Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kendi İşini Kurmak İsteyenler için 8 Önemli İpucu

Kendi İşini Kurmak İsteyenler için 8 Önemli İpucu
Son Güncelleme: 
Yorum

Birilerinin emrinde çalıştığımız iş hayatında ne zaman bunalsak, kendi iş yerimizin hayallerini kurarız. Kendi kendinin patronu olmak! Sıkça tekrarlamışızdır kulağa hoş gelen bu cümleyi. Düşünce ve hayali gerçekten güzel ama bunu gerçekleştirmeden önce bilmemiz gereken bazı önemli kriterler var.

Her işte olduğu gibi planlı davranmak bir iş yeri açmak için olmazsa olmazlardandır. Peki planlı davranmak neleri kapsıyor? Bu çalışmamızda, kendi iş yerini açan ya da bunun hayalini kuranların oldukça ilgisini çekecek ve yararlı olabilecek bazı ipuçları vereceğiz. Göz gezdirmenizde yarar olduğunu düşünüyorum. Bu fikirlerden biri ya da bir kaçı gerçekten hayat kurtarabilir.

İşte karşınızda, kendi işini kurmaya karar verenler için 8 önemli ipucu:

8 Kendi İşinin Patronu Ol!

Kendi İşinin Patronu Ol!İşinizden ayrılıp kendi işinizin patronu olmak ve oldukça rahat bir ekonomiye sahip olmak harika olmaz mıydı? Biraz plan ve biraz girişim parası ile başarılı olmamak için hiçbir sebep yoktur. Öncelikle yapmanız geren cesaret olmak. Burada kararlı ve emin adımlar atmalısınız.

7 Hedefinizi Belirleyin

Hedefinizi BelirleyinHerkesin kendi işini kurma amacı, aslında hayata bir meydan okumadır. Başarılı girişimcilerin çoğu incelendiğinde bu özellik hemen göze çarpar. Peki, hayata meydan okumak nasıl olmalı? Disiplin, tutumluluk, kendine güven, motivasyon, iyi bir sağlık gibi özellikler bu alanda başarılı olmanızı sağlayacaktır.

6 Destek Hizmeti Bulun

Destek Hizmeti BulunBir girişimci olmak için işinizden ayrılmadan önce, gelir akışını kesmeyecek ve sizi zorda bırakmayacak destek hizmeti düşünmek gerekir. Bu size kolay gelebilir ama çoğu insan, bu destek sıkıntısından hayallerini sürekli erteliyor. Destek olacak hizmeti bulduktan sonra, benzer işletmelerin işleyişini görmek için detaylı bir analiz yapmalısınız. Bizden size bir ipucu, Önce ekipman ve malzemeler ile araştırmanıza başlayın. Bu başlangıç harcayacağınız miktarı kısmaya yardımcı olacaktır.

5 Destekten Emin Olun

Destekten Emin OlunEvliyseniz ve çocuklarınız varsa, ailenizin kesinlikle fikrini almalısınız. Yeni işiniz hakkında ne hissedeceklerini sorun onlara. Böylece manevi açıdan kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Cevap olumsuz olursa, işinizi ve hedeflerinizi onlara anlatarak kararlarını değiştirebilmeniz mümkün.

4 Bir Çalışma Alanı Geliştirin

Bir Çalışma Alanı GeliştirinEğer ev merkezli bir iş düşünüyorsanız, evinizde yapacağınız değişiklikler orada yaşayan kişilerin yaşam alanını kısıtlamamalıdır. İş ve müşteriler için bir depo veya toplantı yeri seçin ve evinizin birincil işlevinin sizin ve aileniz için konut olduğunu da unutmayın. Bilgisayar tabanlı iş düşünüyorsanız, gerekli teknolojiye sahip olduğunuza emin olmalısınız.

3 Bir İş Planı Oluşturun

Bir İş Planı OluşturunÇeşitli araştırmalar, yeni kurulan işletmelerin başarısız olmasının en önemli nedenini kötü planlama olarak belirtmiştir. Yeni bir iş kurmayı planlıyorsanız, bir iş planınız mutlak olmalıdır. Bu plan size kılavuzluk edecek ve bir yol haritası olarak hizmet verecek. Plan; işletmenizin misyonunu, ürün veya hizmet tekliflerini, hedef pazarınızı, pazarlama özelliklerini, sanayi ve rekabet analizini, şirketin müdürleri ve diğer ilgili bilgileri içeren bir ek içermelidir. Tabi ki burada saydığımız özellikler, açacağınız işletmenin büyüklüğüne göre farklılık gösterir.

2 Doğru Krediyi Bulun

Doğru Krediyi BulunÇoğu işletme için başlangıç kredisi şarttır. Bu yatırım, bir yıl sonra işler kötü gitse bile size yardımcı olacaktır. Burada potansiyel kaynaklar, kredi kartları, aile, arkadaş borçlanmaları ve yerel bankadan küçük işletmeler için sağlanan krediler son çare olarak düşünülmelidir.

1 Firmanızın Bütçesini Planlayın

Firmanızın Bütçesini PlanlayınBütçe planlaması yapılmadan kurulan yeni iş size büyük zorluklar yaşatabilir. Bu risk büyümek ve rekabet için daha fazla para harcamaya neden olabilir. Bütçenizi planlamanın yolları vardır. Bunlar, endüstri standartlarını araştırma, periyodik bütçeyi gözden geçirme ve en gerekli hizmet ve tedarikler için harcanacak bedeli içerir. Bu planlamayı sıklıkla yapmalısınız. Ne kadar sıklıkla yaparsanız o kadar başarılı olacağınızdan şüpheniz olmasın.

Kendi işinizin sahibi olmak gerçekten güzel bir fikir gibi gözükse de bazı kötü sonuçlara da neden olabiliyor. Özellikle plansız ve araştırma yapılmadan kurulan bu işletmeler sahiplerine ve onların ailelerine büyük hayal kırıklıkları yaşatmaktadır. Hazırladığımız liste hakkında yorumlarınızı merak ediyorum. Siz iş yeri kurarken hangi kriterlere öncelik verirdiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu