Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Girişimcilerin Yatırımcılar Karşısında Söylememesi Gereken Sözler

Bazı girişimciler sarfettikleri sözler nedeniyle yatırımcıları kendilerinden uzaklaştırırlar. O sakıncalı sözlerin neler olduğunu biliyor musunuz?
Girişimcilerin Yatırımcılar Karşısında Söylememesi Gereken Sözler
Son Güncelleme: 
Yorum

Başarıyla sonuçlanan girişimlere baktığınızda hemen hepsinin yatırımcı bulma konusunda şanslı olduğunu görürsünüz. Görüştüğü yatırımcılardan olumlu tepkiler alan ve istediği yatırımcıyla çalışma fırsatı bulabilen girişimcilere adeta dört ayağının üstüne düşmüşler gibi bakarsınız. Oysaki onlar şanslı falan değillerdir. Yaptıkları tek şey, doğru adımları atmak ve bir yatırımcının karşısında nasıl davranılması gerektiğini biliyor olmaktır. Sizin anlayacağınız, şansının yaver gittiğini düşündüğünüz bu girişimciler aslında şanslarını kendileri yaratmaktadırlar. Yatırımcılar karşısında akıllıca davranarak ve sıklıkla yapılan hatalara dikkat ederek istedikleri noktaya ulaşabiliyorlar.

Evet, girişimcilerin işlerini kurabilmek veya projelerini bir üst aşamaya taşıyabilmek için yatırıma ihtiyaçları vardır. İşte burada da şirkete ya da girişime katkı sağlayacak melek yatırımcılar devreye girmektedir. Bu nedenlerden dolayı da melek yatırımcılar girişimciler için fazlasıyla önem taşımaktadır. Sonuçta; girişimci ile yatırımcı arasında doğru ilişki kurulamadığında, işler istenildiği gibi ilerlememektedir. Hatta sayısız girişimci doğru yatırımcıyı bulamadığı için çıktığı yoldan geri dönmekte, başarılı girişimci olma hayallerine veda etmektedir. Melek yatırımcılar konusunda doğru adımları atanlar ise girişimlerini istedikleri noktaya taşımakta ve başarılı olma yolunda ilerleyebilmektedir.

Peki, neden bazı girişimciler yatırımcı bulma konusunda pek zorluk yaşamazken bazıları ne yapsa da girişimini bir üst seviyeye taşıyamıyor? Hangi konularda hata yapılıyor da aslında gayet parlak görünen fikirleri destekleyecek kaynaklar bulunamıyor? İşte bugün üzerinde duracağımız konu bu! Hemen şimdi girişimcilerin yatırımcılar karşısında sıklıkla yaptığı hatalarından ve aslında hiç söylenmemesi gereken sözlerinden bahsedeceğiz. Umarım bu başlıklar melek yatırımcısını bulmaya çalışan girişimciler için faydalı olacaktır.

“Alanımızda Tekiz”

“Alanımızda Tekiz”Girişimcilerin yatırımcılar karşısında söylememesi gereken sözlerden bir tanesi kesinlikle budur. Yani hiçbir girişimci melek yatırımcısının karşısına; “rakip tanımıyoruz, alanımızda tekiz, rekabet bizim için sorun değil” gibi cümlelerle çıkmamalıdır. Çünkü böyle bir yaklaşım yatırımcılar tarafından hoş karşılanmayacaktır. Sonuçta dünyanın dev firmalarının bile rakipleri varken siz rakibinizin olmadığını savunursanız, karşı tarafta ister istemez olumsuz bir tepki uyandırır ve gerçekçi yaklaşımdan uzaklaşmış olursunuz. Unutmayın ki herkesin bir rakibi vardır. Ne kadar niş bir alana yoğunlaşsanız da o anda sizin yapacağınız işle uğraşmayan birileri olup olmadığından emin olamazsınız, öyle değil mi? Kısacası pazarın hızla geliştiğini unutmamalı, kendinize güvenme olayını fazla abartmamalısınız. Zira rakip tanımadığınızı söylemek, melek yatırımcıları etkilemek için pek de akıllıca bir yol değildir.

“Aslında Yatırıma İhtiyacımız Yok”

“Aslında Yatırıma İhtiyacımız Yok”“Aslında yatırıma ihtiyacımız yok, başka yatırımcılarla da görüşmeye devam ediyoruz, her an yatırım alabiliriz” gibi sözlerle bir yatırımcının karşına çıkmanız da makul değil. Çünkü yatırıma ihtiyacınız olmadığını söylerseniz, zaten o yatırımı alamazsınız. Buna ek olarak, başka yatırımcılarla görüşme yaptığınızı söylemek de size pek bir şey kazandırmayacaktır. Yani bu sıradan pazarlama stratejisini potansiyel yatırımcınız üzerinde denemezseniz iyi edersiniz. Çünkü böyle bir yaklaşımla olumlu sonuç elde edebilmeniz, ancak ve ancak bir mucizeyle gerçek olabilir.

“Şu anda Hiç Müşterimiz Yok ama Bu Sorun Değil”

“Şu anda Hiç Müşterimiz Yok ama Bu Sorun Değil”Girişimcilerin yatırımcılardan ret cevabı almasının nedenlerinden biri de budur. Yani yatırımcıya sunum yaparken; “evet şu anda hiç müşterimiz yok, ama bunu sorun etmiyoruz” derseniz, karşı tarafta “benimle alay ediyor olmalı” etkisi yaratırsınız. Sonuçta; müşterileriniz sizin için önem taşımıyorsa, başka türlü başarıya nasıl ulaşabilirsiniz ki? Bu nedenle; yatırımcılarınızla görüşme yaparken müşteri konusunda dikkatli davranmalı, bu konuyla ilgili sorulan sorulara cevap verirken kelimelerinizi özenle seçmelisiniz. Tamam, işinizle ilgili hiçbir adım atmamış olabilirsiniz; ama yatırımcılar size potansiyel müşterileriniz hakkında bir soru sorduğunda buna hazırlıklı olmalısınız. Zira büyük ihtimalle sizin konuya bakış açınızı öğrenmek isteyeceklerdir.

“İş Planımız Değişime Açık”

“İş Planımız Değişime Açık”Tamam, iş planlamanız üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Girişimizin bu ilk adımını tekrar tekrar gözden geçirebilir, gerekli olduğunuz noktalarda düzenlemeler yapabilirsiniz. Ama bu demek değil ki yatırımcınıza sürekli değişimden bahsetmelisiniz. Fikrinizi anlatmaya çalıştığınız yatırımcının tepkilerine karşılık olarak; “evet, burada da birtakım değişiklikler yapabiliriz” gibi cümlelerle yaklaşırsanız, büyük ihtimalle istediğiniz yatırımı alamazsınız. Çünkü değişiklik yapabileceğinizi söyleyerek karşı tarafa ne kendinizden ne de fikrinizden emin olmadığınızın sinyallerini vermiş olursunuz. Bu da yatırımcınız için, sizin daha kendine bile inanmayan bir girişimci adayı olduğunuz anlamına gelecektir.

“Mükemmel Bir Ekibimiz Var”

“Mükemmel Bir Ekibimiz Var”İstediğiniz yatırımı almak istiyorsanız, dikkat etmeniz konulardan birinin de bu olduğunu bilmelisiniz. Kendinize ve ekibinize güvendiğinizi göstermek amacıyla “mükemmel bir ekibe sahibiz, alanının en iyisi olan insanlarla çalışıyoruz” gibi cümleler kurmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu şekilde hem gereksiz vurgu yaptığınız için karşınızdaki kişide şüphe uyandırır hem de fikrinize güvenmediğiniz için ekibinizi ön plana çıkarmaya çalıştığınız gibi bir etki yaratırsınız. Sonuç olarak, takımınızdan bahsederken fazla iddialı konuşmaktan kaçınmanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

“Hedef Kitlemizde Sınır Tanımıyoruz”

“Hedef Kitlemizde Sınır Tanımıyoruz”Tamam, girişiminizin başarılı olacağına yürekten inanıyor olabilirsiniz. Fikrinizi hayata geçirmek için sabırsızlanmanız, ihtiyacınız olan yatırımı bir an öne bulmak için çabalamanız gayet normal. Ama bu heyecanlarınızın kurbanı olarak yatırımcınızın karşısında “hedef kitlemiz olarak herkesi düşünüyoruz” gibi cümleler kullanırsanız, yine hata yapmış olursunuz. İşte bu nedenle; yatırımcıların genellikle tuzak soru olarak seçtikleri “hedef kitleniz nedir” sorusuna akıllıca cevaplar vermeli, bu konuyu daha önce defalarca düşündüğünüzü karşı tarafa kanıtlamalısınız. Nitekim “nasıl olsa fikrim çok iyi herkeste işe yarar” yaklaşımıyla karşı tarafı etkilemeye çalışırsanız, istediğinizin tam tersi yönünde bir etki yaratırsınız diyebilirim.

“En Kötü İhtimalle Şunu Yaparız”

“En Kötü İhtimalle Şunu Yaparız”Tamam, iş planınızı hazırlarken elbette bütün olasılıkları en kötü ihtimalleri hesapladınız. Ama melek yatırımcınızla yaptığınız görüşme sırasında bu konudan bahsetmenize gerek yok, öyle değil mi? Evet, bazı girişimciler yatırımcılara her duruma hazırlıklı olduklarını gösterebilmek adına böyle bir tutum içine gitmekte ve pek de iç açıcı olmayan “en kötü ihtimalle” senaryolarını karşı tarafa aktarmaktadır. Ancak bu durum yatırımcılar için pek de çekici değildir.

Sonuçta, her girişimin başarısız olma ihtimali vardır ve emin olun yatırımcılar bunun farkındalardır. Yatırımcıların zaten bildikleri bir şeyin üstüne basa basa her şeye hazırlıklı olduğunuzu göstermenin hiçbir olumlu tarafı yoktur. İşte bu nedenle, yatırımcınız size böyle bir soru yöneltmedikçe en kötü ihtimal senaryolarından bahsetmekten kaçınmalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu