Yatırım yapmaya başla!

Milton Hershey: Çikolata Tadında Bir Girişimcilik Hikayesi!

Sıfırdan başlayıp, bir çikolata imparatorluğu kuran başarılı girişimcinin hikayesi bu! Defalarca düşmesine rağmen her seferinde ayağa kalkan Milton Hershey'in öyküsünü okuduğunuzda sabrın ve inancın gücünü siz de göreceksiniz.
Milton Hershey: Çikolata Tadında Bir Girişimcilik Hikayesi!

Amerikalı iş adamı ve hayırsever Milton Hershey’in hikayesi herkese, özellikle de tutkularının peşinden gitmek isteyenlere cesaret verecek nitelikte! Zira o, yola beş parasız bir şekilde çıkmış, ilk başlarda başarısızlıkla karşılaşmış ama pes etmemiş ve sonunda kocaman bir çikolata imparatorluğu kurmuştur.

Girişimcilik yolculuğuna bir şekercinin yanında çırak olarak başlayan Milton Hershey, defalarca hayal kırıklığı yaşasa da kendine inancını hiçbir zaman yitirmemiştir. Ve sonunda bir tek ülkesini değil tüm dünyayı Hershey’s marka çikolatalarıyla tanıştırmıştır. Anlayacağınız; sabırla, emekle ve inançla verdiği mücadelesinde kazanan olma ayrıcalığını yaşamıştır. Gelin, dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden biri olan Hershey’s isimli şirketin ve kurucusunun öyküsünü birlikte inceleyelim.

1 Milton Snavely Hershey kimdir?

Milton Snavely Hershey kimdir?13 Eylül 1857 doğumlu girişimci ve hayırseverdir. Bir tek çikolatalarıyla değil, çikolata fabrikasında çalışan işçiler için sağladığı olanaklarla ve yaptığı hayır işleriyle de hatırlanmaktadır.

2 Yolculuğuna nasıl başladı?

Milton Hershey yolculuğuna nasıl başladı?Henry Hershey ve Veronica Fanny Snavely’nin yaşayan tek çocuğu olan Milton, Pennsylvania’da bir çiftlik evinde doğar. 13 yaşına kadar burada yerel bir okula giden Milton, çocukluk yıllarını fırsat peşinde koşan tutkulu babasını izleyerek geçirir.

3 Babası başarılı değildir çünkü hep sabırsızdır.

Babası başarılı değildir çünkü hep sabırsızdır.Defalarca iş kurmaya çalışan Henry  ile annesi, Milton 10 yaşındayken ayrılır. Bunun sebebinin, babasının hiçbir işi devam ettiremeyişi olduğu düşünülür.

4 Evin geçimini sağlama görevi çocuk yaştaki Milton’a kalır.

Evin geçimini sağlama görevi çocuk yaştaki Milton’a kalır.Otoriter bir anne olan Fanny, oğlunu hep sıkı çalışması için yönlendirir. Okulu bırakan Milton, iş hayatına atılır ve Lancaster’de bir şeker üreticisinin yanında çalışmaya başlar.

5 Teyzesinden 150 dolar borç para alan Milton, hayallerinin peşine düşer.

Teyzesinden 150 dolar borç para alan Milton, hayallerinin peşine düşer.4 yıl boyunca şekercinin yanında çıraklık yapan Milton, borç parayla Philadelphia’da kendi dükkanını açar. Fakat 5 yıllık emeğin sonunda, çok çalışmasına rağmen dükkanını kapatmak zorunda kalır.

6 Babasıyla bir araya gelir ve karamelle tanışır.

Babasıyla bir araya gelir ve karamelle tanışır.Karşılaştığı başarısızlığın ardından batıya doğru gider ve Denver’de babasıyla buluşur. Burada bir şekerlemeciyle birlikte çalışmaya başlar ve karameli keşfeder. Fakat başkasının yanında çalışmak Milton’a göre değildir. Bu nedenle bir kez daha kendi işini kurmak için kolları sıvar.

7 Fakat hem Chicago hem de New York’taki girişimleri başarısızlıkla sonuçlanır.

Fakat hem Chicago hem de New York’taki girişimleri başarısızlıkla sonuçlanır.Yine de pes etmez. Defalarca hayal kırıklığına uğrasa da kendi işini yapmaya kararlıdır ve bu amaçla Lancaster’e döner.

8 Lancaster Caramel Company kurulur ve nihayet beklenen başarı gelir.

Lancaster Caramel Company kurulur ve nihayet beklenen başarı gelir.Birkaç yıl içerisinde şirketini büyüten Milton Hershey, karamellerini ülkenin dört bir yanına satmaya başlar. Artık başarılı bir iş adamı olan Hershey, 1893’de bir fuara katılır ve burada çikolata yapımına yakından bakma fırsatı bulur.

9 Yeni tutkusu çikolata yapımı olan Hershey, bu alanda da başarıya ulaşır.

Yeni tutkusu çikolata yapımı olan Hershey, bu alanda da başarıya ulaşır.Hershey’s Chocolate Company’i kuran Milton, İsviçre’nin sütlü çikolatalarını örnek alır. 1900’de Lancaster Caramel Company’i 1 milyon dolar karşılığında satar ve Derry Church’deki çikolata imparatorluğunun inşaatına başlar.

10 1905 yılında açılan yeni tesisle birlikte başarıdan başarıya koşar.

1905 yılında açılan yeni tesisle birlikte başarıdan başarıya koşar.5 parasız bir şekilde yola çıkan Milton Hershey, başaracağına her zaman inanmış ve gerçekten de başarmıştır. Pek çok yeni fikirle işini büyüten girişimci, özellikle de Hershey’s Kiss isimli çikolatalarıyla çok sevilir.

11 Pennsylvania’yı bir çikolata kenti haline çevirir.

Pennsylvania’yı bir çikolata kenti haline çevirir.Doğup büyüdüğü yeri geliştiren girişimci, buraya okullar, parklar, kiliseler, sağlık merkezleri, eğlence tesisleri ve işçiler için evler yaptırır. Onu hayır işleri yapması için en çok teşvik eden kişi ise 1898 yılında evlendiği karısı Catherine olur.

12 Yetimler için bir okul inşa ettirir.

Yetimler için bir okul inşa ettirir.Milton ile Catherine hiçbir zaman çocuk sahibi olamaz. Ve hayırsever girişimci, yetim çocuklar için bir okul yaptırır. 1915’de beklenmedik bir şekilde hayatını kaybeden karısının ölümünden 3 yıl sonra, servetinin büyük bölümünü okullara ve hayır kurumlarına bağışlar.

13 Neredeyse bütün yaşamı boyunca çalışan başarılı kişilik, 1945’de ölür.

Neredeyse bütün yaşamı boyunca çalışan Hershey, 1945’de ölür.13 Ekim 1945 yılında ölen başarılı iş adamı, karısından sonra evlenmez ve yanında hep Catherine’nin resmini taşır. Sonuçta; hem kişiliği hem de girişimciliğiyle saygınlık uyandıran girişimcinin adı hala yaşatılıyor.

14 ABD’nin Çikolata Başkenti

ABD’nin Çikolata BaşkentiPennsylvania’da kurduğu Hershey kasabası, günümüzde Amerika’nın çikolata başkenti olarak biliniyor. Milton Hershey School, her yıl yaklaşık 2000 çocuğa hizmet veriyor ve şu anda ülkenin en varlıklı eğitim kurumlarından bir tanesi.

Ayrıca Milton Hershey’in 1935’de kurduğu vakıf, Hershey’de yaşayanlar için hem eğitimsel hem de kültürel aktiviteler için fon sağlıyor.

15 Hershey’in Çikolata Dünyası

Hershey’in Çikolata DünyasıSonuçta; sıfırdan başlayıp yepyeni bir dünya yaratan Milton Hershey, yalnızca çikolatalarıyla değil hayırseverliği, azmi ve inancı ile de hatırlanmaya devam edecek. Kısacası, onunki gerçekten de çikolata tadında bir girişimcilik hikayesi. Sizce de öyle değil mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Başarı Hikayeleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum