Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Figüranlık Yaparak Para Kazanmak

Figüranlık Yaparak Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Şu hayat bazen ne kadar da zor değil mi? İnsana kendisini sanki başrolünü oynamadığı bir filmde yer alıyormuş gibi hissettiriyor. Tıpkı yolunu şaşırıp insanların arasına dalan yabani bir canlı gibi! Şaşkın, sinirli belki biraz da korkmuş… Aslına bakarsanız, bu duruma bir bakıma aşina olabiliriz. Yani hayatımızın bir döneminde sanki kendi filmimizde figüranlık yapıyormuş gibi hissetme ihtimalimiz epey yüksektir. Hani o önemli kareyi doldurması için kullanılan ve hiç kimsenin dikkatini çekmeyen hayalet misali figüranlar gibi. Evet orada oturuyorsunuz, evet hemen önünüzdeki baş kahramanın ardındasınız; ama ne yazık ki sizi kimse fark etmiyor. Sanırım ne demek istediğimi anladınız. Çünkü şu anda içinden beni onaylayan birçok kişinin sessiz kelimelerini duyar gibiyim. Sonuçta hepimiz insanız; ihtiyaçlarımız, duygu ve düşüncelerimiz bir anlamda aynı. Bu yüzden dediğim durum çoğu kişinin hiç de yabancı olmadığı ortak bir konu.

Çoğumuzun kendi hayatında figüranlık yaptığı bir dönem olmuştur mutlaka. Bu konuda anlaştık. Peki, zaten başımıza gelmiş olan bu durumu neden kendi menfaatlerimiz için kullanmıyoruz? Tabii bunda ne menfaat olabilir ki diyeceksiniz? Ben de “para” diye cevap vereceğim. İşte can alıcı nokta yani evet, para! Yani gerçek anlamda figüranlık yaparak para kazanmaktan bahsediyorum. Gerçi işin isminde bile bir fakirlik, bir hor görülmüşlük var; ama yine de figüranlık figüranlıktır. Şaka bir yana, bugün çoğu kişinin bir ek gelir yöntemi olarak kullanabileceği hatta belki de kariyerine yön verebileceği bir iş olan figüranlıktan bahsedeceğim. Bu işi daha önce bir kez bile düşünmemiş pek çok kişi bu yazıdan sonra figüranlığa farklı bir açıdan bakacaktır. Bu nasıl mı olacak? Gelin birlikte görelim!

Figüranlık Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Figüranlık Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Aslına bakarsanız, figüranlar yıllardır hayatımızda yer alıyor. Evet, Yeşilçam filmlerindeki figüranlardan bahsediyorum. Yeri gelmişken, Yeşilçam’ın İstanbul Beyoğlu’nda bir sokağın adı olduğunu da söyleyeyim. Yani bir zamanlar “Türk sinemasının kalbi” olan sokak. Film şirketlerinin, yönetmenlerin, oyuncuların, senaristlerin dolu olduğu adeta rüya gibi bir sokak. Yeşilçam, o zamanlar filmlerde oynamak için yanıp tutuşan, figüranlıktan belki küçük bir role belki de yardımcı başrol mertebesine yükselebileceğini düşleyen kişilerin uğrak yeriydi. Sonuçta zaman değişti ve Yeşilçam Sokağı da bu döngüden nasibini alarak tatlı bir anı olarak tarihte kaldı. Ancak bir rol kapmak umuduyla Yeşilçam kahvelerini mesken edinen figüranlar hala değişmedi.

Bunu da İnceleyebilirsiniz:
Hiç Bilinmeyen 10 Para Kazanma Yolu

Değişmedi çünkü bu iş hala birçok kişinin ilgisini çekiyor. Televizyon sektöründe yaşanan dizi furyası da bu durumun ortaya çıkmasında temel faktörlerden biri. Yani her akşam en az bir dizinin yayınlandığını düşünürseniz, figüranlığın ne kadar cazip bir iş olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Düşünsenize, dizilerin birçok sahnesinde figüranlara ihtiyaç duyuluyor. Hatta bazı yapımlarda onlarca belki de yüzlerce figüranın yer alması gerekiyor. İşte bu noktada, ekranlarda bir şekilde kendini göstermek isteyen ya da kolay yoldan para kazanmayı arzulayan kişiler için fırsat doğmuş oluyor. Neticede, figüranlık yaparak para kazanma fikriyle yola çıkan pek çok insan var.

Bu kişilerin bir kısmı hayaline ulaşamasa da pek çoğu figüranlık deneyimini yaşama fırsatı buluyor. Tabii, burada önemli olan nokta figüranlık yapmak için hangi yöntemleri izleyeceğiniz? Yani eskisi gibi Yeşilçam kahvelerine gidip yönetmenler tarafından seçilmeyi beklemiyorsunuz. İlgili firmalara, casting ajanslarına başvurarak bir karede rol kesebilmek için bekliyorsunuz. Rol kesmek dediğime de aldanmayın. Figüranlar çoğu zaman yalnızca dikilir ya da oturur, açıkçası pek bir şey yapmadan alan doldururlar veya sadece birkaç kelime söylemeye fırsat bulurlar. Yeterince şanslı olanlar ise diyaloglu rol (diyaloglu yardımcı oyuncu) denilen ve figüranlıkta bir tık yükselmiş olanların oynayabileceği senaryoda yer alır. Neticede, figüranlık yaparak çok fazla para kazanacağınızı söyleyemem ama şansınız yaver gider de birileri tarafından keşfedilirseniz oh ne ala!

Kimler Figüranlık Yaparak Para Kazanabilir?

Kimler Figüranlık Yaparak Para Kazanabilir?Figüranlık için başvuru yapan kişi sayısı bir hayli fazla. Çünkü bu işe yalnızca eğlence olsun diye başvuranlar bile var. Hali hazırda çekilen 1.254.6985 adet dizi olunca, insanlar da bunlardan bir tanesinde bana da yer olmalı diye düşünerek ilgili firmalara başvuru yapıyorlar. Öte yandan, ülkemizdeki çoğu figüranın öğrenciler ya da işsizlerden oluştuğunu söylemek yanlış olmaz. Çünkü ne öğrenciler ne de işsizler belki yarım saat belki de bir saat sürecek bir işten gelecek paraya hayır demezler. İlaveten, çekimler sırasında görecekleri oyuncular da kazandıkları paranın yanına kar kalacaktır. Hem belki kaderlerinde ünlü bir oyuncu olmak vardır da bunu oynadıkları sahne sayesinde anlayacaklardır, değil mi? Şaka bir yana, bol bol boş vaktiniz varsa ve sinema dizi sektörüne meraklıysanız, figüranlık yapmayı deneyebilirsiniz…

Figüranlık Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Figüranlık Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Figüranlıktan hiç ummadığınız kadar çok para kazanacaksınız. Bunu duymayı bekliyorsanız, üzgünüm ama size boş vaatlerde bulunacak değilim. Çünkü figüranlıktan elde edeceğiniz para öyle pek fazla değildir. Fazladan kasıt mı? Şöyle ki vasat bir rakam vermem gerekirse, bu işten 50 lira civarında para kazanacağınızı söyleyebilirim. Tabii bu rakam, yer aldığınız yapıma ve oynadığınız role göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca güvenilir ajanslarla çalışmazsanız, para alıp almayacağınız bile bir meçhule dönüşür. Bu yüzden güvenilir firmalara başvuru yapmayı aklınızın bir köşesine kazımalısınız.

Uzun lafın kısası, figüranlık yaparak para kazanır mısınız derseniz, evet kazanırsınız derim. Ancak doğru kişilerle çalışmaya özen göstermelisiniz. Hem kim bilir, belki sizi ekranlarda gören birileri tarafından keşfedilir ve küllerinden doğan bir anka kuşu gibi yeniden hayat bulursunuz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu