Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Her Durumda Kendine Güvenen Kişilerin 12 Ortak Özelliği

Eğer özgüveniniz olduğunu düşünüyorsanız veya nasıl olabileceğinizi düşünüyorsanız aşağıdakilere hemen göz atın. İşte özgüvenli insanların ortak özellikleri:
Her Durumda Kendine Güvenen Kişilerin 12 Ortak Özelliği
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kendinize güveniyor musunuz? Tabii, bu soruya küçük bir azınlık dışında hemen herkes “evet” yanıtını verecektir. Sonuçta kim “benim kendime güvenim yok!” diyebilecek kadar kendine güvenir ki? Tamam, sözde herkes kendisine güveniyor. Ama gel gör ki işin aslı hiç de öyle değil! “Kendime güvenim her zaman tam” diyen çoğu kişi, iş icraata geldiğinde kem küm etmeye başlıyor. Kendisine zor bir görev verildiğinde “ben bu işin altından nasıl kalkarım” tarzında cümleler kurulmaya başlanıyor. Ya da önemli bir toplantı mı yapılacak? El ayak birbirine dolanıyor, heyecandan mideye kramplar giriyor. Dediğim durumları siz de yaşıyor musunuz? Eğer öyleyse, muhtemelen siz de öz güveninin yüksek olduğunu sanan; ama zorluklar karşısında ürkek bir kedi gibi köşe bucak kaçan kişiler arasındasınız. Çünkü burnu havada yürüyen herkes için kendine güveniyordur demek pek de doğru olmayacaktır.

Kendinden emin kişiler için kısacık bir cümle kurarak tanım yapmak oldukça zordur. Yani; ne istediğini bilen, yenilgiler karşısında sağlam durabilen, düşmekten korkmayıp adımlarını cesur atan ve bu gibi özelliklere sahip olan kişiler için başarılı olması muhtemel kendine güvenen kişiler tanımı yapılabilir. Ama bu listeye eklenecek daha pek çok madde olduğunu da kabul etmek gerekir. Zira kendine güvenmek, birden fazla niteliğe sahip olmak değildir sadece! Kişinin hayata karşı takındığı tavırların bütünüdür! Çevrenizde gördüğünüz o pozitif, belki biraz ukala, başkalarını umursamaz görünüşlü hem karakteri hem de dış görünüşüyle güçlü duran kişilerin hepsi belki de göründükleri kadar öz güvenli değildir. Ya da sesi hep gür çıkan o hayranı olduğunuz yöneticiniz de gözünüzde büyüttüğünüz kadar kendinden emin olmayabilir. Nitekim bir tarafta görünürde öz güveni yüksekler vardır, bir tarafta da gerçekte öz güveni yüksek olanlar! İşte bunlardan hangisi olunduğu, kişiyi başarıya ya da başarısızlığa götürmektedir. Dilerseniz, konuyu daha iyi irdeleyebilmek için aşağıdaki maddeleri inceleyelim. Çünkü hemen şimdi kendine güvenen kişilerin ortak özellikleri neymiş bir bir öğreneceğiz.

Bahane Üretmezler!

Bahane Üretmezler!Kendine güvenen kişilerin ortak özelliklerinden bir tanesi başarısızlıklar ya da problemler karşısında takındıkları tavırdır. Onlar bu durumlarda omuzları düşük güvensiz kişilerin yaptığı gibi bahane üretmek yerine, sorumluluğu üstlenmeyi ve gerekiyorsa suçu kabullenmeyi tercih ederler. Örneğin; işe geç mi kaldılar? “Trafik çok yoğundu, çalar saatim bozulmuş…” gibi açıklamalar yapmak yerine sadece geç kaldıklarını söylerler. Sonuçta nedeni her ne olursa olsun geç kalmışlardır ve ortada bir doğal afet falan yoksa, bunun sorumluluğu tamamen onlara aittir.

Korkularının Üzerine Giderler!

Korkularının Üzerine Giderler!Hayranı olduğunuz o başarılı ve öz güveni yüksek kişilerin korkuları yok mu sanıyorsunuz? Elbette, var! Sonuçta insan doğası gereği bazı şeylere karşı korku duyar. Ancak bu korkuların kişinin başarısına engel olup olmayacağına karar verecek olan yine kişinin kendisidir. Demek istediğim şu ki kendine güvenen ve başarılı olmayı garantilemiş kişiler, korkularının onları yönetmesine izin vermezler. Aksine bu negatif duygunun üzerine gider ve cesaretin karşısında yenik düşen korkuya karşı zafer kazanmanın keyfini yaşarlar. Anlayacağınız kendine güvenen insanlar sadece beden olarak değil, mental olarak sağlam durabilmenin önemini anlamışlardır.

Bugünün İşini Yarına Bırakmazlar!

Bugünün İşini Yarına Bırakmazlar!Hemen herkeste hayranlık uyandıran öz güveni yüksek kişilerin bir diğer özelliği de tam bir görev adamı olmalarıdır. Onlar organize olmanın ve doğru bir biçimde plan yapmanın başarının anahtarlarından biri olduğunu bilirler. Yapılması gereken bir iş varsa, onu yarına ya da bir sonraki güne ertelemenin hiçbir anlamı olmadığını ve rötar yapmanın kişiyi hedefine bir adım uzaklaştıracağının farkındadırlar. Bu nedenle atalarımızın da dediği gibi asla ve asla bugünün işini yarına bırakmazlar!

Başkalarının Düşüncelerine Takılıp Kalmazlar!

Başkalarının Düşüncelerine Takılıp Kalmazlar!Onlara, yaptığı işte başarılı olamayacağını en yakın arkadaşı olarak söyleseniz bile, bu görüşten hiç etkilemezler. Çünkü kendine güvenen insanlar, bir şeyi başarmayı kafalarına koyduklarında bu öylesine alınmış bir karardan çok daha ötesini ifade eder. Bu nedenle her ne olursa olsun başkalarının düşünceleri yüzünden hayallerinden vazgeçmez ya da hedeflerinden şaşmazlar.

Kıskançlıktan Nefret Eder ve Dedikodudan Hoşlanmazlar!

Kıskançlıktan Nefret Eder ve Dedikodudan Hoşlanmazlar!Kendinden emin kişilerin bir diğer ortak özelliği de başkalarına karşı takındıkları tavırdır. Onlar ne takım arkadaşlarının ne iş ortaklarının başarıları karşısında kıskançlık göstermezler. Ayrıca dedikodu yapmaktan da yapanlardan da hoşlanmazlar. Çünkü onlar kendi özelliklerinin ve sahip olduklarının farkındadırlar. Başkalarının hayatları onları ne olumlu ne de olumsuz yönde etkilemeye yetmeyecektir.

Kıyaslama Yapmazlar!

Kıyaslama Yapmazlar!Kendine güvenen insanlar başkalarıyla değil, kendileriyle yarışırlar. Onlar diğerlerinin başarısızlıkları ya da başarılarını umursamayıp, kendi mağlubiyetleri ya da zaferlerine odaklanırlar. Çünkü onlar başarının sadece kişinin kendisiyle rekabet etmesi durumunda elde edileceğini anlamışlardır. Eğer siz de o öz güveni tavan yapmış insanlar gibi olmak istiyorsanız, kıyaslama yapmaktan vazgeçip kendinizle yarışmaya başlamalısınız.

Herkesi Memnun Etme Gibi Bir Çabaları Yoktur!

Herkesi Memnun Etme Gibi Bir Çabaları Yoktur!Diğer bir deyişle, başkalarını mutlu edebilmek adına kendi isteklerinden vazgeçmezler. Onlar bu yönleriyle bir bakıma bencildirler. Ancak bazı durumlarda bencil olmak, kişiyi kesinlikle mutluluğa ve başarıya götürmektedir. Kendine güvenen insanlar bu olgunun bilincinde oldukları için başkalarının mutlulukları üzerine bir hayat kurmazlar. Onlar için ilk sırada hep ama hep kendileri yer almaktadır. Sonuçta onlar bir azizmiş gibi davranmanın yersiz ve saçma olduğunu bilirler.

Hayatın Gerçeklerini Kabullenirler!

Hayatın Gerçeklerini Kabullenirler!Öz güveni yüksek insanların bir diğer ortak özelliği de hayata farklı açılardan bakabilmeleridir. Onlar yaşamın hem iyilikle hem de kötülüklerle dolu olduğunun farkındadırlar. Ancak dünyanın karanlık olan yüzüne karşı gözlerini kapatmayıp, tıpkı aydınlık tarafına bakarken yaptıkları gibi her anını hissetme cesareti gösterirler. Evet, onlar pozitif düşüncenin ne kadar önemli olduğunu bilirler. Ama bu onların kötülüklere karşı umarsız bir tavır takındıkları anlamına da gelmemektedir.

Küçük Yenilgiler Karşısında Pes Etmezler!

Küçük Yenilgiler Karşısında Pes Etmezler!Onlar düştükçe kalkmanın, dizleri kanaya kanaya parkuru bitirmenin başarının mertebesini arttıracağını bilirler. Kendinden emin kişiler her yenilgilerinin ardından daha güçlü bir şekilde ayağa kalkarak mücadelelerine devam eder. Ufak tefek aksaklıklar karşısında pes etmenin acizlik olduğunu düşünür ve her ne olursa olsun havlu atmazlar.

Hayatlarını Etkileyen Kararlarda Başkalarından İzin Almaya İhtiyaç Duymazlar!

Hayatlarını Etkileyen Kararlarda Başkalarından İzin Almaya İhtiyaç Duymazlar!Öz güveni yüksek insanlar, kendilerini ilgilendiren hiçbir konuda başkalarından izin alma ihtiyacı duymazlar. Eğer istifa etmek istiyorlarsa ne ailelerine ne eşlerine ne de başka birilerine bunu sorma gereksinimleri yoktur. Onların karar aldıktan sonra yapmaları gereken tek şey, bunu uygulamaya koymaktır. Nitekim her zaman yaparlar da! Geriye kalan ise aldıkları bu kararı hayatlarında her alan insanlarla paylaşmalarıdır. Ama bunu bir izin alma gibi değil de paylaşma gibi yaparlar.

Hayatlarını Korunaklı Bir Kafesteymiş Gibi Geçirmezler!

Hayatlarını Korunaklı Bir Kafesteymiş Gibi Geçirmezler!Onlar garantici yaklaşımdan nefret eder ve bu eğilimlerini yaşamlarına da yansıtırlar. Kendinden emin insanlar ne yatırım yapmaktan ne yeni bir iş kurmaktan ne de işsiz kalmaktan korkmazlar. Onlar başlarına ne gelirse gelsin her zaman ayağa kalkacaklarını bildikleri için adımlarını tereddütle değil, yeri göğü inleterek atarlar. Sonuçta hayatı korunaklı camlar ardından izlemek yerine tam da içine dalarak yaşayan bu kişiler, önünde sonunda istedikleri hedefe ulaşır ve gururla zafer çığlıkları atabilirler.

Başkalarından Yardım İstemekten Çekinmezler!

Başkalarından Yardım İstemekten Çekinmezler!Evet, onlar gerektiği zaman başkalarından yardım istemekten çekinmezler. Çoğu kişinin acizlik olarak düşündüğü yardım isteme eylemine asla bu gözle bakmazlar. Çünkü dünyanın en yetenekli ya da en başarılı insanlarının bile zaman zaman yetersiz kaldığı noktalar olabileceğini bilirler. Ayrıca kendine güvenen insanlar güçlü ve zayıf yönlerinin farkında oldukları için, zayıf yönlerini güçlendirmek isterler. Sonuçta aldıkları yardımlar sayesinde bunu başarırlar da!

İşte kendine güvenen kişilerin göze çarpan belli başlı ortak özellikleri bunlardı! Şu anda ne düşündüğünüzü gerçekten merak ediyorum. Mesela, öz güveninin tam olduğunu düşünenler hala aynı fikre mi sahipler? Ya da “evet yukarıdaki maddeler tam da beni anlatıyor,” diye mi düşünüyorsunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın