Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Lüks 10 Yiyeceği

Safran, havyar, trüf mantarı, kaz ciğeri, kuş yuvası... Evet, dünyanın en pahalı yiyeceklerinin bulunduğu bu liste karşısında şaşkınlığa düşeceksiniz.
Dünyanın En Lüks 10 Yiyeceği
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Acıkmak doğal bir gereksinim… Bu ihtiyacımızı karşılama şeklimiz duruma göre değişmektedir. Bazen güzel bir mekanda akşam yemeği, bazen kısıtlı bir zamanda atıştırılan ekmek arası bir aperatif, bazense hiç tatmadığımız ama tadını merak ettiğimiz ünlü bir yemek. Elbette hepsinin zevke ve tercihe göre bir de fiyatı var.

Yemek için tercih ettiğimiz ürünlerin fiyatları mevsimden mevsime değiştiği için, bir fiyat listesi yapmak oldukça zor. Buna rağmen, bu 10 gıda genellikle en pahalı yiyecekler arasındadır. Peki, onları bu kadar pahalı yapan şey nedir? Genellikle bu yiyeceklere değer katan şey; onlara talebin fazla olmasından ziyade; onların nadir bulunuyor olmasıdır.

Dünya çapında ismini duyurmuş bu “10 Lüks Yiyecek” hangileriymiş gelin hep birlikte bakalım:

10 İstiridye

İstiridyeYumuşakçalar grubundan gelen istiridye, deniz ve tuzlu su olan birçok yerde yaşayabilir. İstiridye sözcüğünün, deyimsel kökü; “dünyada bir şeyler başarmak” anlamındadır. İstiridyenin çoğu türü, incileriyle meşhurdur, ancak yenilen istiridyelerin inci açısından piyasa değeri yoktur.

İstiridyeler en iyi, kendi suyunda bir dilim limon ile çiğ servis edilmektedir. İstiridyenin afrodizyak etkisi olduğu bilinmektedir.

9 Matsutake

MatsutakeMatsutake, Japonya’da yaygın olan bir mantar türüdür. Matsutake, geçen 1000 yıl boyunca Japon mutfağının önemli bir parçası haline gelmiştir.

Mantarın üretimi gün geçtikçe azalmaktadır. Japonya’da Matsutake’nin yıllık hasatı, artık 1000 tondan daha azdır ve bu mantarın üretimindeki zorluk nedeniyle, Çin, Kore ve Kanada gibi ülkelerden ithal edilir.
Sezon başında Matsutake’nin kilosu 2.000 dolar olabilir.

8 Istakoz

IstakozIstakozların, tatlı su kerevitleri ile yakın akrabalık ilişkisi vardır. Istakozlar; kıyı, kayalık, kumlu, çamurlu yerlerde yaşayabilir. Fakat ıstakozlar daha çok, yarıklar veya kayaların altında oyuklarda tek başına yaşarlar. Kabuklu deniz ürünleri ailesinden gelen ıstakozların, her yıl deniz endüstrisi için 1,8 milyar dolarlık net getirisi vardır.

Istakoz; yaygın olarak, onları çabuk öldüren kaynar suya atılarak pişirilmektir. Et, daha sonra eritilmiş tereyağı ile servis edilir.

7 Kaz Ciğeri

Kaz CiğeriKaz ciğeri, Batı Kültürü’nün en seçkin gıdalarından birisidir. Kazların; ‘gravage’ adı verilen bir yöntemle, (hayvanın boğazına takılan bir tüp yardımıyla zorla tahıl yemesi) beslenmesi sağlanır. Kaz ve ördeklerde uygulanan bu yöntem, onların yaratılış özelliği sebebiyle bir acı vermemektedir. Bu yöntemle karaciğer normal boyutundan çok fazla genişler ve yüksek yağ içerir.

Kaz ciğeri dokusu, tereyağına çok benzer. Kaz ciğeri genellikle çiğ olarak yenir, ama lezzete daha iyi derinlik vermek için hafifçe pişirilebilir.

Bu lezzet, Chicago gibi bazı Amerikan şehirlerinde yasaklanmıştır. Avrupa’nın her yerinde ve dünyanın geri kalanında serbestçe tadılabilir.

6 Fugu

FuguFugu, Japonca “pufferfish” sözcüğünden gelir. Fugu, Puffer etinden hazırlanan bir Japon yemeğidir. Pufferfish balığı zehirlidir ve balık yanlış hazırlanırsa, ölüme yol açabilir. Pufferfish’in bir toplu iğne kadar zehri, yetişkin erkek bireyi öldürmek için yeterlidir.

Bir Japon şefin insan tüketimi için bu balığı hazırlaması titiz bir eğitim ve usta sertifikası almasından geçmektedir. Balığın içinde küçük bir miktarda zehir bırakılır. Zehir miktarı doğru ayarlanırsa balık, insana hafif uyuşturucu ve karıncalanma etkisi verir. Her şeye rağmen bu balık, en ünlü Japon yemeklerinden biri haline gelmiştir.

5 Kuş Yuvası

Kuş YuvasıYuvalar, bir kırlangıç türü olan Swifts Kuşu tarafından yapılır. Cave Swift, hava ile temas ettiğinde sertleşme özelliğine sahip doğal kimyasal bir tükürük salgılar ve yuvalarını bu özel tükürükleri sayesinde yaparlar. Sert yuva, su ile birleştirildiğinde jelatinimsi bir doku haline gelir. Küf tadında ve yapışkan kıvamdadır.

Yuvalar, Çin’de bir incelik olarak kabul edilir ve insanların tükettiği en pahalı hayvan ürünleri arasında yer alır. Genellikle; çorba olarak sunulmaktadır, ama tatlı olarak da tüketilebilir.

4 Kobe Bifteği

Kobe BifteğiGerçek Kobe eti, siyah Tajima-Ushi cinsinin Wagyu sığırından elde edilir ve bu inek sadece Japonya’da yetiştirilir. Etin lezzet sırrı ise sıkı Japon Geleneklerine bağlıdır. İneklere bira içirilir; kaz ciğeri, doğal tahıl yedirilir ve özel masajlar yapılır.

Kobe eti kilo başına 300 dolara kadar mal olabilir. Kobe ineği, dünyada bilinen diğer sığırlardan çok daha fazla doymamış yağ üretir. Ve tabi ki, bu etteki lezzet sırrının ineklere yapılan özel masajdan geçtiği unutulmamalıdır.

3 Beyaz Trüf Mantarı

Beyaz Trüf MantarıBir restoran için lezzetli ve lüks yemeklere sahip olma, zengin bir mutfağa sahip olmanın gereklerinden birisidir. Genellikle çok şık bir restoranda sunulan beyaz trüf mantarı, zenginler için bir statü sembolü haline gelmiştir. Birçok kişi tarafından yüksek itibara sahip olan bu mantar, lüks ve zarafet göstergesi olarak kabul edilir.

Dünyanın en pahalı gıdası Avrupa beyaz yer mantarıdır. İtalyan Beyaz Alba Yer Mantarı, sadece 1.51 kg’dır ve 160.406 dolara satılmıştır. Bu mantarın bu kadar pahalı olmasının nedeni, yetiştirmesinin gerçekten zor olmasıdır.

2 Safran

SafranSafran, (mevsime bağlı olarak) kilo başına 2000 dolar üzerinde fiyata ulaşan, dünyanın en pahalı baharatıdır. Safran, üç tomurcukludur ve çiğdem çiçeğine benzer. Her tomurcuğun elle toplanması gerekir ve baharatın her bir gramını oluşturmak çok fazla zaman gerektirir.

Parlak sarı renkli baharat, yemeklere lezzet vermesi ve yemekleri renklendirmesi için kullanılır. Acı bir tadı ve samana benzer kokusu vardır.

1 Beluga Havyarı

Beluga HavyarıBeluga Havyarı, kilogram başına yaklaşık 5.000 $ maliyetiyle, dünyanın en pahalı gıdasıdır. Havyar balık yumurtasından elde edilir ve bu özel gıda, Hazar Denizi’nde bulunan Beluga Sturgeon balığından gelir.

Beluga Sturgeon’un maksimum büyüklüğe ulaşması, yaklaşık yirmi yıl sürer ve bu balık, iki ton ağırlığa kadar ulaşabilir. Yumurtaları, en büyük balık yumurtası olma özelliğine sahiptir. Beluga yumurtasının rengi, genellikle mor ve siyah arasında değişmektedir. En pahalı olanı ise en solgun renkte olanıdır. Lezzeti muhteşem olan Beluga Havyarı kızarmış ekmek ile servis edilir.

Listenin başlığını okuduğunuzda hayal ettiğiniz çoğu pahalı yiyeceği burada bulamamış olabilirsiniz. Oldukça şaşırtıcı egzotik tatlara sahip bu gıdaların da birçok müşterisinin olması yadsınamaz bir gerçek. Yetiştirilmesinden, hazırlanmasına kadar ustalık gerektiren bu inanılmaz tatlar siz lezzet severleri beklemekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın