Yatırım yapmaya başla!

Facebook Üzerinden Ek Gelir Edeyim Derken İşinden Oldu!

4 seneyi aşkın süredir çalıştığı restorandan, Facebook üzerinden ek iş yaptığı gerekçisiyle kovulan aşçı soluğu mahkemede aldı. Ancak temyize giden davası işverenin lehine sonuçlandı!
Facebook Üzerinden Ek Gelir Edeyim Derken İşinden Oldu!

İşçi ile işverenin taraf olduğu ne kadar çok dava var, hepimiz biliyoruz. İşte bunlardan bir tanesi de hemen şimdi bahsedeceğimiz aşçı ile restoran sahibininki! Ve hem davanın nedeni hem de alınan karar, pek çok kişiyi ilgilendireceğinden dolayı haberi sizinle de paylaşmak istedik.

Zira eminim ki aranızda işinden kovulan aşçı gibi ek gelir elde etmek için farklı meşgaleleri olanlar vardır. İşte bu nedenle hemen konunun detaylarına geçelim.

2011 yılının Mart ayından bu yana İstanbul’da bir restoranda aşçı olarak çalışan şahıs, Ekim 2015’te işe gittiğinde kovulduğunu öğrendi.

4 yılı aşkın süredir aynı yerde çalışan aşçı tazminatsız kovuldu

İşverenin gerekçesi ise ahlak ve iyi niyet kurallarıyla bağdaşmayan tutum ve davranışlarının bulunmasıydı. Çünkü aşçı, Facebook hesabı üzerinden işverenin izni olmadan dövmecilik yapıyordu.

4857 sayılı iş kanununun 25/II maddesi gereğince haklı sebeple işten kovulan çalışan, bunun üzerine işverenden davacı oldu.

İşverenden davacı oldu

Mahkemede işten çıkartılmasını gerektiren herhangi bir hareketi olmadığını iddia ederek talepte bulundu. Talepleri arasında iş feshinin geçersizliğinin tespiti ile işe iade edilmesi, aksi takdirde de 8 aylık brüt ücreti ile boşta geçen 4 aylık ücretinin davalıdan tahsili vardı.

Kaldı ki geçtiğimiz günlerde paylaştığımız habere göre haksız yere işten atılma durumunda çalışanların 8 maaş tazminat alma hakları var.

Mahkeme, işverenin çalışanın ek iş yaptığını ispatlayamadığına karar vererek davalıyı haklı buldu.

Temyize giden davada işveren haklı bulundu

İşveren davayı temyize götürdüğünde ise Yargıtay kararı bozarak davayı restoran sahibi lehinde sonuçlandırdı. Çünkü davacının sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlardan, iş sözleşmesini ihlal ederek ek iş yaptığı anlaşılıyordu.

Bu nedenle; davacının yaptığı yargılama giderinin üzerinde bırakılmasına ve 1980 liralık vekalet ücretinin davacıdan alınarak davalıya verilmesine karar verildi. Sonuçta; tazminatsız bir şekilde kovulmak istemiyorsanız, ek iş yapmadan önce iş sözleşmesinde yazan maddelere dikkat etmeli ve adımlarınızı düşünerek atmalısınız derim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ek Gelir - Ek İş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum