Yatırım yapmaya başla!

Pazarlama Araştırmasında Yapılan Yanlışlar

Pazarlama Araştırmasında Yapılan Yanlışlar

Pazarlama uzmanları, marka, ürün ve hizmetleri iyileştirmek için belli veriler elde edebilmek için yapılacak araştırmalara belli bütçeler ayırmaktadır. Ama çoğunlukla bu bütçeler, yeterli bir öngörü ile yapılamamakta ve araştırma sonucunda yanlış değerlendirmeler yapıldığı için hiç olmaktadır. Elbette bir şirket için çöpe atılan bir para, büyük bir zarardır.

Pazarlama araştırmaları için birçok farklı yöntem kullanılabilir. Bu yöntemleri ise yapılacak araştırmalara ve aranan sonuçlara göre seçebilirsiniz. Pazarlama araştırmalarında hala geleneksel yöntemler tercih edilse bile bu amaçla kurulmuş birçok kalitatif ve kantitatif araştırma şirketi bulunuyor. Geleneksel yöntemlerin tercih edilmesi ise gerçekçi sonuçların alınmamasına neden oluyor. Özellikle e-ticaret sitesi sahiplerinin atladığı bazı araştırmalar, sonlarını getiriyor ve hiç beklemedikleri şekilde başarısız oluyorlar. E-ticaret sitesi sahiplerinin ders alması gereken hatalar için tıklayınız.

İşte şimdi sizlerle bu pazarlama araştırmaların yanlış sonuç alınmasına neden olan hatalardan bahsedeceğiz.

Pazarlama araştırmasında yapılan en büyük yanlış, geleneksel araştırma yöntemlerine takılı kalmaktır. Pazarlama araştırmalarında öncelikle akla gelen yöntemler, anket, panel, birebir görüşmedir. Birçok araştırmanın bu şekilde yapıldığı biliniyor ve en büyük yanlış burada yapılıyor. Bu şekilde elde edilen sonuçlar tek başına yetersiz kalmaktadır ve yalnızca bu araştırmalara göre hareket ederek bir sonuç elde edileceğinin beklenmesi de anlamsızdır.

Tüketicinin sürekli değiştiği ve dönüştüğü, sürekli hesaba katılmalıdır. İsteklerin, ihtiyaçların ve motivasyon şekillerinin değiştiğini biliyoruz. Bu nedenle, bundan 10 yıl önce yapılmış bir pazarlama yöntemine göre bugünün dünyasında hareket etmek son derece yanlış olacaktır. Yapılması gereken ise tüketiciler gibi düşünebilmek, onların aklında olanları anlamak ve gerekiyorsa yazılı – sözlü olarak iletişime geçmektir.

Çok daha sağlıklı öngörüler elde edebilmek için bilişsel yöntemlere de ağırlık verilmelidir. Tüketicilere yönelik olarak yapılan nöropazarlama araştırmaları, zihinsel süreçlere ilişkin bilgileri bilimsel olarak ortaya koymaktadır. Bu araştırmalar ise anket ve birebir görüşme ile yapılan araştırmaların yanıltıcı olabileceğini kanıtlamıştır. En sağlıklı sonuçlar ise geleneksel yöntemlerle bilişsel yöntemlerin birleşiminden ortaya çıkmaktadır. Özellikle bir e-ticaret sitesi açısından bakacak olursak; iki yöntemin birlikte kullanılarak gelişim aşamasının geçirilmesi gerektiğini daha iyi anlayacaksınız. E-ticaret sitelerinin geçirmesi gereken temel süreçler için burayı tıklayın.

Pazarlama araştırmalarında yapılan yanlışlardan birisi de kullanılan teknolojilerin ve laboratuarların yetersizliğidir. Göz izleme, MR, EEG gibi birçok teknolojik cihaz, pazarlama araştırmalarında kullanılıyor. Ama her araştırma şirketine ait bu cihazların, aynı kalitede sonuç verdiğini düşünmek büyük bir hatadır. Her cihaz aynı kalitede ölçüm yapamaz ve bu yüzden araştırma yaptıracağınız şirketi seçerken, hangi cihazları ve teknolojiyi kullandığını öğrenmelisiniz.

Teknolojik cihazların kullanıldığı laboratuar koşulları da oldukça önemlidir. Gürültülü bir ortamda EEG gibi cihazlar net bir ölçüm yapamaz. Ayrıca dikkat dağıtıcı unsurların bulunması da araştırma sonucunun yanlış elde edilmesine neden olabilir. Laboratuar koşulları, dış ortamdan ve diğer faktörlerden izole edilmelidir. Özellikle birebir görüşmelerin psikolojik anlamda kişilerin kendini rahat hissettiği ortamlarda yapılması gerekiyor. Unutmayın, ekstra para kazanmak için geliştirmeniz gereken yetenekler söz konusu ve bu yolda her noktayı incelemeniz gerekiyor.

Araştırmaların yanlış kurgulanması da sık görülen bir hatadır. Tüm koşullar uygun olsa bile araştırmanın yanlış kurgulanması söz konusu olabilir. Bu kapsamda, araştırmada seçilecek örnekleme sayısının, anket sorularının doğru kurgulanmasının büyük bir önem taşıdığını biliyoruz. Her araştırma, kendine göre minimum katılımcı sayısı ve kriterini kapsar. Bu kriterler dışında yapılan veya kriterlerin yok sayılması durumunda, sağlıklı sonuçların elde edilmesi beklenemez. Aynı şekilde anketlerde de birbirine benzeyen soruların sorulma şekilleri ve sıralaması, katılımcının vereceği cevapları etkiliyor. Anketörün soruları taraflı sorması gibi etkilerde, sonuçların doğruluğuna zarar veriyor.

Son olarak; rakamların tek başına bir şey ifade etmediğini; ama istatistiklerle birlikte daha iyi sonuçlar elde edildiğini bilmeniz gerekiyor. Bir rakamla ifade etmek yerine yüzdesel veriler, az veya çok ayrımının daha iyi yapılmasını sağlayacaktır. Örneğin; 10 kişi yerine % 2 gibi bir kavram çok daha fazla bilgi içerecektir. Pazarlama araştırmasında tüm bu noktaları göz önünde bulundurarak en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum