Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kariyerinde Yükselmek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Kariyerinizde yükselmek için hem yapmanız hem de yapmamanız gereken şeyler var. İşte iş hayatında başarı için bilmeniz gerekenler;
Kariyerinde Yükselmek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Acaba nereden torpili var? Patronun yağcısı işte! Tek yaptığı göstermelik iş! Neden bahsettiğimi az çok tahmin etmiş olmalısınız. Evet, kariyerinde hızlıca yükselenlerden bahsediyorum. Ve hiç şüphesiz çoğu kişi profesyonel hayatında diğerlerine fark atıp bir adım öne çıkanlara bu şekilde bakıyor. Yaşın yanında kurunun da yanması gibi işinde her başarılı olan torpilli, yağcı ya da başka yakışıksız sıfatlarla anılıyor. Peki, düşünüldüğü gibi terfi alan ya da yükselenler yok mu? Elbette var. Ancak bu herkesin aynı şekilde yükseldiğini de göstermiyor.

Hak ederek bir yerlere gelen çok sayıda insan var. Zaten benim üzerinde durmak istediğim nokta da bu! Yani profesyonel hayatında yükselmek isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerektiği. Yıllardır aynı iş yerinde çalışmasına rağmen statüsünde hiçbir değişiklik olmayan, daha da kötüsü ondan sonra gelenler terfi almışken kendisi hala yerinde sayan kişilerin merak ettiklerini cevaplayacağız bugün. Çoğu kişinin sorunu olan terfi olayındaki bilinmezlere göz atacağız. Çalışıp çabalayarak, işi için gerçekten emek harcayarak terfi alan ve istediği mertebeye ulaşan insanların diğerlerinden farklı olarak neler yaptığını ve tabii ki bundan sonra sizin yapmanız gerekenleri inceleyeceğiz! Evet, işte kariyerinde yükselmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar:

İletişim Konusunda Ne Kadar Yetenekli Olduğunuzu Düşünün!

İletişim Konusunda Ne Kadar Yetenekli Olduğunuzu Düşünün!Kariyerinde yükselenlere ya da terfi alanlara bir bakın. İstisnalar dışında hemen hepsinin iletişim konusunda güçlü olduğunu görürsünüz. Çünkü iletişim; başarının en önemli kuralları arasındadır. Bu nedenle siz de iletişim yeteneğinizin ne kadar güçlü olduğunu tekrar düşünmelisiniz. İletişim derken, hem sözlü hem de yazılı iletişiminizden bahsettiğimi de belirtmeliyim. Attığınız maillerin, hazırladığınız dosyaların, kurduğunuz cümlelerin kısacası profesyonel hayatınızda iletişime dair ne varsa hepsinin düzgün ve planlı olması gerekiyor. Eğer bu konuda eksik olduğunuz kanısına varırsanız, kendinizi geliştirmeye çalışmalısınız. Mesela; daha fazla kitap okuyarak iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Aynı şekilde yazmak da bu konuda size yardımcı olacaktır. Hatta aynanın karşısına geçerek, kendi kendinize konuşmayı deneyebilirsiniz.

Daha Fazla Dinleyin!

Daha Fazla Dinleyin!İletişiminizi güçlendirirken yapacağınız bir diğer şey de daha fazla dinlemek olmalıdır. Çünkü iletişimin diğer yarısı da dinlemektir. Dinlemeyi bilmeyen kişilerin doğru düzgün iletişim kurması beklenemez. Mesela; siz karşınızdaki kişinin en demek istediğini anlamak için gerçekten uğraşıyor musunuz? Yoksa sadece cevap verebilmek için belli başlı şeyleri duymak için mi dinliyorsunuz? Dünyanın en başarılı kişilerinin dinlemeye ne kadar vurgu yaptığını hiçbir zaman unutmayın. İyi bir dinleyici olmak size her zaman kazandıracaktır bu nedenle kulaklarınızı hep açık tutun.

Belirgin Bir Hedefiniz Olsun!

Belirgin Bir Hedefiniz Olsun!Tamam, kariyerinizde yükselmek istiyorsunuz ama zaten kime sorsanız bunu istiyor. Diğerlerinden farkınız olsun istiyorsanız kendinize belirgin bir hedef koymalı ve izleyeceğiniz bir rota oluşturmalısınız. Yani yükselmek istediğiniz statü belli mi? İstediğiniz mertebedeki kişinin görev ve sorumluluklarını biliyor musunuz? Yoksa amacınız sadece daha fazla zam ve daha fazla saygı mı? Bu soruların cevabını vererek yükselmeye karşı bakış açınızın ne olduğunu bulabilirsiniz.

Dürüst Olun!

Dürüst Olun!İş yerinde yükselmek istiyorsanız, etrafınızdaki herkese karşı dürüst olmalısınız. Ne takım arkadaşlarınız ne de üstleriniz sizin güvenilirliğiniz konusunda şüpheye düşmemeliler. “Bir işi yaparım” dediğinizde ne olursa olsun sizin o işin üstesinden geleceğinizi bilmeliler. İnsanların güveninin çok zor kazanıldığını ama tersine çok kolay zedelendiğini aklınızdan çıkarmamalı, her zaman doğrudan yana olmalısınız. Yani “doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar” sözüne pek aldırmayın ve dürüstlükten hiç şaşmayın derim.

Dedikodu Yapmayın!

Dedikodu Yapmayın!Dedikodu yapan hiçbir yerde sevilmez biliyoruz ama bu kişilere iş hayatında hiç tahammül edilmez. Zaten başarılı olmak isteyen herkes iş yeri dedikoducularından uzak durmak için çaba harcar. Anlayacağınız siz köşe başlarında yapılan fısır fısır konuşmacılardan biri olmayın hatta mümkünse selam sabah dışında onların yakınına bile yanaşmayın. Ayrıca iş yerinde hiç kimseyle fazla samimi olmamanız gerektiğini de aklınızın bir köşesine yazın. Çünkü dedikodudan sonra kişiye zarar verecek en tehlikeli şeylerden biri de fazla samimiyettir.

Dakik Olun!

Dakik Olun!İşe geliş gidiş saatlerinize her zaman dikkat edin. Sürekli geç kalan ve işlerini aksatan kişilerin kariyerinde yükselmesi pek mümkün değildir. Çünkü bu kişinin sorumsuz olduğunun en açık işaretlerinden biridir. Eğer kariyerinizde gerçekten yükselmek istiyorsanız mesainin ilk 15 dakikasında işinizin başına geçmiş olmalı ve güne kendinizi hazırlamalısınız. Öte yandan, her gün mesai yapmaktan da kaçınmalısınız. Çünkü bu sizin mesai saatleri içinde işinizi yetiştiremediğinizi ve belki de tembellik yaptığınızı düşündürecektir. Anlayacağınız nadir durumlar haricinde çalışma saatleriniz konusunda esnek davranmayın.

İyi Görünün!

İyi Görünün!Evet, dış görünüşünüz de kariyerinizde yükselmek için önemsemeniz gereken şeylerden bir tanesidir. Çünkü ne kadar başarılı olsanız da saçınız sakalınız birbirine girmiş bir şekilde işe gidiyorsanız önemsenmez ve saygı duyulmazsınız. Kendinize bakmanız sizin hem işinize, hem kendinize hem de başkalarına karşı sorumluluk sahibi olduğunuzu gösterecektir. İşte bu nedenlerden dolayı, kişisel bakımınıza ve dış görünüşünüze her zaman özen göstermelisiniz.

Gelişmekten Vazgeçmeyin!

Gelişmekten Vazgeçmeyin!Ne kadar bilgili olur, bildiklerinizi etrafınıza ne kadar çok gösterirseniz terfi alma şansınız o kadar olur. Yani diyorum ki sadece iş hayatındaki başarı için değil genel anlamda başarılı olmak için de gelişmekten hiçbir zaman vazgeçmemelisiniz. Elinize geçen her türlü öğrenme fırsatını kullanmalı, bakış açınızı genişletmeli ve bu özelliğinizle de diğerleriyle aranıza fark koymalısınız. Hemen her konuda söyleyecek bir sözü olan ve zamanını boş işlerle değil kaliteli işlerle geçirdiği belli olan kişiler önünde sonunda istedikleri mertebeye yükseleceklerdir.

Evet, kariyerinizde yükselmek istiyorsanız az önce konuştuğumuz noktalara dikkat etmelisiniz. Mesela; iletişiminiz ne kadar güçlü? Ne kadar sorumluluk sahibisiniz? Kendinizi geliştirmek için ne kadar çaba harcıyorsunuz? Eğer bu konulardan herhangi birinde eksik olduğunuzu düşünüyorsanız, ne yapacağınızı bilerek bir an önce çalışmaya başlamalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.