Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Instagram Mesajlar Bölümüne Farklı Renk Seçenekleri Getiriyor

Sosyal medya devi mesajlaşma uygulamasına yeni renk seçenekleri eklemeye hazırlanıyor.
Instagram Mesajlar Bölümüne Farklı Renk Seçenekleri Getiriyor
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Facebook’un sahibi olduğu ve dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, yeni özellikler ile güncellenmeye devam ediyor. Şirketin geçtiğimiz gün beğeniler için titreşim bildirimi eklemeye hazırlandığı ortaya çıktı. Bununla beraber kullanım deneyimini artırmak adına pek çok farklılık Instagram’a geliyor. Uygulamanın ilk çıktığı günden bu yana büyük bir değişim geçirdiğini söyleyebiliriz. Kullanıcıların en çok kullandığı alanlardan birisi özel mesajlaşma bölümü oluyor.

Yapılan son araştırma sosyal medya devinin bu alana yönelik yeni eklemeler yapacağını işaret ediyor. Yapılacak olan değişiklik ise daha renkli bir yenilik olacak. Aslında şirketin daha önce bu yeniliği bir başka uygulaması için geliştirdiği biliniyor. Facebook’un mesajlaşma uygulaması Messenger’da kullanıcılar konuşmaları farklı renklere dönüştürebiliyor ve bu özellik kişiselleştirme imkanı sunuyor. Özelliğin Instagram için test edildiği ortaya çıktı.

Mesajlar Renkleniyor

Mesajlar Renkleniyor

Sosyal medya uygulamaları üzerinde yaptığı araştırmalar ve isabetli sızıntıları ile tanınan Jane Manchun Wong, Instagram’ın mesajlar bölümüne yeni renk seçeneklerinin geleceğini ortaya çıkardı. Instagram’ın özel mesajlar bölümünde pek çok farklı renk seçeneğinin geleceği görülüyor. Grandyan tema üzerinden sohbetlerde kişiye özel renkler yer alıyor.

Kesin olmamakla beraber ekranın sağ üst köşesinde bulunan kişiye özel sohbet bölümünden ayarlamaların yapılması bekleniyor. Facebook’un son dönemde tüm uygulamalarını birbirine benzetmek adına özellikler geliştirdiği görülüyor. Daha önce Messenger için sunulmuş olan renk seçenekleri özelliğinin Instagram’a gelecek olması da bunun son örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Facebook kendi uygulamasında veri ihlalleri nedeniyle imaj kaybı yaşasa da, bünyesi altındaki Instagram hızla büyümeye devam ediyor ve yeni özellikler ile daha kullanıcı dostu bir hale geliyor. Şu sıralar testleri yapılan özelliğin önümüzdeki günlerde kullanıcılara dağıtılması bekleniyor.

Yeni Üyelere Doğum Tarihi Kuralı Geliyor

Yeni Üyelere Doğum Tarihi Kuralı Geliyor

Sosyal medya devi yeni özellikler üzerinde çalışırken bir yandan da topluluk kurallarına yönelik güncellemeler yapmaya devam ediyor. Şirket son olarak yeni üyelere yönelik yaş belirtme zorunluluğu getiriyor. Konuyla ilgili açıklamada gizlilik ayarlarının yaş grubuna göre farklılık gösterdiğini ve bu nedenle yeni üyelerin doğum günü tarihlerinin belirtilmesinin zorunlu hale geldiği söylendi. Instagram açıklamasında yine gizlilik kuralları gereği doğum günü bilgilerinin diğer kullanıcılar tarafından görüntülenemeyeceğini belirtiyor.

Alınan yeni karar ile Instagram’a 13 yaş altındaki kullanıcıların hesap açmasının önüne geçiliyor. Şimdiye kadar kullanıcıların yaş bildirimi yapmasının zorunlu olmaması nedeniyle pek çok alt yaş grubundan kimse hesap açmak durumunda kaldı. Ancak son dönemde uygulamaya konan Avrupa Birliği Genel Verime Tüzüğü kuralları gereğince sosyal medya uygulamalarının 18 yaş grubu kullanıcılardan bilgi verilmesi isteniyor. Instagram’ın yeni kurallara uyum sağlamak amacıya bu değişikliği yaptığı görülüyor.

Instagram’ın son dönemde en büyük rakiplerinden biri haline gelen TikTok COPPA kurallarını ihlal ettiği için 5.7 milyon dolar ceza yaptırımı ile karşı karşıya kalmıştı. Yaş kontrolünün bugüne kadar getirilmemiş olması şirketin geç kaldığı yönünde eleştiriler almasına neden oldu.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Instagram sözcüsü, “İnsanların bize yaşlarını söylemelerini istemedik çünkü Instagram’ın, kimliğine bakılmaksızın herkesin kendilerini tam olarak ifade edebileceği bir yer olmasını istedik” diye konuştu. Facebook’un geçtiğimiz yıldan bu yana sıkça veri ihlali ile gündeme gelmesi ile beraber son dönemde işleri sıkı tutmaya başladığını söyleyebiliriz.

Şirket ayrıca gizlilik anlamında bir yeni özellik daha sunuyor. Kullanıcılar takip etmedikleri kişilerden kendilerine gelen mesajları artık tamamen engelleyebilecek. Mevcut düzende bu iletiler ‘mesaj istekleri’ bölümüne düşüyor. Kullanıcılar isterlerse mesajların bu bölüme düşmesini de engelleyebilecek.

Instagram 18 Yaş Altı için Harekete Geçti

Instagram 18 Yaş Altı için Harekete Geçti

Son dönemde başta Instagram olmak üzere Snapchat ve TikTok gibi popüler sosyal medya uygulamalarının genç yaş kitlesi arasında hızla yaygınlaşması ilgili kurumları harekete geçirdi. Çocukların bu mecralarda bulunan olumsuz içeriklerden etkilenmemesi adına sosyal medya şirketleri gizlilik kurallarını sürekli güncelliyor. 18 yaşın altındaki kullanıcılar için doğum günü belirtme zorunluluğu getiren şirket bu kişiler için bir önlem daha alıyor.

Kurumsal sayfalar yeni dönem ile 18 yaş altındaki kullanıcılara yönelik uygun olmadığını düşündükleri içerikleri sınırlayabilecek. Böylece küçük yaş grubuna ait kullanıcıların görmemesi gereken şeyler Instagram’da filtrelenmiş olacak. Sosyal medya devi son dönemde gençlere yönelik kurallarda esnek davranması nedeniyle tüm çevrelerden eleştiri alıyordu.

Yaş belirleme konusunda kullanıcılardan ek bir doğrulama istenmeyecek. Ancak platformun yapay zeka algoritması ile kendi içerisinde bir doğrulama mekanizması oluşturması bekleniyor. Son gelişmeler gösteriyor ki platformun çocuklara yönelik korumacı politikası artarak yeni kurallar ile güncellenmeye devam edecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.