Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Instagram Sahte Takipçi ve Beğeni Yapan Hesapları Uzaklaştırmaya Başladı

Sosyal medya devi Instagram, son dönemde sayısı artan sahte beğeni ve takipçi barındıran hesapların fişini çekmeye hazırlanıyor.
Instagram Sahte Takipçi ve Beğeni Yapan Hesapları Uzaklaştırmaya Başladı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarının başında gelen Instagram, geçtiğimiz günlerde yaşadığı görev değişimi ile dünyada ses getirmişti. Şirketin yeni CEO’su Adam Mosseri, göreve gelmesiyle beraber etkisini hissettirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde kullanıcıların profil sayfalarını yeniden tasarlamaya başlayan Instagram, son dönemde sıklıkla yaşanan bir sıkıntı için harekete geçmiş durumda.

Bilindiği üzere Instagram’da pek çok kullanıcı üçüncü parti uygulamalar ile hesaplarına sahte takipçi ve beğeniler satın alıyor. Pek tabi bu durum platformun kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Daha nezih ve güvenilir bir ortam oluşturmak isteyen Instagram, sahte beğeni ve takipçi içeren hesaplara karşı harekete geçiyor.

Yapay Zeka ile Bot Hesaplar Uzaklaştırılacak

Yapay Zeka ile Bot Hesaplar Uzaklaştırılacak

Sayısı hızla artan bot hesapların farkında olan Instagram, yapay zekaya sahip uygulama yardımı ile botları tespit ederek uzaklaştırmayı planlıyor. Algoritma tespit ettiği botlara “ne yaptın ve neden yaptın” sorusunu soracak ve bu hesapları silmiş olacak. Kullanıma açılan uygulama ile şimdiden bazı hesapların kapandığı ve bazı kullanıcılara da uyarı gönderildi.

Instagram tespit ettiği spam hesapların sahip olduğu beğenileri, takipçileri ve yorumları da kaldırdı. Şirket ayrıca bu tarz üçüncü parti yazılımlar kullanan kullanıcılarını, bu uygulamaları kaldırmaları hususunda uyardı. Sosyal medya devi son dönemde artış gözlenen bu sorunun önüne geçerek, platformun daha güvenilir ve kaliteli olmasını hedefliyor.

Instagram yönetimi blog sayfasından yeni döneme dair ne yapılacağına dair önemli bilgiler içeren şu duyuruyu yaptı. Yapılan duyuruda “Bu tip sahte hesaplar ve beğeniler, topluluk için oldukça kötü bir davranış olarak görülecek. İnorganik beğeniler, takipçiler ve yorumlar topluluk kurallarımızı ve üyelik sözleşmesini ihlal etmektedir. Bugün gelen güncelleme, Instagram’ın enerjik ve insanların doğal bir ortamda paylaşım yapabilmesi için önem taşıyor.” spam içeriklere müsaade etmeyeceğini vurgulamış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın