Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mutlu Olmak için Hayatınızdan % 100 Çıkarmanız Gerekenler

Mutlu Olmak için Hayatınızdan % 100 Çıkarmanız Gerekenler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Mutlu olmak istiyorsunuz, ama bunu bir türlü başaramıyor musunuz? Peki, neden? Neden mutlu olamıyorsunuz? Çok mu kötü bir işiniz var? İlişkiniz mi sizi mutsuz eden? Ailenizin baskılarına mı katlanamıyorsunuz? Bitmek bilmeyen eğitim hayatı mı yoksa mutsuzluğunuza neden olan? Gördüğünüz gibi, mutlu olamamanıza bulunabilecek bir sürü neden var. Daha doğrusu neden de değil bahane. İsteyen herkes mutsuz olmak için sayısız bahane üretebilir. Çünkü bahane üretmek dünyanın en kolay şeylerinden biridir. Mutsuz insanlar, kolaya kaçmayı seçerek mutlu olamamak için sürekli bahane üretirler. Peki, aslında olması gereken nedir?

Bahane üretmekte kullanılan bu yaratıcılığın mutlu olmak için kullanılmasıdır. İnsanın etrafındaki mutluluk kaynaklarına karşı üç maymunu oynamayı bırakması, şımarık bir çocuk gibi başkaları tarafından mutlu edilmeyi beklememesidir. Zira gerçek mutluluk hiçbir zaman dış etkenler sayesinde açığa çıkartılamaz. Kişi ancak kendisi istediği takdirde içindeki o muhteşem ışıltıyı yansıtabilir. Mutlu olmayı bilmeyen bir insanı mutlu etmeye çalışmak, neredeyse imkansızdır çünkü. Öte yandan, mutlu olabilmek için edinilmesi gereken alışkanlıkların yanı sıra veda edilmesi gereken alışkanlıklar da vardır. Yani şimdiye kadar hep yeni alışkanlıklar edinmek için uğraşmış olabilirsiniz. Ama belki de yapmanız gereken şey, terk etmeniz gereken alışkanlıklarınızı belirlemek olmalıydı. İşte tam da bu nedenden, aşağıdaki listeyi hazırladım. Birazdan mutlu olmak için veda etmeniz gereken şeyler neymiş, bir bir öğreneceksiniz. Umarım ki aşağıdaki yazıyı gerçekten düşünerek okur ve hayatınızdaki olumsuzluklara geri dönmemek üzere veda edersiniz.

Bahane Üretmek!

Bahane Üretmek!Mutlu olmak istiyorsanız bahanelere veda etmekle işe başlayabilirsiniz. Yani yapmak isteyip de yapamadığınız şeyler için bahane üretmeyi bırakmalısınız. Atıyorum, spora gitmek istiyorsunuz; ama işten evden vakit bulamadığınız için bir türlü başlangıç yapamıyorsunuz. Ya da amacınız yeni bir dil öğrenmek, ancak yaşınız 30 ya da üstü olduğu için hiçbir şey öğrenemeyeceğinizi düşünüyorsunuz. Her zaman her şey için “çok geç” olduğunu düşünüyor, bahane üretmekte kullandığınız yaratıcılığınızı çözüm üretmek için kullanmıyorsunuz. İşte mutlu olmak istiyorsanız, bu alışkanlığınıza bir an önce son vermelisiniz.

Eski İlişkilere Takılı Kalmak!

Eski İlişkilere Takılı Kalmak!Gerçekten mutlu olmak istiyorsanız, aynı bozuk plağı çalmaktan vazgeçmelisiniz. Yani hayatınızı derinden etkileyen birlikteliğinizi düşünmeyi bırakmalısınız. Evet, doğru anladınız. Lafım, eski ilişkisini bir türlü unutamayanlara. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen çalan her şarkıda onu anıp, duyduğu her benzer seste arkasına dönüp bakanlara… Şayet siz de mutlu sonla bitmemiş ilişkiniz için hala ağlıyorsanız, bunun üstesinden gelmek için artık bir şeyler yapmalınız. Sonuçta acınızı yaşadınız ve bitti, değil mi? Sadece onunla mutlu olabileceğinizi düşünerek kendinize haksızlık yapmayın. Unutmayın ki mutluluğunuz sizden başka hiç kimseye bağlı değildir. Uzun lafın kısası, eski defterleri kapatın ve yaşamanıza bakın.

Stres, Stres, Stres!

Stres, Stres, Stres!Günümüzün vebası stres! Evet, mutlu olmak için bırakmanız gereken bir diğer şey de tabii ki stres! Bu nedenle hayatınızdaki stresi azaltmak için bir şeyler yapmaya başlamalısınız. Mesela, sizi endişeli bir haline getiren şeylerden uzaklaşmayı ya da onları kendinize dert etmemeyi öğrenmelisiniz. Stresle başa çıkma yolları hakkında eğitici makaleler okumalı, eğer ihtiyaç duyuyorsanız bu konuda uzman desteği almalısınız. Ayrıca daha çok mutluluk daha az stres başlıklı yazıya da göz atmanızı öneririm.

Kötü Alışkanlıklar!

Kötü Alışkanlıklar!Sigara, alkol ya da başka bir kötü alışkanlığınız var mı? Eğer varsa bunları bir an önce bırakmalısınız. O an için keyif veren; ama uzun vadede başarısızlığınıza ve mutsuzluğunuza neden olacak bu alışkanlıklardan kurtulmak, mutlu olmanın altın kuralları arasındadır. Mesela; bunun için sigaranın, alkolün ya da bağımlılık yapıcı başka bir maddenin size verdiği zararlardan oluşan bir liste hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında, kötü alışkanlığınızdan kurtulduğunuzda hayatınızda meydana gelecek değişikliklerden oluşan bir liste hazırlayabilirsiniz. Bu listeleri gerçekten inanarak hazırlarsanız, işinizin büyük oranda kolaylaşacağını kesin olarak söyleyebilirim.

Aceleyle Alınan Kararlar!

Aceleyle Alınan Kararlar!Aceleniz yok, değil mi? O halde neden telaş içinde kararlar alıp, yanlış seçimler yapıyor ve bu seçimlerinizden dolayı pişmanlık yaşıyorsunuz? Mutlu olmak istiyorsanız eğer, aceleyle alınan kararlara veda etmelisiniz. Çünkü bu sizi mutsuzluğa sürüklemektedir. Unutmayın ki hayat çok kısa, ama bu sizin peşinizde atlı olduğu anlamına da gelmiyor. Neticede, sonradan pişmanlık yaşamamak için en basit kararlarınızda bile detaylıca düşünmeli ve adımlarınızı ona göre atmalısınız.

Pişmanlıklar!

Pişmanlıklar!Mutlu olmak için elveda demeniz gereken bir diğer şey de geçmiştir. Çünkü önceden yaptıklarınızı düşünerek pişman olmak size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Aksine sizi mutsuz edecek, geçmişi düşünürken bugünü yaşamanıza engel olacak ve sizi her bir adım geriye götürecektir. İşte bu yüzden, “keşke” kelimesinden olabildiğince uzak durmalısınız. Hatta bu sözcüğü hiçbir zaman kullanmamayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Küskünlükler!

Küskünlükler!Mutlu olmak için insanları affetmeyi öğrenmelisiniz. Nasıl ki başkalarının sizi affetmesini istiyorsanız, aynısını siz de yapmalısınız. Sizi üzen insanlara karşı kırgın olmak yerine, onları gerçekten affetmelisiniz. Çünkü bu ne size ne de onlara bir fayda sağlamayacaktır. Düşünsenize, sevdiğiniz birini yapmış olduğu herhangi bir şeyden dolayı affedemiyorsunuz. Bu duygu sizi içten içe kemirmez mi? Sizin yanınızda kırıldığınız kişiyi de üzmenize neden olmaz mı? Aynı anda iki kişiyi mutlu etmek yerine neden üzmeyi tercih edesiniz ki?

Geleceği Kontrol Etmeye Çalışmak!

Geleceği Kontrol Etmeye Çalışmak!Akıllıca alınmış kararlar ve mantıkla çizilmiş planlar… Tamam, bunlarda herhangi bir sıkıntı yok. Ama geleceği sürekli olarak kontrol altında tutmaya çalışan insanlar, plan yapmanın ve buna sadık kalmanın bir adım ötesine çıkmış oluyorlar. Bu durum onlara büyük oranda mutsuzluk veriyor. Unutmayın ki ne yaparsanız yapın, bazen bazı şeylerin olmasını engelleyemezsiniz. Sizin yapabileceğiniz şey olabilecek tüm durumları hesaplamak ve elde edeceğiniz sonuçlar karşısında akıllıca hareket etmektir. Yapamayacağınız şey ise başınıza gelebilecek her şeyi önceden tahmin etmektir. Üzgünüm, ama yeryüzünde bu özelliklere sahip tek bir insan bile yok. Yani bir kontrol manyağı olmayı bırakın ve gerektiği zamanlarda hayatı akışına bırakmayı öğrenin.

Sorumsuzluk!

Sorumsuzluk!Hayatı akışına bırakın, dedim demesine ama bunun “sorumsuz davranın” anlamına gelmediğini de baştan söyleyeyim. Yani hiçbir plan yapmayıp, kafanıza estiği gibi yaşamak da size mutluluk getirmeyecektir. Mutlu olmak için hayatınızdaki sorumluluklarınızı bilmeli ve başarı ya da başarısızlık, artık elinize geçen her ne ise bunların size ait olduğunu kendinize söyleyebilmelisiniz. Ancak bu şekilde mutluluğa doğru ilerleyebilir ve hayata daha pozitif bir açıdan bakabilirsiniz.

Yanlış İnsanlar!

Yanlış İnsanlar!Mutlu olmak istiyorsanız, etrafınızdaki insanları şöyle bir gözden geçirmelisiniz. Çevrenizde sizin için yanlış olan insanlar bulunduruyorsanız, bu kişilerden bir an önce uzaklaşmalısınız. Yanlış kişiler derken ne demek istediğimi anlamış olmalısınız. Mesela; çabalarınızı takdir etmeyen, sizi hiçbir bakımdan geliştirmeyen, başarılarınız karşısında size destek olmayan ve verdiğiniz değeri hak etmeyen kişiler “yanlış” olarak nitelendirilebilir. Neticede mutlu olmak için etrafınızdaki tüm yanlışları temizlemeli ve beyaz bir sayfa açarak yolunuza devam etmelisiniz.

Herkesi Memnun Etmeye Çalışmak!

Herkesi Memnun Etmeye Çalışmak!Mutsuzluğunuzun nedenlerinden birinin de herkesi memnun etme uğraşınız olabileceğini düşünmüş müydünüz? Biliyorum, etrafınızdaki insanları mutlu etmenin sizi de mutlu edeceğini düşünüyorsunuz veya şimdiye kadar okuduklarınızdan hep bunu duydunuz. Ben bu düşüncenin yanlış olduğunu savunmuyorum. Burada söylemek istediğim, siz istemediğiniz halde başkaları istiyor diye bir şeyleri yapıyor oluşunuz.

Atıyorum, aileniz sizin “garanti” bir işte çalışmanızı istediği için her gün nefret ettiğiniz bir işe gitmeniz. Ya da eşiniz mutlu olsun diye evde oturup, çocuk bakmanız. Sevgiliniz öyle istiyor diye olduğunuzdan çok başka bir insan haline gelmeniz. Eminim, siz de benzer durumlarla başa çıkmaya çalışıyorsunuz. İşte bunu yapmayın. Etrafınızdaki insanları sürekli memnun etmeye çalışırsanız, asla mutlu olamazsınız. Onlara güzellikle ne yapmak, ne olmak ya da ne yaşamak istediğinizi anlatın. Eğer istekleriniz yüzünden size kırılıyorlarsa da bırakın üzülsünler! Unutmayın, bu sizin hayatınız ve kararları sadece siz verirsiniz…

Sınırlar!

Sınırlar!“Asla onun gibi olamayacağım, asla istediğim terfiyi alamayacağım, istediğim arabaya hiçbir zaman binemeyeceğim, bla bla bla…” Kendinize koyduğunuz sınırlamalar ne kadar çok görüyor musunuz? Aslına bakarsanız, bu sınırları koyabilecek tek kişi de sizsiniz. Siz kendi kendinize limitler koyarak, elinize kolunuza görünmez prangalar vuruyorsunuz. Farkında değilsiniz belki, ama kendinizi küçük mutsuz dünyanıza esir ediyorsunuz. İşte bunu yapmamalısınız. Mutlu olmak için etrafınıza çizdiğiniz tüm o sınırların dışına çıkmalı, bir şeyi yapıp yapamayacağınızı deneyerek öğrenmelisiniz. Eminim ki gerçekte siz, şu an olduğunuzdan çok daha fazlasısınız.

Hayal Kırıklıkları!

Hayal Kırıklıkları!Mutlu insanlar neden hiç hayal kırıklığı yaşamazlar, hiç düşündünüz mü? Yani onların hayatı hep yolunda mı gidiyor dersiniz? Hep mutlu birliktelikler yaşıyor, mükemmel işlerde çalışıyor, güvenilir arkadaşlıklar ediniyor ve hayattan ne umuyorlarsa onu mu alıyorlar sanıyorsunuz? Eğer böyle düşünüyorsanız, yanıldığınızı bilmelisiniz. Çünkü onlar da hayal kırıklığı yaşıyor, ama sizin yaptığınız gibi bunu odak noktaları yapmıyorlar. İşten kovulmaları, sevgilileri tarafından terk edilmeleri ve dahası onlar için de bir üzüntü kaynağı; ama mutlu insanlar bunu başkalarına bağlamadıkları için bir yere kadar üzülüyorlar. Zira bu dünyada hayal kırıklığı için ayıracak fazladan bir saatleri bile yok! Onlar bunu biliyorlar ve dileğim bu gerçeği sizin de anlamanız.

Rol Yapmak!

Rol Yapmak!Etrafınızdaki insanları bir düşünün. Acaba hepsi gerçekte olduğu kişiyi mi yansıtıyor? Yoksa insanlar arasında takındıkları farklı farklı maskeleri mi var? Peki, ya sizin? Yani gerçekte olduğunuz kişi misiniz? Bu soruya tüm içtenliğinizle “evet” diyebiliyor musunuz? Eğer öyleyse şanslısınız demektir. Çünkü insanın mutlu olmasını engelleyen en önemli şeylerden biri de bu hayatı rol yaparak heba etmesidir. Başkaları tarafından kabul edilmek için hiç olmadığı biriymiş gibi davranan o kadar çok insan var ki… Umarım siz onlardan biri değilsinizdir.

Kolaya Kaçmak!

Kolaya Kaçmak!Mutlu olmak mı istiyorsunuz? O zaman şu Garlfield modundan bir çıkın. Kolaya kaçmaktan, tembellik yapmaktan kurtulun artık. Gözünüzde büyüttüğünüz şeylerin aslında ne kadar kolay olduğunu bir bilseniz… Adım atmak için bir dakika bile beklemezdiniz. Mutlu insanların sırlarından bir tanesi de budur. Onlar çalışkan, azimli ve yeterince cesaretli kişilerdir. Bir kenarda oturup mutluluğun altın tepsiler içinde önlerine serilmesini beklemezler. Buna ihtiyaçları yoktur çünkü. Diğer taraftan; ne kadar çok uğraşırlarsa, o kadar çok mutlu olacaklarını da anlamışlardır.

Kötü Hatıraları Olan Eşyalar!

Kötü Hatıraları Olan Eşyalar!Evet; eski eşyalar, hediyeler, çiçekler, resimler, notlar… Sizde kötü anısı olan her şeyden kurtulmalısınız. Şimdiye kadar kıyıp da atamadığınız o eski eşyalar emin olun ki üzerinizde negatif etki yaratıyor. Belki bir kenarda duruyorlar, belki onları görmüyorsunuz; ama varlıklarını bilmek bile sizi içten içe mutsuz ediyor. Bu nedenden, evinizi tüm bu kara hatıralardan temizleyerek yeni size doğru küçük bir adım daha atabilirsiniz.

Abur Cuburlar!

Abur Cuburlar!Mutlu olmakla, abur cubur yemek arasında ne gibi bir alaka olabilir demeyin. Çünkü ne kadar sağlıklı beslendiğiniz ile ne kadar mutlu olduğunuz arasında doğru orantılı bir ilişki var. Öte yandan, abur cuburlarla beslenmek zaman içinde kilo almanıza da neden olacaktır. Eee bu da sizin için bir mutluluk kaynağı olmayacaktır sanırım! Ayrıca evde hazırlanan yemekler, paketli gıdalara veya abur cuburlara göre çok daha hesaplıdır. Yani sağlıklı beslenmek, size her bakımdan fayda sağlayacaktır. Bu nedenle çok geç olmadan abur cuburlara veda etmelisiniz.

Aynalara Düşman Olmak!

Aynalara Düşman Olmak!Mutlu ve şişman insanlar! Evet, nedense hep şişmanların mutlu olduğunu düşünürüz. Peki, değiller mi? Bazıları öyle, bazıları değil! Bazıları dış görünüşleri yüzünden aynalara düşman oluyorlar. Bazıları ise kendileriyle tamamen barışık. Peki ya siz? Güzel kadınların ya da kaslı erkeklerin fotoğraflarına bakıp, kendinizi dünyanın en çirkin insanıymış gibi hissediyor musunuz? Gerçi çirkinlik de göreceli bir kavram ya her neyse!

Sonuçta mutlu olmak istiyorsanız, dış görünüşünüzle barışmayı öğrenmeniz gerekiyor. Elbette, memnun olmadığınız bazı özelliklerinizi değiştirmeniz mümkün. Atıyorum, fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz sağlıklı beslenerek ve spor yaparak dilediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Ama sizi siz yapan özelliklerinizden asla vazgeçmemelisiniz. Unutmayın, herkes farklı özelliklere sahip ve kaşınız gözünüz ya da boyunuz sizi başkalarından ayıran niteliklerinizdir.

Para, Para, Para!

Para, Para, Para!Sizi mutsuz yapan şeylerden bir tanesi de para olabilir. Ancak burada size paraya da veda edin demeyeceğim. Çünkü bu imkansız! Ama paranızı akıllıca yönetmeye başlayabilirsiniz. Mesela, kötü para alışkanlıklarından kurtulmanın yolları neymiş öğrenebilirsiniz. Burada yapabilecekleriniz tamamen size bağlı. Neticede parayı düşman olarak değil, dost olarak görmeyi öğrendiğinizde emin olun ki hayattan daha fazla keyif alacaksınız.

Hakkını Vererek Yaşamamak!

Hakkını Vererek Yaşamamak!Mutlu olmak için veda etmeniz gereken en önemli şey ise “bir şekilde yaşıyoruz işte” şeklindeki düşünce tarzıdır. Şayet böyle düşünüyorsanız, elinizdekilerin değerini bilmiyorsanız ve hayata hak ettiği değeri vermiyorsanız, şunu yapın. Gözlerinizi kapatın ve içinizden sadece 5’e kadar sayın. Gözlerinizi tekrar açtığınızda onlarca kişi artık bu hayatta değildir. Bunu düşünerek, yaşadığınız her anın ne kadar kıymetli olduğunu anlayabilirsiniz. Unutmayın ki insanların hayatı sadece saniyeler içinde değişebiliyor. Mutlu olmak için aslında o kadar çok neden var ki neden mutsuz olmayı seçiyorsunuz anlamıyorum! Sadece sevdikleriniz yanınızda olduğu için bile kendinizi dünyanın en mutlu insanı gibi hissedebilirsiniz.

İşte mutlu olmak için veda etmeniz gereken 20 özellikten oluşan listenin de sonuna geldik. Şu anda düşünmeniz gereken şey “bu kadar zamanımı neden mutsuz olarak geçirmişim ki” olmalıdır. Yani en azından ben böyle umuyorum. Dilerim bu liste, olabildiğince çok kişinin yeni başlangıçlar yapmasına vesile olur.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.