Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Farkında Olmadan Yapılan Ama Kişiyi İtici Gösteren 10 Hatalı Davranış

Davranışlarınız insanlar arasında saygı duyulmanız için son derece önemlidir. Yazımızda farkında olmadan yaptığınız ama sizi itici gösteren davranışlar bulunuyor:
Farkında Olmadan Yapılan Ama Kişiyi İtici Gösteren 10 Hatalı Davranış
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnsanoğlunun sevilme ihtiyacı bebeklikte başlar ve hayat boyu devam eder. Anne babanın, öğretmenin, arkadaşın, patronun yani hayatımızdaki herkesin bizi sevmesini isteriz ve bunun için bir şeyler yaparız. Topluma ayak uydurarak öğrendiğimiz bu davranışlar arasında nazik olmak, dürüstlük, güvenilirlik, sevecenlik gibi kavramlar vardır. Yani bazen aslında tam tersini yapmak istesek bile, insanların gözündeki değerimizi koruyabilmek için kötü olan davranışlardan uzak dururuz. Ama bazıları ne yaparsa yapsın, bunu bir türlü başaramaz. Her zaman köşe bucak kaçılan, ortamda sözü dinlenmeyen, grup içine alınmayan kişi olurlar. Anlayacağınız bu kişiler, genel olarak pek de sevilmezler.

Yapılan organizasyonlara davet edilmez, hiçbir yere çağırılmaz, kısacası çoğunluk tarafından istenmezler. Şaşırtıcı olan şey şu ki itici, sevimsiz, antipatik gibi sıfatlarla tanımlanan bu kişiler; çoğunlukla neden böyle anıldıklarının farkında bile değillerdir. Oysaki sevilmemelerinin nedeni gayet açıktır. Onlar kimsenin hoşuna gitmeyecek tavırları sergilemiş ve doğal olarak da gruptan atılmışlardır. Evet, üzgünüm ama durum bu. Aranızda böyle insanlar var mı bilemiyorum, ama aşağıdaki listeyi inceleyerek bu sorunun cevabını rahatlıkla bulabilirsiniz. Belki siz de son zamanlarda arkadaşsız kaldığınız için şikayet edenlerden birisiniz ve bu durumun nedenini bulamıyorsunuz. O zaman okuyun ve cevabı görün diyorum.

Benmerkezci Yaklaşımıyla İnsanları Kendinden Soğutmak!

Benmerkezci Yaklaşımıyla İnsanları Kendinden Soğutmak!Sürekli yalnız kalıyorsanız, kendinize sormanız gereken ilk sorulardan biri “bencil miyim?” olmalıdır. Çünkü itici olarak düşünülen kişilerin ortak özelliklerinin başında benmerkezci yaklaşımları gelmektedir. Sadece kendinizi düşünmek, sürekli kendi hayatınız, kendi ilişkileriniz, kendi dertleriniz hakkında konuşmak sizi gerçekten çekilmez bir insan haline getirir. Düşünsenize, karşınızda sürekli kendisi hakkında konuşan ve sizi hiç mi hiç dinlemeyen biri var? Ona ne kadar katlanabilirsiniz? Şimdiye kadar bu özelliğinizin farkında olmayabilirsiniz. Ama eğer davranışlarınızın bu yönde olduğunu anladıysanız, bu egoist yaklaşımınızdan bir an önce vazgeçmelisiniz.

Görünen Güzellikler Üzerine Odaklanmak!

Görünen Güzellikler Üzerine Odaklanmak!İtici ya da sevilmeyen insanların yaptığı hatalardan biri de kişinin sadece görünen güzelliklerine odaklanmalarıdır. Kendilerine bakış açıları da bu yönde olduğu için, sevilmeyen insanların abartılı derecede bakımlı ya da süslü olduklarını söylemek doğru olacaktır. Onlar dış güzelliğin sadece bir yere kadar etkili olduğunu anlamazlar. Asıl güzelliğin insanın aklı, ruhu ve tüm benliğiyle bir bütün olduğunu unuturlar. Sonuçta; siz de sürekli yalnız kalmaktan şikayet ediyorsanız önceliğiniz aynadaki suretinize bakmak değil, bir bütün olarak ne kadar güzel göründüğünüzü düşünmek olmalıdır.

Başkalarıyla Sürekli Bir Yarış Halinde Olmak!

Başkalarıyla Sürekli Bir Yarış Halinde Olmak!İtici kişilerin vazgeçmesi gereken alışkanlıklarından biri de kendilerini sürekli olarak başkalarıyla kıyaslamalarıdır. Mesela, arkadaşınız size o günkü küçük zaferinden bahsediyor. Siz ise ona karşılık olarak “aa sadece bu kadar mı, ben şunu şunu yaptım” diyorsunuz. Yani her alanda başkalarıyla yarışıyorsunuz. Güzellikte, parada, işte, aşkta her alanda en iyisi olmaya çalışıyor; hiç olmayacak alanlarda kendinizi başkalarıyla kıyaslıyorsunuz. İşte bu apaçık bir sevimsizlik örneğidir. Sonuçta başkalarının mutluluklarını takdir etmeyi öğrenir ve herkesin farklı özelliklere sahip olduğunu anlarsanız, itici olarak gösterilmekten kurtulabilirsiniz.

Arkadaşlarını Düşman Olarak Görmek!

Arkadaşlarını Düşman Olarak Görmek!Antipatik insanların bu şekilde gösterilmesine neden olan davranışlarından biri de arkadaşlarına karşı yaklaşımlarıdır. Onlar kendi kendilerine kurmuş oldukları senaryoların içinde arkadaşlarını bir düşman olarak görmeye başlar ve onların kuyularını kazmak için uğraşırlar. Onların başarıları karşısında kendilerini yenik hisseder, sevinmek yerine üzülmeyi tercih ederler. İşte kişiyi itici yapan hatalı davranışlardan biri de bu saçma yaklaşımdır.

Kıskançlık!

Kıskançlık!Sevilmeyen insanların ortak özelliklerinden biri de gözle görülür bir biçimde bariz olan kıskançlıklarıdır. Mesela, arkadaşı ondan habersiz bir yere gittiğinde saçma sapan tripler yaparlar. İnsanların sürekli onlarla olmasını isterler. Farkında olmasalar da kendilerini dünyanın merkeziymiş gibi görürler. Eğer siz de gittikçe yalnızlaşmaya başladıysanız, çevrenizdekilere rahatsızlık verecek seviyede kıskançlık yapıp yapmadığınızı düşünmelisiniz.

Patronluk Taslamak!

Patronluk Taslamak!Kalabalık bir arkadaş grubunda, iş yerinde veya evde bir lider rolü üstlenmeniz sizi itici yapacak bir diğer davranış tipidir. Yani her şeyi ben biliyorum pozlarına girmenin size hiçbir açıdan avantaj sağlamayacağını bilmelisiniz. Sonuçta grup içerisinde herkesin söz söylemeye hakkı olduğunu bilmeli ve etrafınızdakilere “patron benim” demekten vazgeçmelisiniz.

Güvenilmez Olmak!

Güvenilmez Olmak!Verdiği sözlerde durmamak ve kişilere samimiyetsiz davranmak, sevilmeyen insanların ortak özellikleri arasındadır. Bu kişiler kendi çıkarları uğruna yalan söylemekten ve insanları kullanmaktan çekinmezler. Eğer siz de yalnızlığınızın sebebini merak ediyorsanız, kendinize ne kadar dürüst olduğunuzu sorarak gerçeklere ulaşabilirsiniz.

Kaba Davranışlar Sergilemek!

Kaba Davranışlar Sergilemek!İnsanlara karşı kaba olan ve nezaket kurallarından bihabermiş gibi yaşayan insanlar ne kadar sevilebilirler ki? Teşekkür etmenin anlamını bilmeyen, hayatında belki de hiç özür dilememiş kişiler için kullanılacak tanımın “itici” olması gayet olağan diye düşünüyorum. Sonuçta sevilen biri olmak istiyorsanız; kibar ve nazik olmaya özen göstermeli, karşılaşmak istemediğiniz davranışları sergilememelisiniz.

Başkalarından Yardım İsteyip, Onlara Yardım Eli Uzatmamak!

Başkalarından Yardım İsteyip, Onlara Yardım Eli Uzatmamak!Birileri size ihtiyaç duyduğunda hep işiniz mi oluyor? Size uzatılan yardım elini bir takım bahaneler uydurarak geri mi çeviriyorsunuz? O zaman başkalarından yardım istediğinizde neden kimsenin size yardım etmediğini düşünüp durmayın. Çünkü nedeni gayet açık ve net! Eğer her problemde ortadan kayboluyor, güvenilmez bir karakter özelliği çiziyorsanız; ihtiyacınız olduğunda muhtemelen kimseyi bulamayacaksınız demektir.

Karamsar Olmak!

Karamsar Olmak!Arkadaş edinmekte zorlanan ve hatta dışlanan kişilerin ortak özelliklerinden biri de karamsarlıkları. Sanki dünyanın tüm yükü onların üzerindeymiş gibi takındıkları sinir bozucu tavır. Olaylara hep olumsuz tarafından bakmak, en ufak bir sorun karşısında yerle bir olmak kişiyi itici yapmasın da ne yapsın ama değil mi? Eğer ki insanların sizden kaçtığını düşünüyorsanız, dışarıdan nasıl göründüğünüzü iyice bir düşünün derim. Çünkü bunun mutlaka önemli bir nedeni vardır.

Farkında olunmadan yapılan ama kişiyi itici duruma sokan 10 hatalı davranışı bu şekilde incelemiş olduk. Siz de sevilememekten şikayet ediyorsanız, yukarıda söylenenleri yapıp yapmadığınızı bir kez daha düşünmelisiniz. Sonuçta iticilik doğuştan değil de sonradan kazanılan bir özelliktir, bunu unutmamalısınız. İnsanların size karşı nasıl bakacağına karar verecek olan yine sizsiniz. Bunun farkında olun ve davranışlarınızı düşünerek belirleyin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın