Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Performansınızı Yüksek Tutacak 15 Etkili Öneri

Perforansınızı yüksek tutmak adına bu yolları izleyebilirsiniz. Kendinize bir şans verin...
Performansınızı Yüksek Tutacak 15 Etkili Öneri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Siz de başarılı bir kariyerin hayalini kuruyor ama yaşadığınız motivasyon sorunları yüzünden istediğiniz performansı bir türlü gösteremiyor musunuz? Yağmurun yağmasından tutun da havanın kapalı olmasına canınızın sıkkınlığından yaptığınız işin zorluğuna varana kadar pek çok şeyden etkileniyor ve anında demotive mi oluyorsunuz? Adeta arılar gibi dur durak bilmeden çalışan takım arkadaşlarına bakıp, onların nasıl bu kadar yüksek enerjiye sahip olduklarını merak mı ediyorsunuz? O zaman ihtiyacınız olan şey performansınızı arttırmak için gereken nitelikleri kazanmak. Diğer bir deyişle; bir an önce motive olma yeteneğinizi geliştirmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:
Üretkenliğinizin Önündeki 9 Kötü Alışkanlık

Zaten başarı için en çok geliştirmemiz gereken özellik de bu değil mi? Sonuçta; günümüzün rekabetçi iş ortamında aslında aynı kapasiteye sahip olan ama diğerlerine açık ara fark atmayı başaran kişilerin en büyük sırrı motivasyonlarını koruyabilme yetenekleri. Yani sanıyorum ki hepimiz bu gerçeğin farkındayız. Düşünsenize; aynı yeteneklere sahip olan kişiden biri nasıl motive olacağını bilirken diğeri ise olur olmaz her şeyde moralini bozuyor. Motivasyonunu yükseltmeyi bilenin diğerinden çok daha fazla başarı göstermesi kaçınılmaz sonuç olmayacak mıdır? Elbette, olacaktır.

İşte motivasyon konusu da zaten bu nedenle fazlasıyla önem kazandı. Zira motivasyon faktörü; iş hayatında ya da başka bir alanda istenilen performansı gösterebilmek için olmazsa olmaz bir unsur. Ve şimdi öğrenecekleriniz sayesinde siz de iş hayatında yüksek performanslarıyla etraflarında hayranlık uyandıran o parlak çalışanlardan biri olabileceksiniz. Yoksa bu söylediğime inanmıyor musunuz? İsterseniz; düşüncemde ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğuma aşağıdaki yolları denedikten sonra karar verin. Çünkü ben hem söylediklerimden hem de şimdi söyleyeceklerimden adım kadar eminim. Siz yeter ki kendinize bir şans verin.

Karşınızda performansınızı yüksek tutacak etkili motivasyon önerileri:

 1. Nedeninizi bildiğinizden emin olun. Çünkü bazen ne ya da nasıl iş yaptığınızdan daha önemli olan şey onu neden yaptığınızdır. Peki, siz her gün neden işe gittiğinizi sahiden biliyor musunuz? İşte öncelikle bunu anlamalısınız. Sonuçta; ortada geçiminizi sağlamak, istediğiniz kariyere ulaşmak, çocuklarınıza bakabilmek, borçlarınızı ödeyebilmek gibi nedenler olmalı, değil mi? İşte bu nedenlerinizde net olursanız, performansınızı da daha kolay yükseltebilirsiniz.
 2. Hedef belirleyin. O an içinizi daraltan şeyleri hedefinize ulaşmak için o işi yapmanız gerektiğini düşünerek aklınızdan def etmeyi öğrenin. Ya da daha iyisi masanıza, çalışma alanınıza artık her neyse oraya; size hedefinizi hatırlatacak unsurlar koyun. Bu bir fotoğraf da olabilir, bir obje de, bir söz de! Yeter ki size hedefe ulaşmanız için çalışmanız gerektiğini hatırlatsın.
 3. Bir düşün düş olarak kalmasının en önemli nedeni nedir, biliyor musunuz? Ya da daha önce bunu hiç düşünmüş müydünüz? Evet, hayallerinizin neden hayal olarak kaldıklarını öğrenmek istiyorsanız onlara ulaşmak için gerçek bir plan yapıp yapmadığınızı düşünmelisiniz. Ve eminim bunu düşündüğünüzde beklediğim sonuçlarla karşılaşacaksınız. Yani şimdiye kadar hiçbir hayalinizi gerçekleştirmek için işe yarayacak bir plan yapmadığınızı göreceksiniz. Kısacası, plan yapın ve hayallerinizi ulaşılması gereken hedefler haline getirin.
 4. Performansınızı yükseltmeye ihtiyaç duyduğunuzda kullanabileceğiniz bir diğer yol da resmin tamamını görmek. Yani şimdi motivasyonunuzu yükseltirseniz bunun ileride size ne kazandıracağını düşünmelisiniz. O anki can sıkkınlığınıza yenik düşmediğinizde yarınlarınızın nasıl daha aydınlık olabileceğini düşünmelisiniz. Kısacası yaptığınız her şeyin sizin geleceğiniz üzerinde etkili olacağını ve bu etkiyi pozitif ya da negatife dönüştürmenin tamamen sizin elinizde düşünmelisiniz.
 5. İşe başlamak için kendinizi hazır hissetmenize gerek olmadığını bilin. Tamam, hazır hissederek işe başlamak diğer seçeneğe göre daha iyi olduğunu elbette inkar etmiyorum. Ancak bunu başaramadığımız durumlarda da oturup odaklanabilmeyi beklemenin hiçbir anlamı olmadığını da kabul etmeliyiz. Yani beklemeyin. Çünkü aniden içinizden bir çalışma aşkı falan gelmeyecek. Ya da birdenbire kendinizi günün bütün işlerini yapacak güce sahip falan da hissetmeyeceksiniz. Sadece kendinizi zorlayın ve ağırdan alsanız bile bir yerden işe başlamanız gerektiğini unutmayın.
 6. Pozitif kalın. Çünkü pozitif düşünceler sizi her zaman ama her zaman pozitif eylemler yapmaya yönlendirir. Demotive olduğunuzda “motivasyonum düşük, canım hiçbir şey yapmak istemiyor, çok yorgunum…” gibi düşüncelerle modunuzu daha da düşürmek yerine olumlu cümlelerle kendinizi telkin etmeyi öğrenin.
 7. Kendinize sadece uzun vadede ulaşabileceğiniz büyük hedefler değil aynı zamanda kısa sürede ulaşabileceğiniz küçük hedefler de belirleyin. Mesela; o gün yapmanız gereken işleri akşama kadar tamamlanması gereken hedefler olarak düşünün ve bu başarılarınız için kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Böylelikle; akşam kazanacağınız şeyi düşünerek daha verimli bir şekilde çalışabilir, hedef tamamlama olayını bir oyun haline dönüştürdüğünüz için süreçten çok daha fazla keyif alabilirsiniz.
 8. İşleri parçalara ayırın ve her birini tamamlamak için kendinize süre sınırları koyun. Diyelim ki; normal şartlar altında 1 saatte rahatlıkla yapabileceğiniz bir işe başlayacaksınız. Bu süreyi azıcık daha kısaltın (mesela 50 dakika) ve zamanlayıcınızı çalıştırarak işe başlayın. Emin olun, sürenin akıp gittiğini bildiğiniz için eskisine göre çok daha fazla performans gösterebileceksiniz.
 9. Dikkatinizi dağıtan her türlü şeyden uzaklaşın. Size sürekli laf atan mesai arkadaşınızdan, her bildirimde bakmak için can attığınız telefonunuzdan, gün içinde dikkatinizi dağıtan ıvır zıvır işlerden, kısacası üzerinizde odaklanma sorunu yaratan her türlü şeyden kurtulun. Çünkü performansınızı düşürecek en büyük sorunlardan biri kesinlikle bu dikkat dağıtıcılardır.
 10. Aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmaktan vazgeçin. Çünkü bu şekilde üretkenliğinizi arttırmıyorsunuz. Aksine veriminizi düşürüyor, aklınızda birden fazla iş olduğu için tam olarak konsantre olamıyorsunuz. Yapmanız gerekenin her bir işi sırayla yapmak olduğunu aklınızdan çıkarmazsanız, diğer seçeneğe göre çok daha fazla başarı gösterirsiniz.
 11. Bir işe başlamadan önce daha önce onu hayali olarak yapmaya ne dersiniz? Bu hem odaklanmanıza yardım eder hem de size olumlu bakış açısı kazandırır. Yani diyorum ki zor bir işe başlamadan önce başarılı olduğunuz anı zihninizde canlandırın. Böylelikle en zor işler bile gözünüzde daha kolay bir hal alacaktır.
 12. Kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. O kadar başarınız arasında sadece motivasyonunuzun düştüğü anları görmeyin. Yani veriminiz düştüğü zaman kendinizi “zaten ben hep bunu yapıyorum, neden bu kadar iradesizim” gibi cümlelerle suçlamayın. Bunun yerine “evet, şu anda performansım düşük olabilir ama bu geçici bir durum” gibi düşüncelere yönelmelisiniz. Sonuçta; performansınızı arttırmak için uğraşıyor olmanız bile takdir edilesi bir davranıştır, unutmayın!
 13. Kendinizi tanıyın. Nasıl bir ortamda daha iyi çalışabildiğinizi, hangi işler için daha çok zaman harcadığınızı, ne gibi şeyler yüzünden dikkatinizin dağıldığının farkına varın. Böylelikle sizin için en uygun çalışma şeklini belirleyebilecek, yeteneklerinizi çok daha düzgün bir biçimde kullanabileceksiniz.
 14. İşinizi eğlenceli hale getirmeyi öğrenin. Bunun için arkadaşlarınızla görev tamamlama yarışları yapın, hedefe ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin, aralarınızda motivasyonunuzu yükseltecek bir şeyler yapın, çalışma ortamınızı renklendirin, gözünüzün görebileceği yerlere küçük hatırlatma notları yazın, kısacası yaptığınız işten keyif almak için en uygun yolu bulana kadar her türlü yöntemi deneyin.
 15. Kararlı olun! Diğer bir deyişle; istediğiniz şeyi elde etme konusunda başarılı olacağınıza inanın. Hiçbir zorluğun sizi hedefe ulaşmaktan alıkoyamayacağına inanın ve bu inanışınızdan bir an olsun şüpheye düşmeyin. Kendinize sürekli yapabileceğinizi hatırlatın. Hatta daha da iyisi zihninizle de inanana kadar sesli bir biçimde kendinize başarılı olacağınızı söyleyin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın