Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spor Salonu Açarak Para Kazanmak

İşte değişen yaşam şartları bir kez daha avantajlı bir para kazanma yöntemine dönüştü: spor salonları açmaya!
Spor Salonu Açarak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Değişen hayatın insanlara sunduğu farklı para kazanma yöntemlerinden bahsetmeye devam ediyorum. İşte bu yöntemler üzerine düşünürken, son zamanların en popüler sektörlerinden biri olan spor salonları çıktı karşıma. Çoğu insanın daha sağlıklı ve formda olmak için gittiği, farklı alanlarda hizmet veren salonlar. Bu alan son 10 yılda o kadar gelişti ki ülkemizde sektöre yapılan yatırımlar milyon dolarlarla ifade ediliyor. Gün geçtikçe artan çeşitlilik ve spor salonu sayısındaki artış ise cabası. Sonuçta bu durum birçok girişimci için açık bir kapı konumuna geldi ve insanlar bu alana yatırım yapmaya başladı.

Biliyorsunuz tıp ve bilim dünyasındaki ilerlemeler, spor yapmanın insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu kanıtladı. Bunun yanında, günümüzde dış görünüşe verilen önemin geçen tüm zamanlardakinden daha fazla olması da alana olan eğilimin bir kat daha artmasını sağladı. Çünkü spor sayesinde, 60 yaşında olan birinin olduğundan çok daha genç görünebildiğini biliyoruz. Bu duruma verilebilecek en iyi örnek, ülkemizin süper starı Ajda Pekkan! Şu anda 69 yaşında olan süper star, olduğundan en az 20-25 yaş genç gösteriyor ve fit bir görünüme sahip. Ancak başarılı ünlünün bu görünümünü spor yapmasına ve sağlıklı beslenmesine borçlu olduğunu biliyoruz. Kısacası spor yapmanın hem görünüş hem fiziksel sağlık hem de ruhsal sağlığı ne kadar etkilediğini artık anladık.

Bu nedenledir ki çoğu insan spor salonlarında hem vakit hem de nakit harcıyor. İnsanlar işten arta kalan zamanlarını spor yaparak harcamaktan gayet memnunlar. Çünkü spor yapmak insanı yormuyor aksine dinlendirip enerji veriyor. Bunlara ek olarak, depresyonda olan kişilere yapılan önerilerin başında “spor yapın” tarzındaki cümleler dikkat çekiyor. Zira spor yapan kişilerin yapmayanlara oranla çok daha mutlu olduğu hem iş hem de aile hayatlarında daha pozitif olduğu kanıtlanmış. Uzun lafın kısası; spor küçük büyük demeden her yaştan insanın yapması gereken aktivitelerin başında geliyor.

Gelelim işin bizi ilgilendiren boyutuna. Tamam, son 10 yılda bu alanda yapılan gelişmelerden bahsettik ve spor salonunda vakit geçiren insan sayısının gittikçe arttığını biliyoruz. Peki, bu durumu nasıl lehimize çevireceğiz? Evet, sanırım aklınızdan geçen düşünceler bunlar. Eğer öyleyse hiç merak etmeyin, çünkü hepsini tek tek inceleyeceğiz. Günümüzde çoğu kişinin spor salonlarına yönelmesi, şimdiye kadar yönelmemiş olanların da gelecek yıllar içindeki potansiyel müşteriler arasında olması, spor salonu açma fikrini oldukça cazip hale getiriyor.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde bu sektöre dahil olmuş çoğu yatırımcının sermayesini çoktan çıkarttığını ve büyük miktarlarda kazanç elde ettiğini biliyoruz ya da duyuyoruz. Spor salonu açma fikri, birçok kişinin gözünde büyüse de işin içine girdiğimizde bu para kazanma yönteminin pek çoğumuz için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Yani spor salonu açmak, işin özünde bir büfe açmak kadar kolay. Tabii büfe açmak gözünüze kolay görünüyorsa! Yapacağınız işin tüm incelikleri, spor salonu açarken nelere dikkat etmeniz gerektiği gibi bilgilere; detaylı bir araştırma neticesinde ulaşabilirsiniz. Tüm yöntemleri öğrendikten sonra siz de pekala spor salonu açarak para kazananlar arasına girebilirsiniz.

Spor Salonu Açarak Para Kazanmak İçin Hangi Yöntemler İzlenir?

Spor Salonu Açarak Para Kazanmak İçin Hangi Yöntemler İzlenir?Spor salonu açmak için öncelikle işinizi ne kadar büyük ölçekli yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Ayrıca hangi alanda hizmet vereceğiniz de önemlidir. Mesela; kadınlara yönelik bir spor salonu mu açacaksınız, çocuklara yönelik mi, yoksa birçok alanda hizmet veren çok yönlü bir salonu sahibi mi olmak istiyorsunuz? İlk etapta buna karar vermelisiniz. Öte yandan, kendinize ait bir marka mı oluşturacaksınız; yoksa bir markanın bayiliğini mi alacaksınız? Bu da çalışma sisteminize etki edecektir. Spor salonunuzda ne gibi ayrıcalıklara yer vereceksiniz, işte bu tarz soruların cevaplarını kafanızda belirleyerek ilk adımınızı atabilirsiniz.

Bayanlara Özel Spor Salonu Açarak Para Kazanmak

Bayanlara Özel Spor Salonu Açarak Para KazanmakSöz konusu sağlıklı yaşam ve güzel görünmek olduğunda, spor salonlarının müdavimleri arasındaki çoğunluğu kadınların oluşturduğunu biliyoruz. Tamam vücut yapmak isteyen pek çok erkeğin spor salonlarından dışarı çıkmadığını biliyoruz, ama kadınların çoğunlukta olduğunu siz de tahmin edebilirsiniz. Zira kişisel bakım, güzellik ve sağlık daha çok kadınların ilgisini çeken konular arasında. Ayrıca bildiğiniz gibi kadınların metabolizması kilo almaya erkeklerden daha yatkın. İşin içine bir de hamilelik, doğum sonrası verilemeyen kilolar girdiğinde, spor salonları kadınlar için vazgeçilmez bir uğrak noktası oluyor.

Öte yandan, ülkemizdeki çoğu bayanın hemcinslerine özel spor salonlarını tercih ettiğini biliyoruz. Zira her ne kadar 21. yüzyılda olsak da bir Türk kadınını mutaassıp olarak tanımlayabiliriz. Bu duruma özellikle evli bayanlar arasında rastlanmaktadır. Çünkü kişi spor yaparken rahat giyinmeli, rahat hareket etmelidir. Eee çoğu kadın bunları yanında bir erkek varken “rahatça” yapamayacağı için, bayanlara özel spor salonları gittikçe yaygınlaşmıştır. Sonuçta; spor salonu açmaya karar verdiyseniz, bayanlara özel bir spor salonu açarak müşteri kitlenizi daha belirgin hale getirebilirsiniz.

Her işte belirgin hedefler koymak ve müşteri kitlesini sınırlamak, girişimcinin yararına olacaktır. Bu şekilde reklamınızı ne yönde yapmanız gerektiğini bilir, geniş düşünmektense belirli bir alana yönelerek hedefinize daha kolay ulaşırsınız. Ayrıca bayanlara özel spor salonu açmanın avantajlarından biri de bayanların erkeklere göre daha disiplinli ve temiz olmasıdır. Yani bu şekilde para kazanmaya karar verdiyseniz; aletlerinizin ve ekipmanlarınızın daha düzgün kullanılacağından, ödemelerinizin zamanında yapılacağından emin olabilirsiniz. Tabii arada istisnalar çıkacaktır, ama bunlar kaideyi bozmuyordu değil mi?

Çocuk Spor Merkezi Açarak Para Kazanmak

Çocuk Spor Merkezi Açarak Para KazanmakBu alanda yapılabilecek işlerden bir tanesi de çocuk spor merkezi alanlarına yönelmek. Çünkü değişen çağ; çocukların eskisi gibi sokaklarda oynamasına, yani bir bakıma spor yapmasına olanak vermiyor. Bu durumda çocukların eğitim hayatı, yaşadıkları yerler, ebeveynlerin çocuklarını güvende tutmaya çalışması, yeşil alan azlığı gibi birçok nedenin etkisi söz konusu. Hal böyle olunca da çocuklar için spor merkezlerine ihtiyaç duyuldu. Bu durumun bir diğer nedeni ise çocuklarda görülen obezite oranlarının gittikçe artması. Sonuçta, günümüzde birçok insan çocuklarını spor merkezlerine gönderiyor. Bu merkezlerde çocuklar hem spor yapıyor hem sosyalleşiyor hem de farklı alanlarda eğitim görüyor.

Şu anda ülkemizde büyük şehirler başta olmak üzere birçok bölgede çocuk spor merkezi bulunuyor ve bu alana yapılan yatırım gittikçe artıyor. Çocuklara özel aktivitelerin yapıldığı ve yine onların yaşına uygun fitness ekipmanları bulunan merkezler, sadece bayanlara özel spor salonları bünyesinde bulunabildiği gibi ayrı olarak da hizmet verebiliyor. Öte yandan bu merkezlerde özel gereksinimli çocuklara yönelik alanlar ve sporlar da bulunuyor. Sonuçta, çocuk spor merkezi açmak da bu para kazanma yönteminde düşünebileceğiniz bir seçenek.

Kimler Spor Salonu Açarak Para Kazabilir?

Kimler Spor Salonu Açarak Para Kazabilir?Her işletmede olduğu gibi, spor salonu işinde de dikkat edilmesi gereken faktörler vardır. Bunlardan birincisi, spor salonu açmak için yeterince sermaye ayırıp ayıramayacağınızdır. Zira bu iş, ilk etapta büyük miktarlarda harcama yapılması gereken sektörler arasındadır. Salonunuzu doldurmak için satın alacağınız ekipmanlar, aletler, toptan alınsa bile yine de pahalıya patlayacaktır. Bu iş için uygun bir yer kiralamak ya da satın almak da spor salonunuza yapacağınız masraflar arasındadır. İlaveten; salonunuzda kullanacağınız ses ve ısınma sistemleri, aydınlatmalar, soyunma odaları, duşlar, ilgi çekici bir iç tasarım vb. tüm bunları düşündüğünüzde sıradan bir spor salonu açma maliyetinin en az 100.000-150.000 lira olduğunu bilmelisiniz.

Ayrıca spor salonu açarken düşünmeniz gereken sadece sermaye değildir. Mesela mekan seçiminize dikkat etmeniz, müşteri sayınızda kritik önem taşıyacaktır. Alışveriş merkezleri yanı gibi insanların kolayca ulaşabileceği yerleri seçmeniz, rakiplerinizin bir adım önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Diğer taraftan, hepinizin tahmin edeceği gibi spor salonları, yaralanma ve kaza riski fazla olan alanlardan bir tanesidir. Bu nedenle işletmenizde almanız gereken güvenlik önlemleri konusunda son derece hassas davranmalısınız. Ne çalışanlarınızın ne de müşterilerinizin güvenliğini riske edecek ihmallere zemin hazırlamamalısınız. Spor salonunuzu açarken almanız gereken tüm belgelere sahip olmalı, ihtiyaç varsa özel sigortalar, ekstra güvenlik önlemlerini düşünmelisiniz.

Spor Salonu Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Spor Salonu Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?Bu konuda öncelikle şunu belirtmek isterim. Spor salonunuzdan ne kadar kazanç elde edeceğiniz; işletmenizde hangi müşteri kesimine hitap ettiğiniz, ne kadar lüks bir salon açtığınız gibi faktörlere bağlı olarak değişecektir. Ayrıca bu sektörde ilk etapta para kazanamayacağınızı bilmelisiniz. O yüzden spor salonu açma maliyetinizin haricinde, kenara bir miktar para ayırmanız yararınıza olacaktır.

İlk 1 seneyi geçtikten sonra yatırımlarınızın karşılığını almaya başlarsınız. Hatta bu işi bir ev alıp ondan düzenli olarak kira getirisi almaya benzetebiliriz. Nitekim spor salonunuz ilk başta çok fazla yatırım gerektirebilir, fakat daha sonra tek bir harcama yapmadan para kazanmaya başlarsınız. Sonuçta fitness ekipmanlarınız ve aletlerinizle normal değerlerinden çok daha fazla para kazanacağınızdan emin olabilirsiniz. Neticede bu girişiminizin en zor tarafı ilk aşaması olacaktır, ama bu zamanları sağ salim atlattıktan sonra sizi memnun edecek düzeylerde kazanç elde edersiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.