Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google’dan Burs Alan İlk Türk Engelli Muratcan Çiçek’in Başarısı

Doğuştan engelli olan Muratcan Çiçek’in başarı hikayesini herkes öğrenmeli. Zira o insanın istediği takdirde her şeyi yapabileceğinin en güzel kanıtı:
Google’dan Burs Alan İlk Türk Engelli Muratcan Çiçek’in Başarısı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

O bir tek hayatın karşısına çıkardığı engellere değil, bedeninden kaynaklı engellere karşı da mücadele vermiş ve hala veriyor. Pek çok kişi tarafından yerli Hawking olarak anılsa da kendisi Stephen Hawking’e benzemediğini ve ünlü fizikçi dahil kimseyi rol model almadığını belirtiyor.

Zorluklarla dolu hayat yolculuğundaki en büyük destekçisinin annesi olduğunu söyleyen Muratcan Çiçek’i başarılarından ötürü tüm dünya tanıyor. Çünkü Çiçek, Google’dan burs almayı başaran ilk engelli Türk olarak tarihe geçti. İşte bizlere; istemenin ve başarmanın ne demek olduğunu gösterecek mükemmel bir başarı öyküsü:

Google’dan burs alan ilk Türk engelli Muratcan Çiçek, yaptığı bütün açıklamalarda kendisine destek olanlara teşekkür ediyor.

Google’dan burs alan ilk Türk engelli Muratcan Çiçek

“Annem hep yanımdaydı. YGA (Young Guru Academy) hep yanımdaydı. Okulum, hocalarım… Buraya beni davet ettiler belki ama bu başarı, çok kalabalık bir ailenin ortak başarısı…” Doğum sırasında geçirdiği beyin felci nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan Muratcan Çiçek, hayatının ilk yıllarının ne kadar zor olduğunu anlatıyor.

“6 yaşıma kadar yataktan çıkamadım. Hareket kabiliyetim çok kısıtlıydı. Hala da öyle. Sadece başımı oynatabiliyorum. Ellerimi kullanmakta ve konuşmakta güçlük çekiyorum.”

Engelli gencin karşılaştığı zorluklar

“Hikayemin gerçek kahramanı” dediği anne Nilgün Çiçek, oğlunun rahatsızlığını 2 aylıkken fark etmiş. Konulan çeşitli tanılardan sonra Muratcan’ın tedavi süreci başlamış. 3 yaşındayken rakamları çözüp, harfleri tanımayan başlayan Muratcan Çiçek’in annesi oğlunun eğitimi için elinden gelen her şeyi yapmış. Ve Muratcan’ı yoğun ısrarlar sonucunda normal çocukların gittiği bir okula kaydettirebilmiş.

Ancak okumayı ve temel matematiği annesinin çabalarıyla öğrenmiş. Nilgün Çiçek, oğlu için bir tek anne değil aynı zamanda mükemmel bir eğitmen de olmuş.

Nilgün Çiçek oğlunun en büyük destekçisi

Engeli nedeniyle yapabildiği tek şeyin bilgisayar kullanmak olduğunu söyleyen genç, programlama dillerine yönelmiş. Liseden birincilikle mezun olarak Özyeğin Üniversite’nin düzenlediği bir yarışmaya katılmış. Ve 36 saatte yazdığı oyunuyla tam burs kazanıp, eğitimine burada devam etmiş. İngilizce ve İspanyolcayı kendi kendine öğrendiği için de hazırlık sınıfından muaf tutularak, birinci sınıftan okumaya başlamış.

Bir tek Muratcan Çiçek değil, anne Nigün Çiçek de alkışlanmalı! Zira oğlunun da dediği gibi Nilgün Hanım’ın desteği olmasaydı, bugün büyük ihtimalle Muratcan’ı tanıyor olamazdık.

Birlikte başarı hikayesi

“İlkokula onu hiç almak istemediler, yapamaz, edemez dediler. Hem ilköğretim, hem de liseyi hep birincilikle bitirdi. Aldığı puanlar okul tarihinin en yüksek puanlarıydı. Onu okutmak için çok mücadele verdim. Bazen birlikte ders çalıştık, ben de yeniden okullu oldum…” diyen anne, oğluna daha iyi destek olabilmek için ehliyet almış ve İngilizce öğreniyor.

Eylül’de doktora için Amerika’ya gidecek olan Muratcan Çiçek “Artık biliyorum ki her başarı hikayesi, bir birlikte başarma hikayesidir.” diyor.

Doktorasını Amerika'da yapacak engelli genç

Bütün engellilerin bilgisayar ve cep telefonu kullanabilmeleri için geliştirdikleri yazılım planlarını Google ile paylaşan Muratcan Çiçek, BBC Türkçe’den Efe Öç ile yaptığı görüşmede: “Engelliler için yeni bir yazılım geliştiriyoruz. Bu yazılım sayesinde fiziksel engeli ne olursa olsun, herkes bilgisayar ve cep telefonu kullanabilecek. Eylül ayında bunu piyasaya çıkarmayı planlıyoruz. Google’la da bu konuda iletişimde kalmak için anlaştık” diyerek görüşlerini belirtiyor.

Neticede; Muratcan Çiçek için bu yalnızca bir başlangıç. Ve biz de onu şimdiden gelecek başarıları için tebrik ediyor, projelerini hayata geçireceği günü heyecanla bekliyoruz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.