Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Girişimcilikte İlk Müşteri Neden Önemlidir?

Girişimcilikte ilk müşteri çok önemlidir. Çünkü aldığınız eleştiriler size hatalarınızı düzeltmek için bir fırsat sunar.
Girişimcilikte İlk Müşteri Neden Önemlidir?
Son Güncelleme: 
Yorum

Kendi işinizin patronu olurken veya yıllardır hayal ettiğiniz işi kurarken, çok başarılı olacağınızı düşünürsünüz. Hep bunun umuduyla yaşarsınız ve binlerce müşteriniz olsun istersiniz. Elbette ilk başta ne kadar müşteriniz olduğunu bilemezsiniz, ama hitap edeceğiniz müşteri kitlesini bilirsiniz. Girişiminizde müşteri adımını mutlaka özel bir şekilde ele almalısınız ve doğru kitleye doğru ürünler sunduğunuzdan emin olmalısınız.

Binlerce müşteriye hitap etmeyi amaçlarken, neden ilk müşteriler bu kadar önemli hiç düşündünüz mü? İlk müşterileriniz, size çok az bir kazanç sağlayacaktır; ama girişiminizin eksik veya iyi düşünülememiş noktaları hakkında bilgi vereceklerdir. Bu bilgi ise kazancınızdan daha önemlidir; çünkü girişimizin geleceğini inşa edebilmek için, buna ihtiyacınız vardır. Henüz işler çok tazeyken ilk müşterilerinizden gelecek yorumlar sayesinde hatalarınızı düzeltebilir, eksiklerinizi giderebilirsiniz.

Bir girişimin başarılı olabilmesi için müşterilerinin isteklerini iyi bilmesi ve ihtiyaçlarına yönelik ürün veya hizmeti sunabilmesi gerekmektedir. Yaptığınız araştırmalarla birlikte müşteri portföyünüzü belirleyebilir, onların istek ile ihtiyaçlarının neler olduğunu anlayabilirsiniz. Ama ilk müşterilerinizle gelecek olan yorumlardan; gerçekten doğru müşterilere, doğru bir şekilde hizmet veriyor musunuz anlayacaksınız.

Şimdi ilk müşterilerin neden önemli olduğunu maddeler halinde görelim:

İş Modeliniz için İlk Testler

İş Modeliniz için İlk Testlerİş modelinizi hayata geçirmek için bir plan hazırlamalısınız. Araştırmalar yapmalı ve üzerine çokça düşünmelisiniz. Elbette elde edecekleriniz yalnızca istatistiki sonuçlar olacaktır. Gerçek sonuçları ise ilk müşterilerinizle elde edeceksiniz. İlk müşterileriniz, oluşturduğunuz iş planını test edebilmeniz için en önemli noktadır. Test aşamasında olduğunuz için değişiklikler yapabilirsiniz ve az sayıda müşteriniz olduğu için birebir iletişim kurabilirsiniz. Eğer müşteri bulamamışsanız, planınızı değiştirmeniz gerektiğini de anlarsınız.

Markanıza İlk İnanan Kişiler

Markanıza İlk İnanan Kişilerİlk müşterileriniz, henüz kendinizi kanıtlamadığınız bir aşamada size gelmişse inanmış demektir. Eğer verdiğiniz hizmetten veya sunduğunuz üründen memnun kalırlarsa da işiniz yaver gitti demektir. Çünkü markanızın yayılması için ilk ve en önemli adımı attığınıza işaret eder. Bildiğiniz gibi tüketicilerin kararlarını en çok etkileyen konu, diğer müşterilerin yapmış olduğu yorumlardır. Yani bir ürün alacaksınız, ama satıcı hakkında herhangi bir bilginiz yok. Yapacağımız şey, biraz araştırma ve diğer müşterilerin yorumlarını okumaktır. İşte bu nedenle ilk müşterileriniz çok önemlidir ve hakkınızda ilk yorumları yapacak kişilerdir.

Hataları Düzeltmek için Fırsat

Hataları Düzeltmek için Fırsatİlk müşterileriniz, henüz işler büyümeden hatalarınızı düzeltebilmek için iyi bir fırsattır. Küçük bir kitle bile olsa ilk müşterilerin ilgisini çekmeyi başardınız ve bu gelecek için iyi bir sinyal. Ama bu aşamada hatalarınız hakkında da bilgi sahibi olmayı ihmal etmemelisiniz. İlk müşteriler sunduğunuz ürün veya hizmette bazı hatalar bulabilir ve ‘şöyle olsa daha iyi olabilirdi’ şeklinde bu yorum yapabilirler. Bu yorum ve hataları, mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Böylece hatalarınızı çözme konusunda kendinize iyi bir yardımcı bulmuş olursunuz. Ayrıca ilk realistik yorumları aldığınızı da hiçbir zaman unutmamalısınız. Bu nedenle ilk müşterilerinizden mutlaka geri dönüş almaya gayret gösterin.

İlk Müşteri = En Sadık Müşteri

İlk Müşteri = En Sadık Müşteriİlk müşterileriniz siz büyümeye devam ettikçe sizinle yürümeye devam edecek, en sadık müşterileriniz olacaktır. İşe ilk başladığınız zamandan işlerinizin büyümesine kadar hep sizinle olacaklardır. İlk başta onlara daha düşük fiyatlar sunacaksınız, ama onlar size alışacaklar ve bir süre sonra vazgeçemeyecekler. Bunu sağlayarak müşterileri nasıl elinizde tutacağınızı öğreneceksiniz. İlk müşterilerinizi elinizde tutmayı başarırsanız, büyük ihtimalle hep sizin yanınızda olacaklardır.

İlk Müşteri Deneyimi ve Gerçekçi Yorumlar

İlk Müşteri Deneyimi ve Gerçekçi Yorumlarİlk müşteriler iyi birer denektir. Onlara daha iyi bir deneyim sunmak veya iş planınızın işleyip işlemediğini görmek için denekmiş gibi davranabilirsiniz. İlk müşterilerinizin sizin için çok değerli olduğunun bilincinde olmalı ve geri dönüşler almaya özen göstermelisiniz. İlk kuşak müşterilerinizin geri dönüşlerini dinleyin ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olun. Onlarla birebir iletişim kurun ve arayarak memnuniyetlerini öğrenin. Yolunda gitmeyen bir şeyler varsa, sorunları gidermeye çalışın. Müşterilerinize onlarla ilgilendiğinizi, memnuniyetlerinin önemli olduğunu belirtin. Bu şekilde ilk müşterilerinizin daimi olmasını sağlayacaksınız ve elinizde tutmuş olacaksınız.

İşletmenizi büyütebilmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak için ilk müşterileriniz çok değerlidir. Onlara yaşatacağınız deneyimin yanı sıra kendinizi geliştirebilmek için ilk bilgileri de almış olacaksınız. İlk müşteri deneyiminizi sizler de yaşamış olacaksınız ve ne gibi sorunlara maruz kalabileceğinizi öğreneceksiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu