Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sorumluluk Sahibi Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Kendinizi sorumluluk sahibi biri olarak görüyor musunuz? Yapmanız gerekenleri ayrıntılı olarak açıkladık.
Sorumluluk Sahibi Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yerine getirilmesi gereken görevler, zamanında yapılması gereken işler, kısacası sorumluluklar! Evet, sorumluluklar. Her yerde karşımıza çıkan bu sözcük acaba size ne ifade ediyor? Sorumluluk denilince aklınıza gelen ilk şey ne? İstemeye istemeye yapılan işler mi? Yoksa sizi başarıya götüreceğini bildiğiniz görev bilinci mi? Sorumluluk sizin için ne anlama geliyor bilemiyorum. Ama emin olduğum bir şey varsa o da başarılı insanların hepsinin sorumluluk duygusunun gelişmiş olduğudur.

Evet, sorumluluk bilinci gelişmiş insanlar bir tek iş hayatında değil; hayatın her alanında başarıya ve mutluluğa diğerlerine göre çok daha kolay bir biçimde ulaşırlar. Verdiği sözleri yerine getiren, ertelemekten kaçınan ve yükümlülüklerinin farkında olan bu kişiler, sorumluluk sahibi olmanın önemini bilirler çünkü! Bazıları bu insanların doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olduğuna inansa da gerçekler hiç de bu yönde değildir. Çünkü sorumluluk bilinci kişiye doğuştan gelen bir lütuf olarak tanımlanamaz. Bu nitelik ancak zaman içinde kazanılmakta ve geliştirilebilmektedir. Sonuçta, sorumluluk sahibi olmak ile başarı arasında kesinlikle doğru orantılı bir ilişki vardır.

Peki, siz kendinizi sorumluluk sahibi biri olarak görüyor musunuz? Yapılması gereken işlerinizi zamanında bitirmeyi her şeyin üstünde tutuyor, verdiğiniz sözleri yerine getirmek için ne gerekiyorsa yapıyor musunuz? Sizi başarıya ulaştıracağını bildiğiniz planınızı ne olursa olsun izlemeye devam ediyor musunuz? Sorumluluklar konusunda keyfinize göre değil de mantığınıza göre hareket edebiliyor musunuz? Evet mi? O zaman bir de aşağıdaki maddeleri inceleyin derim. Bakalım aşağıdaki özellikler için de “işte tam da ben” diyebilecek misiniz?

İşte sorumluluk sahibi başarılı kişilerin ortak özellikleri:

Bahane Üretmek Ne Demek Bilmezler!

Bahane Üretmek Ne Demek Bilmezler!Sorumluluk bilinci gelişmiş insanların bir şeyleri açıklamaya çalıştığını pek göremezsiniz. Çünkü buna ihtiyaç duymazlar. Onlar işe geç kalmadıkları, dosyaları zamanında teslim ettikleri, eve saatinde döndükleri, özel günleri unutmadıkları, sevdiklerini ihmal etmedikleri için “kek küm etme” durumunu yaşamazlar. Başarısız olmaya mahkum insanlar gibi “yok trafiğe takıldım, yok kafam çok dalgındı unuttum, yok bir daha olmayacak, yok bu son hatamdı…” gibi gibi bahane cümlelerin arkasına sığınmazlar. Diğerleri ise hep “yan yattı, çamura battı” diye açıklama yapmaya çalışır, bahane üretme konusunda gerçekten şaşırtıcı derecede profesyonelleşirler.

Şikayet Etmezler!

Şikayet Etmezler!Sürekli bir şeylerden şikayet eden insanların ne gibi özelliklere sahip olduğunu az çok biliyorsunuz, değil mi? Hiçbir şeyden memnun olmayan, önlerine gelen bir işe binbir çeşit kulp bulan, çenesi sürekli çalışan; ama kafalarını çalıştırmayı akıl edemeyen bu insanlarda sorumluluk bilincinin s’si bile yoktur. Anlayacağınız, başarılı olma yolunda sağlam adımlarla ilerleyen sorumluluk sahibi kişilerin bir diğer dikkat çekici ortak özelliği de şikayet etmemeleridir. Onlar şikayet etmek yerine, içinde bulundukları durumdan nasıl kurtulabilecekleri ya da sorunu nasıl çözecekleri üzerine düşünmeyi tercih ederler. Zira şikayet etmenin kişiye enerji ve zaman harcatmaktan başka hiçbir şey yapmadığını bilirler.

Paralarını Akıllıca Yönetirler!

Paralarını Akıllıca Yönetirler!Maddi durumu iyi olan insanları şöyle bir düşünsenize! Hangisi için “sorumsuz” tanımını yapabilirsiniz? Neredeyse hiçbiri için, öyle değil mi? Yani sorumluluk sahibi kişilerin bir diğer ortak özelliği de para yönetimi konusundaki iradeleri ve başarılarıdır. Onlar neye para harcayıp, neye harcamamaları gerektiğinin kararını düzgün bir biçimde verebilirler. Belki uzaktan baktığınızda onların ayda bir gittiği şehir dışı tatilleri sizin gözünüzde saçma bir harcama olarak görünebilir. Ama emin olun sizin ihtiyacınız dışında aldığınız eşyalar ve gereksiz harcamalarınız onlarınkinden çok daha anlamsızdır. Uzun lafın kısası sorumluluk sahibi insanlar ellerini ceplerine sokarken iki kez düşünür, gerekiyorsa çuvalla para harcar; ama hiçbir zaman bunu gereksiz bir şey için yapmazlar.

Ertelemekten Şiddetle Kaçınırlar!

Ertelemekten Şiddetle Kaçınırlar!Söz verildi mi? Evet! O iş söylenildiği zamanda teslim edilecek mi? Evet! O zaman çalışmaya devam! Sorumluluk sahibi insanları başarılı olmaya götüren bir diğer özellikleri de budur. Onların sözlüklerinde ertelemek diye bir kelime yoktur. Bunun kişiye zaman, para ve özgüven kaybettiren en tehlikeli tuzaklardan biri olduğunu bilirler. Ertelemenin şimdiye kadar kime ne faydası olmuş ki onlara olsun? Bir işi yarına bırakmanın neresinde iyi bir taraf olabilir? Bugün yapmak varken bir sonraya ertelemek kişinin üzerine fazladan yük bindirmez mi? Kesinlikle evet! İşte sorumluluk sahibi kişiler tüm bu gerçeklerin farkına varan ve ertelemekten şiddetle kaçınan insanlardır diyebilirim.

Evet, şimdi ne düşünüyorsunuz? Kendinizi hala sorumluluk sahibi biri olarak tanımlayabiliyor musunuz? Yukarıdaki özellikler için “tam da beni anlatıyor” diyebilir misiniz? Eğer bu soruya gerçekten dürüstçe “evvvet” diyebiliyorsanız, o zaman doğru yolda olduğunuzdan rahatlıkla emin olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.