Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Spekülasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Spekülatör Kime Denir?

Büyük risk alınarak usta yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen spekülasyon nedir tüm detaylarıyla bu yazıda açıkladık.
Spekülasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Spekülatör Kime Denir?
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasalardaki hareketler her zaman normal bir seyirde devam etmez. Bazen aşırı değerlendiği bazen de fazlasıyla çöktüğü gözlenir. Bu hareketler belli bir noktaya kadar dikkat çekmez. Ancak belli bir aşamadan sonra bu işte bir gariplik olduğu anlaşılır. İşte genellikle böyle durumlarda piyasada bir spekülasyon söz konusudur diyebiliriz.

Spekülatörler genellikle güçlü ve büyük yatırımcılardır. Dolayısıyla hem büyük risk alma hem de yaptıkları işlemlerle piyasayı hareket ettirme gibi özellikleri vardır. Elbette burada manipülasyon ile aralarında ince bir ayrım olduğunu da bilmelisiniz. Çünkü spekülasyon bir suç değildir. Manipülasyon ise suçtur.

Gelin şimdi spekülasyon nedir çok daha yakından öğrenelim:

Spekülasyon Nedir?

Spekülasyon Nedir?Piyasa koşulları değerlendirilmek suretiyle geleceğe yönelik fiyat tahminleri yapılmasına spekülasyon denir. Bu fiyat tahminleri yapılırken en önemli nokta, büyük bir riskin de alınıyor olmasıdır.

Bir finansal aracın fiyatı düşükken alıp, fiyat yükseldiğinde satmak bir spekülasyondur. Aslında bu yatırımların temel mantığıdır. Ancak spekülatörler bunu yaparken normal bir yatırımcıdan farklı olarak fiyatlar henüz düşükken ve bir yükseliş eğilimi göstermezken harekete geçerler. Diğer yatırımcılar ise spekülatörlerin bu hamlelerinden sonra piyasaya girme eğilimi gösterirler.

Spekülasyon bir başka tanıma göre riskli varlıkların alınma ve satılma eylemi olarak da tanımlanır. Spekülatörler, daha fazla risk aldıkça olağanüstü getiriler elde etme şansına sahip olurlar.

Spekülasyon, bir yatırımcının bir sektör hakkında güçlü bir öngörüsü olduğu zaman işe yarar. Genellikle ilk tahminlerine doğru önemli bir hareketi tetikleme olasılıkları yüksektir. Yani spekülatör olaya girdikten sonra piyasa da beklentisi yönünde bir hareket gelişmeye başlar.

Spekülasyon nedir konusunu detaylıca anlattığımız videomuzu da izleyin:

Spekülatör Kime Denir?

Spekülatörler aktif yatırımcılardır. Pazar ortalamasını geçmeye çalışırlar ve kısa vadeli dalgalanmalar sırasında aktif bir şekilde pozisyon alma yeteneğine sahiptirler. Kısaca spekülatörler, satın ve tut yatırımcılarına ters bir tutum içindedirler.

Spekülasyon yapan yatırımcıların karar verme süreci, oldukça çılgındır. Tabiri caizse başka yatırımcılar için “ortada fol yok, yumurta yokken” spekülatör için uygun koşullar çoktan oluşmuştur.

Spekülatör Kime Denir?Buna en iyi yakın tarihli örnek; Twitter’da Elon Musk’ın dogecoin tweetlerini gösterebiliriz. Musk’ın saçma sapan bir kelime yazarak paylaştığı tweet sonrasında dogecoin hızla hareket etmeye başlıyor. 8 Mayıs 2021’de Saturday Night Live programında Musk dogecoin için “dünyayı ele geçirecek” ifadelerini kullanmış ve kendisine de “dogefather” demiştir. Bu konuşma sonrasında dogecoin yüzde 30 düşmüştür.

Tarihin En Ünlü Spekülasyon Örneği

Tarihin en ünlü spekülatörü ise George Soros’tur. Henüz Avrupa Birliği kurulmadan önce Avrupa Ekonomik Topluluğu sırasında ortak para birimine geçiş için Avrupa Parasal Sistemi uygulanmaya başlanmıştır.

1979 yılında uygulanan sistemde, üye ülkelerin paralarının birbirine karşı aşırı değerlenmesi veya zayıflamasının önüne geçilmek istenmiştir. Bunun için ülkelerin para birimlerinin birbirine karşı en fazla yüzde 2 düşüp yükselmesine izin verilmiştir.

İngiltere bu sisteme 1990 yılının Ekim ayında girmiştir. Sisteme yeni giren üyelere yüzde 6 esnek marjından yararlanma imkanı verilmiştir. İngiltere ise sterlini Alman markına sabitlemiştir. Ancak Almanya’da doğu ve batı birleşmesi döneminde işler karışmıştır.

Berlin Duvarı’nın yıkılma döneminde Almanya Merkez Bankası faiz artışına giderek markın değer kazanmasını sağlamıştır. Bu hamleyle birlikte diğer Avrupa paraları da sistem gereği değerlenmiştir. Ancak bu değer kazançlarının sürdürülebilir olmadığı da bilinmektedir.

Avrupa’da yaşanan gelişmelerle birlikte sistem zarar görmüş ve kayıplar peş peşe gelmeye başlamıştır. İtalyan lireti yüzde 7, İspanyol pesetası yüzde 6 düşmüştür. Avrupa Parasal Sistemi ise bu hareketlerin yanlış olmadığını savunmaktadır.

Tarihin En Ünlü Spekülasyon ÖrneğiBu durumu bir fırsat olarak gören George Soros, İngiliz sterlininin çok değerli olduğunu ve bunun sürdürülemeyeceğini dile getirmiştir. Bu nedenle sterline karşı satış pozisyonu almıştır. Alman markına karşı sterlinin düşeceğini öngören Soros, 10 milyar sterlin satmıştır. Bu büyük hacimli işlem piyasada panik satışlarını artırmış ve sterlin hızla değer kaybetmeye başlamıştır.

Tam bir kaos ortamı yaşanırken, İngiltere Merkez Bankası aynı gün iki kez faiz artırımı yapmıştır. Ancak sterlindeki düşüşü engelleyememiştir. Piyasaya 27 milyar sterlin veren merkez bankasına karşı Soros bir zafer kazanmıştır. Bu olayda Soros’un 1 milyar dolardan fazlasını kazandığı tahmin edilirken, İngiltere Merkez Bankası yaklaşık 3,5 milyar sterlin zarar etmiştir.

Soros bu işleminde herhangi bir suç işlememiştir. Mevcut piyasa koşullarına yönelik bir öngörüde bulunmuş, buna uygun bir pozisyon oluşturmuş ve kârını almıştır. Elbette büyük bir risk de almıştır; ancak yatırımının büyüklüğü piyasanın beklentisi yönünde hareketini tetiklemiştir.

Spekülasyon Çeşitleri Nelerdir?

Piyasalarda fiyat istikrarı bozucu ve sağlayıcı olarak farklı iki şekilde spekülasyon yapılabilmektedir. Her ikisi de fiyatların trend eğilim yönleri ile alakalıdır. Bu durumda spekülatörler iki farklı görüşe sahiptirler. Kimileri fiyatların istikrarlı bir şekilde ilerlemesini isterken, kimileri de dalgalı olarak hareket etmeleri gerektiğini savunur.

Şimdi bu görüşlere gelin hep birlikte bakalım:

İstikrar Bozucu Spekülasyon

Fiyatların dalgalı bir seyirde izlemesi gerektiğine inanan kişilerin uyguladığı bir spekülasyon çeşididir. Fiyatların dalgalı olması daha da değerinin artacağına ilişkin beklentilerin artmasını sağlar. Çünkü buna ilişkin olarak yatırımcıların talebinin artması beklenir.

Örneğin, altının değeri 2009 ve 2013 yılları arasında sürekli artan, yani finansal terim ile fiyatların boğa eğiliminde olmasıyla piyasalarda istikrar bozucu spekülasyonların yapıldığını örnek olarak gösterebilirim.

Spekülasyon Çeşitleri Nelerdir?

İstikrar Sağlayıcı Spekülasyon

İstikrar bozucu spekülasyonun tam tersi olan sağlayıcı spekülasyonda ise fiyatların istikrarlı olarak yükselip düşmesi gerektiği düşünülür. Yani fiyat farkları arasında aşırı bir fark görülmemesi amacıyla istikrar sağlayıcı spekülasyon yapılır.

Alım – satım arasında bir dengenin yakalanması amacıyla değer kaybeden aracın değeri yükselmesi için alım yönünde işlem yapılır. Böylece normalde değeri düşmesi beklenen aracın fiyatı yükselir. Böylece fiyat dengeli bir şekilde yükselmeye devam eder.

Sonuç olarak, spekülasyon finans piyasalarında kullanılan bir terimdir. Bunu uygulayan usta yatırımcılara ise spekülatör denir. Spekülasyon yasaldır ve piyasanın likit akışının hızlanmasını sağlar. Öyle ki yapılan fiyat tahminleri sonucunda güzel miktarda getiriler elde edilebilmektedir. Fakat bunun için piyasayı detaylı olarak bilmek gerekiyor. Bu şekilde ileride yaşanacak olan hareketleri doğru olarak tahmin edebilirsiniz. Buna göre de doğru zamanları yakalayarak, yatırımlarınız sonucunda karlı çıkabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu