bir başarı yakalayan Daniel Ek, Spotify’ın halka arzından ne kadar para kazandı? CEO’nun serveti ne alemde?

1983 doğumlu İsveçli girişimci Daniel Ek, Spotify’ın halka arzıyla birlikte kim olduğu merak edilen kişilikler arasındaki yerini aldı.

1983 Doğumlu İsveçli Girişimci Daniel EkAslına bakarsanız, Spotify Daniel Ek’in ilk girişimi değildi. Nitekim İsveç’in en büyük ve en eski teknik üniversitesi olan KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nden terk olan isim, ilk parasını 13 yaşındayken web sitesi yapıp satarak kazanmaya başladı.

Öyle ki lise eğitimi biterken Daniel, ayda 50 bin dolar civarında para kazanıyordu. Ve o dönem babasından çok daha fazla para kazanan genç, 25 kişilik bir ekip bile kurmuştu.

Advertigo isimli çevrimiçi reklam şirketini kurup ardından 1.25 milyon dolarlık anlaşmayla şirketi satan Ek, henüz 23 yaşında milyoner olmuştu.

Daniel Ek İlk Parasını 13 Yaşında Kazanmaya Başladı Bir dönem μTorrent’in CEO’luğunu yapan Ek, 23 yaşına geldiğinde ise ortağı Martin Lorentzon ile birlikte Spotify’ı kurarak, bugün kendisine büyük bir servet kazandıran şirketi için çalışmaya başladı.

Kısacası; Daniel Ek çocuk yaşta geleceğin milyarderlerinden olacağının sinyallerini veren girişimcilerden bir tanesi diyebiliriz. Keza 2 gün önce halka arz edilen Spotify’ın başarısı da bu yorumu açıkça destekliyor.

İlk gününde 26 milyar doların üzerinde değerlemeye ulaşan Spotify’ın CEO’su Daniel Ek’in şimdiki serveti de onu teknoloji dünyasının çiçeği burnunda milyarderleri arasına sokuyor.

Spotify Halka Arzı Daniel Ek'i Milyarder Yaptı Çünkü dijital müzik dünyasının lideri konumundaki Spotify’ın % 9 hissesine sahip ve bu Daniel Ek’in servetinin 2.5 milyar dolar olduğu anlamına geliyor.

Yani kendi çabalarıyla 23 yaşında milyoner olan Daniel Ek, 35 yaşında da milyarder olmayı başardı. Bakalım, Daniel Ek’i Spotify’dan başka projeler üzerinde çalışırken de görebilecek miyiz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın