Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlk Görüşmede Bırakılan Kötü Bir İzlenim Nasıl Düzeltilir?

İlk izlenimin ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Peki, sizin için önemli olan bir tanışmada kötü izlenim bıraktıysanız bunu nasıl düzeltirsiniz?
İlk Görüşmede Bırakılan Kötü Bir İzlenim Nasıl Düzeltilir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İlk tanışma sırasında insanlar üzerinde bırakacağınız izlenim, çok önemlidir. Arkanızı dönüp gittiğinizde hakkınızda kötü bir şey söylenmesini istemiyorsanız, yarattığınız imaja dikkat etmelisiniz. İyi bir ilk izlenim bırakabilmek için yapmanız gerekenler; temiz bir görünüme sahip olmak, ne söyleyeceğinizi bilmek, konuşmalarınıza dikkat etmek ve vücut dilinizle kendinizi doğru anlatmaktır. İlk tanışma sırasında, herkesi olumlu yönde etkileyemeyebilirsiniz fakat insanların sizden hoş bir şekilde bahsetmelerini sağlayabilirsiniz.

İnsanların üzerinde kötü izlenim bırakmak, oldukça kolaydır. Ülkemizde birçok kişi, daha tanışmadan ön yargılı davranarak, insanların iyi veya kötü olduğuna karar verir. Kılık kıyafetinden, sigara içip içmemesine kadar insanlar, birçok şeye takılıyorlar. Sizi henüz tanımadan, kötü” olarak nitelendiren kişilerle karşılaşabilirsiniz. Bu kişiler, ön yargı ile yaklaştıkları için sizi pek tanıma şansı elde edemezler. Fakat bazı anlar gelir ki insanların üzerinde, istemeseniz de kötü bir ilk izlenim bırakabilirsiniz. Özellikle bir iş görüşmesinde veya hoşlandığınız kişi ile ilk buluşmanızda, heyecandan dolayı başınıza böyle şeyler gelebilir. Ancak endişelenecek bir şey yok. Eğer ikinci bir şans elde ederseniz, her şeyi toparlama şansına sahip olursunuz. Nasıl mı?

Gelin, kötü bir izlenimi nasıl düzeltebilirsiniz hep birlikte inceleyelim:

İçten Özür Dileyin!

İçten Özür Dileyin!Herkesi, ilk tanıştığınız anda olumlu yönde etkileyemezsiniz. Fakat kendinizi kötü duruma düşürecek davranışlardan uzak durmalısınız. Hoş olmayan bir izlenim bıraktığınızı mı düşünüyorsunuz? Aynı kişi ile görüştüğünüzde ilk yapmanız gereken şey; samimi bir özür dilemektir. Hatalarınızı görmezden gelmektense onları kabul ederek özür dilemeniz, kötü izlenimi silmenize yardımcı olabilir. Bunu yüz yüze yapmak ise sizin hakkınızda olumlu düşüncelerin oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Kendinize Fazla Yüklenmeyin!

Kendinize Fazla Yüklenmeyin!İş görüşmelerinizde, heyecanınızdan dolayı birkaç hata yapabilirsiniz. Gereken göz temasını kuramamış veya önemli bir mesaj beklediğiniz için telefonunuza sıkça bakmış olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken; görüşmeyi gözden geçirip hangi anlarda yanlış davrandığınızı bir kağıda yazmak Hatalarınızdan ders alın ve bir daha tekrarlanmamasını sağlayın. Düzeltme imkanı olmasına rağmen, kendinize fazla yüklenmek, size hiçbir şey kazandırmaz.

Vücut Dilinize Önem Verin!

Vücut Dilinize Önem Verin!İlk izlenim konusunda sıkıntı yaşadığınız kişi ile tekrar bir araya gelme şansı elde ederseniz, yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de vücut dilinize dikkat etmek olmalıdır. Peki, ikinci görüşmenizde ne yaparak karşınızdakinin dikkatini çekebilirsiniz? Ellerinizi kenetledikten sonra, karşınızdaki ile göz teması kurmalısınız. Bu hareketinizle karşınızdaki kişiye tüm dikkatinizin onda olduğunu ve onu büyük bir ciddiyetle dinlediğinizi göstermiş olursunuz. Vücut dilini kullanarak karşınızdaki kişiyi etkilemenin daha birçok yolu vardır. Konu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Beraber Vakit Geçirme Fırsatlarını Kaçırmayın!

Beraber Vakit Geçirme Fırsatlarını Kaçırmayın!Kötü izlenim bıraktığınızı düşündüğünüz iş arkadaşlarınız ile bir araya gelin. Uzun yıllar boyunca beraber çalışacağınızı düşünürseniz, bir sohbet ortamı oluşturduğunuzda düzeltme fırsatını da elde edebilirsiniz. Sürekli yanında olmaya çalışarak, ilk tanışmanızda gerçekleşen olayların ve söylediğiniz sözlerin “gerçek size” ait olmadığını gösterin.

İnsanlar, birbirlerinin düşüncelerini fazlasıyla önemserler. Bu nedenle, kimse aslında başkaları üzerinde kötü izlenim bırakmak istemez. Kötü bir izlenim bıraktığınız zaman, bundan etkilenen yalnızca siz olmazsınız. Karşınızdaki insan da “bende mi bir sorun var?” diye düşünmeye başlar. Bu kısır döngüyü çözmek istiyorsanız, ilk adımı siz atmalı ve gerçek kişiliğinizi göstermek için bir önce harekete geçmelisiniz. Peki, siz yeni bir kişi ile tanıştığınızda iyi bir izlenim bırakmak için neler yapıyorsunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.