Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Girişimcilerin Motivasyonunu Korumasını Sağlayacak 5 Basit Öneri

Eğer ara sıra iş konusunda motivasyon kaybı yaşıyorsanız, sizlere oldukça kolay 5 öneri sunacağız. Gelin göz atalım.
Girişimcilerin Motivasyonunu Korumasını Sağlayacak 5 Basit Öneri
Son Güncelleme: 
Yorum

Girişimcilikte motivasyonun oldukça büyük bir yeri olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bizi destekleyen ve her daim sırtımızı yaslayabileceğimiz, düştüğümüzde elimizi tutabilecek kişilerin olduğunu bilmek bile birçoğumuz için yeterlidir. Elbette her zaman bu kişiler etrafımızda olmayacaktır ve yaşadığımız zorluklarda kendi kendimizi motive etmemiz gerekebilir. Zaten böyle de olmalıdır. Başkalarının sizi motive etmesi mutlaka önemlidir; ama bunun rahatlığını bilmek bizi başarısızlığa itebilir. Bu nedenle kendinizi motive etme ve bu motivasyonu koruma yöntemleri geliştirmenizi öneririz.

Tahmin edebileceğiniz gibi kendi işini kurmak oldukça büyük bir stres ve sorumluluk altına girmektir. Girişimde başarılı olmak içinse doğru fikirler ve iş etiği tek başına yeterli olmaz. Bunların yanında motivasyonunuzun da tam olması gerekmektedir. En ufak bir şeyde moralinizi bozmamalı, motivasyonunuzu düşürmemelisiniz. Karşılaştığınız sorunlar, durdurucu değil; kamçılayıcı olmalıdır. Fikrinizi işleyen bir sisteme dönüştürebilmek için motivasyonun en önemli nokta olduğunu hiçbir zaman unutmamalısınız. Motivasyonunuzu düşüren sorunlarla ise baş etmeyi öğrenmelisiniz.

Şimdi sizlerle girişimcilerin motivasyonunu korumasını sağlayacak 5 basit öneriden bahsetmek istiyoruz:

Pozitif Çalışma Ortamı Oluşturmak

Pozitif Çalışma Ortamı OluşturmakDoğru düşünebilmek ve kararlar alabilmek için ortamın oldukça önemli olduğunu biliyorsunuz. Kendinizi en iyi, enerjik ve pozitif hissettiğiniz bir çalışma ortamı oluşturmalısınız. Özellikle odaklanma sorunu yaşayan ve motivasyonu en ufak bir şeyle düşen kişiler için çalışma ortamı çok önemlidir. Modunuzun en düşük olduğu zamanlarda bile sizi çalışmaya teşvik edecek, motivasyonunuzu yükseltecek pozitif bir çalışma ortamı oluşturmanız gerekmektedir.

Negatif olan her şeyden uzaklaştırılmış bir ortam oluşturmalısınız. Gerek renkler gerek feng-shui felsefesi; kendinizi nasıl iyi hissediyorsanız, buna göre bir ortam oluşturmaya özen göstermelisiniz. Yamuk duran bir çerçeve bile odağınızı bozuyorsa ya ondan kurtulun ya da düzelttikten sonra işinizin başına geçin.

Güne Güzel Uyanmak

Güne Güzel UyanmakBirçok kişiden, “güne nasıl başladıysam öyle devam ediyor” sözlerini duymuşsunuzdur. Hatta tersinden mi kalktın sözlerini de bu konuyla bağdaştırabiliriz. Motivasyonunuzu hiç bozmamak için güne güzel bir başlangıç yapmaya özen gösterin. Mutlu uyanın, gün ışığını içinize doldurun ve iyi bir kahvaltı yapın. Bilimsel araştırmalara göre uyandıktan sonraki birkaç saatlik dilim, en üretken olduğunuz zamanlar. Bu saat dilimini boşa harcamayın ve iyi bir şekilde değerlendirin. Bu ilk birkaç saatlik dilimde, önemli işlerinizi tamamlamaya özen gösterin. İşlerinizi en üretken olduğunuz zamanda, tereyağından kıl çeker gibi hallettiğiniz işleriniz sayesinde motivasyonunuz hem yükselecek hem de gün boyu enerjiniz yerinde olacak.

Kazançların Günlük Kaydını Tutmak

Kazançların Günlük Kaydını TutmakYaptığınız işin bir yerlere geldiğini ve şirketinizin büyüdüğünü görmek kadar, sizi motive edebilecek bir şey yoktur. Başardığınızı görmek, sizi motive edecektir. Bu nedenle kendinizi motive etmek ve motivasyonunuzu korumak için günlük olarak kazançlarınızı not edin. Her geçen gün biraz daha büyüdüğünüzü ve kazancınızın arttığını görmek sizi mutlu edecektir. İşe devam etmek için ihtiyacınız olan gücü size verecektir. Kendinize günlük hedefler belirlemek, bu hedeflere ulaşmak, işlerin yolunda gittiğini ve zafere çok az kaldığını size gösterecektir.

Somut Hedefler Belirlemek

Somut Hedefler BelirlemekGünlük hedeften bahsetmişken, bu hedeflerin sizi motive edecek en önemli noktalardan biri olduğunun da notunu düşmek gerekiyor. Motive kalabilmek için, somut hedefleriniz olmalıdır. Bu hedeflere ulaşmak için ilerlediğiniz yolu terk etmemelisiniz. Kendinize somut hedefler koyduğunuz zaman, başardığınızı göreceksiniz ve bu da sizi motive edecektir.

Neden Bu İşi Yaptığını Hatırlamak

Neden Bu İşi Yaptığını HatırlamakBelli bir yol aldıktan sonra neden bu işi yaptığınızı unutursanız, mutsuz olursunuz ve kendinizi tükenmiş hissedersiniz. Kendinize her gün bu işi neden yaptığınızı hatırlatmalısınız ve başaracağınıza her geçen gün biraz daha inanmalısınız. Bunaldığınız, sıkıldığınız ve tükendiğiniz zamanlarda itici bir güce ihtiyaç duyuyorsanız; kendinize hedeflerinizi, neden bu işi yaptığınızı hatırlatmanız yeterli olacaktır. Bunun için kendinize bir yol haritası belirleyebilir, başardıklarınızın üstünü çizerken hedefinize ne kadar yakınlaştığınızı görebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu