Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni Dacia Duster İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Dacia'nın satış rekorları sahibi SUV modeli Duster, yeni yüzüyle karşımızda. Duster'ın yeni jenerasyonu daha güvenli, daha estetik! İşte detaylar...
2018 Yeni Dacia Duster İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Renault’un alt markası olarak yıllar boyunca iyi iş çıkartan Dacia, 2010 yılında gösterime sunduğu Duster modeli ile zirve oyunlarına başlamıştı. İlk olarak Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Duster, markasının oluşturduğu akılcı altyapısı ile hızlı bir şekilde gözde olmayı başardı. Neden Dacia Duster? Bu soruya verilebilecek bir çok cevap var. Bunların en başında Crossover yapısının 4×4 olması.

Duster’ın yüksek yapısı, hafif arazi şartlarında Nissan‘ın büyük desteği ile engel aşımlarında oldukça başarılı bir profil çizdi. Bu pratik SUV Romanya, Brezilya, Kolombiya, Hindistan ve Türkiye gibi pazarlarda gösterdiği başarılı satış rakamları, Dacia ve Renault cephesini oldukça memnun etmiştir. Duster’ın 4×4 özelliğinden sonra ikinci alma sebebi olan dizel motoru! Renault’un geliştirdiği ortak ve alt firmaların da yaralandığı DCI‘lar güçlü torkları sayesinde Duster hayranlarını oldukça memnun etmiştir.

Aslına bakarsak işin en temelinde bunca özelliği sunarken aynı zamanda fiyatının makul olması en büyük etken diye düşünüyorum. Malzeme kalitesinin iyi olduğunu söyleyemeyeceğim ancak amaçta zaten bir takım unsurları kısarak makul bir araç sunabilmek. Diyeceğim şudur ki; her şey paraya odaklı bir sistemdir. Yani Duster’ın ortalama 90 bin TL’lik fiyatlarına karşı VW’nin 150 bin TL’lik 4X4’ü Tiguan muamelesi yapılmaması gerekiyor. Bakalım Yeni 2018 Duster için markası neler hazırlamış.

1 milyon satış rakamlarını geçen Duster, yeni yüzüyle oldukça toparlanmışa benziyor.

Paratic Placeholder 640x360

Ekonomik SUV’un güncel yapısı 7 yıl aradan sonra farların hafif daraltılıp Led ile gelen makyajını görüyoruz. Biraz daha heyecan katılmış diyebiliriz!

Paratic Placeholder 640x360

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?
Duster’ın ızgarası basitlikten kurtarılıp, küçük krom parçalarla süslenerek zengin bir hava oluşturduğunu görüyoruz.

Paratic Placeholder 640x360

Üst kısımlarda orta dereceli radikal değişimler olurken, tamponun yapısı eskisi ile aynı diyebiliriz. Sadece şekiller farklı yorumlanmış.

Paratic Placeholder 640x360

Biraz daha geniş yapıya getirilen Duster, profilinde yeni bir çizgide götürülmüş.

Paratic Placeholder 640x360

Yenilenen tavan çıtaları ve iyi tasarlanan jant yapısının hava değişimine büyük katkısı olmuş.

Paratic Placeholder 640x360

Yeni Duster’ın arka kısmına baktığımızda eskisi neslin yansıttığı basit görüntüler, yuvarlak Ledli stop farlarla daha da güçlendirilmiş.

Paratic Placeholder 640x360

Farlar dışında, tamponun ön kısımla aynı tutulan difüzör koruma çıtalarını görüyoruz.

Paratic Placeholder 640x360

Duster için yapılan güvenlik çalışmaları sonrası; perde hava yastıkları, kör nokta tespit, yokuş iniş destek ve 360 derece kamera seçenekleri sunulacak.

Paratic Placeholder 640x360

Sizlere daha önce Duster’ın çıkışı ile ilgili yaptığımız haberde iç görseller yoktu. Yeni Duster’ın kokpit yapısında modern dokunuşlar farkediliyor.

Paratic Placeholder 640x360

Direksiyon simidi değişerek mazagallara uyumlu krom çıtalar yapılmış. Ayrıca klimanız artık otomatik!

Paratic Placeholder 640x360

Multimedya ekranı biraz daha yukarıya konumlandırılmış. Ve koltuk arasına yönetim butonu eklenmiş.

Paratic Placeholder 640x360

Duster’ın herkesçe söylenen rahat ve kullanışlı koltukları daha ergonomik olanlarla değiştirilmiş.

Paratic Placeholder 640x360

Dacia, Duster’ın motor yelpazesine yaptığı eklentileri görüyoruz. SCE 115 hp’lik ve TCE 125 HP’lik benzinli seçenekleri mevcut.

Paratic Placeholder 640x360

Renault menşeli 1.5 DCI 90 hp ve 1.5 DCI 115 hp dizel ünitelere yer verilmiş.

Paratic Placeholder 640x360

EDC gelecek mi? Sorusunu cevaplamamız gerekirse; EDC, 1.5 DCI 4×2 versiyonu için düşünülmüş. 4×4’lere EDC vites koyulması için Dacia’dan açıkcası sürpriz bekliyoruz.

Paratic Placeholder 640x360

Dünyada 44 pazara satılan ve 22 pazarda rekor kıran Duster’ın, 62 bin TL’den başlayıp 95 bin TL fiyat aralığında olması bekleniyor. Yani yine her şekilde fiyatıyla öne çıkan bir SUV olmaya devam edecek.

Paratic Placeholder 640x360

* Yazar Yorumu

Duster’ın yenilenecek, yenileniyor vb. haberlerden sonra sonunda Frankfurt Fuarı‘na gelmesiyle ile her detayını inceleme şansımız oldu. Genel olarak Duster’a yapılan iyileştirmeler direk olarak farkediliyor. Dış yapısında yapılan kozmetik detaylarla, pratik SUV’un lüks modeller gibi gözükmesi sağlanmış. İç mekanda unsurların duruş ve biçimlerin değiştirilmesi Duster’ın eskiden olan o basit görüntüsü yok edilmiş.

Motor yelpazesine getirilen SCE ve turbo destekli TCE benzinli üniteler ve artı olarak SCE 115 hp versiyona LPG yakıt sisteminin dahil edilmesi, Duster’ın iki taraflı saldırış politikası geliştirdiğini anlıyoruz. Fiyat performansın SUV’lar içerisindeki en iyi örneği olan karizmatik 4×4’ün yoluna bu sefer daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyorum.

Ancak Duster’ın “güvenlikte ne kadar iyi olduğu” bir ara gündemi oldukça meşgul etmişti. Euro Ncap çarpışmalarında aldığı 3 yıldız, Duster’a olan güveni biraz sarsmıştı. Renault grubunun bu konu üzerinde de çalışmalar yaptığını düşünüyorum. Çünkü yukarıda anlattığımız yeni nesil güvenlik duvarları, Duster’ın insan güvenliği için çalıştığını anlamamızı sağlıyor. Peki, yeni nesil Dacia Duster’ın genel yapısı hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.