Yatırım yapmaya başla!

İnterneti Gerçekte Kim Kontrol Eder?

İnterneti Gerçekte Kim Kontrol Eder?

İnternet hızla büyüyor ve küresel manzaraya yeniden kendine göre bir şekil veriyor. E. Marketer’a göre, internet kullanıcı sayısı 2015 yılında 3 milyarı aşacak ve neredeyse dünya nüfusunun yarısı 2018 yılına kadar en az ayda bir kez internete erişecek. Cisco Başkan Yardımcısı Wim Elfrink, temel bağlantı, ağ ekonomisi, sürükleyici deneyimler ve internet olmak üzere, internet evriminin dört aşamalı bir süreçten oluştuğuna inanıyor.

Peki böyle geniş bir ağa sahip, dünya nüfusunun yarısından fazla kişinin etkileşim halinde olduğu bu yapıyı kimler yönetiyor? İnterneti kontrol eden şirketler kim ve çoğumuz onları neden duymadı, hiç düşündünüz mü? Bu soruların cevaplarını sizler için hazırladığımız listede sunmaya çalıştık. Dilerseniz hep birlikte bu görkemli yapının işleticilerine birlikte göz atalım.

İşte interneti yöneten şirketler sizlerle:

1 Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)1865 yılında kurulan ITU, uluslararası bilgi ve iletişim teknolojileri üzerine çalışır. Birliğin çalışma kapsamında radyo frekansları ve uydu navigasyon cihazları vardır. Günümüzde, internet ile ilgili şikayeti olan herhangi bir ulus ITU’ya başvuru yapabilir. İnternet arabuluculuğu veya yüksek mahkeme görevi yapan birlik, internet erişiminde adil ve açık bir alan oluşturmak için vardır.

2 Internet Society

Internet SocietyInternet Society, ITU’ya benzer yapıdadır. İnterneti açık, şeffaf ve adil tutmak için kurulmuştur. Internet Society, internetin herkes için olduğunu ve bununla alakadar demokratik inancı teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Organizasyon 65.000’den fazla üye tarafından destekleniyor ve kendi web sitesinde:

A) İnternet ve Web fikirlerini paylaşmak, yeni ve yenilikçi yollarla bu hizmette insanları teşvik etmek ve açık bir platform olarak internet kullanıcılığının gelişmeye devam etmesini sağlamak için çalışır.

B) İnternet bugün dünyada bireylerin ekonomik, sosyal ve eğitim ihtiyaçlarına yönelik hizmet vermektedir ve gelecekte de bu durum böyle olacaktır.

3 İnternet Mimarisi Kurulu (UDK)

İnternet Mimarisi Kurulu (UDK)1992 yılında kurulan İnternet Mimarisi Kurulu, İleri Araştırma Projeleri Ajansı ile parelel yapıdadır. Kısa adı ARPA olan kurul, 1969 yılında 4 bilgisayar ile kurulmasını, teknolojik misyonerleri için İnternetin doğum günü olma atılımı olarak görüyor. İnternet, kamu ve ticari boyutta olunca ARPA’ya son verilmiştir ve onun yerini IAB almıştır.

IAB, seçilmiş yetkililer panelinden oluşmaktadır. İnterneti genişleten ve daha etkili hale getiren IAB, teknolojik ve mühendislik alanındaki gelişmeleri yönetmektedir. IAB, İletişim Kontrol Protokolü gibi küresel sistemleri ve teknik standartları da korumak ile yükümlüdür.

4 İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF)

İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF)İnternet Mimarlık Kurulu tarafından 1986 yılında kurulan IETF, kendini iyi bir internet hizmeti sunmaya adamış kişilerden oluşmaktadır. İnternet yöneticileri, tasarımcıları, satıcıları, araştırmacıları ve kişiler bu kurulun başlıca üyeleridir. IETF, internet teknolojisi protokollerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda yönlendirme, ulaşım ve güvenlik söz konusu olduğunda, insanların interneti nasıl tasarlayacağı ve yöneteceği ile ilişkili belgeler sağlar. Diğer bir deyişle IEFT, Bilgi Bakanlığı’nın Web sürümüdür.

5 Tahsisli Adlar ve Sayılar için Internet Şirketi (ICANN)

Tahsisli Adlar ve Sayılar için Internet Şirketi (ICANN)1998 yılında kurulan ICANN, webi bir arada tutan örümcek ağı gibidir. ICANN olmadan, internet düşünülemezdi. En basitinden, kullanıcılar tamamen bilgi boşluğunda olacaktı. Web adreslerinden IP adreslerine ICANN, webin resmi GPS sistemidir. İki ayrı bağlantının aynı ada sahip olamamasını sağlar. WhoIs Hosting This‘e göre, ICANN kar amacı gütmeyen bir kuruluş olmasına rağmen 2011 yılında 100 milyon dolar kazanmıştır.

Internet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu; Google arama motorunu üretir, internet Mimari Kurulu alanına haritalar çizer ve Apple sistemine bağlanan ürünler oluşturur.

Küçük bir erişilecek milyonlarca bilginin karşımıza hangi kuruluşlarla çıktığını gördük. İnternet şüphe yok ki çağımızın en büyük gereksinimidir. Ekonomiden borsaya, iç ve dış güvenlikten hayatın bütün alanına yayılan bu sosyal ağ hayatımızın her kısmında yer alıyor. İnternetin bu kadar yaygın olmadığı günleri çoğumuz hatırlarız, sunduğu olanakları düşündüğünüzde size sağladığı en büyük yarar hangi konulardadır?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Web Girişimleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum