Yatırım yapmaya başla!

İş Planı Hazırlarken Yapmamanız Gereken Hatalar

İş Planı Hazırlarken Yapmamanız Gereken Hatalar

Akıllıca hazırlanmış bir iş planının, girişimlerin başarısı üzerinde ne kadar etkili olduğunu biliyorsunuz, değil mi? Elbette biliyorsunuz. Çünkü fikriniz ne kadar makul olursa olsun, o fikri hayata geçirme yönteminizde sıkıntı varsa, sorun yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Diğer bir deyişle, girişimlerin başarılı ya da başarısız olmasını belirleyen kritik faktör iş planıdır. İşte bu nedenle, iş planı hazırlamadan önce bu konu hakkında bilgi sahibi olmalı ve hata yapma riskinizi en aza indirgemelisiniz. Başarısız olan girişimler bu noktayı gözden kaçırdıkları için işlerin hiç de öyle hayal ettikleri gibi gitmediğini anlarlarken, neredeyse her şeyin yolunda gittiği girişimler ise böyle olumsuz sonuçlarla karşılaşmamaktadır. Nitekim başarılı olanlar, girişimlerine ilk adımı atmadan önce iş planlarını akıllıca yapar ve karşılaşılabilecek her türlü riski planlarına dahil ederler.

Diğerleri ise sadece karşılaşmak istedikleri ihtimalleri göz önüne aldıkları için, diğer olasılıklarla yüzleştiklerinde bu beklenmedik sonuçlarla ne yapacaklarını bilemezler. Çünkü onlar beklenmedik sonucu plana dahil etmeyerek işin en başında hata yapmış ve kendilerini bile bile sonu belli olmayan tehlikeli bir şans oyuna atmışlardır. Sonra da girişimleri içinden çıkılamayacak bir duruma geldiğinde; nerede hata yaptıklarını düşünür, işlerin neden istedikleri gibi gitmediğini anlamaya çalışırlar. Oysaki cevap tam karşılarında durmaktadır. Tıpkı temelinde hata olan bir binanın en ufak sallantıda çökmesinin kaçınılmaz sonuç olduğu gibi, yanlış hazırlanmış bir iş planının da girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açacağını hesap edememişlerdir. İşte sizin böyle durumlara düşmemeniz için, iş planı hazırlarken yapılan en sık hatalar neymiş öğrenmenizi öneririm. Şayet daha önce yapılmış ve halen yapılmakta olan yaygın iş planı hatalarının neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki maddeleri dikkatle incelemelisiniz.

İşte girişiminizin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilecek yaygın iş planı hataları:

Detaylı Bilgi Sahibi Olmamak!

Detaylı Bilgi Sahibi Olmamak!Sayısız girişimciyi başarısızlığa sürükleyen yaygın hatalar arasında detaylı bilgi sahibi olmamak var. Yani pek çok girişimci iş kurma heyecanıyla aceleci davranarak, iş planına gereken özeni göstermiyor. Her şeyi aklında şekillendirdiğini ve her türlü ihtimali zaten hesapladığını düşünen bu telaşlı girişimciler, sağdan soldan duydukları bilgilere güvenerek öylesine bir iş planı hazırlıyorlar. Oysaki ellerindeki şey genellikle gerçek bir iş planı değil, sadece bir iş planı taslağı oluyor. Detaylı bilgi sahibi olmadan hazırlanmış bu taslak niteliğindeki iş planı da doğal olarak girişimi başarısızlığa sürüklüyor. İşte bu nedenle; eğer başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, hem yapacağınız iş hakkında hem sahip olduğunuz olanaklar konusunda hem de daha önce edinmiş tecrübeler hususunda edinebileceğiniz her türlü bilgiyi edinmeli ve iş planınızı asla çocuksu heveslerle hazırlamamalısınız.

Taklitçi Olmak!

Taklitçi Olmak!Evet, girişimcilerin en sık yaptığı hatalar arasında bu da var. Yani başarılı olmuş girişimcilerden örnek almak yerine onları taklit etme yoluna giden sayısız girişimci bu noktada hataya düşüyor. Daha önceden kullanılmış ve güvenilir olduğu düşünülen stratejilere yönelmenin başarıyı garantileyeceği zannedilerek hatalı iş planları yapılıyor. Neticede her girişimin farklı farklı özellikleri var, öyle değil mi? İşte bu durum da daha önce pazarda başarılı olmuş girişimcileri örnek almanın sanıldığı gibi olumlu sonuçlar doğurmamasını açıklıyor. Uzun lafın kısası; iş planınızı hazırlarken başarılı olmuş girişimler hakkında bilgi sahibi olmalı, ama aynı zamanda onları taklit etmekten de kaçınmalısınız. Edindiğiniz bilgileri bir araya getirerek size çok daha fazla başarı getirebilecek stratejiler geliştirmeli ve iş planınızın size özgü olmasına dikkat etmelisiniz.

İş Planının Hazırlanışına Seyirci Kalmak!

İş Planının Hazırlanışına Seyirci Kalmak!Bu konuda yapılan başka bir hata da girişimcinin iş planının hazırlanışına seyirci kalmasıdır. Yani iş planı hazırlamada uzman kişilere başvurarak, her şeyi onlara bırakmak ve işi profesyoneline yaptırdığını düşünerek her şeyin yolunda gitmesini beklemek de doğru değildir. Ama tabii şu da var. Bu söylediğim, işin uzmanına başvurmanın yanlış olduğunu savunuyorum anlamına da gelmiyor. Elbette yeterince bilgi sahibi olmadığınız konularda profesyonellerden faydalanmalısınız. Fakat girişiminizin iş planını hazırlarken her şeyi başkasının eline teslim edip bir kenara da çekilmemelisiniz. İş planınızın her türlü hazırlanış aşamasında etkin rol almalı ve girişimci olarak iş planınızdaki içeriği yeterince iyi öğrenmelisiniz. Sonuç olarak; iş planına seyirci kalmamanız, girişiminizin ne şekilde ilerleyeceğini kestirebilmeniz ve onu benimseyebilmeniz için mutlaka ama mutlaka gerekli olan bir noktadır.

Odak Noktayı Belirleyememek!

Odak Noktayı Belirleyememek!Girişimcilerin iş planı hazırlarken sıklıkla yaptığı hatalar arasında odak noktayı belirleyememeleri de göze çarpıyor. Yani pek çok girişimci faaliyet göstereceği alanda yoğunlaşacak noktayı belirleyemedikleri için hata yapmakta ve başarısızlığa doğru adım adım ilerlemektedir. Pek çok farklı özelliği ve hizmeti bir arada vermenin başarılı olma ihtimalini arttıracağı inanışıyla iş planını karmaşık hale getiren bu girişimciler; avantaj sağlayayım derken, kendileri için dezavantaj yaratmış olurlar. Çünkü bu şekilde girişimcilerin nokta atışı yapma olasılıkları azalacak ve ihtiyaç duyulan kaynaklarla birlikte yaşanabilecek sorunların da artışına yol açılacaktır. Sonuç olarak; iş planınızı hazırlarken birden çok alana yönelmek yerine, işten kazançlı çıkmanızı sağlayacak tek bir alana yoğunlaşmanızın girişiminiz için çok daha yararlı olacağını unutmamalısınız.

Hedef Kitle Oluşturmamak!

Hedef Kitle Oluşturmamak!İş planı hazırlama aşamasında genellikle göz ardı edilen; ama planın işe yaraması için kritik önem taşıyan konular arasında, hedef kitle oluşturmamak da yer alıyor. Evet, sayısız girişimcinin hata yaptığı bu konuda tüm tüketiciler hedef kitlesi olarak düşünülüyor ve bunun sonucunda da ortaya hiç de gerçekçi olmayan finansal analizler çıkıyor. Diğer bir deyişle, hedef kitlenin doğru bir şekilde belirlenmemesi hem kısa hem de uzun vadede hesaba katılmayan sonuçlarla karşılaşılmasına ve doğal olarak da iş planının suya düşmesine yol açıyor. Sonuç olarak; gerçekten işe yarayacak bir plan hazırlamak istiyorsanız, ürününüzün ya da hizmetinizin belirli bir kitleye hitap ettiğini unutmamalı ve hazırlık aşamalarınızda detaylı araştırma yaparak belirlediğiniz bu kitleye göre hareket etmelisiniz.

Gereksiz Detaylara Yer Vermek!

Gereksiz Detaylara Yer Vermek!İyi bir iş planı oluşturmak istiyorsanız, gereksiz detaylara boğulmamaya da dikkat etmelisiniz. Yani iş planınızda ufacık detaylara bile yer vererek, diğer bir deyişle onu ıvır zıvır niteliğindeki bilgilerle şişirerek başarıya ulaşamazsınız. Önemsiz ayrıntılarla iş planınızı kalınlaştırarak, girişiminiz hakkında her türlü bilgiye sahip olduğunuzu vurgulayamazsınız. Hatta bu şekilde, iş planınızı profesyonellikten uzaklaştırır ve hedeften şaşmış olursunuz. Ama bu demek değil ki iş planınızı özet çıkartırmış gibi hazırlamalısınız. Hayır, girişiminizin başarıya ulaşmasında anahtar rolü üstlenecek iş planınızı elbette açıklayıcı nitelikte oluşturmalısınız. Gerekli detaylara tabii ki yer vermeli, yapacağınız işin yeterince anlaşılır olmasını tabii ki sağlamalı; ancak tüm bunların yanı sıra asıl konudan uzaklaşmamaya da gereken hassasiyeti göstermelisiniz.

Güçlü Olduğunuz Yönleri Vurgulamak!

Güçlü Olduğunuz Yönleri Vurgulamak!Tıpkı en güzel, en renkli ürünlerin bir mağazanın vitrinine konulması gibi siz de iş planınızı hazırlarken güçlü olduğunuz yönleri kullanmalısınız. Buna ek olarak; girişiminiz için risk taşıyabilecek noktaları da belirlemeli, zayıflarınızın farkında olarak uygun önlemler almalısınız. Sonuçta; piyasada neredeyse her ürünün, her hizmetin bir rakibi var değil mi? Ama bu rekabete rağmen baktığınızda çoğu başarılı oluyor. Çünkü başarılı girişimler ürünlerinin ya da hizmetlerinin dikkat çekici yönlerini vurgulamakta ve onları pazarlama konusunda oldukça akıllıca davranıyorlar. Rakiplerinden farklı olarak sundukları bir ürün ya da hizmet özelliğini pazarlama ve tanıtımda kullanarak müşteri çekiyorlar. Yani diğer bir deyişle, rakiplerinden bir adım öne çıkabilecekleri yönlerini kullanıyorlar. Siz de iş planınızı oluştururken en çok güvendiğiniz ürünlerinizin veya hizmetlerinizin üzerinde daha çok durmalı, dikkati onlara yönlendirmelisiniz.

Pazar Araştırmasına Önem Vermemek!

Pazar Araştırmasına Önem Vermemek!Girişiminiz için iş planı hazırlamadan önce detaylı pazar araştırması yaptığınızdan emin olmanız da çok önemli! Çünkü detaylı bir pazar araştırması yapmaz ve sadece yüzeysel bilgilere güvenerek yola çıkarsanız, büyük ihtimalle olumsuz sonuçlar elde etmek durumunda kalırsınız. İşte bunun önüne geçmek için de hem daha önceden edinilmiş bilgileri hesaba katmalı hem de yapacağınız detaylı araştırmalar neticesinde elde edeceğiniz bilgileri göz önüne almalısınız. Toplamda elde ettiğiniz bilgileri kıyaslamalı ve çelişkili olduğunu düşündüğünüz konuları tekrar tekrar gözden geçirmelisiniz. Sonuçta her ürünün ve hizmetin kendine göre bir dinamiği, kendine göre bir pazarı bulunmakta, öyle değil mi? Başarılı sonuç elde etmek için de işte bu dinamikleri düzgün bir şekilde iş planına katmalı, pazar analizi yaparken dünyayı asla ama asla tozpembe görmemeli ve ilerlemek istediğiniz yola bilinçli bir şekilde hazırlanarak çıkmış olmalısınız.

Finansal Konularda Net Olmamak!

Finansal Konularda Net Olmamak!Hem sizin açınızdan hem de yatırımcılar açısından sorun çıkartabilecek iş planı hatalarından bir tanesi de finansal konularda net olmamak! Şayet iş planınızı hazırlarken detaylı araştırma yapmamış ve potansiyel yatırımcınızın önüne belirsiz bir tablo sermişseniz, girişiminiz için yatırımcı bulamamanız kuvvetle muhtemeldir. Sonuçta yatırımcı; neye, ne için, ne kadar para yatıracağını ve karşılığında ne kadar kazanacağını detaylı bir şekilde öğrenmek isteyecektir. Siz ona bu verileri doğru bir şekilde aktaramazsanız, iş fikriniz ne kadar makul olsa da güvensiz bir imaj yaratmış ve görüşmelerinizin olumsuz sonuçlanmasına yol açmış olursunuz.

İşte bu nedenle; iş planınızı hazırlarken yapmış olduğunuz finansal analizlerden emin olmalı, verilerinizin eksik ya da yanlış bilgiler içermemesine dikkat etmelisiniz. Zira böyle bir hata yaptığınızda yalnızca ön görüşme yaptığınız yatırımcıyı kaybetmez, aynı zamanda potansiyel yatırımcı adaylarınızı da elden kaçırırsınız. Zira haberler iş dünyasında çabucak yayılır ve yapmış olduğunuz bir hata yüzünden daha piyasaya girmeden kötü ününüzle yarışa 1-0 yenik başlamak zorunda kalırsınız.

Aceleci Davranmak!

Aceleci Davranmak!Evet, her girişimci gibi siz de işinizi kurmak için sabırsızlanıyorsunuz. Ama bu sabırsızlığın sizi sonuç vermeyecek bir iş planı hazırlamaya sürüklemesine izin vermemelisiniz. Bir an önce girişiminizi kurmak adına emin olmadığınız verilerle yola çıkmamalı, her bir ayrıntı hakkında iyice bilgi sahibi olmadan iş planınız için “tamamdır” dememelisiniz. Sonuçta; ürettiğiniz çözümlerin işe yarayacağını umut ederek, diğer bir deyişle işinizi şansa bırakarak yola çıkarsanız; başarısız olmaya davetiye çıkarmışsınız, kendinizi yenilgiye hazırlamışsınız demektir.

Ama yok girişiminizin başarılı olmasını gerçekten istiyorsanız, planınızı çizerken sabırlı davranmayı öğrenmeli ve her türlü detaydan emin olana kadar beklemelisiniz. Kaldı ki daha işin başındayken sabırlı olmayı bilmezseniz, girişiminizin diğer aşamalarında nasıl bir tavır takınırsınız, tahmin bile edemiyorum. Unutmayın ki başarılı bir girişim için en önemli nokta öyle karalama yapar gibi hazırlanmış bir kağıt değil, akıllıca hazırlanmış bir iş planıdır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum