Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

30 Yaşındaki Girişimci Kadın Canva’yı 1 Milyar Dolarlık Şirket Haline Getirdi!

Şirketini annesinin evinde kuran 30 yaşındaki girişimci kadın, başarısıyla ilham veriyor. İşte büyük hedefleri ve 1 milyar dolarlık şirketiyle Melanie Perkins;
30 Yaşındaki Girişimci Kadın Canva’yı 1 Milyar Dolarlık Şirket Haline Getirdi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Teknolojinin merkezindeki büyük başarılara baktığımızda karşımıza genellikle prestijli üniversitelerdeki eğitimini tamamlamayan genç erkekler çıkıyor. Kaldı ki Silikon Vadisi’nde yükselişte olan Türk girişimciler arasında da fazla kadın yok.

Ancak görünen o ki bu devran böyle sürmeyecek. Zaten yaşanan gelişmeler ve karşımıza çıkan başarı hikayeleri de aynı öngörüyü desteliyor. Örneğin; geçtiğimiz gün Canva’dan yapılan açıklamaya göre; startup şirketin değeri 1 milyar dolara ulaşmış. Ve arkasında henüz 30 yaşında olan genç bir kadın girişimci var. Bakalım, Melanie Perkins bu noktaya ulaşmayı nasıl başarmış?

Şu an 30 yaşında olan Melanie, girişiminin temellerini üniversite yıllarında atmış.

Melanie, Girişiminin Temellerini Üniversite Yıllarında Atmış.Öyle ki 2006’da Batı Avustralya Üniversitesi’nde ticaret ve iletişim üzerine eğitim aldığı sırada onu en çok zorlayan şey; tasarım yazılımlarıymış.

Temel şeyleri öğrenmek için bile koca bir dönemini feda etmesi, basit işlemler için bile defalarca tıklama yapması canını sıkıyormuş. İşte bu nedenle de herkesin kullanabileceği online bir tasarım sitesi kurmaya karar vermiş.

Erkek arkadaşı Chris Obrecht ile birlikte Canva’nın temellerinin atıldığı Fusion Books’u kuran Melanie, şirketin maliyetini aldığı borçlarla karşılamış.

Erkek arkadaşı Chris Obrecht ile Fusion Books'u Kurmuşİlerleyen yıllarda Fusion Books’u Avustralya’nın en büyük yıllık yayımcısı haline getiren girişimciler, daha sonra Yeni Zelanda ve Fransa’da da hizmet vermeye başlamış. Şirket o kadar başarılı olmuş ki Melanie okulu bırakıp tüm zamanını işle ilgilenerek geçirmiş.

Fusion Books’un online yıllık tasarımından daha fazlası olması gerektiğini düşüne Melanie, potansiyel yatırımcılarla görüşmek için Kaliforniya’ya gitmiş.

Melani Canva Fikri için Yatırımcı Bulmaya ÇalışmışHatta görüşeceği kişiler arasında ünlü teknoloji yatırımcısı Bill Tai de varmış. Verdiği bir röportajda onu etkilemek için Tai’nin hareketlerini taklit ettiğini söyleyen Melanie, bu anısının epey komik olduğunu belirtmiş.

Zira Tai gibi kolunu sandalyesine koymak, onu etkilemek için uğraşmak ve kendisi konuşurken Tai’nin hala telefonuyla ilgilenmesi şu an düşündüğünde Melanie’yi güldürüyor.

Teknolojisi Yatırımcısını Etkilemek İsteyen Melanie PerkinsAma o dersine çalışarak gitmiş ve beden diliyle karşısındaki kişiyi etkilemenin yollarını öğrenmiş olmaktan dolayı gayet memnun.

Sonuçta; Melanie’nin Canva fikrinden etkilenen yatırımcı onu Silikon Vadisi’nin önemli isimleriyle tanıştırmış ve şirkete yatırım yapmış.

Canva'nın 179 Ülkede 10 Milyon Kullanıcısı Var2013’te erkek arkadaşının yanı sıra Google’ın eski yöneticisi Cameron Adams’la birlikte Canva projesini hayata geçiren Melanie, bunun 3 yıl sürdüğünü dile getiriyor. Gerçi bu bekleyişe fazlasıyla değmiş. Nihayetinde; Sydney, Manila ve San Francisco’da genel merkezleri olan şirket, şu anda 200’den fazla çalışana sahip.

Ayrıca 179 ülkede 10 milyon kullanıcısı olan şirketin 2016 – 2017 gelirinin 6.8 milyon dolardan 23.5 milyon dolara çıktığını da belirtelim. Kısacası; şu anda 1 milyar dolar değerindeki Canva, kendi alanında zirveye doğru ilerliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu