Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Okul Kantini Açarak Para Kazanmak

Okul kantini açarak para kazanmak için hangi yollar izlenir, okul kantini açarak ne kadar para kazanılır sorularının yanıtları bu yazıda!
Okul Kantini Açarak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Etrafınıza bir bakın, hayat şartları ne kadar değişti. Önceden evin reisinin çalışması kocaman bir aileyi geçindirirken, şu an çift olarak çalışmak bile bazen yeterli olmuyor. Ancak bununla doğru orantılı olarak yeni iş olanakları bulunduğunu da biliyoruz. Yani ortada para kazanmak gibi bir dert varsa, hemen yanı başında da çözümü duruyor. Eskiden sadece sayılı alandan para kazanabiliyorken, şu an para kazanmak için deneyebileceğimiz yüzlerce farklı yöntem var ve bugün bu yöntemler içerisinden okul kantini işletmeciliği hakkında konuşacağız.

Evet, son yılların popüler iş alanlarından bir tanesi de okul kantini işletmeciliği. Biliyorsunuz, ülkemizde 70 bin civarında eğitim kurumu var. Bu eğitim kurumlarında öğrenim gören milyonlarca öğrencinin yanı sıra binlerce de öğretmen bulunmakta. Hal böyle olunca da okul kantini işletmeciliği yeni girişimcilerin gözüne çok daha cazip görünmeye başladı. Sonuçta okul kantini işletmeciliği kazançlı bir sektör olarak, küçük sermeyeli girişimcilerin iştahını kabartıyor. Kuyruğa girmiş öğrenciler, birbiri ardına gelen siparişler, kapış kapış satılan tostlar, sandviçler… Tüm bunlar düşünüldüğünde, okul kantini açma fikrine kapılmamak elde değil zaten!

Düşünsenize, teneffüs zili çaldığında çocuk ya da genç müşterileriniz koşar adımlarla size geliyor. Bir yandan öğretmenlerden sipariş yağıyor. Anne babasından harçlığını alan, karnını doyurmak ya da bir şeyler atıştırmak için aralara sıvışmaya çalışıyor. Tıpkı küçük bir izdiham gibi! Şaka bir yana, okul kantinlerinin ne kadar yoğun çalıştığını hepimiz biliyoruz. Çünkü öğrenciler, öğretmenler, hizmetliler için okul kantini; alternatifi olmayan bir uğrak noktasıdır. Nitekim önünde sonunda kantinden alışveriş yaparsınız. Bu ister devlet okulu, ister özel okul, ister dershane olsun fark etmez.

Tabii, okul kantini açmak öyle dışarıdan bakıldığında kolay bir iş gibi görünüyor olabilir. Ancak bu işte de her şeyde olduğu gibi dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Yani öyle “ben okul kantini açıyorum” deyip, direk para kazanmaya başlamıyorsunuz. Bu iş için gereken belgeleri temin etmeli, çalıştıracak personel bulmalı, okul kantini ihalelerini araştırmalı ve daha birçok konu üzerinde çalışmalısınız. Gelin, okul kantini açmak için neler yapmalısınız bunlar üzerine konuşalım.

Okul Kantini Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Okul Kantini Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Eğer bu işi yapmaya karar verdiyseniz, kiralık kantinleri araştırmalı veya kantin ihalelerine katılmalısınız. Kiralık kantin dedim, ama burada çoğu okul kantininin ihale yoluyla alındığını söyleyebilirim. O yüzden kantin ihalelerinin nasıl alınabileceği hakkında konuşacağız. Mesela ihaleye katılırken elinizde bazı belgelerin bulunması gerekmektedir. Bunlar; kantin işletmeciliği ustalık belgesi, kantin iş yeri açma belgesi, kalfalık belgesi ve iş yeri açma belgesidir. Bunlardan bir tanesine sahip olmanız durumunda, açılan ihalaye katılabiliyorsunuz.

İnceleyebilirsiniz:
Spor Salonu Açarak Para Kazanmak

Yeri gelmişken bu söylediğim belgeler arasında bir hiyerarşi olduğunu belirteyim. Mesela sizin kalfalık belgeniz bulunuyor, bir diğerinin ise ustalık belgesi var. Bu durumda ustalık belgesi olan kişi ihaleyi alacaktır. Yani şansınızı yükseltmek için ilgili kuruluşlara başvurmalı ve kantin ustalık belgenizi almalısınız. Ustalık belgesini almak için farklı yollar bulunmaktadır. Örneğin; daha önce bir kantinde çalıştıysanız ve bunu ispatlayabilirseniz, ustalık belgenizi almanız kolaylaşacaktır. Ya da aşçılık, fırıncılık gibi alanlarda kalfalık, ustalık belgeleriniz varsa; denklik yoluyla ustalık belgesi almayı deneyebilirsiniz. Kantin ustalık belgesi almanın bir diğer yolu ise ilgili önlisans ya da lisans bölümlerinin birinden mezun olmaktır. Şayet bu dediğim yollar size uygun değilse, mesleki eğitim merkezlerine başvurabilir ve gereken belgelerinizi alabilirsiniz.

Bu belgelerin yanı sıra kantin ihalesine girebilmek için başka bir kantin işletmiyor olmanız, T.C vatandaşı olmanız, sabıka kaydınızın temiz olması ve şirket, dernek ya da vakıf olarak başvurmamanız gerekmektedir. Ayrıca ihale fiyatınızı belirlerken, mantıklı bir fiyat seçmeniz yararınıza olacaktır. Bunun için de deneyimli kantincilerin fikirlerinden faydalanabilirsiniz. Sonuçta gerekli her şeyi sağlayıp, ihaleyi aldığınızı düşünelim. Başarılı bir işletmeci olabilmek için dikkat etmeniz gereken kurallar şunlardır:

Bunların en başında gıda sağlığı ve hijyen kuralları gelmektedir. Çünkü yüzlerce, belki binlerce öğrenciye servis yapacaksınız. Bu yüzden gereken tüm önlemleri almalı, hijyen kurallarına dikkat etmeli, güvenilir toptancılarla çalışmalı, paketlenmiş gıdalarınızın son kullanma tarihlerini sürekli kontrol etmelisiniz. İlaveten, çocuk ya da gençlerle sürekli iletişim halinde olacağınızdan güler yüzlü ve cana yakın olmalısınız. Tabii bu güler yüzün, çocuklara veresiye satış yapmak anlamına gelmediğini hatırlatayım. Her öğrenciye veresiye satış yaparsanız, kısa süre içerisinde ipin ucunu kaçırırsınız. Öğretmenler ve okul çalışanlarına yapacağınız satışları da anında defterinize not etmeyi kendinize adet edinmelisiniz. Tüm bu kriterler ışığında hareket ederseniz, iyi bir kantin işletmecisi olur ve bu işten güzel paralar kazanabilirsiniz.

Kimler Okul Kantini Açarak Para Kazanabilir?

Kimler Okul Kantini Açarak Para Kazanabilir?Küçük sermayeyle iş yapmak isteyenler, girişimciler, işinden memnun olmayanlar, kendi işinin patronu olmak isteyenler… Aslına bakarsanız okul kantini işletmek isteyen herkes bu işten kazanç elde edebilir. Çünkü okul kantini işletmeciliği, kısa sürede kazanç sağlayan iş kollarından biridir. Tabii, disiplinli çalışır ve akıllıca hareket ederseniz! Çünkü her işte olduğu gibi okul kantini işletmeciliğinde de bir plan hazırlamalı ve her zaman bu plana sadık kalmalısınız. Çalışanlarınızı seçerken dikkatli davranmalı ve pratik olan kişileri işe almalısınız. Hatta ilk etapta yakın çevrenizden birileriyle çalışmanızı öneririm. Siz iş yerinde olmadığınız zaman, güvenebileceğiniz birini yerinize bırakabilmelisiniz. Satışları düzgün yapacak, kayıtları tutacak, siz olmadığınız zamanlarda da özveriyle çalışacak bir personel; okul kantini işletmeciliğinde olmazsa olmaz kurallardan biridir.

Okul Kantini Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Okul Kantini Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?Öncelikle bu işin yüksek kazançlı işler arasında olduğunu söyleyeyim. Tabii, bir okul kantini açmak için belirli bir sermayeye sahip olmanız gerektiğini biliyorsunuz. Ancak bir kantin için net şu kadar sermeyeniz olması gerekiyor diyemem. Ortalama bir fiyat verecek olursak, 10 bin ila 25 bin liraya ihtiyacınız olacak diyebilirim. Tabii bu dediğim rakamlar, devlet okulları için geçerli. Eğer özel bir okul kantini almak istiyorsanız, maliyetiniz de otomatik olarak artacaktır. Çünkü özel okullardaki kantinler devlet okullarına göre daha fazla kazanç elde etmektedir.

Anlayacağınız bu işten elde edeceğiniz kazanç için de bir rakam vermek doğru olmaz. Mesela; kantinini çalıştırdığınız okulun öğrenci sayısı, hangi şehirde bulunduğunuz gibi faktörler kazancınıza doğal olarak etki edecektir. Sonuçta, okul kantini açmak son zamanların en gözde işlerinden biridir. Eğer bu işe girmeye karar verdiyseniz, size bol kazançlar dilemekten başka diyecek bir şeyim kalmadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.