Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hiç Kafein Almadan Üretkenlik Nasıl Arttırılır?

Günümüzde çoğu kişi, üretkenliği artırmak için günlük kafein miktarının üzerine çıkıyor. Bundan kaçınmak yapılması gerekenler şöyle;
Hiç Kafein Almadan Üretkenlik Nasıl Arttırılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Üretkenliğinizi arttırmak, daha enerjik olmak, uyuşukluktan kurtulmak denilince aklınıza gelen ilk şey kahve mi oluyor? Gözünüzü ancak kahve içtiğinizde mi açabiliyorsunuz? Yoğun çalışmanız gereken günlerde kupa kupa kahve tüketiyor musunuz? Gün boyunca hiçbir şey yemeyip yalnızca kahve içerek ayakta durabildiğiniz zamanlarınız oluyor mu? Eğer bu sorulara vereceğiniz cevaplar evetse o halde şimdi söyleyeceklerime kesinlikle kulak vermelisiniz. Çünkü eğer isterseniz hiç kafein almadan da üretkenliğinizi arttırabilirsiniz.

Günümüzde öğrencilerden tutun da çalışanlara iş adamlarından freelance çalışanlara varana kadar pek çok kişinin kahveye bağımlı bir hale geldiğini görüyoruz. Günün ilk dakikalarında daha yoğun olarak hissedilen kahve ihtiyacı neredeyse günün sonuna kadar sürüyor. Kafasını bir türlü toplayamayan, kendini yapacağı işe bir türlü veremeyen, ortalıkta ruh gibi gezinen kişiler böyle durumlardan kurtulmak için çareyi ilk olarak kahvede arıyor.

Peki, işe yaramıyor mu? Elbette yarıyor. Sonuçta; kahvede bulunan kafeinin sinir sistemini uyararak zihinsel aktiviteyi güçlendirdiği ve kişiyi daha enerjik hale getirdiği bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Buna kimsenin diyecek bir lafı yok. Benim söylemek istediğim uyanmak, motivasyonu ve üretkenliği arttırmak için çarenin yalnızca kafeinde aranmaması gerektiği. Çünkü kahve içmenin üretkenliklerini arttırdığını düşünen pek çok kişi alınan kafein miktarını fazlasıyla abartıyor. Bu da kişiye hem bedensel hem de zihinsel yönden kötü yönde etkiliyor.

Vücuda fazla kafein alınması durumunda kişi tam olarak odaklanamıyor. Ayrıca aşırı kafein alımı sonucunda; uykusuzluk, halsizlik, mide rahatsızlıkları, yüksek tansiyon gibi pek çok rahatsızlık ortaya çıkıyor. İşte tüm bu nedenlerden dolayı, üretkenliğinizi arttırmak için hemen kahveye sarılmaktan vazgeçmelisiniz. Bunun yerine farklı yöntemler denemeli, sağlığınızı tehdit altına sokmadan daha akıllıca yöntemlerle performansınızı arttırmayı öğrenmelisiniz. Bunu nasıl mı yapacaksınız? İşte onu da aşağıdaki önerilerde bulacaksınız.
Hiç kafein tüketmeden de performansınızı arttırabileceğiniz etkili üretkenlik tüyoları:

Şekerleme Yapın!

Şekerleme Yapın!Hani sabahları alarmı 5 dakika sonraya ertelersiniz de o 5 dakikalık süre size çok uzun bir zamanmış gibi gelir ya! İşte bu da aslında benzer bir durum. Gün içinde ufak şekerlemeler yapmak size sanki saatler boyunca uyumuş gibi bir his verecek ve hem dinlenmiş bir beden hem de dinlenmiş bir zihinle işinize devam edebileceksiniz. Yani performansınızı arttırmak ya da canlanmak için kahveyle uyanmayı değil küçük bir şekerlemenin ardından uyanmayı denemelisiniz. Mesela; öğle aranızda 15 dakikalığına kestirme yapabilir, günün geri kalan kısmında çok daha uyanık olarak işlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Vücudunuzu Esnetin!

Vücudunuzu Esnetin!Hiç kafein almadan üretkenliğinizi arttırmanın bir diğer yolun da vücudunuzu esnetmek. İsterseniz gün içinde isterseniz de günün ilk dakikalarında faydalanabileceğiniz bu yöntem sayesinde eskisine göre çok daha enerjik olduğunuzu göreceksiniz. Bu yöntemin ne kadar etkili olduğunu görmek istiyorsanız; sabah kalktığınızda kahve içmek yerine esneme hareketleri yapın. Hatta daha da iyisi dışarı çıkıp küçük bir yürüyüş yapın. Evet, bu yöntemi kullanarak gözünüzü pekala kafeinsiz de açabildiğinizi anlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Kısacası; deneyip sonuçları kendi gözlerinizle görmenizi öneririm.

Temiz Hava Alın!

Temiz Hava Alın!Bir önceki öneri gibi bu da günün ilk dakikalarında ya da kendinizi tembel hissettiğiniz herhangi başka bir saatte uygulanabilecek nitelikte. Yani sabah alarmınız çaldığında elinizi yüzünüzü yıkadıktan sonra ilk iş olarak kahveye sarılmaktansa, cam açıp ya da balkona çıkıp temiz hava almalısınız. Hazır yaz da gelmişken mis gibi serin ama güneşli sabahların keyfini kesinlikle çıkarmalısınız. Ya da mesai saatleriniz içinde uyukladığınızı hissettiğiniz anlarda çıkıp biraz temiz hava almalı, ayılmak için bir kahve daha içmek yerine açık havanın zihninizi uyandırmasına izin vermelisiniz.

Zihninizi Aktive Edin!

Zihninizi Aktive Edin!Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Mesela; oyun oynayabilirsiniz. Evet, zihninizi aktif hale getirmek için kullanabileceğiniz en eğlenceli ve en etkili yöntemlerden bir tanesi oyunlardır. Kelime üretme oyunları, hafıza oyunları, strateji oyunları ve dahasıyla üzerinize çöken ağırlıktan kurtulabilirsiniz. Yeri gelmişken, oyun oynamak için harcayacağınız zamanı kayıp zaman olarak düşünmemeniz gerektiğini de hatırlatayım. Sonuçta; dakikalar belki de saatler boyunca etrafta ruh gibi dolaşmak yerine azıcık zamanınızı oyun oynamaya harcayarak, beyninizi aktif hale getirmiş olacaksınız. Zira hangisinin sizin için daha faydalı olacağını söylememe gerek yok sanırım!

Yeteri Kadar Su İçin!

Yeteri Kadar Su İçin!Gün içinde kaç bardak su içiyorsunuz? Ya da şöyle sorayım. Acaba kahveden fırsat bulup da su içebiliyor musunuz? Bunu soruyorum çünkü günümüzde pek çok kişinin aynı hatayı yaptığını biliyorum. Özellikle de bütün gün boyunca masa başında çalışan beyaz yakalılar için su içmek bir ihtiyaç gibi değil ya da çoğunlukla unutuluyor. Masa başı çalışanlar gün içinde o kadar çok çay, kahve tüketiyorlar ki ya suya hiç ihtiyaç duymuyor ya da su içmeye fırsat bulamıyorlar. Sonra da doğal olarak halsizlik, enerji yoksunluğu, depresif tavırlar gibi daha pek çok farklı sıkıntı ortaya çıkıyor.

Lafı uzatmamak gerekirse, üretkenlik üzerinde gün içinde yeteri kadar su içmenin büyük bir yeri var. Hem beden hem de zihin sağlığınız için gerekli olan suyun performansınızı ne kadar etkilediğini bilmelisiniz. Diğer bir deyişle, günde 2 litre su tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Hatta ne yapın biliyor musunuz? Sabah kalktığınızda kahveye sarılmak yerine ilk iş olarak koca bir bardak su için. Emin olun, su sağlığınız ve üretkenliğiniz açısından çok daha akıllıca bir tercih olacaktır.

Enerjinizi Yükseltecek Müziklerden Faydalanın!

Enerjinizi Yükseltecek Müziklerden Faydalanın!Motivasyonunuzu arttıracak yöntemlerden bir tanesi de bu! Yani modunuz düştüğünde, canlanmak için uyarıcı bir şeylere ihtiyaç duyduğunuzda kahve yerine müziğin eşsiz gücünden faydalanabilirsiniz. Sonuçta; müziğin beynin işleyişi üzerinde ne kadar olumlu etki yarattığını hepimiz biliyoruz. Örneğin; alternatif tıpta müzikten ne kadar faydalanıldığını, anne karnındaki bebeklere bile müzik dinletilmesi gerektiğini sanıyorum ki hepimiz öğrendik. Ayrıca doğru seçilen müziğin kişinin mutluluk hormonu salgılayan bezlerini daha çok çalıştırdığı da kanıtlanmış durumda.

Yani siz de müziğin mükemmel gücünden faydalanabilirsiniz. Sonuçta sizin de içinizin neşeyle dolmasını favori parçalarınız vardır, değil mi? İşte bunlardan bir çalma listesi oluşturmalı ve üretkenliğinizi arttırmak istediğinizde kendinizi müziğin ritmine bırakmalısınız. Uzun lafın kısası, bırakın artık elinizden şu kocaman kahve kazanını ve başka şeylerle canlanmayı öğrenin. Tıpkı, müzik gibi! Sadece birkaç dakika içinde modunuzun ne kadar değişeceğini göreceksiniz.

Uyuşukluğunuzun Nedenini Bulun!

Uyuşukluğunuzun Nedenini Bulun!Uyuşukluğunuzun nedenini biliyor musunuz? Yani üretkenliğinizi arttırmak için kahveye sarılmadan önce neden kendinizi böyle hissettiğinizi düşünüyor musunuz? O gece uykusuz kaldığınız için mi daha çok kahve içmek istiyorsunuz? Yoksa kafeinle kendinize gelmeye çalışmak sürekli olarak mı yaptığınız bir şey? Çünkü eğer böyleyse, büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Eğer kendinizi sürekli olarak yorgun, halsiz ve uykulu hissediyorsanız, kafeine sarılmak yapmanız gereken en son şeydir. Bunun yerine beslenme ve uyku alışkanlıklarınızı düşünmelisiniz. Ne kadar sağlıklı yaşadığınıza karar vermeli, hissettiğiniz tembelliğin altında yatan nedenin benimsediğiniz sağlıksız yaşam olabileceğini düşünmelisiniz.

Eğer bir uyku düzeniniz yoksa, kahvaltı yapmanın ne demek olduğunu unuttuysanız, sürekli hazır gıdalarla beslenip, kupa kupa kahve tüketiyorsanız, bir de üstüne bütün gün masa başında oturuyorsanız, o zaman performansınızın düşük olmasına da şaşmamalısınız. Çünkü böyle bir yaşam tarzıyla şimdi olmasa bile bir yerde mutlaka patlak verirsiniz. Yani üzerinize yapışıp kalmış tembelliğinizin nedenini bulmalısınız. Zira emin olun ki o tembelliğin nedeni yeteri miktarda kafein tüketememenizden kaynaklanmıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın