Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Modellik Yaparak Para Kazanmak

Birçok genç, modellik yaparak para kazanma hayali kurarken işin o kadar kolay olmadığı malum. Bunun için bilinmesi gerekenler aşağıda;
Modellik Yaparak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet, modellik! Yoksa mankenlik mi demeliydim? Aslına bakarsanız, modellik ve mankenlik birbirinin yerine kullanılan iki kelime. Bazıları bunların aynı anlama geldiğini savunsa da bazıları modellik ile mankenliğin tamamen farklı manalara geldiğini düşünmektedir. Ancak biz bu konu üzerinde konuşmayacağımız için konumuza dönmek gerekirse;

Modellik, hiç şüphesiz son zamanların en popüler mesleklerinden biri olarak gösterilmekte. Genç kızların ve erkeklerin çoğu, bir gün model olabilme hayali kurmakta. Hatta belki sizin de gelecek planlarınızda modellik yapmayla ilgili düşünceler vardır. Peki, modellik neden bu kadar popüler oldu? Gençlerin bu sektöre olan eğiliminin artmasındaki faktörler neler?

Tavsiye İçerik:
Stil Danışmanlığı Yaparak Para Kazanmak

Modelliğin bu kadar popüler olmasındaki temel nedenlerden biri modellikten elde edilen kazançların yüksek olarak görülmesi. Evet, görülmesi dedim. Peki, gerçekte öyle değil mi? Aslına bakarsanız, bu sorunun cevabı modellik türüne, çalıştığınız firmaya ve ne kadar başarılı olduğunuza göre değişkenlik göstermektedir. Yani her modelin öyle aman aman ücret aldığını söyleyemeyiz. Tabii, model olmak isteyen çoğu kişinin idolü ekranlarda görülen o ünlü modeller olduğu için, durum yanlış anlaşılmaktadır. Ve bu hayalle yola çıkan çoğu kişi karşılaştığı modellik ücretleri karşısında hüsrana uğramaktadır.

Gelelim modelliğin en çok özenilen iş alanlarından biri olmasını sağlayan diğer faktöre. Bu faktör de, modellerin herkes tarafından beğenilen ve sevilen ünlü kişiler olmasındandır. Ayrıca modellerin tomar tomar parayı, sadece birkaç fotoğraf karşılığında aldığı sanılmaktadır. Oysaki durum bundan ibaret değildir. İyi bir model olmak için iyi eğitim almış olmalı, mesleğinizi devam ettirebilmek için kendinize her zaman dikkat etmeli, kişisel gelişiminize özen göstermeli ve daha birçok konuda özverili davranmalısınız. Yani modellik, öyle dışarıdan göründüğü gibi değildir.

Tabii, burada işin gerçeklerinden bahsediyorum ama bu modellik yaparak para kazanmanın mümkün olmadığına inandığım gibi bir izlenim yaratmasın. Benim demek istediğim, bu işten gerçekten para kazanmak istiyorsanız, modellik konusunda karşılaşabileceğiniz tüm olasılıkları hesaplayarak ilk adımınızı atmanız. Çünkü para kazanma yönteminizi iyi belirlemeli ve yönünüzü buna uygun olarak çevirmelisiniz. Bunun için de modellik yaparak para kazanmak hususunda bilmeniz gereken önemli bilgileri sizinle paylaşacağım. Dediğim noktalara dikkat ederseniz, belki ileride hayranlıkla bakacağımız kişi siz olursunuz. Haydi detayları incelemeye başlayalım:

Modellik Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Modellik Yaparak Para KazanmakTabii, bu konuda dikkat etmeniz gereken husus, modellik için uygun olup olmadığınızdır. Görünüşünüz yeterince düzgün mü, vücut oranlarınız orantılı mı, diksiyonunuz ne alemde, eğitim seviyeniz ne gibi sorulara dürüstçe cevap vermelisiniz. Zaten internette modellik ilanlarına bir göz atarsanız, ne demek istediğimi anlarsınız.

Her modelin 90-60-90 vücut ölçülerine sahip olduğunu da düşünün demiyorum. Ya da boyunuz 1.65 diye modellik yapamayacağınızı zannetmeyin. Çünkü ülkemizin en ünlü modellerinden biri olan Ebru Şallı da 1.65 cm. boy ölçüsüne sahip. Ya da Tülin Şahin! 1.73’lük boy ölçüsüyle Türkiye’nin en beğenilen ve en başarılı modellerinden biri! Vücut ölçülerinizin modellik yapmaya uygun olup olmadığına az çok karar verebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Profesyonel Makyaj Yaparak Para Kazanmak

Modellik yaparak para kazanmak konusunda altını çizmek istediğim bir diğer konu da bu iş için güvenilir firmaları seçmeniz. Çünkü şöhret yoluna çıkıp, bu yolda başına bin bir türlü iş gelen genç kızlar, bir şehir efsanesinden daha fazlasını ifade ediyor. Hani şu Yeşilçam’da gördüğünüz sahneler var ya, onların benzerleri gerçek hayatta da yaşanabiliyor. İşte bu yüzden, çalışacağınız firmayı seçerken çok dikkatli davranmalısınız.

Zira her sektörde olduğu gibi bu sektörde de merdiven altı firmalar var. İlla ki başınıza kötü bir şey gelecek diye düşünmeyin. Bu kişiler model olma hayalinizden faydalanarak sizi günlerce çalıştırıp, hiçbir ücret ödemeden ortadan kaybolabilirler. Ki bunun örneklerinin sıklıkla yaşandığından emin olabilirsiniz.

Tamam, modellik yaparak para kazanmak diyoruz ama bu alanda yapabileceğiniz farklı işler de var. Mesela, mükemmel vücut ölçülerine sahip olmayabilirsiniz. Ama bu sizin modellik yapmanıza engel olmayacaktır. Nasıl mı? Hemen söyleyeyim. El mankenliği, ayak mankenliği, prova mankeni, saç mankenliği, fuar hostesliği gibi alanlara yönelebilirsiniz. Belki bu işleri daha önce hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Sizin hayaliniz katalog çekimlerinde yer almak, podyumların tozunu attırmak olabilir ama dediğim işlerde de bir nevi hayalinizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Gelin bu para kazanma yöntemlerini alt başlıklarla inceleyelim:

El Mankenliği Yaparak Para Kazanmak

El Mankenliği Yaparak Para KazanmakEtrafınızdan “aa, ne kadar güzel ellerin var!” gibi iltifatlar mı alıyorsunuz. Düzgün ve güzel görünen elleriniz mi var? O zaman kesinlikle bu işi düşünmelisiniz. Hatta bir yandan modellik yaparken bir yandan da el mankenliği yapabilirsiniz. Sonuçta bu işten para kazanan sayısız kadın ve erkek var. Takı firmaları, saat firmaları, kozmetik firmaları ve daha pek çok alanda el mankenlerine ihtiyaç duyuluyor. Sadece insan eli oynatılan reklamların ne kadar çok olduğunu bir düşünsenize? Bu işi yapmak istiyorsanız, ilgili ilanlara başvurabilir ve güzel elleriniz sayesinde para kazanabilirsiniz.

Ayak Mankenliği Yaparak Para Kazanmak

Ayak Mankenliği Yaparak Para KazanmakTıpkı el mankenliği gibi ayak mankenliği de tercih edilen para kazanma yöntemleri arasında. Yani güzel ayaklara sahipseniz, bu yöntemi kesinlikle düşünmelisiniz. Sonuçta birçok ayakkabı ve kozmetik markası, reklamlarında, posterlerinde, kataloglarında güzel ayakları olan kişileri tercih eder. Diğer taraftan, ayaklarınızın fotoğrafını çektirerek para kazanmak gerçekten eğlenceli bir yöntem olmalı.

Sonuçta size doğuştan bahşedilmiş bir uzvunuz sayesinde para kazanmak, gerçekten keyif verici ve mantıklı bir hareket olarak gösterilebilir. Bu işi yapmak istiyorsanız, modellik ya da mankenlik ajanslarına başvurmalı ve seçilmeyi beklemelisiniz.

Prova Mankenliği Yaparak Para Kazanmak

Prova Mankenliği Yaparak Para KazanmakBeden ölçülerinize güveniyorsanız, düşüneceğiniz bir diğer iş de prova mankenliği olabilir. Prova mankeninin ne olduğunu bilmiyorsanız da bu iş şöyle açıklayayım. Prova mankeni, tekstil markalarının çıkarmak için hazırladığı modelleri üzerine giyerek prova edilmesini sağlayan kişidir. Öte yandan, prova mankeninin ideal model ölçülerine sahip olması gerekmediğini de belirteyim. El beceriniz yüksekse, hem kostüm dikerek para kazanmak ile hem de diktiğiniz kostümün prova mankeni olarak cebinizi doldurabilirsiniz.

Biliyorsunuz ki markalar büyük beden model de üretiyorlar. İşte bu modelleri test etmek için de uygun ölçülere sahip prova mankenleri kullanılıyor. Mesela; 42 beden prova mankeni, 38 beden prova manken gibi. İnternetteki iş ilanlarına başvurarak siz de prova mankenliğinden para kazanmayı deneyebilirsiniz.

Saç Mankenliği Yaparak Para Kazanmak

Saç Mankenliği Yaparak Para KazanmakModellik alanında düşünebileceğiniz bir diğer iş de saç mankenliği. Sonuçta güzel saçlar, her kadında ya da her erkekte rastlanılabilecek bir özellik değil. Şöyle dolgun ve sağlıklı saçlarınız olduğunu düşünüyorsanız, modellik firmalarına ya da reklam ajanslarına başvurmalısınız. Kim bilir, belki de reklamlarda göreceğimiz o güzel saçlı kız bu kez siz olacaksınız.

Fuar Hostesliği Yaparak Para Kazanmak

Fuar Hostesliği Yaparak Para KazanmakYeri gelmişken, fuar hostesliğine de değinmek istedim. Görünüşünüze ve diksiyonunuza güveniyorsanız, fuar hostesliği yapmayı deneyebilirsiniz. Ülkemizde özellikle öğrenciler tarafından tercih edilen fuar hostesliğinin kazancı da oldukça iyidir. Bu işte sadece birkaç saatlik çalışma sonucunda 100-150 lira kazanabiliyorsunuz. Hatta büyük firmalar için çalışırsanız çok daha iyi para kazanmanız mümkün olur.

Kimler Modellik Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Modellik Yaparak Para Kazanabilir?Bu sorunun cevabı modellik yaparken hangi yöntemleri izleyeceğinize bağlı olarak değişecektir. Mesela, el mankenliği yapmak istiyorsanız güzel ve bakımlı ellere sahip olmanız gerekir. Saç mankenliği yapacaksanız ise bakımlı, dolgun ve dikkat çeken saçlarınızın olması en önemli şarttır. Anlayacağınız modellik yapmak için ille de 90 60 90 vücut ölçülerinizin olması gerekmiyor. Kilolu olmanız da bunun için engel değil. Çünkü sadece 36 beden modellere değil 40-42 beden modellere de ihtiyaç duyuluyor. Uzun lafın kısası, ne gibi özelliklere sahip olmak gerektiği modellik alanında seçeceğiniz yönteme göre belirleniyor.

Modellik Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Modellik Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Bunun ölçütü tamamıyla sizsiniz. Yani yukarıda da belirttiğim gibi güvenilir firmalarla çalışır, çizginizden ödün vermezseniz, size verilmiş olan bu özelliğiniz sayesinde çok çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Sonuçta, akıllıca kararlar verir, güvenilir kişilerle çalışır ve kendinizi geliştirmek için çalışırsanız, belki en iyi modeller arasına siz de girebilirsiniz. Çünkü bir işten ne kadar kazanacağınızı belirleyecek olan her zaman sizsiniz. Artık diyecek laf yok, modellik yaparak para kazanmak konusunda kararınızı iyi verin ve adımınızı atın.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.