Yatırım yapmaya başla!

Türk Girişimciler Silikon Vadisi’nde Hızla Yükseliyor!

Silikon Vadisi’nde parlayan Türk girişimcilerin sayısı giderek artıyor. İşte başarıları ve aldıkları milyon dolarlık yatırımlarla dikkat çeken girişimcilerimiz;
Türk Girişimciler Silikon Vadisi’nde Hızla Yükseliyor!

Teknolojinin merkezi olarak da bilinen Silikon Vadisi’ndeki Türk girişimcilerin sayısı giderek yükseliyor. Öyle ki son 5 yıl içinde Silikon Vadisi’nde şirket kuran Türk girişimcilerin sayısı küçük bir azınlıktan 150’lere kadar ulaştı!

Ayrıca girişimlerin aldığı yatırımlar ve şirketlerin değerlerinin de milyon dolarlara çıktığı tahmin ediliyor. Silikon Vadisi’nde dikkat çeken isimler arasında ise Eren Bali, Selçuk Atlı, Aykut Karaalioğlu, Onur Günday ve daha pek çok başarılı Türk bulunuyor. İşte Silikon Vadisi’ni fetheden Türkler ve haberin detayları;

Örneğin; Berkay Mollamustafaoğlu 2012’de kurduğu OpsGenie isimli şirketine daha geçen yıl 10 milyon dolar yatırım almış.

Berkay Mollamustafaoğlu 2012'de OpsGenie'yi KurduAyrıca Bora Hamamcıoğlu’nun 2016’da ABD’de kurduğu lüks araç kiralama şirketi CarHopper’a da 1.5 milyon dolarlık yatırım yapılmış. Şirket aldığı yatırımlarla ABD’nin farklı bölgelerinde de hizmet vermeye başlayacak.

Tam bir başarı hikayesi olan Eren Bali ise Silikon Vadisi’nde başarıya imza atmış ilk Türkler arasında yer alıyor.

Silikon Vadisi'nin İlk Girişimcilerinden Eren Bali ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu olan Eren Bali, daha önce birkaç küçük girişimi olsa da çıkışını arkadaşı Oktay Çağlar ile birlikte kurduğu Udemy’le yapmış. Zoru başarma konusunda epey kararlı olan Bali, pek çok yatırım almış ve şirketin değeri 2016’da Forbes tarafından 710 milyon dolar olarak belirtilmiş.

Mobile Action’ın kurucusu Aykut Karaalioğlu’nun şirketi de ayda 150 bin dolardan fazla gelir elde ediyor.

Mobile Action’ın Kurucusu Aykut KaraalioğluYonja’nın kurucusu olarak tanınan Kerim Baran ise alanında ABD’nin en büyüklerinden biri olan CivicSolar’un sahibi! Dünya çapında 7 bin civarında müşterisi olan şirket, 40 milyon dolarlık cirolarıyla dikkat çekiyor.

Silikon Vadisi’ndeki bir diğer başarı hikayesinin sahibi ise kendini SocialWire ile tanıtan Selçuk Atlı’nınki.

Selçuk Atlı SocialWire ile Tanındı!Selçuk Atlı bugün hem 500 Start-ups için çalışıyor hem de bazı girişimlerin danışmanlık komitelerinde görev alıyor. Veysel Berk’in 2013’te kurduğu Wallit ise kısa sürede 1 milyon doların üzerinde yatırım almayı başarmış bir girişim olarak öne çıkıyor.

Öğrencilere yönelik ScoreBeyond uygulaması ile bilinen Emrecan Doğan da Silikon Vadisi’nin yatırım alan Türk girişimcileri arasında.

Silikon Vadisi'nin Türk Girişimcilerinden Emrecan Doğan2012’de kurulan Maana ile kayda değer başarı yakalayan Babür Özden, vadideki bir diğer Türk girişimci. Anlayacağınız; kısa kısa bahsettiğimiz bu başarılı girişimler Silikon Vadisi’ndeki durumumuz hakkında açıkça fikir veriyor. Öte yandan, İTÜ Arı Teknokent ile ODTÜ Teknokent gibi Türk girişimcileri vadiye taşıyan kurumlar da bulunuyor.

Tüm bunlara ek olarak; İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Deniz Tunçalp’a göre ABD, startupların büyüyüp globalleşmesi için en uygun yer. Kabaq ve Pandora’nın kurucularından Hilmi Özdemir de “Fikir aşamasındaki işlere bile çok fazla tohum yatırım yapılıyor” diyerek, girişimlerin ABD’de olması gerektiğini savunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum