Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Etkili Bir Mülakat için Stresi Azaltmanın 5 Yolu

Bir iş mülakatında başınıza gelebilecekleri tahmin edemezsiniz. Bu yüzden etkili bir mülakat geçirebilmek için sizlerle paylaştığımız önerilere kulak verin.
Etkili Bir Mülakat için Stresi Azaltmanın 5 Yolu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hayalini kurduğunuz iş için sonunda bir mülakata çağrıldınız. Heyecanınız ve stresiniz yüzünden işi mahvetmek, isteyeceğiniz en son şeydir. Eğer böyle bir yapınız varsa bir an önce kurtulmanız da fayda var. Çünkü stres nedeniyle kendinizi mülakatta iyi anlatamayabilir ve sorulara etkili cevaplar veremeyerek her şeyi bitirebilirsiniz. Bu yüzden uzunca bir süre pişmanlık yaşayabilirsiniz.

Hemen herkes bir iş görüşmesi öncesinde büyük heyecan yaşar. En deneyimli kişiler bile çok istedikleri bir iş için mülakata giderken stres yaşarlar. Bu stres, iş hayatında ağzınıza almamanız gereken sözler söylemenize ve başlamadan biten bir mülakata bile neden olabilir. Bu stresinizle baş edebilmek için yapabilecekleriniz elbette var. Akademik kariyeriniz ne kadar iyi olursa olsun, birebir görüşmelerde başarılı olmayabilirsiniz. Bu yönünüzü de geliştirmeniz gerekiyor. Bu tarz ilişkilerde sorun yaşıyorsanız, öncelikle iletişim ile ilgili çeşitli eğitim ve seminerlere katılmak işinizi kolaylaştırabilir.

Doğru işi bulmak için uzun bir süre çabaladığınız ve sonunda mülakat günü gelip çattı. Bu aşamada stresinizi engellemek için yapabileceğiniz birkaç basit uygulama da var. Şimdi sizlerle etkili bir mülakat için stresinizi azaltmanın yollarını paylaşmak istiyoruz:

1 Düzenli Uyku

Düzenli UykuDüzenli bir uyumaya özen göstermek, stresle baş etmenin en iyi yollarındandır. Zaten hayatınızda belli bir düzenin olması, stresle mücadelede başlı başına bir etkendir. İş görüşmesine gideceğiniz günü daha önceden biliyorsanız, o güne kadar uykunuzu düzene koymanızı öneririz. Görüşme günü öncesindeki gece stres olup uyuyamamak, görüşme günü yorgun hissetmenize neden olacaktır.

2 Mülakat Yerine Zamanında Gidin

Mülakat Yerine Zamanında GidinGörüşmenin yapılacağı yere çok erken veya geç gitmeniz, stresinizi arttıracaktır. Bu yüzden görüşme için verilen saatten 5 – 10 dakika kadar önce orada bulunmanız yeterlidir. Çok erken giderek beklediğiniz zaman stresinizi arttırmış olacaksınız. Geç kaldığınız veya kalacağınızı anladığınız zaman, zaten stresiniz iki katına çıkacaktır. Ne çok erken, ne de çok geç gitmelisiniz. İyi bir güzergah belirlemeli ve görüşme yerini bilmiyorsanız, tam olarak öğrenmelisiniz.

3 Yediklerinize Dikkat Edin

Yediklerinize Dikkat EdinGörüşmenin olduğu gün, ağır yemekler yemeniz uyuklamanıza neden olabilir. Ayrıca baygınlık veya şişkinlik hissi nedeniyle huzursuz olabilirsiniz. Hafif yiyecekleri tercih etmek kendinizi enerjik hissetmeniz için iyi olacaktır. Aynı şekilde aç bir şekilde iş görüşmesine gitmenizi de tavsiye etmeyiz.

4 Sabah Görüşmesi Yapın

Sabah Görüşmesi YapınEğer iş görüşmesini rahatça hazırlanmak için öğleden sonraya bırakırsanız, kafanızda negatif düşünceler oluşmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden sabah saatlerinde iş görüşmesi yapmalı ve negatif düşünceye fırsat vermemelisiniz. Eğer kendinizi sabahları ayılmamış hissediyorsanız da öğlene doğru bir saati tercih edebilirsiniz.

5 Gelecek Sorulara Hazırlanın

Gelecek Sorulara HazırlanınSonuçta bir iş görüşmesine gidiyorsunuz ve birbirinden farklı sorularla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi bu tarz sorulara hazırlayarak gitmelisiniz. Elbette nasıl sorularla karşılaşacağınızı bilemezsiniz; ama kendinizi bu tarz sorular için hazır hissederseniz, üstesinden de gelebilirsiniz. Sorulara yanıt olarak verebileceğiniz somut örnekler düşünün. Deneyimlerinizi aklınızda bulundurun ve neyi, nasıl başardığınızı düşünün. Aynı zamanda başaramadıklarınızı da düşünmenizde fayda vardır. Eksik yönlerinizi bilir ve kabullenirseniz, her şey çok daha yolunda gidecektir. Ayrıca iş görüşmesinde sorulmaması gereken sorular hakkında bilginiz olsun.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.