Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Peynir Ekmek Gibi Satılan EuroNcap’te Sınıfta Kalan Modeller!

EuroNcap'ın kötü listesine Punto'dan sonra 4 bu model daha eklendi! İşte kaza testi sonuçları
Türkiye’de Peynir Ekmek Gibi Satılan EuroNcap’te Sınıfta Kalan Modeller!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

EuroNcap bu aralar ard arda çarpışma testleri yayınlıyor. Normal şartlarda belli aralıklarla testler yapılıp yayınlanırdı ancak bu sefer 4bir anda hepsi aradan çıksın mantığında gitmiş. En son sizler için Fiat Punto kaza test videosunu yayınlamıştık. Punto listemizde olsa bile yine de kısa şekilde bu durumdan bahsetmek isterim. Fiat CEO’sunun  da kabullendiği bu durum temelde, Punto’nun barındırmadığı güvenlik paketlerinden kaynaklı.

EuroNcap testleri aracın her açıdan mukavemetini belirleyen oluşumdur. Çağımızda araçlar insan canını tam korumak amaçlı çeşitli yardımcı asistanlarla satılmaktadır. Mesela çarpışma önleyici sistem, kör nokta tespit vb. bunların tümü piyasada da artı olarak geri dönüşlere zemin hazırlayan özelliklerdir. İşte son zamanlarda bahsettiğimiz donanım seviyesine göre düşük araçlar, testlerden düşük puan alabiliyor.

1 Citroen C3

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Citroen C3 Aicross‘un binek tipi C3 2017 yılı çarpışma testleri için Ncap stüdyolarına alındı. C3 için yapılan testlerin orta derecede güzel geçtiğini söyleyebiliriz.

Yetişkin yolcu güvenliği %69, yaya güvenliği %55 ve çocuk güvenliğinden %37 puan almaya hak kazanmış. Yukarıda bahsettiğimiz yardım güvenlik elemanlarından da %29 oranlı bir başarı sağlamış.

2 Ford C-Max

GCM Yatırım Banner

C Segment MPV sınıf temsilcisi C-Max‘inde işleri de iyi gitmemiş. C-Max’e yapılan çarpışma testlerinde; yetişkin yolcu güvenliği %76, yaya güvenliği %59 ve çocuk güvenliğinden %60 almaya hak kazanmış. Ancak Citroen C3’deki gibi yardımcı öğelerden %29 alabilmiş.

3 Dacia Duster

Yeni Dacia Duster‘ın 2018 yılında piyasaya çıkacak yüzüne, EuroNcap ile sağlamlık oranlarına bakıldı. Duster’ın çok şikayete maruz kaldığı konu olan sağlamlığı nın iyileştirildiği söylenmişti.

Tabi bazı konularda aracın satış bedellerini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Yapılan test sonuçlarında; yetişkin yolcu güvenliği %71, yaya güvenliği % 56 ve çoçuk korumasında %66 başarı sağlamış. Konu yardımcı ekipmanlara geldiğinde alabildiği puan %37 olmuş.

4 Fiat Punto

Fiat Punto

EuroNcap testinden yıldızsız olarak ayrılan Punto, puan alamayarak tarihe geçmiş oldu. Fiat anlaşılan bazı konularda Punto’yu çok eksik bırakmış.

İspat olarak yetişkin yolcu korumasında %51, yaya güvenliğinde %52 ve çocuk korumada %43 almış. Güvenliğe yardımcı paketlerin olmaması kaynaklı olarak aldığı dilim “%0” oldu.

5 Ford Grand C-Max

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==C-Max ailesinin en büyüğü Grand C-Max‘de normal olarak hanesine az puan yazdırdı. Umulmadık puanları alan birde Grand versiyon çıkmış oldu.

Yetişkin yolcu korumasında %76, yay korumada %59, çocuk korumada %60 ve yardımcı güvenlik donanımlarından %29 puan alabildiğini görüyoruz. Yani C-Max ile aynı oranda başarı gösterdiler.

İlginizi Çekebilir :

Tesla Model X'in Çığır Açan Çarpma Testi!
Tesla Model X’in Çığır Açan Çarpma Testi!

Bu arabaların böyle bir listede yer alması haliyle dikkat çekiyor. Çünkü piyasa da oldukça fazla bulunan ve tercih edilen modellerin vasat olmasa da orta dereceli sonuçlar çıkarması can sıkıcı.

Aslında yine tekrarlamam gerekirse, kaybedilen puanların büyük çoğunluğu yardımcı ekipman eksikliği veya olanın kullanıma bağlı zayıflığından kaybedilmiştir. Diğer taraftan çarpışmaya karşı gösterdikleri dirençler bence yeterli olabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın