Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Girişimcileri Başarısızlığa Sürükleyen ve Sıklıkla Tekrarlanan 11 Hata

Girişimcileri Başarısızlığa Sürükleyen ve Sıklıkla Tekrarlanan 11 Hata
Son Güncelleme: 
Yorum

Hemen her çalışanın hayali kendi işini kurmak ve bu işte başarılı olmaktır. Tamam, bunu hepimiz biliyoruz. Ancak bu hayalin peşinden gidenlerin çok azının başarıya ulaşabildiğini de açıkça görebiliyoruz. Çünkü kendi işini kurmak isteyenlerin büyük bir bölümü bunun için ya yeterli cesareti gösteremiyor ya da gereğinden fazla cesur olarak kendini bile bile ateşe atıyor. Geriye kalan azınlık ise isteklerine kavuşan başarılı girişimciler oluyor. Peki, neden pek çok kişi bu alanda başarısız olurken çok azı hayallerini gerçeğe dönüştürebiliyor?

Aslına bakarsanız, bunun için birçok farklı neden öne sürülebilir. Fakat bazı hatalar vardır ki girişimcilerin daha yolun başındayken işi batırmalarına neden olmaktadır. Tecrübesiz olarak yola çıkan ve bu dezavantajlı durumunun yanında üstüne bir de sayısız insanın düştüğü hatayı yapan girişimciler, ister istemez başarısızlığa davetiye çıkarmaktadır. İşte bu nedenle başarılı bir girişimci olma hayali kuran kişilerin, önceden yapılmış hataları öğrenerek yola öyle çıkmaları gerekmektedir. Kendi işini kurmak için heveslenmeli, ancak hevesinin kursağında kalmaması için mantıklı davranmayı öğrenmeleri ilk kuraldır. Eğer siz de bu ilk kurala uyduğunuzu düşünüyorsanız, aşağıdaki hataları tek tek ezber etmenizi öneririm. Çünkü bu şekilde diğer yeni girişimcilere göre işinize 1-0 önde başlayacak ve başarısız olma ihtimalinizi en az seviyeye indirebileceksiniz.

İşte başarılı işletmeci olamak isteyen girişimcilerin dikkat etmesi gereken hatalar:

İş Yerini Yanlış Seçmek!

İş Yerini Yanlış Seçmek!Evet, yeni girişimcilerin en sık yaptığı hatalardan bir tanesi de yanlış iş yeri seçimidir. Yani haddinden büyük ya da gereğinden çok küçük ofisler tutmak, girişimcilerin boş yere sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Örneğin, 6 ay içinde 20 kişi çalışacağınızı düşündüğünüz için kocaman bir ofis tuttunuz. Ama işler düşündüğünüz gibi gitmediğinde kendinizi gereksiz yere masrafa sokmuş olursunuz. Keza hedefleri küçük tutarak daracık bir ofis tutmak da aynı olumsuz sonuçları doğuracaktı. Bu nedenle, tutacağınız ofisin sizi en az 1 sene idare edeceğinden ve iş yerinizi değiştirmek zorunda kalmayacağınızdan emin olmalısınız. Bunun için de her zaman planlarınız dahilinde hareket etmeli ve elde edeceğiniz sonuçları aşağı yukarı tahmin edebilmelisiniz.

Ortak Konusunda Doğru Seçimi Yapamamak!

Ortak Konusunda Doğru Seçimi Yapamamak!Evet, çoğu çalışan yakın arkadaşı, akrabası ya da tanıdığı başka biri ile iş yapmak ister. Güvenebileceği ve arkasını rahatlıkla dönebileceği bir partneri olsun ister. İster istemesine, ama pek çok girişimcinin işinin sona ermesine neden olan hataların başında da bu iyi niyetli istek gelmektedir. Yıllar boyunca arkadaşlık etmiş ve aralarında bir kez bile tartışma çıkmamış dostlar, işin içine para ve ortaklık girdiği zaman kanlı bıçaklı düşmanlar olmuşlardır. Bir tek arkadaşlar da değil. Kişiler bazen kendi kanından canından olan kardeşleriyle bile ortaklık yüzünden küslük yaşar. Saf duygularla başlanan girişimler bu nedenle sonuçsuz kalmıştır. İşte bu nedenle gerçekten başarılı olmak isteyen bir girişimci adayıysanız, öncelikle ortak konusunda karşınıza çıkabilecek sorunları halletmelisiniz.

İnceleyebilirsiniz:
Doğuştan Girişimci misiniz? Girişimcilik DNA’nızda Var mı?

Örneğin, kaç tane ortakla çalışmak istiyorsunuz? Ya da işinizi tek başınıza mı kurmak istiyorsunuz? Eğer bu sorulardan herhangi birini evet olarak yanıtlıyorsanız, ilk hatanızı yapıyorsunuz demektir. Çünkü ne çok ortaklılık ne de ortaksızlık yeni girişimciler için uygun değil. Birden fazla ortakla çalıştığınızda kazancınız % 30’lara % 20’lere düşecek, her kafadan bir ses çıkacak ve herkes kendi borusunu çalmak isteyecektir. Diğer taraftan, tek başına yola çıkmak ise bir girişimcinin pek çok yönden zorluk çekmesine neden olacak ve sorumlulukların altından kalkamamasına yol açacaktır. Bu nedenle, yeni girişimciler için en iyi seçenek iki ortak olarak yola çıkmak olacaktır. Tabii, işe başlamadan önce ortağın uygun olup olmadığını araştırmak ve her şeyi en ince ayrıntısına varana kadar konuşmak gerekmektedir. Neticede, bu şekilde yanlış ortak seçimleri yüzünden hüsrana uğrayan girişimcilerden biri olmaktan kurtulabilirsiniz.

Personel Konusunda Doğru Karar Verememek!

Personel Konusunda Doğru Karar Verememek!Başarısız olan girişimcilerin çoğu, personel alımı konusunda da genel olarak aynı hataları yapmaktadır. İşte bu nedenle, şimdi söyleyeceklerime dikkat etmelisiniz. Öncelikle, şunu belirteyim. Yapacağınız işe alımlarda personel masrafını azaltmak için tecrübesiz eleman çalıştırma gibi bir hata yapmamalısınız. Çünkü bu şekilde tecrübeli bir elemana vermekten kurtulacağınız para miktarının katbekat fazlasını kaybetmiş olursunuz. Hem onu eğitmek için hem tecrübe kazanması için hem de işin etiğini öğrenmesi için boş yere zaman kaybedersiniz. Ayrıca işi yapıp yapamayacağı da tamamen şansa kalmıştır. Sonuçta; kendinizi 3-5 kuruş kar yapmak için bu kadar çok riske atacağınıza, en başta işinin ehli kişilerle anlaşarak başarılı olma ihtimalinizi arttırabilirsiniz.

Hakim Olmadığı İşe Girmek!

Hakim Olmadığı İşe Girmek!Girişimcilerin sıklıkla yaptığı hatalardan bir tanesi de tam olarak hakim olmadıkları bir alana yönelmeleridir. Yani bir işe başlayacaksanız, o işin her ayrıntısını bilmelisiniz. Çalıştıracağınız bütün personellerin yapacağı işleri siz de yapabilmelisiniz. Örneğin, bir kafe açacaksınız. Servis yapmayı da kahve çeşitlerini de hesap almayı da müşteri karşılamayı da bilmelisiniz. Çünkü girişiminizin başarıyla sonuçlanabilmesi için işinizdeki hemen her şeyi tek başınıza yapabilmeniz şart.

Hem bu şekilde çalışanlarınızın üzerinde çok daha etkili bir yönetici olabilirsiniz. Onların karşılaşabileceği zorlukları bilerek takıldıkları noktalarda çalışanlarınıza yardım edebilir, hangi işin ne kadar zamanda yapılacağını bilerek personeli çok daha iyi kontrol edebilirsiniz. Hem bir yol gösterici hem bir denetleyici hem de aynı pozisyonda çalışmış bir takım arkadaşı olacağınız için çalışanlarınızın size daha fazla saygı duymasını sağlarsınız. Aynı şeyler, ortağınız için de geçerli. Eğer karşınızdaki kişi çalışanların ne iş yaptığından bihaberse, o işin başarısızlıkla sonuçlanması kuvvetle muhtemeldir.

Fazla Planlı ya da Plansız Davranmak!

Fazla Planlı ya da Plansız Davranmak!Evet, başarı için her zaman planlı davranmanız gerektiğini söylüyorduk. Ama durum burada biraz farklılaşıyor. Çünkü başarılı olmak isteyen girişimcilerin çoğu plan hususunda nedense çuvallıyor. Bu hususta yapılan hataların ilki, plansız hareket etmek! “Plana ne gerek var, ben zaten ne yapacağımı biliyorum” diyen hemen her girişimci, ne yazık ki işin sonunda hiçbir şey bilmediğini herkese kanıtlıyor. Diğer hata ise fazla planlı hareket etmek. Yani gerektiği zaman esnek olamayıp, işeri çıkmaza sokmak. “Hayır, ilk ayki ciromuz en az bu kadar olmalıydı” diyerek kafasını dağlara taşlara vuran aşırı kuralcı girişimciler de işin sonunu bir türlü getiremiyor. Bu nedenle siz işe başlamadan önce planınızı doğru yaptığınızdan emin olmalı ve ne fazla tutucu ne de işin ucunu tamamen bırakanlardan olmamalısınız. Uzun lafın kısası, aradaki dengeyi her zaman korumalısınız.

Sermaye Konusunda Hatalı Davranmak!

Sermaye Konusunda Hatalı Davranmak!Girişimcilerin en sık yaptığı hatalardan bir tanesi de sermaye konusunda yapılan yanlışladır. Yeterli sermayesi olduğunu düşünerek işe başlayan, ama ilk etaptaki masrafların altından kalkamayarak girişimine son veren çok sayıda kişi vardır. İşte bu nedenle, sermaye konusunda “nasıl olsa kazanırım” mantığıyla hareket edilmemelidir. İşi kurmak dışında da bir miktar paraya ihtiyacınız olduğunu bilmeli, girişiminiz kara geçene kadar karşınıza çıkacak tüm masrafları karşılamanız gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü çoğu girişimci bu gerçeği göz ardı etmektedir. Diyelim ki bir iş kurmak için 50.000 liraya ihtiyacınız var. Kenarda da fazladan bir 10.000 liranız olsun. Sermaye konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüp, işe girersiniz. Ancak işler hiç de öyle düşündüğünüz gibi gitmez. Karşınıza çıkan masraflar, hesapta olmayan giderler elinizi hep cebinize atmanıza neden olur ve sonunda maddi problemler yüzünden işe son vermek zorunda kalırsınız. İşte bunun önüne geçmek için sermayenizin yeterli olduğunu bilmeli, girişiminiz kara geçene kadar bütün masrafları karşılayabilecek maddi güce sahip olmalısınız.

İşe Alımları Ayarlayamamak!

İşe Alımları Ayarlayamamak!Bir an önce işini büyütmek için heveslenen sayısız girişimci, fazla personel alarak büyük bir hataya düşer. Normalde 2 kişiyle de idare edilebilecek bir ofise 5 kişi alan ve daha çok para kazanmayı bekleyen bu girişimcilerin planları hiç de düşündükleri gibi gitmez. Çünkü onlar erken davranarak kendilerini gereksiz bir masrafa sokmuşlardır. Aynı şekilde erken davranmanın yanı sıra personel alımı için geç kalmak da girişimcinin olumsuz sonuçlarla karşılaşmasına neden olur. İşte bu nedenlerden dolayı, başarılı olmak isteyen girişimcilerin personel alımı konusundaki zamanlamalarına dikkat etmeleri ve doğru zamanda doğru sayıda personel çalıştırmaları gerekmektedir.

Her Şeyi Tek Başına Yapmaya Çalışmak!

Her Şeyi Tek Başına Yapmaya Çalışmak!Girişimcileri başarısızlığa sürükleyen nedenlerden bir tanesi de kendilerini dev aynasında görmeleri ve her işin altından tek başlarına kalkmaya çalışmalarıdır. Oysaki bu şekilde davranmanın kişiye hiçbir yararı dokunmamaktadır. Yardım almamak, başının dikine gitmek ve her şeyi biliyormuş gibi davranmak girişimcilerin hayal kırıklığı yaşamalarına sebebiyet vermektedir. Bir bakıma multitasking yapan bu girişimciler, bir uzmandan destek almadıkları için genellikle sonradan pişman olmaktadırlar; ama ne yazık ki iş işten geçtikten sonra farkına varmanın kimseye faydası olmamaktadır. İşte bu yüzden, siz siz olun hem plan aşamasında hem işinizi kurma aşamasında hem de işleyiş aşamalarında işinin ehli insanlardan yardım istemenin ne kadar gerekli olduğunu anlayın.

Aceleci Davranmak!

Aceleci Davranmak!İşe alımlarda, müşteri arayışında, ofis büyütmede, yatırım almada, kısacası işle ilgili her alanda aceleci davranmak. İşte bu da yeni girişimcilerin sıklıkla yaptığı hatalardan biridir. Kısa zamanda çok para kazanmak isteyen; ama aylar geçmesine rağmen örnek aldığı girişimcinin kazancının çeyreğini bile kazanamayan kişiler, sabırsız davrandıkları için kendilerini başarısızlığa mahkum ederler. Oysaki diktiğiniz bir fidandan meyve yiyebilmeniz için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Sonuçta hiçbir başarılı girişimci işini kurduğunun ikinci gününde zengin olduğunu söylemiyor, değil mi? Şu anda bütün dünyada adından söz ettiren başarılı isimler para kazanma konusunda sabırlı olmuş ve sonunda hak ettikleri kazancı alabilmişlerdir. Siz de işinizde başarılı olmak istiyorsanız, hayal ettiğiniz yere gelebilmek için beklemeniz gerektiğini bilmeli ve aceleci davranarak yanlış adımlar atmamalısınız.

Profesyonel Davranmamak!

Profesyonel Davranmamak!Girişimcilerin en sık yaptığı hatalardan bir diğeri de işleri söz konusu olduğunda profesyonellikten uzaklaşmalarıdır. Yani onlar tam da profesyonelleşme vakti geldiğinde gerektiği gibi davranmıyorlar. Belki de hayatlarının en büyük hayalini gerçekleştirdikleri için işleri hakkındaki en ufak bir eleştiriye bile katlanamıyorlar. En yakınlarının içten uyarılarını bile “kıskançlık” olarak algılayan girişimciler, hataları görmezden gelerek saçma sapan bir tutum içine giriyorlar. Uzun lafın kısası, belki daha önce başkalarına söyledikleri hataları yapan duygusal girişimciler; profesyonel davranamadıkları için işlerinde başarılı olamıyorlar.

Kusursuz Olmaya Çalışmak!

Kusursuz Olmaya Çalışmak!Büyük hayallerle yola çıkan, ama işleri bir türlü rayına oturtamayan girişimcilerin bazıları da kusursuz olmaya çalıştıkları için başarısız olmaktadır. Karşılarına çıkan her zorlukta omuzları biraz daha düşen, kaybedilen her müşteride istediği noktaya asla gelemeyeceğine biraz daha inanan girişimciler, mükemmeliyetçi karakterleri nedeniyle kendi kendilerini başarısızlığa mahkum ederler. Çünkü onlar başarılı olmak için görüşülen her müşteriyle iş yapmak gerektiğini, gittikleri her yerden olumlu sonuçla dönmeleri gerektiğini, kısacası işlerin sürekli iyi gitmesini umut ederler. Ancak hiçbir başarılı girişimcinin bulunduğu mevkiiye yenilgiye uğramadan gelemeyeceğini görmek istemezler. Zirveye çıkmak için engellere takılmanın, bazen düşüp dizlerini kanatmanın, esen rüzgarlarda şöyle bir sendelemenin gayet normal olduğunu kabullenemezler.

İşte bu nedenle de kusursuzu düşleyen girişimciler, daha yolun başında pes ederek ellerindeki şansı kaybederler. Şayet sizin de kendi işinizi kurmak gibi bir hayaliniz varsa, çoğunluğun düştüğü bu hatalardan uzak durmanızı öneririm. Evet, belki bir girişimci olarak tecrübesizsiniz; ama başkalarının tecrübelerinden faydalanmayacaksınız diye bir kural da yok, öyle değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar