Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’nın En Pahalı 10 Gıdası

Sütün Japonya’nın en pahalı gıdaları arasında yer aldığını biliyor muydunuz? İşte en az süt kadar ilgi çekici gıdaların bulunduğu liste;
Japonya’nın En Pahalı 10 Gıdası
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Japonya özellikle Tokyo şehri, dünyanın en yüksek yaşam standardıyla dikkat çeker. Burada temel besin kaynakları oldukça pahalıdır. Ancak bu pahalılık sadece benzersiz olmalarından kaynaklanmıyor. Kalabalık nüfus ve ekonomisindeki alım gücü fiyatları etkileyen başlıca faktörler. Buradaki mağaza ve marketlerde dünyanın en pahalı gıdalarını bulabilmeniz mümkün.

Ülkemizde rahatlıkla alınabilecek maliyeti oldukça ucuz ürünler, Japonya’da pahalı fiyat etiketleriyle vitrinlerde yer alıyor. Dünyaca ünlü Wagyu sığırından süt, seçkin bir meyve olan kavun gibi ürünler, Japon kültüründe çok değerlidir. Hazırladığımız listede etiket fiyatlarıyla sizleri oldukça şaşırtacak 10 gıda ürününe yer verdik.

İşte karşınızda, Japonya’nın en pahalı 10 gıdası:

10 Süt

43 Dolar

SütJaponya Nakazawa Foods, sıradan süte göre yaklaşık 30 kat daha fazla fiyata satılıyor.Sütün litresi yaklaşık 43 dolar. Stresli bir toplumda yaşayan yetişkinler, Nakazawa Foods ürününün özel stres giderici özelliklerinin olduğuna inanmaktadır. Bu özel inek sütü, haftada bir gün şafak vakti sağılır. Böylece sütte insanlarda bulunan depresyon ve endişe gibi bazı formları düşürebilme özelliğine sahip bir hormon olan melatonin fazlaca bulunur.

9 Kobe Etli Pizza

66 Dolar

Kobe Etli PizzaJaponya, seçkin ve pahalı sığır eti ile bilinen bir ülkedir. Kobe eti ise fast food zincirinin menüsünü oldukça yüksek fiyata çıkarır. Pizza, Kobe eti, patates, soğan ve bir lüks biftek sosu ile beraber 66 dolara satılıyor.

8 Fugu

100 Dolar

FuguFugu köken olarak Japonca pufferfish sözcüğünden gelmektedir. Puffer etinden hazırlanan özel bir Japon yemeğidir. Pufferfish balığı ölümcüldür. Yanlış hazırlanırsa, ölüme bile neden olabilir. Pufferfish’in iğne kadar zehri, tam yetişkin birini öldürmeye yeter. Japon kültürüne has bu yemek hakkındaki daha fazla bilgiye, daha önce bahsettiğimiz Dünyanın En Lüks 10 Yiyeceği isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

7 Kare Karpuz

200 Dolar

Kare Karpuz800 dolarlık kapuz, kare şeklini alması için kare cam kaplarda yetiştirilir. Karpuz, yaklaşık 200 dolara Japonya’daki özel meyve mağazalarında satılıyor. Moskova’daki zengin Ruslar, özel olarak tasarlanmış meyveyi 800 dolara kadar satın alıyor.

6 Matsutake Mantarı

2.000 Dolar

Matsutake MantarıMatsutake, Japonya’da oldukça yaygın bulunan bir mantardır. Mantar, 1000 yıldır Japonlar için oldukça fazla önem taşıyor. Japonya’da Matsutake’nin yıllık hasatı, artık 1000 tondan daha az. Bu durum maliyetine de oldukça fazla yansıyor. Sezon başlarında Matsutakenin kilosu 2.000 dolara kadar çıkabilir.

5 Wagyu Sığır Eti

500 – 2.800 Dolar

Wagyu Sığır EtiHakiki Kobe eti, siyah Tajima-Ushi cinsi Wagyu sığırından elde edilir. Bu özel inek sadece Japonya’da yetiştiriliyor. Etin lezzeti ise özel bir teknikten gelmektedir. İneklere şarap içirilerek, kaz ciğeri ve doğal tahıl yediriliyor. Ardından ineğe özel masajlar yapılıyor. Kobe eti kilo başına 300 dolara kadar çıkabilir.

4 Yakut Rengi Roman Üzümü

4.000 Dolar

Yakut Rengi Roman Üzümüİlk olarak 2008 yılında tanıtılan yakut rengi Roman Üzüm, kaliteyi yakalamak için özel yöntemlerle yetiştirilir. Her üzüm; bir ping-pong topu büyüklüğünde, kırmızı renkli, 20 gramın üzerinde ve şeker içeriği % 18 üzerinde olmalıdır.

“Premium sınıf” üzümün her salkımı en az 700 gram gelmesi gerekmektedir. 2010 yılında sadece 6 üzüm premium sınıf olarak nitelendirildi. 2011 yılında ise hiçbir üzüm bu standarda ulaşamadı. Temmuz 2013 yılında, kırmızı renkli Roma üzümünün her bir meyvesi 110 dolar olmak üzere 1 salkımı 4.000 dolara satıldı.

3 Densuke Siyah Karpuz

6.100 Dolar

Densuke Siyah KarpuzCanlılık ve tatlılık düzeyinin yüksek olması ile bilinen nadir siyah karpuz, Hokkaido Japon adasında yetiştiriliyor. Karpuzdan yıllık sadece 10.000 adet üretilmektedir. 7 kiloluk meyve 2008 yılında 6.100 dolara satılarak şu ana kadar satılan en pahalı karpuz unvanını kazandı.

2 Yubari Kral Kavunu

26.000 Dolar

Yubari Kral KavunuPortakal etli kavun, sulu tatlılığının yanı sıra güzel besin oranları içermesinden dolayı ödüllendirildi. Kavun genellikle çift halinde satılmaktadır. Yubari Kral Kavun, Chūgen döneminde en seçkin misafirlere hediye olarak sunulmaktaydı. Üst sınıf kavun mükemmel yuvarlak ve son derece pürüzsüz bir kabuğa sahiptir. Kavunun sapının bir kısmı estetik için üzerinde bırakılır. Kavun Japonya mağazalarında 50 veya 100 dolara bulunabilir. Bir çift kavunun, bir ihalede 26.000 dolara satıldığı da bilinmektedir.

1 Toro

40.000 Dolar

ToroToro, tuna balığının karın yağıdır ve yaygın olarak suşi için kullanılır. Gerçek toro sadece mavi yüzgeçli tunadan alınır ve yapısına göre derecelendirilir. Otoro olarak bilinen en değerli toro, kafa büyüklüğüne yakın balığın alt kısmından alınır. Daha az dereceli chutoro ise balığın orta ve arka göbeğinden alınmaktadır. Toro, menüdeki en pahalı öğedir ve fiyatları sürekli piyasaya göre değişmektedir.

Sofranızda 26.000 dolar fiyat etiketiyle bir kavunun yer aldığını düşünebiliyor musunuz? Sanırım meyveye batırılan her çatal özel bir ana tanıklık ederdi. Çünkü bu meyve yerine küçük bir daire ya da bir otomobil alabilirsiniz, hatta bu parayla kısa soluklu bir dünya seyahatine çıkmanız da mümkün… Bu maliyetteki bir meyvenin tadı sizce nasıldır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.