Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kısa Sürede Öğreneceğiniz ve Hayatınızı Değiştirecek 9 Yetenek

Dünyanın en zengini Bill Gates'in de dediği gibi insan her gün mutlaka yeni bir şey öğrenmeli! Bu alışkanlığı kazanmaya listemizle hemen başlayabilirsiniz.!
Kısa Sürede Öğreneceğiniz ve Hayatınızı Değiştirecek 9 Yetenek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hayatınızın o bunaltıcı tekdüzeliğinden sıkıldınız mı? Yeni bir şeyler yapmak istiyor, ama işe nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Daha tatmin edici bir hayata ulaşmak istiyor, ama sahip olduklarınızla bunu başarmanın çok zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman kendinize katmanız gereken yeniliklere ihtiyacınız var demektir. Eğer şu anda içinde bulunduğunuz yaşantıdan tam anlamıyla hoşnut değilseniz; niteliklerinizi çoğaltarak hayatınızı değiştirmeye çalışmalısınız. Çünkü ancak bu şekilde istediğiniz başarıya ve mutluluğa ulaşabilirsiniz.

Zaten ortalama bir yaşama sahip olan insanlar ile başarılı ve mutlu insanların arasındaki en önemli fark da işte tam da bu noktadan kaynaklanmaktadır. Hayat boyu öğrenmeyi seçmiş tutkulu kişilerin mutlulukları kendilerine kattıkları değerler ile çoğu kişinin imrenerek baktığı o seviyeye ulaşabilmiştir. Evet, başarılı ve mutlu insanlara şöyle bir baktığımızda hemen hepsinin 10 parmağında 10 marifet dedirtecek nitelikte olduğunu görürüz. Yani onlar olabilecekleri en iyi kişi olmak için sürekli çabalayarak “halimden hoşnutum” deme şansını elde ederler. Diğerleri ise önlerine sunulan hayatla yetinmeye çalışarak, sıradan bir hayatın sıradan yaşayanı olmak zorunda kalırlar.

Belki siz de çoğunlukla kendinizi, size ait olmadığını düşündüğünüz bir hayatı yaşarken buluyorsunuz. Sizi yansıtmadığını düşündüğünüz bir işle uğraşıyor, sizi gerçekten mutlu etmeyen insanlarla arkadaşlık ediyor, yanlış ilişkiler kurarak üstüne bir de bunları sürdürmeye çalışıyorsunuz. İşte bu nedenle de kendinize sürekli “eksik olan şey ne, neden mutlu olamıyorum” gibi sorular yöneltiyorsunuz. Aslında eksik olan şey sizi sahiden mutlu edebilecek şeylerle uğraşmamanız. Hayatınıza yeni renkler katmak için çabalamamanız, halihazırdaki bilgilerinizle yetinip öğrenmeye karşı kendinizi kapatmış olmanız. Bu gerçeğin farkına vardığınızda zaten eksikliklerinizi tamamlamaya çalışacak ve kayıp parçaları yerine oturtarak istediğiniz noktaya erişebileceksiniz.

Sonuçta; hayatınızı şu andaki halinden farklı bir yere taşımak istiyorsanız, bunun öyle çok zor olmadığını bilmelisiniz. Yeni nitelikler kazanarak daha farklı bir yaşama sahip olabilir, bunları isterseniz kariyerinizi yeniden şekillendirmek ve hayattan daha çok keyif almak için kullanabilirsiniz. Neyi nasıl yapacağınız tamamen size bağlı! Ama kısa sürede öğreneceğiniz yeteneklerin size her halükarda kazandıracağından rahatlıkla emin olabilirsiniz. İşte hayatınıza yeniden yön vermek için öğrenmeniz gereken bazı yetenekler:

Enstrüman Çalmayı Öğrenmek!

Enstrüman Çalmayı Öğrenmek!Evet, tıpkı başarılı ve mutlu insanların çoğunun yaptığı gibi siz de bir enstrüman çalmayı öğrenebilirsiniz. Zira bu yetenek göründüğünüzden çok daha başarılı ve mutlu biri olmanızı sağlayacaktır. Nasıl mı? Gayet klişe görünen bu yetenek hayatınızı nasıl mı istediğiniz noktaya getirecek? İsterseniz, öncelikle bir enstrüman kursuna katıldığınızı düşünelim. Burada hem yeni arkadaşlıklar kuracak hem de kaliteli vakit geçirdiğiniz için evinize çok daha tatmin olmuş bir şekilde dönebileceksiniz. Aynı zamanda enstrüman çalmayı öğrenmek beyninizin çok daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlayacak ve bu yetenekle ileride Alzheimer gibi daha pek çok rahatsızlığa yakalanma riskinizi azaltacaksınız.

Ayrıca enstrüman çalma kabiliyetinizle sosyal ortamlarda insanları etkileyebilecek belki de hayalini kurduğunuz o geniş çevreye sahip olabileceksiniz. Tüm bunlara ek olarak enstrüman çaldığınız için başkaları tarafından daha akıllı ve daha karizmatik biri olarak tanımlanacaksınız. Zira yapılan pek çok araştırma, enstrüman çalan kişilerin IQ seviyelerinde ciddi bir artış olduğunu kanıtlamaktadır. Odaklanma kabiliyetinizi güçlendirecek, stresten uzak durmanızı sağlayacak ve yaratıcılığınızı arttıracak enstrüman çalma yeteneğinin hayatınızı ne kadar çok değiştireceğini göreceğinizden kesinlikle emin olabilirsiniz.

Yeni Diller Öğrenmek!

Yeni Diller Öğrenmek!O malum aynılıklardan sıkıldıysanız ve hayatınızda gözle görülür bir fark yaratmak istiyorsanız, yapabileceğiniz bir diğer şey de bu! Yani yeni bir dil ya da diller öğrenmek! Çünkü bu şekilde de hem profesyonel hayatınızda hem de özel yaşamınızda değişiklik yapabilirsiniz. Yabancı dil öğrendiğinizde yepyeni iş imkanlarına sahip olabilir, farklı kültürleri tanıyarak bakış açınızı genişletebilir, yeni dostluklar edinebilir, yurt dışı seyahatlerinizden çok daha fazla şey kazanabilirsiniz. Sonuçta; yaşınız kaç olursa olsun, gerçekten istediğinizde kolaylıkla dil öğrenebilirsiniz.

Sahip olduğunuz bu yetenek sayesinde çevrenizde çok daha fazla saygı görecek ve kendinizi pek çok yönden daha tatminkar hissedeceksiniz. Hatta özgüveniniz önemli ölçüde gelişeceği için yürüyüşünüzün bile değişeceğini söyleyebilirim. Hafızanızı geliştirmek, bilgi birikiminizi arttırmak ve karar alma kabiliyetinizi güçlendirmek gibi kazanımlarınızın da olacağı bu niteliği kazanmayı kesinlikle düşünmelisiniz. İsterseniz; buradan yabancı dil öğrenmenin püf noktalarını öğrenebilir ve bunun için gereken ilk adımı atarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Topluluk Önünde Konuşabilmek!

Topluluk Önünde Konuşabilmek!Son zamanların en önemli yeteneklerinden bir tanesi de topluluk önünde konuşabilmek. Diğer nitelikler gibi bunun da hem iş hem de özel hayatınızda size bir sürü artı katacağını bilmelisiniz. Topluluk önünde nasıl konuşmanız gerektiğini öğrenerek müşterileriniz ve iş ortaklarınızla çok daha başarılı ilişkiler kurabilir, kariyerinizde terfi almak için önemli bir adım atabilir, katıldığınız sosyal ortamlarda etrafınızda hayranlık uyandırabilir, yönetici kişiliğinizi geliştirebilir ve daha bir sürü başka şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Peki, topluluk önünde konuşma becerisini nasıl kazanacaksınız? İsterseniz internet ortamından verilen eğitimler isterseniz yüz yüze eğitim alabileceğiniz kurslara katılabilir isterseniz de kendi çabalarınızla edindiğiniz bilgilerden bu beceriyi kazanabilirsiniz. Yani yapmanız gereken şey az biraz çaba göstermek. Sonuçta; güçlü iletişimin diğer noktalarıyla birlikte bu işin üstesinden de başarıyla gelebilirsiniz, emin olun hayatınızı istediğiniz noktaya çok daha kolay bir şekilde taşıyabileceksiniz.

Muhasebe Yapmayı Öğrenmek!

Muhasebe Yapmayı Öğrenmek!Bu yetenekte size hem özel hem de iş yaşamınızda yardımcı olacak nitelikte! Çünkü muhasebe yapmayı öğrendiğinizde birçok farklı ve yeni iş imkanlarıyla karşılaşacak, aynı zamanda bu becerinizi kendi finansal durumunuz için de kullanabileceksiniz. Edindiğiniz bilgiler sayesinde belki de yıllardır hayalini kurduğunuz bir hedefe ulaşacak, finansal konularda daha başarılı olacağınız için kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Ayrıca hesap kitap işlerinden anladığınızı bilen arkadaşlarınıza yardımcı olabilecek, birilerine yardım eli uzatmanın keyfini yaşayabileceksiniz. Tüm bunlara ek olarak, düşlediğiniz işi kurmadan önce gerekli olan en temel konuyu öğreneceğiniz için girişiminizden çok daha başarılı sonuçlar elde edebileceksiniz. Anlayacağınız, daha başarılı ve mutlu bir hayata ulaşmak için kendinize kocaman bir artı daha katmış olacaksınız.

İyi Derecede Bilgisayar Kullanmak!

İyi Derecede Bilgisayar Kullanmak!Şimdi hemen öyle “yok artık, bilgisayar kullanmayı bilmeyen mi kaldı” diye düşünmeyin. Çünkü böyle diyen pek çok kişinin aslında bilgisayar kullanmaktan bihaber olduğunu açıkça görebiliyoruz. Sonuçta Excel kullanmayı biliyorum diyen pek çok kişinin programda işlem bile yapamadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. İşte bu nedenle bilgisayarların hayatımızın her alanında etkili olduğu şu iletişim çağında, iyi derecede bilgisayar kullanmayı öğrenmelisiniz. Bu yeteneğinizle pek çok yerde kazançlı çıkabilirsiniz. İş hayatınızda daha başarılı olabilir, bilgisayar kullanmanın inceliklerini öğrenerek kişisel işlerinizi çok daha rahat halledebilirsiniz. Sonuçta bir artı bir artıdır, öyle değil mi? Kendinizi geliştirmek varken neden sahip olduğunuz bilgilerle yetinesiniz ki?

Fotoğraf ve Video Editlemek!

Fotoğraf ve Video Editlemek!Kısa sürede öğrenebileceğiniz ve hayatınızı değiştirmenizi sağlayacak niteliklerden biri de fotoğraf ve video editleyebilmek! Bu yeteneğinizle o kadar fazla şey yapabilirsiniz ki! Mesela; bir sürü farklı işte çalışma imkanı bulabilirsiniz. Belki her gün istemeye istemeye gittiğiniz işten gönül rahatlığıyla istifa edebilir, yeni işinizi tutkuyla yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf ve video çekmeye karşı merakınız varsa öğrendiğiniz bilgileri kullanarak bu niteliğinizi hobi amaçlı kullanabilirsiniz, belki de zamanla uğraştığınız hobiyi kazanca dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. Sonuçta; aynı sıkıcı monoton hayatı yaşamak yerine, bu işin kurslarına katılabilir ya da evde oturarak kendi çabanızla fotoğraf ya da video düzenlemeyi öğrenebilirsiniz. Emin olun ki bu yeteneği öğrenmek için emek harcamak, vaktinizi boş boş geçirmekten çok daha faydalı olacaktır.

Bloglama Yapmak!

Bloglama Yapmak!Evet, hayatınızı değiştirmek için kendinize katabileceğiniz yetenekler arasında son zamanların en popüler alanlarından biri olan bloglama da yer alıyor. Önemi her geçen gün biraz daha artan ve yaşamınıza yepyeni bir soluk getirebilecek bu nitelik sayesinde bir dizi farklı şey yapabilirsiniz. Bloglama ile yeterince uğraşırsanız bu işten hayal ettiğinizden çok daha fazla para kazanabilir ya da sadece hobi amaçlı bloglama yapabilirsiniz. Yeni insanlarla tanışıp kendinizi geliştirebileceğiniz, yazma yeteneğinizi güçlendirebileceğiniz ve kendinizi çok daha doyumlu biri olarak hissedebileceğiniz bloglamayı belki de bundan sonra yapacağınız iş olarak seçeceksiniz. Bu alan hakkında yeni şeyler öğrenip, tecrübe kazandıkça bloglamanın belki de hep istediğiniz iş olduğunu anlayacak ve ne istediğinizi keşfetmenin mutluluğunu yaşayabileceksiniz.

Hızlı Okuma Konusunda Gelişmek!

Hızlı Okuma Konusunda Gelişmek!Hızlı okuma da size her konuda yardımcı olacak bir nitelik. Son zamanların ne önemli kabiliyetlerinden biri olarak da gösterilen hızlı okuma niteliğiniz sayesinde, istediğiniz başarıya ve mutluluğa çok daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hızlı okuma yeteneğini kazanmak için konu üzerine verilen seminerlere gidebilir, yazılan makaleleri okuyabilir ve edinimlerinizle sahip olduklarınızı birleştirerek başarı sonuçlar elde edebilirsiniz. Eğer bu konu için gerçekten elinizden gelen çabayı gösterirseniz, bir haftalık kısa bir süre içerisinde bile hızlı okuma işini çözmüş olursunuz. O noktadan sonra ise sadece hızlı okuma yeteneğinizi geliştirmek için sık sık alıştırma yapacak ve bu yeteneğin size ne kadar çok şey kazandıracağını kısa süre içerisinde göreceksiniz.

Öğrenme Yetilerinizi Güçlendirmek!

Öğrenme Yetilerinizi Güçlendirmek!Hayatınızı istediğiniz yönde değiştirebilmek için kendinize katmanız gereken bir diğer nitelik de bu! Yani öğrenme yetilerinizi güçlendirmeye çalışmalısınız. Çünkü hızlı öğrenme kabiliyetiniz varsa, diğer tüm yetenekleri de kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İşte bunun için ilk olarak hızlı öğrenme konusunu halletmelisiniz. Sonuçta, günümüzde en önemli şey bilgi! Çünkü istediğiniz noktaya ancak sahip olduğunuz bilgi birikimiyle gelebiliyorsunuz. Çok zengin olmak mı istiyorsunuz? İçi boş bir kafayla bunu asla başaramazsınız. Kariyerinizde yükselmek mi istiyorsanız, o zaman rakiplerinizden daha fazla şey bilmeniz gerekiyor. Hayatınızın yönünü mü değiştireceksiniz? O zaman bunun için ne yapmanız, nasıl bir yol izlemeniz ve o yolda karşılaşabileceğiniz riskler karşısında hareket etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Kısacası, bilgi mutlak güç ve siz hızlı öğrenme kabiliyetinizi kullanarak ona kesinlikle çok daha rahat ulaşabilirsiniz. İşte bunun için de hızlı öğrenebilmenin yollarını öğrenmelisiniz. İnternette küçük bir araştırma yaptığınızda bile bu yetinin kazanılması için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Örneğin, bir şeyi kalıcı olarak öğrenebilmek için beynin her iki lobunun da kullanılması gerekiyor. Ya da konsantrasyon süresinin 40-50 dakikadan fazla olmadığını unutmamak. Öğrenmeye ara verildiğinde o konuyla ilgili hiçbir şey düşünmemek, dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri. Sonuçta; detaylı araştırma yaptığınızda bu kabiliyeti kazanmanın aslında çok da zor olmadığını açıkça göreceksiniz, diyebilirim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.