Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kuru Temizleme Dükkanı Açarak Para Kazanmak

Kuru temizleme dükkanı açarak para kazanmak, doğru taktikler izlendiğinde gayet mantıklı olabilir. Bunun için bilinmesi gerekenler şöyle;
Kuru Temizleme Dükkanı Açarak Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Son 10 yıl içerisinde insanların ihtiyaçlarıyla doğru orantılı olarak gelişme gösteren işletmelerden bir tanesi de kuru temizleme dükkanları. Bu alan tamamen arz-talep ilişkisi üzerine gelişmeye başlamış ve kuru temizlemecilik milyon dolarlık yatırım alanlarından biri haline gelmiştir. Piyasadaki bu gelişme üzerine pek çok şirket ve girişimci kuru temizleme alanına yönelerek, bu alanda dev zincirler oluşturulmuştur. Teknolojinin ilerlemesi sayesinde de kuru temizleme dükkanları modern bir kimlik kazanmış ve ortaya bayilik veren kuru temizleme markaları çıkmıştır. Tabii bunların yanı sıra, küçük işletmeler de pazarda kendine bir pay edinmeyi başarmıştır. Çünkü ortada birbirinden farklı müşteri kitleleri bulunmaktadır. Yani ortalama bir gelire sahip birinin gideceği kuru temizleme dükkanı başka, yüksek kazançlı kişilerin gideceği kuru temizleme dükkanı başka olacaktır, değil mi? Sonuçta bu alana duyulan ihtiyaç gün geçtikçe daha çok artıyor. Peki, kuru temizleme dükkanları neden birden atağa geçti dersiniz?

Aslında bu durumda bir değil, birden fazla neden söz konusu. Bunlardan birincisi kadınların çalışma hayatında daha çok yer alması. Çünkü değişen hayat sadece erkeklerin değil kadınların da para kazanmasını bir mecburiyet haline getirdi. Hal böyle olunca da kuru temizleme hizmetine ihtiyaç duyanlar arasına kadınlar da katılmış oldu. Ayrıca insanların bakımlı görünmek istemesi hem iş hayatında hem de günlük hayatta giyilen kıyafetlerin zarar görmeden temizliğinin yapılması, yoğun iş hayatının insanlara ütü yapacak zaman bırakmaması gibi faktörler neticesinde kuru temizleme hemen herkes için açık bir ihtiyaç oluşturmuştur.

Öte yandan tekstil dünyasında yaşanan gelişme ve çeşitlilikler, kuru temizleme dükkanlarını insanlar için ister istemez bir uğrak noktası haline getirdi. Yüzlerce lira verip aldığımız o güzelim eşyaları evimizdeki çamaşır makinelerinde yıkamamız mümkün değil çünkü. Takım elbiseler, abiyeler, taşlı-boncuklu kıyafetler, gelinlikler, deri ürünler, kaşmir mantolar, kürkler…

Bunlar tabii ki de kuru temizlemeyi zorunlu kılan kıyafetlerden bazıları. Bu alana duyulan ihtiyacın artmasında şehirleşme de büyük bir etken. İnsanlar kıyafetlerini yıkayıp ütüleyecek zaman bulamadıkları için, çareyi kuru temizleme dükkanlarında arıyorlar. Sonuçta kuru temizleme dükkanlarının sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Bu işin orta düzeyde sermaye sahibi olan girişimciler için cazip bir yatırım olması sizlere sunduğumuz para kazanma yöntemlerine bir yenisini daha eklememize zemin hazırladı. Evet, sizin de tahmin ettiğimiz gibi bugün kuru temizleme dükkanı açarak para kazanma konusu üzerinde duracağız. İsterseniz hemen ayrıntılara başlayalım.

Kuru Temizleme Dükkanı Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Kuru Temizleme Dükkanı Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Bu işten para kazanmak için izleyebileceğiniz 2 farklı yöntem var. Birincisi bu alanda markalaşmış firmaların bayiliklerini alarak kuru temizleme işine girmek, ikincisi ise kendi araştırmalarınız neticesinde kendi markanızı yaratmaktır. Her iki yöntemin de kendine göre artıları ve eksileri olduğunu bilmelisiniz. Mesela bayilik aldığınızda dükkanınızı açmak için bir dizi detayla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Çünkü bayiliğini aldığınız firmalar size gereken malzemeden tutun da personel eğitimine dükkan lokasyonunuzdan reklam çizelgenize varana kadar birçok konuda destek olacaktır. Ancak kendi markanızı yaratarak bu işe girerken böyle avantajlarınız olmayacaktır. İsminizi duyurmak, ürün araştırması yapmak, personel eğitmek gibi konular üzerinde yoğunlaşacak olan sizsiniz. Sonuçta hangi yöntemi izleyeceğinize siz karar vereceksiniz.

Yukarıdaki bilgilerden de anlayacağınız gibi kuru temizleme dükkanı açmak son zamanların gözde para kazanma yöntemlerinden biri. Bu işin orta düzeyde sermeye sahibi girişimciler için son derece uygun olması da sektöre yapılan yatırımın artmasını sağlıyor. Nitekim kar marjının % 70’lere vardığı bir alanın düşük sermeyeli işler arasında yer alması pek çok kişinin iştahını kabartıyor. Neticede siz de kazançlı bir yatırım yapmak istiyorsanız, kuru temizleme işi bundan sonra ekmek yiyeceğiniz kapı olabilir. Gelelim bu işi yaparken dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalara.

Bunu da İnceleyebilirsiniz:
Seracılık Yaparak Para Kazanmak

Kuru temizleme dükkanı açmaya karar verdiniz, öncelikle yapmanız gereken detaylı bir araştırma yaparak bir iş planı oluşturmak. Planınızı oluşturduktan sonra ise dükkanınız için uygun bir yer aramaya başlamalısınız. Mekan seçiminizi yaparken bu faktörün kazancınızı etkileyecek en önemli unsur olduğunu unutmamalısınız. Peki, seçiminizde nelere dikkat etmelisiniz? Şöyle ki hitap edeceğiniz veya hedeflediğiniz müşteri kitlesini belirlemeniz mekan seçiminizi yapmanıza yardımcı olacaktır. Eğer yüksek gelirli müşteri tabakasına hitap edecekseniz, dükkanınızı büyük alışveriş merkezlerine ya da yakınlarına, lüks konut siteleri civarına veya daha çok zenginlerin olduğu semtler gibi yerlere açmalısınız. Ama orta düzeyde müşteri kitlesine hizmet sunacaksanız hem arabaların hem de yayaların kullandığı işlek caddeleri tercih etmeniz yeterli olacaktır.

Tabii yakınlarınızda başka kuru temizleme dükkanı olup olmadığını araştırmalı, köklü işletmelerin yakınlarına dükkan açmaktan kaçınmalısınız. Mekanı bulup ruhsat, sigorta, izin belgeleri gibi evrak işlemlerinizi tamamladıktan sonra; dükkanınızda kullanacağınız ekipmanlar için araştırma yapmalısınız. Eee elinizin altında internet gibi bir nimet olduğuna göre bu işi de kısa sürede halledeceğinizden eminim. Kuru temizleme dükkanlarında kullanılan; ütü, pres makineleri, ambalajlama ekipmanları, elbise askı malzemeleri, kasnak dolaplar, ütü masaları gibi aletlerin hem kaliteli hem de uygun fiyatlı olanlarını bulmaya çalışın. Malzeme alışverişinizde çok ucuza kaçarsanız; kısa süre sonra ekipmanlarınız arıza verebilir, iyi hizmet veremeyebilirsiniz ve tüm bunlar sizin kar yapayım derken zarar etmenize neden olur.

Kuru temizleme dükkanınızda kaç tane personel çalıştıracağınıza da önceden karar vermiş olmalısınız. Küçük bir işletme açtıysanız, 2 tane personelin ilk etapta size fazlasıyla yeteceğini bilmelisiniz. Hatta bu alanda hiç personeli olmadan tek başına çalışan kişilerin olduğunu da söylemeliyim. Eğer eliniz hızlıysa ve dükkkanızın başında sürekli duracaksanız, belki birkaç ay personel çalıştırmanıza bile gerek kalmayacaktır. Ama işin altından tek başınıza kalkabileceğinizi düşünmüyorsanız, tabii ki ihtiyacınız kadar personel çalıştırmalısınız. İşe alacağınız personellerin deneyimli olması şart değildir. Ama tabii daha önce bu sektörde çalışmış birileri sizi personel eğitme işinden kurtaracaktır. Bu işte eğitimden daha çok güler yüzlü ve insan ilişkilerinde başarılı kişilerin olması önemlidir. Çünkü piyasada birçok kuru temizleme dükkanı var ve eğer müşterinize güler yüz göstermezseniz, insanlar sizin yerinize başka kuru temizlemecilere para kazandırmayı tercih eder.

Kuru temizleme dükkanı açarak para kazanmak için dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir diğeri de reklam konusunda ne kadar başarılı olduğunuzdur. Çünkü insanların sizden haberdar olması için reklam seçeneklerini etkin bir biçimde kullanmalısınız. Örneğin; ilk aşamada piyasadaki işletmelerden biraz daha düşük fiyatlandırmalar yapabilir, müşterilerin ayağının dükkanınıza alışmasını sağlayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda, yerel dergi ve gazetelerde reklam yapabilir, açılışa özel gibi başlıklar altında farklı sloganlarla tanıtımınızı yapabilirsiniz. Ayrıca dükkanınız için bir internet sitesi kurun. Şayet bu işlerden anlamıyorsanız, internet sitesi kuran kişiler, firmalardan faydalanabilirsiniz. Zira insanlar artık her türlü bilgiye internetten ulaşıyorlar, bu yüzden dükkanınızın isminin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamalısınız. Evet, kuru temizleme dükkanı açarak para kazanmak ile ilgili detayları sizinle paylaştık. Gelelim bu işin kimler için uygun olduğuna.

Kimler Kuru Temizleme Dükkanı Açarak Para Kazanabilir?

Kimler Kuru Temizleme Dükkanı Açarak Para Kazanabilir?Düşük sermayeli bir iş kurmak isteyen herkes kuru temizleme dükkanı açarak para kazanabilir. Tabii her işletmede olduğu gibi kuru temizleme işinde de güler yüz, sistemli çalışma, sabır, emek gibi niteliklere sahip olunması gereklidir. Ama siz zaten bunları tahmin etmişsinizdir, değil mi? Öte yandan, bu para kazanma yönteminde genç, yaşlı, kadın, erkek gibi bir ayrım yoktur. Ayrıca kuru temizleme işini, kısa süreli bir eğitim alan herkes başarıyla yapabilir. Yeter ki işi kurmadan önce kuru temizleme dükkanı açmak hakkındaki tüm detayları öğrenin! Eee ulaşmak istediğiniz tüm bilgileri de internet sayesinde bulabiliyorsunuz. O halde bir iş planı oluşturarak, yeni kazanç kapınız için siz de adım atabilirsiniz.

Kuru Temizleme Dükkanı Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Kuru Temizleme Dükkanı Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?Gelelim merak edilen soruya, bu işten ne kadar kazanırım? Aslında kuru temizleme dükkanlarının bu kadar popüler olması, işin kazançlı bir alan olduğunu zaten kanıtlamakta. Sonuçta dev firmalar bile bu alana yatırım yaptığına göre, demek ki kuru temizleme işinde iyi para var. Zaten eminim siz de şimdiye kadar kuru temizlemecilere ödediğiniz ücretleri düşünerek ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Mesela, küçücük bir lekeyi çıkartması için bir kuru temizlemeciye gidiyorsunuz ve bir ton para ödüyorsunuz.

Neticede bu işten ne kadar para kazanacağınız sizin çalışma sisteminize bağlı olarak değişecektir. Ancak kuru temizleme işinin kar marjının % 70’lerde olduğunu düşünürseniz, bu para kazanma yönteminden ne kadar getirinizin olacağını az çok tahmin edebilirsiniz. Daha ne diyeyim, yöntemi kullanıp kullanmamak size kalmış! Eğer siz de kuru temizleme dükkanı açmaya karar verdiyseniz, şimdiden bol kazançlar diliyorum.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu