Yatırım yapmaya başla!

Instagram ile Site Trafiğini Artırmanın 6 Yolu

Instagram ile Site Trafiğini Artırmanın 6 Yolu

Birkaç yıl önceye kadar sosyal medya ağları hakkında pek bilgimiz yoktu. Ama şimdilerde hangisini kullansak daha faydalı diye araştırmaya başladık. Hatta belli dönemlerde, belli sosyal medya ağlarının popüler olduğunu ve yeni fenomenler doğurduğunu da biliyoruz. Instagram henüz 2010 yılında hayatımıza girmiş olsa bile diğer sosyal ağları gölgede bırakmayı başardı. Bunun bilincinde olan markalar ise müşterilerine Instagram üzerinden de hizmet vermeye başladı.

Bildiğiniz gibi Instagram, reklam özelliğini de ekledi ve bu durum markaların hemen dikkatini çekti. Instagram’ın yoğun kullanıcı kitlesine ulaşmayı kolaylaştıran bu özellik sayesinde aradığınız hemen her markanın hesabı karşınıza geliyor. Doğal olarak web siteleri de bu şekilde kullanıcı trafiğini artırabiliyor. Aynı zamanda sosyal medya ağlarından elde edeceğiniz hitin ne kadar değerli olduğunu da biliyorsunuzdur. Peki, neden büyük kullanıcı kitlesi ile Instagram’ı iyi bir şekilde kullanarak kullanıcı trafiğini artırmayalım? Evet, amacınız hem reklamınızı yapmak hem de site trafiğini artırmak olduğu için Instagram’ın popülerliğini kullanmalısınız.

Şimdi sizlerle Instagram kullanarak site trafiğinizi artmanın yollarından bahsetmek istiyoruz:

1 Instagram Videolarını Önemseyin

Instagram Videolarını ÖnemseyinArtık fotoğraf ve video çekmek, her zaman yanımızda taşıyabildiğimiz yüksek çözünürlüklü kameralara sahip akıllı telefonlarla çok kolay. Anında gördüğümüz bir olayı resmedebiliyor veya videoya çekebiliyoruz. Ayrıca çekmekle yetinmiyoruz ve istediğimiz sosyal medya ağında paylaşabiliyoruz. Instagram ilk başta yalnızca kare fotoğraflar yükleyebildiğimiz, birkaç filtresi bulunan bir sosyal ağdı. Şimdi ise birçok filtresi, istediğimiz ölçülerde fotoğraf veya video ekleyebildiğimiz gelişmiş bir platform haline geldi. Video konusunda Instragram’a destek olan birkaç program da bulunuyor. Örneğin Boomerang bunlardan en yenisi.

Instagram’da video paylaşma konusuna odaklanan şirketlerden biri olan Nike, 2014 yılında yalnızca Instagram kullanıcılarının görebildiği videolar yayınlamaya başlar. Sonucunda ise takipçilerini % 200 oranında artırır. 2014 yılının Nisan ayında 4 milyon Instagram takipçisi bulunan Nike, şimdi 48 milyona yakın takipçiye sahip. Tam sayı bilinmese bile bu takipçilerin pek çoğu Nike’nin resmi web sitesini ziyaret ederek alışveriş yapmıştır.

Düşünmeniz gereken durum ise şu; Instagram hesabınızı açtınız ve birkaç resimle karşılaştınız. Beğen butonuna saniyeler içerisinde basabilir, yorum atabilirsiniz. Ama bir video ile karşılaştığınız zaman izlemek için daha fazla zaman harcarsınız. İlk başta 15 saniyelik videolar yükleyebilirken, şimdilerde 60 saniyeye kadar video yüklenebiliyor. Bu süre ise fotoğraflar için ayırmanız gereken süreden en az 15 – en fazla 60 kat daha uzun zaman demektir. Böylece kişilerin dikkatini çekebilir ve web sitenize çekmek için güzel bir fırsat yakalamış olursunuz.

2 Profilinizi Düzenli Olarak Güncelleyin

Profilinizi Düzenli Olarak GüncelleyinBildiğiniz gibi Instagram’da diğer sosyal ağlarda olduğu gibi etkinlikler oluşturamıyor, link paylaşamıyorsunuz. Link koyabildiğiniz tek yer, biyografi kısmı ve burayı düzgün bir şekilde hazırlamalı, yalnızca linki koyup çıkmamalısınız. Bu kısma web sitenizi tanımlayan bilgiler yazmalı ve daha sonra linkinizi koymalısınız. Gelelim, takipçilerin biyografi kısmının yer aldığı profile gelene kadar ki kısma. Sonuçta takipçiyi kazanabilmek için önce onun dikkatini çekmelisiniz. Bunun için ilgi çekici fotoğraf ve videolar paylaşmanız gerekiyor.

Paylaştığınız iletiler sayesinde profilinize girip biyografinizi okuyan takipçi ise en değerli olanlardır. Çünkü bu kişilerin dikkatini çekmeyi başarmışsınızdır ve sizden daha fazla ilgi çekici ileti bekliyor demektir. Bu nedenle dikkat çekici fotoğraflar ve videolar paylaşmanız, profilinizi daha da ilgi çekici hale getirecektir. Bu şekilde takipçilerinizi hem arttırırsınız hem de kalıcı olmalarını sağlarsınız. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise biyografi kısmına ekleyeceğiniz linkin, doğrudan ana sayfaya gitmesi yerine bir sayfa yönlendirilmesi en iyisi olacaktır.

3 Fenomenleri İyi Kullanın

Fenomenleri İyi KullanınBildiğiniz gibi Instagram’ın da kendi fenomenleri var. Belli konularda paylaşım yapan veya lifestyle blogger denen şekilde günlük mantığında kullanılan popüler hesaplar var. Bu hesapların iyi bir takipçi kitlesi bulunuyor ve sizler markanız için bu hesaplardan faydalanabilirsiniz. Zaten Instagram henüz reklam özelliğini getirmeden önce bu şekilde yapan markalar vardı. Yüksek takipçi sayısına sahip ve geri dönüşleri iyi bir profil, markanızın fotoğrafını sayfa adıyla paylaşıyordu ve buna göre geri dönüş sağlanıyordu. Reklam özelliği gelmiş olsa bile bu yöntemi kullanmanız işinize yarayacaktır.

4 Etiketleri Doğru Kullanın

Etiketleri Doğru KullanınInstagram’da birçok etiket (hashtag) kullanıldığını biliyorsunuzdur. Bir gönderide en fazla 30 etiket kullanabiliyorsunuz ve bu etiketlere düştüğünüz zaman daha fazla etkileşim alabiliyorsunuz. Ama etiketleri abartmamanız gerekiyor. Yapılan araştırmalar, en yüksek etkileşimlerin 11 hashtag kullanılan gönderilerde olduğu ortaya çıkmıştır. Çok fazla etiket kullanmanız, takipçileriniz tarafından hoş karşılanmayabilir ve takipçi avına çıktığınızı düşündürebilir. En fazla 11 etiket kullanmak işinizi görecektir ve trafiğinizi artıracaktır. Ayrıca bir süre Instagram’da vakit geçirdikten sonra daha az etiket kullanma yoluna gitmelisiniz.

5 Daha Doğal İçerikler Paylaşın

Daha Doğal İçerikler PaylaşınInstagram, görsel olarak dikkat çekici bir platformdur. Her ne kadar gönderilerin altına bir şeyler yazabiliyor olsanız bile, kullanıcılar genellikle resimle ilgilenmektedir. Bu nedenle ilk dikkat edeceğiniz nokta, paylaşacağınız görsel. Eğer görseliniz fazlasıyla profesyonel bir çekimse, kullanıcılara mesafeli gelebilir. Ama basit bir şekilde cep telefonuyla çekilmiş bir fotoğraf da pek ciddiye alınmayacaktır. Buradaki püf nokta ise hedef kitlenin dikkatini çekecek ve profesyonel görünen kaliteli gönderileri paylaşmaktır.

Web sitenize veya markanıza ait Instagram profilini, insanlaştırmaya çalışmalısınız. Eğer bunu başaramazsanız, müşterilerle iletişim kurmada zorluk çekebilirsiniz. Çünkü müşterileriniz, iletişim kurdukları kişinin bir insan olduğunu unutur ve bir makine ile konuştuğunu düşünmeye başlar. Örneğin bir marka, kışın en şiddetli anında kişilerin yaz mevsimini hayal ettiğini anlamış ve kendisi de aynı hayali kurduğunu göstermek için buna uygun gönderiler paylaşmıştır.

6 Reklam Verin

Reklam VerinInstagram 2015 yılının ikinci yarısında reklam hizmetini genişletti ve ülkemizde de kullanılmaya başladı. Zaten yüksek bir kullanıcı kitlesine sahip olan Instagram, reklam verebilme özelliği ile markaların daha da dikkatini çekmeyi başardı. Instagram’a reklam verebilmek için öncelikle bir Facebook hesabınız ve markanıza ait bir Facebook sayfanız olması gerekiyor. Daha sonra sayfanın ayarlar kısmından Instagram reklamları sekmesini seçmelisiniz. Burada reklam vereceğiniz sayfayı seçmelisiniz. Seçimi yaptıktan sonra gerekli komutları yerine getirerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Eğer Facebook ayarlar sayfasına girdiğiniz zaman “Instagram Reklamları” sekmesini göremiyorsanız, Facebook Business hesabı oluşturmanız gerekiyor. Bu hesabı basit bir şekilde oluşturabilirsiniz ve ardından otomatik olarak ayarlar sekmesine Instagram reklamlarının geldiğini göreceksiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Web Girişimleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum