Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çizgi Film Karakterlerine İlham Veren Gerçek Hayattan 25 İsim!

Biraz hayal gücü ve birkaç da ilham alınacak ünlü isim… İşte karşınızda çizgi film karakterlerine ilham veren gerçek hayattan 25 isim!
Çizgi Film Karakterlerine İlham Veren Gerçek Hayattan 25 İsim!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Konuları ve sevimli karakterleriyle hem çocukların hem de yetişkinlerin kalbini çalmayı başaran animasyon filmleri, sinema dünyasının en çok izlenen yapımları olmayı başarıyorlar. Fakat bazen simgeleşen bu animasyon karakterlerinin nasıl bir hayal gücünün ürünü olduğunu sorgulayabiliyoruz.

Aslında bu etkileyici yapımların bünyelerinde barındırmış oldukları çoğu simgesel karakter, gerçek hayatta var olan bazı isimlerden ilham alınarak meydana getirilmişler. Şimdi ise bu karakterlere ilham kaynağı olan gerçek hayattan 25 ismi huzurlarınıza getiriyoruz.

25 Temel Reis – Frank “Rocky” Fiegel

Temel Reis – Frank “Rocky” Fiegel1929 yılında Elzie Crisler Segar’ın ellerinde hayat bulan Temel Reis, belki de birçoğumuza ıspanağı sevdirmeyi başarmıştır. Yaklaşık 100 yaşında bir efsane olan Temel Reis, çizerin mahallesindeki Frank “Rocky” Fiegel adındaki eski bir denizciden ilham alındı. Ayrıca Safinaz figürü de aynı mahallede bulunan Dora Paskel’den, Wimpy ise William “Windy Bill” Schuchert’ten esinlenilerek yaratıldı.

24 Edna Mode – Linda Hunt

Edna Mode – Linda HuntBrad Bird tarafından 2004 yapımı İnanılmaz Aile filmi için yaratılan Edna Mode, süper güçlere sahip aileye özel kıyafetleri tasarlayan bir moda dehası olarak karşımıza çıkmıştı. Bu karakter görünüş olarak, NCIS: LA dizisinden hatırladığımız Linda Hunt ile ikiz gibi olsa da temel olarak Edith Head ve Mary Quant’tan ilham alınarak yaratılmıştı.

23 Yosemite Sam – Red Skelton

Yosemite Sam – Red SkeltonWarner Bros.’un yaratmış olduğu Looney Tunes evreninin haydut kovboyu Yosemite Sam, Bugs Bunny ile vermiş olduğu mücadelelerle bizleri fazlasıyla güldürmeyi başarıyordu. Friz Freleng tarafından 1945 yılında yaratılan bu karakter, aslında Deadeye karakteriyle tanınan ünlü komedyen Red Skelton’dan esinlenilmişti.

22 Aladdin – Tom Cruise

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==1992 yapımı Aladdin filmi, Binbir Gece Masalları’nı etkileyici bir tarzda beyazperdeye aktarmıştı. Filmde baş kahramanımızı Scott Weinger ve Brad Kane ikilisi seslendiriyordu. Fakat Aladdin karakteri aslında Tom Cruise’dan esinlenilerek yaratılmış ve Michael J. Fox’un Geleceğe Dönüş’teki karakterinden modellenmişti.

21 Ayı Yogi – Art Carney

Ayı Yogi – Art CarneyÇocukluğumuzda severek izlediğimiz çizgi kahramanlardan biri olan Ayı Yogi ya da orijinal adıyla Yogi Bear, ilk olarak 2 Ekim 1958 tarihinde izleyici karşısına çıktı. William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılan Ayı Yogi, hatırladığımız kadarıyla beysbol oynamayı çok severdi. Sevimli kahramanımızın bu hobisi elbette ki tesadüf değildi. Çünkü Ayı Yogi (Yogi Bear), hem adını hem de bu özelliğini ABD’li efsanevi beysbol oyuncusu Yogi Berra’dan almıştı. Fakat Yogi temel olarak Art Carney’den uyarlanmıştı.

20 Küçük Deniz Kızı Ariel – Alyssa Milano

Küçük Deniz Kızı Ariel – Alyssa MilanoDenizler tanrısı Poseidon ve Amphitrite’nin oğlu Triton’un biricik hayalperest kızı Ariel, Disney’in en sevilen prenseslerindendi. Küçük Deniz Kızı olarak da bilinen Ariel, 17 Kasım 1989 tarihinde Disney Animasyon Klasikleri’nin 28. filminde izleyicilerle buluştu. O tarihten itibaren Disney’in simgesel karakterlerinden biri haline gelen Ariel, Patron Kim dizisinin Samantha’sı Alyssa Milano’dan ilham alınarak yaratıldı.

19 Ursula – Divine

Ursula – DivineKüçük Deniz Kızı filminin etrafa kötülük saçan deniz cadısı Ursula, Hans Christian Andersen, John Musker ve Ron Clements tarafından 1989 yılında yaratılmıştı. 70’lerin şov dünyasının drag queeni Harris Glenn Milstead ya da bilindik adıyla Divine, 1988 yılının Mart ayında hayata gözlerini yummuş olmasına rağmen, Disney’in bu unutulmaz karakterinin yaratılmasında ilham alınan isim olmuştu.

18 Cin – Robin Williams

Cin – Robin WilliamsYine Aladdin filmiyle listemize devam ediyoruz. Eric Goldberg ve Ron Clements tarafından meydana getirilen Cin karakteri, hem filmin hem de Disney’in unutulmaz yüzlerinden biri haline geldi. Filmde bu karaktere sesiyle hayat veren ünlü komedyen Robin Williams, aslında Cin’in yaratılmasında da model alınmıştı.

17 Akbabalar – The Beatles

Akbabalar – The BeatlesTamı tamına 50 yıl önce vizyona girmiş bir Disney efsanesi olan ve günümüze kadar birçok kez hem beyazperdeye hem de televizyona uyarlanan Ormanın Kitabı, ayrıca Walt Disney’in de son filmiydi. Filmde caz dörtlüsü olarak karşımıza çıkan ve dönemin saç modellerine sahip olan akbaba figürleri ise efsanevi The Beatless grubunun üyelerini temsil ediyorlardı.

16 Jessica Rabbit – Rita Hayworth, Veronica Lake ve Lauren Bacall

Jessica Rabbit – Rita Hayworth, Veronica Lake ve Lauren BacallÇekici bir çizgi film karakteri olan Jessica Rabbit, aslında birçok ünlünün harmanlanmasıyla oluşturulmuştu. 1988 yılında Roger Rabbit’in eşi olarak uzun metrajlı bir filmle karşımıza çıkan Jessica, Gary K. Wolf tarafından yaratılmıştı. Temel olarak Rita Hayworth’ü baz alan Wolf, Veronica Lake’in saçlarını ve Lauren Bacall’in ise bakışlarını Jessica’ya ekledi.

15 Pocahontas – Irene Bedard

Pocahontas – Irene Bedard1596 ila 1617 yılları arasında ABD topraklarında yaşayan Kızılderili kadın karakter Pocahontas, aslında gerçek hayatta da var olmuştu. Fakat Disney, 1995 yılındaki Pocahontas filmi için ünlü aktris Irene Bedard’ı model olarak aldı ve filmde de bu karaktere Bedard hayat verdi.

14 Scar – Jeremy Irons

Scar – Jeremy IronsGelmiş geçmiş en başarılı animasyon filmlerinden biri olarak adını sinema tarihine yazdıran Aslan Kral, birçok simgesel karakteri de bünyesinde barındırıyordu. Belki de filmin en sevilmeyen ismi olan Scar da bu karakterlerden bir tanesiydi. Filmde Scar karakterine hayat veren, son olarak ise Assassin’s Creed filmindeki Alan Rikkin karakteriyle karşımıza gelen Jeremy Irons, Scar’ın yaratılmasına da ilham kaynağı olmuştu.

13 Afacan Dennis – Dennis Lloyd Ketcham

Afacan Dennis – Dennis Lloyd KetchamŞimdi ise sıra geldi sapsarı saçları ve sakarlıklarıyla gönüllere taht kuran Afacan Dennis karakterine! 11 yaşında bir karakter olan ve komşuları Bay Wilson’ı çok seven Dennis, Hank (Henry King) Ketcham tarafından, oğlu Dennis Lloyd Ketcham’dan esinlenilerek yaratılmıştı. Bay Wilson, Dennis’in gerçek hayattaki okul müdüründen, arkadaşı Margaret çocukluk aşkından, Wade bakkaldan, Gina ise ünlü aktris Gina Lollobrigida’dan esinlenilmişti.

12 Tinkerbell – Margaret Kerry

Tinkerbell – Margaret Kerryİlk olarak 1904 yılında Peter Pan oyununda karşımıza gelen Tinkerbell, daha sonra ise 1953 yapımı Disney filmiyle seyircilerle buluştu. Bu sevimli karakter ilk olarak Marilyn Monroe’ya benzetilse de Tinkerbell aslında Margaret Kerry model alınarark meydana getirilmişti.

11 Shrek – Maurice Tillet

Shrek – Maurice TilletMasalları farklı bir boyuta taşıyan ve çocuklardan çok yetişkinlerin beğenisini kazanan Shrek, 2001 yılının en iyi animasyonlarından da bir tanesiydi. Çirkin, fakat bir o kadar da sevimli bir dev olan Shrek, William Steig tarafından yaratılıp, Mike Myers tarafından da seslendirilmişti. Bu dev yaratılırken, The French Angel lakaplı Maurice Tillet’ten ilham alınmıştı.

10 Betty Boop – Helen Kane

Betty Boop – Helen KaneÇekiciliğin sembolü haline gelmiş ilk çizgi film karakterlerinden biri olan Betty Boop, aslında bir dönem yasaklanmıştı. Jessica Rabbit karakterinin yaratılmasına da ön ayak olan Boop, 1920’lerin ünlü şarkıcısı ve aktrisi Helen Kane’den ilham alınarak 1932 yılında meydana getirilmişti.

9 Alice – Kathryn Beaumont

Alice – Kathryn BeaumontCharles Dodgson ya da bilindik adıyla Lewis Carroll, 1864 yılında 12 yaşındaki Alice Liddell’den esinlenerek Alice Harikalar Diyarında adıyla efsaneleşecek bir romana imza attı. Bu klasik birçok kez beyazperdeye uyarlanmıştı. Disney ise bu klasiği 1951 yılında izleyicilerle buluşturduğunda, yaratmış olduğu Alice karakteri için Kathryn Beaumont’u model olarak almıştı.

8 Külkedisi’nin Üvey Annesi – Eleanor Audley

Külkedisi’nin Üvey Annesi – Eleanor AudleyDisney’in prensesleri kadar, şeytani karakterleri de büyük bir şöhrete sahiplerdir. 1950 yapımı Külkedisi (Cinderella) filminin kötü kalpli üvey annesi ve 1959 yapımı Uyuyan Güzel (Sleeping Beauty) filminin ise şeytani cadısı, kısacası Disney’in kötü kadını olarak Eleanor Audley temel alınmıştı.

7 Pamuk Prenses – Margaret Champion

Pamuk Prenses – Margaret ChampionGrimm Kardeşler tarafından yaratılan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, 1937 yılında Disney tarafından beyazperdeye uyarlanmıştı. Amerika’nın sesli ve renkli uzun metrajlı ilk animasyon filmi unvanın da sahibi olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, bütünüyle hayranlık uyandırmıştı. 1940 yapımı Pinokyo’da Mavi Peri’ye ve 1973 yapımı Robin Hood’un Marienne’ine de ilham veren Margaret Champion, ilk olarak Disney’in simgesel Pamuk Prensesi’ne hayat vermişti.  

6 Robin Hood – Errol Flynn

Robin Hood – Errol Flynn1938 yılında vizyona giren Robin Hood’un Maceraları filminde Hırsızlar Prensi olarak karşımıza çıkan Errol Flynn, ince bıyıkları ve keçi sakalıyla kendinden sonra gelen birçok Robin Hood karakterine de ilham verdi. Animasyon filmlerinde ise ilk olarak 1995 yapımı Pocahontas’ın John Smith’inin yaratılmasında model alınan Flynn, daha sonra ise 2001 yapımı Shrek filminin sevilen karakteri Robin Hood’un meydana getirilmesine vesile oldu.

5 Captain Hook – Hans Conried

Captain Hook – Hans ConriedJames Matthew Barrie’nin 1904 yılında yayınlanan kitabı Peter Pan, defalarca sinema ve televizyona uyarlandı. Fakat bu uyarlamalardan belki de en dikkat çekeni, 1953 yılında Disney’in izleyicilerle buluşturduğu animasyon filmiydi. Filmin simgesel kötü adamı Captain Hook ya da diğer adıyla Kanca ise bu karaktere sesiyle hayat veren Hans Conried’dan ilham alınmıştı.

4 Cruella – Connie Porter

Cruella – Connie PorterHayvanseverlerin belki de en beğendikleri Disney yapımı olan 101 Dalmaçyalı, içimizdeki hayvan sahiplenme aşkını daha da körüklemeyi başarmıştı. Fakat bu animasyon filminin şeytani karakteri Cruella de Vil ise hemen hemen herkesin nefretini kazanmıştı. 1961 yılında Disney’in bu sevilen yapımın kötü karakteri aslında Hitchcock imzalı Yaşamak İstiyoruz filminin gazetecisi Connie Porter’a hayat veren Tallulah Bankhead’den ilham alınmıştı.

3 Dr. Facilier – Michael Jackson

Dr. Facilier – Michael JacksonCaptain Hook ve Cruella’nın oğlu olarak tanımlanan Disney’in bir diğer kötü karakteriyle listemize devam ediyoruz. 2009 yapımı Prenses ve Kurbağa filminin “oynak” kötü karakteri Dr. Facilier, Bruce W. Smith tarafından yaratılmış ve Keith David tarafından canlandırılmıştı. Efsanevi pop yıldızı Michael Jackson’dan ilham alınarak yaratılan Dr. Facilier, sergilemiş olduğu dans figürleriyle de izleyicileri şaşırtmayı başarmıştı. Aslında bu karakter biraz da Prince’i andırıyor.

2 Chip ve Dale – Harrison Ford ve Tom Selleck

Chip ve Dale – Harrison Ford ve Tom Selleck4 Mart 1989’dan, 19 Kasım 1990 tarihine kadar 3 sezonluk bir çizgi dizi olarak izleyici karşısına çıkan Chip ile Dale Kurtarma Ekibi (Chip ‘n Dale Rescue Rangers), sevimli sincapların birlikte yelken açtıkları maceraları konu ediniyordu. Yapımın başrollerindeki bu iki sincap aslında, Harrison Ford’un efsaneleştiği Indiana Jones ve Tom Selleck’in, Thomas Magnum karakterlerinden ilham alınarak yaratılmışlardı.

1 Rango – Johnny Depp

Rango – Johnny DeppSeslendiricisinden ilham alınan bir diğer animasyon karakteriyle listemizi sonlandırıyoruz. “Emotion Capture” tekniği ile yaratılan Rango, 2011 yılında seyirci karşısına çıktı. En İyi Animasyon Film Oscar’ını kazanan bu yapım, kişiklik problemleri yaşayan bir bukalemunun, silahşör Rango’ya dönüşümünü konu alıyor ve bu sevimli bukalemuna Johnny Depp hayat veriyordu.

Birçoğu sinema dünyasında efsaneleşmeyi başaran bu çizgi karakterler, aslında gerçek hayatın yansımaları olarak karşımıza çıkmışlardı. Peki, gerçek hayattaki ünlü isimlerden ilham alınarak yaratılan bu çizgi karakterlerden hangileri sizlerin de favorileri arasında yer alıyor?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.