Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Mükemmel Bir Göz Teması Kurmak için Yapılması Gereken 3 Şey!

Mükemmel bir göz teması kurmak için neler yapılmalıdır, gözleri karşı taraftan kaçırmamak için nelere dikkat edilmelidir sorularını sizler için yanıtladık.
Mükemmel Bir Göz Teması Kurmak için Yapılması Gereken 3 Şey!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Her gün, insanlarla iç içe yaşıyor ve konuşurken gözlerinin içine bakıyoruz ancak göz teması kurmanın ne kadar önemli olduğunu fark edemiyoruz. İnsanları anlamanın ve tanımanın en iyi yolu gözlerinden geçiyor. Fakat ne yazık ki utangaç insanlar, bu konuda oldukça dezavantaja sahip. Normal insanlar için bile göz teması kurmak oldukça zormuş gibi görünürken, onlardan bunu direkt olarak yapmalarını bekleyemeyiz, değil mi?

Örneğin; bir iş görüşmesinde veya partneriniz olmaya aday olan insanla ilk randevudasınız. Karşı tarafın dikkat edeceği ilk şey, dikkatinizi nereye verdiğinizdir. Böyle bir durumda göz teması kurmamak, karşı tarafa sanki onunla ilgilenmiyormuş izlenimi yaratır. Bu nedenle, karşınızdaki insan konuşmaya başladığı andan itibaren gözlerine odaklanmalısınız ki dikkatinizi ona verdiğinizi anlayabilsin. Karşınızda oturan insanın siz konuşurken çevreye bakındığını düşünün… Aklınıza ilk ne gelir? Anlattıklarınızın sıkıcı olduğu ve dikkatini çekmediği, değil mi? Biraz empati yaparak bunu rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

Peki, rahat ve kendinizden emin bir göz teması kurmak için neler yapılabilir? Haydi, beraber bunlara bir göz atalım:

Koltuktan Kalkmadan Önce Alıştırma Yapın!

Koltuktan Kalkmadan Önce Alıştırma Yapın!Göz teması kurmadığınız için karşınızdaki insanın sizi yanlış anlamasını istemiyor fakat gözlerinin içine bakmaktan da çekiniyorsanız, oturduğunuz yerden kalkmadan göz teması kurmanın yolunu öğrenebilirsiniz. Alıştırmamıza gelince; yerinizden hiç kalkmadan, yanınızda sanki birisi oturuyormuş gibi düşünerek koltuğun herhangi bir noktasına odaklanıp konuşmaya başlıyabilirsiniz. Böylelikle utangaçlığınızı biraz da olsa yenebilir ve ortama girdiğinizde insanlarla ilgilenmiyormuş gibi gözükmezsiniz. Ayrıca bu alıştırmayı şu şekilde de deneyebilirsiniz. Rastgele bir televizyon şovu açıp ekrana her yeni insan geldiğinde göz ve saç rengine odaklanabilir, aynı zamanda ne giydiğini de aklınızda tutmaya çalışabilirsiniz.

Aynı Anda İki Göze Odaklanmaya Çalışmayın

Aynı Anda İki Göze Odaklanmaya ÇalışmayınÇünkü bunu başarmanız, neredeyse imkansızdır. Eğer ikisine birden bakmayı gerçekten istiyorsanız, tek çareniz kaşlarının arasına bakmaktır. Böylece iki gözü de görebilirsiniz fakat bu da pek tercih edilen bir şey değildir. Bu nedenle, göz teması kurarken yalnızca tek göze odaklanın ve belli bir süre geçtikçe odaklandığınız gözü değiştirin. Böylelikle daha ilgili ve doğal görünebilirsiniz.

Karşınızdaki İnsanın Yüzünde Hayali Bir Üçgen Oluşturun

Karşınızdaki İnsanın Yüzünde Hayali Bir Üçgen OluşturunBazı insanlar, karşısında oturan insanların direkt olarak gözlerinin içine doğru bakmayı garip bulur. İşte, bu insanlar için ufak bir sır vereceğim. Karşınızdaki insanın yüzünde hayali bir üçgen oluşturun. Bu üçgenin köşeleri gözler ve ağız üzerine denk gelecek şekilde olmalı. Bu sayede, sohbet ederken odak noktanızı sürekli değiştirerek göz temasının garip bir hale gelmesine engel olabilirsiniz. Evet, kulağa biraz değişik geliyor fakat bir kere denedikten sonra işe yarayacağını göreceksiniz.

İş görüşmelerinde en çok dikkat edilen şeylerden bir tanesi, göz temasıdır. Göz teması ile karşınızdakine onunla ilgilendiğinizi ve tüm dikkatinizi ona verdiğinizi hissettirebilirsiniz. Aynı şekilde göz teması kurmak, aşk hayatınızda dahi etkili olabilir. Aranızda utangaç olanlar var ise tanıdıkları insanlar üzerinde veya evde tek başlarına otururken alıştırmalar yaparak kendilerini geliştirmeye çalışabilirler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.