Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küçük Bir Şirkette Çalışmanın 5 Faydası

Küçük Bir Şirkette Çalışmanın 5 Faydası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hemen hepimiz kocaman ofislerde, büyük ve isim yapmış şirketlerde çalışmanın hayalini kurarız. Jilet gibi giyinip şıkır şıkır işin yolunu tuttuğumuzu, iş toplantılarını ve klas ortamları düşünürüz. Elbette tüm işlerin bu şekilde olmadığını çok geçmeden anlarız. Bir mühendisseniz ve üretimden sorumluysanız, büyük bir işletme dahi olsa üzerinize giyeceğiniz üniformalar bellidir. Herkes büyük şirketlerde çalışmanın hayalini kurarken, küçük şirketleri aklınızın ucundan bile geçirmiyorsunuz değil mi? Elbette hayallerinizin büyük olması önemli; ama gerçekçi olması daha da önemlidir.

Yapılan araştırmalara göre herkes büyük işletmelerde çalışmayı tercih ediyor. Bunun nedeni olarak yüksek maaşlar, çalışma ortamı ve sosyal imkanlar gösterilebilir. Küçük işletmelerde bu konularda sorun yaşanacağı düşünülür ve bu nedenle herkes büyük işletmelerle kariyerine başlamak ister. Ama tahmin edeceğiniz gibi büyük işletmelerin yeni mezun birisini işe alması için ikna edeceğiniz sağlam özellikleriniz olmalıdır. Ayrıca bilmeniz gerekir ki kariyerinize küçük bir şirkette adım atmak daha faydalıdır.

Dilerseniz şimdi küçük şirketlerde çalışmanın faydalarından başlıklar halinde bahsedelim:

1 Etkileşim Daha İyi Sağlanır

Etkileşim Daha İyi SağlanırBüyük şirketlerde, yapılan tüm işlerin bir tanımı vardır ve göreviniz bellidir. Yani rutine bağlarsınız ve sürekli o işi yaparsınız. Küçük işletmelerde ise kendinizi geliştirmenizi sağlayacak birçok departmanda çalışabilirsiniz. Küçük işletmelerde departmanlar arası etkileşim daha fazladır. Yapmanız gereken iş dışında diğer departmanlarla da etkileşiminizi artırabilir ve diğer işlerin nasıl yürüdüğü hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca rutin işler değil, sürekli canlı işler yaparsınız. İş tanımı esnek olacaktır ve bir şirkete dair her bilgiden biraz faydalanma imkanı bulursunuz.

2 Samimiyeti Yüksek Bir Ortamda Çalışırsınız

Samimiyeti Yüksek Bir Ortamda ÇalışırsınızKüçük şirketlerde farklı departmanlarla iç içe çalışırsınız ve birbirinden değişik insanı daha kolay tanırsınız. İş ortamına alışma, işi öğrenme, kendini geliştirme gibi birçok açıdan daha samimi bir ortamda çalışırsınız. Büyük işletmelerde yalnız kalan birçok kişiyle tanışabilirsiniz ve işi öğrenmek için ne kadar zorluk çektiğinden bahsettiğini duyabilirsiniz. Küçük şirketlerde bunlarla karşılaşmaz ve ayağınızı kaydırmak isteyen kişilerle çalışmazsınız.

3 Daha Kolay Keşfedilirsiniz

Daha Kolay KeşfedilirsinizBüyük şirketlerde başarınızın ve yeteneklerinizin keşfedilmesi uzun zaman alabilir. Küçük işletmelerde çalışma şekliniz, çabalarınız, yetenekleriniz ve sorunlar karşısında sergilediğiniz tavırlar daha fazla dikkat çeker. Ayrıca hem çalıştığınız şirket hem de büyük firmalar tarafından keşfedilme imkanına kavuşursunuz. Küçük işletmelerde, yaptığınız işler hemen fark edilecek ve ödüllendirileceksiniz. Kariyerinizi bu gibi başarılarla doldurduktan sonra ise büyük işletmelere de kendinizi tanıtmak için zorlanmayacaksınız.

4 Daha Kolay Başarı

Daha Kolay BaşarıEğer işinizi gerçekten düzgün, disiplinli ve hakkıyla yapıyorsanız; küçük işletmelerde daha kolay bir şekilde başarıya ulaşırsınız. Büyük işletmelerde ise bunun fark edilmesi uzunca bir zaman alacaktır. Aynı zamanda başarıya ulaşmanız için yürüdüğünüz yolun dümdüz olmadığını da unutmayın. Büyük işletmelerde bu yolda ayağınız takıldığı zaman tekrar toparlanmanız zor olabilir. Ama küçük işletmelerde düşüşler hemen toparlanabilir ve başarınızı göğsünüzü gere gere gösterebilirsiniz.

5 Daha İyi İş Becerisi Kazanılır

Daha İyi İş Becerisi KazanılırKüçük şirketlerde çalışmak, görevinizi çok daha iyi anlamanızı ve daha verimli çalışmanızı kolaylaştırmaktadır. Büyük firmalarda ise işinizi anlamak için öğrenmeniz gereken birçok konu bulunur. Firmanın işleyiş mantığını anlamanız, görevinizi algılamanız ve yeteneklerinizi ortaya koymanız, küçük işletmelerde daha kolay bir süreçtir. Bu noktaları hemen kavrayıp işinizi yapmaya başlayabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca küçük şirketlerde yeteneklerinizi ve iş becerinizi göstermek, etkileşime girmek çok daha kolay olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.