Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

30’lu Yaşların 20’li Yaşlardan Daha İyi Olmasının Nedenleri

Hayat, 20’li yaşların sonunda bitmiyor! Aksine tam o anda başlıyor. Çünkü 20’li yaşlarda yaptığınız hatalardan birer ders çıkartmış oluyorsunuz.
30’lu Yaşların 20’li Yaşlardan Daha İyi Olmasının Nedenleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yirmili yaşlar her zaman insanlara daha güzel gelir. Peki neden, hiç düşündünüz mü? İnsanlar, yirmili yaşlarda her zaman daha özgür olduklarını ve dilediklerini yapabileceklerini düşünür. Ancak bu durum, birçoğu için yanlıştır. Evet, yirmili yaşlar tembel insanlar için daha iyidir. Henüz aile, ev veya çocuk gibi bakmanız ve dikkat etmeniz gereken sorumluluklarınız yoktur. Hele ki bir de varlıklı aileden geliyorsanız, sizin için yirmili yaşlar ile otuzlar arasında pek bir fark olmaz. Ancak normal insanlarda kural, böyle işlememektedir.

20’li yaşlarda hep tatile gitme, seyahat etme ya da kendinize zaman ayırma gibi şeylerden bahsederseniz. Ama iyice bir düşünün, 20’li yaşlarda muhtemelen daha yeni çalışmaya başlıyor olacaksınız ve birikim yapmanız oldukça zor. İşin içine bir de yuva kurma, evlilik gibi şeyler girdikçe gelirden çok gider ortaya çıkıyor. İşte, birçok insanın fark edemediği budur. Sorun sadece para mı? Hayır tabii. Arkadaş ve meslek seçimleri, partnerinizden beklentileriniz gibi birçok şey var. 20’li yaşlarda da yapılabilecek birçok güzel şey var. Ufak seyahatler, üniversite okumak ya da her gün yeni bir şeyle karşılaşmak gibi faaliyetler, bunun en güzel örneklerinden olabilir. Ancak sayıca fazla oldukları için hangi birisine zaman ayıracaksınız ki? Bu nedenle otuzunuzda her şey yerli yerine oturduktan, aklınız başınıza iyice geldikten ve hatalarınızdan ders çıkardıktan sonra bazı şeyleri yapmak çok daha kolaydır. Çünkü hatalarınızdan bir ders çıkarmışsınızdır.

Evet, 30’lu yaşları bu kadar övmüşken, bir de 20’li yaşlardan neden daha iyi olduğuna bir göz atalım:

Arkadaşlık Konusundaki Seçimler

Arkadaşlık Konusundaki Seçimler20’li yaşlarda çevrenizdeki hemen hemen herkes bir anda arkadaşınız haline gelir. Seçici olmamak sonucunda ise hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz oldukça yüksektir. 30’lu yaşlarınızda ise “az ve öz” kavramını iyice benimsemiş olursunuz ve çevrenizde yalnızca dostluğundan emin olduğunuz insanlar olur.

Kendinizle Barışık Olmak

Kendinizle Barışık Olmak20’li yaşlarda olduğunuz kişi olmak yerine, başkası olmayı isteyebilir veya bunun için uğraşabilirsiniz. Ancak 30’unuza geldiğinizde fark edeceksiniz ki sizin gibi insanlar nadiren bulunuyor. Bu nedenle kendinizi ve eksikliklerinizi kabul etmek bir hayli kolay olacaktır.

İnsan Sarrafı Haline Gelmek

İnsan Sarrafı Haline Gelmek20’li yaşlarda insanlar hakkında pek bir fikriniz olmaz ve her gün yeni bir insanla tanışırsınız. İşte, bu dönemler kimin iyi kimin kötü olduğunu anlamak oldukça zordur. Ama 30’lu yaşlarınıza geldiğinizde, o gençken tanıdığınız ve yanlışlarını gördüğünüz insanlara teşekkür etmeniz gerekir. Çünkü onlar sayesinde birer insan sarrafına dönüşürsünüz.

Zamanı İyi Değerlendirmek

Zamanı İyi DeğerlendirmekGençken sanki zamanınız çok ve her an istediğimiz her şeyi yapabilecekmişsiniz gibi gelir ve hiçbir şekilde sağlığınızdan olmayacakmışsınız gibi hissedersiniz. Neyse ki 30’lu yaşlarda insan, sağlığına değer vermesi ve zamanını en verimli şekilde kullanması gerektiğini fark ediyor.

İlişkiler Konusunda Uzman Olmak

İlişkiler Konusunda Uzman Olmak20’li yaşlarda hayatınıza giren insana öyle bir alışırsınız ki çıkmak istese dahi müsaade etmezsiniz. Onsuz bir hiç olduğunuzu düşünürsünüz. Ancak 30’lu yaşlarda tam bir ilişki uzmanı olacaksınız ve gitmeniz gereken zamanı da bileceksiniz.

Kendinize Ait Stilinizin Olması

Kendinize Ait Stilinizin Olması20’li yaşlarda genelde çevrenizde gördüğünüz ve tarzını beğendiğiniz insanları örnek alırsınız. Fakat 30’unuza geldiğinizde, çoktan kendinize ait bir tarz elde etmiş olursunuz.

Hayat Dersi ve Sınırlar Hakkında Kitap Yazabilir Hale Gelmek

Hayat Dersi ve Sınırlar Hakkında Kitap Yazabilir Hale Gelmek20’li yaşlarda hayat derslerini zor yoldan öğrenirsiniz ama 30’larınıza geldiğinizde, aynı hataları bir daha tekrarlamazsınız. Aynı zamanda insanlarla aranıza bir sınır koymanız gerektiğini ve hemen herkesle samimi bir hale gelmemeniz gerektiğini öğrenmiş olursunuz.

Kendinizi Daha İyi Tanımak

Kendinizi Daha İyi Tanımak20’lerinizde kendinizle alakalı birkaç sorununuz olabilir. Ancak 30’unuza geldiğinizde bu sorunlardan hiçbiri kalmaz ve ne istediğinizi tamamen biliyor olursunuz.

Tabii, bu iki yaş grubunun da kendince güzellikleri ve zorlukları vardır. Ancak yapılan araştırmaların birçoğu insanların 30’lu yaş gruplarında daha mutlu ve problemlerden uzak olduğunu göstermektedir. Unutmayın; 30’lu yaşlarda 20’li yaşlarda yaptıklarınızı yapabilirsiniz ama 20’li yaşlarda 30’lu yaşlarda yapabileceklerinizi yapmak o kadar değildir. Gençliğinizi yaşayın. Yaptığınız hatalardan ders alın. Göreceksiniz, ileride çok daha mutlu ve huzurlu bir yaşam sahibi olacaksınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.